Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-06-09
    Location
    Lamia, GR, Greece.
    Posts
    21

    Default Άκης - συμβουλές για αποτελεσματικό ξεκίνημα.

    Αφού πέρασα πολλές ώρες διαβάζοντας το φόρουμ,πιστευω ότι είναι πραγματικά μια μεγάλη εγκυκλοπέδια για αρχάριους αλλά και προχωρημενους.
    Συγχαρητήρια σε όσους το έχουν αναλάβει και το κρατάνε σε τόσο υψηλό επίπεδο.

    Ξέρω ότι μερικοί θα έχετε βαρεθεί τους αρχάριους που ονειρέυονται το τέλειο σώμα και δικαιολογημενα αφου υπάρχουν τόσα πολλά ποστ.
    Παρόλα αυτα σας παρουσιάζω τον εαυτό μου με σκοπό να πάρω τις κατάλληλες συμβουλές γυμναστικής και διατροφής.Γνωρίζω ότι το σώμα φτιάχνεται στο γυμναστήριο αλλα ένα σωστό περασμα απο το φόρουμ (όπως έχει αποδειχθεί) μπορεί να γίνει φοβερή δουλειά.

    Λοιπόν αρκετά σας κούρασα.
    Ξεκινώντας θέλω να πώ ότι πάω 3 βδομάδες γυμναστήριο.Λόγω δουλειάς τα τελευταία 5 χρόνια δεν προλάβαινα.Τώρα έχω την τύχη να έχω ελευθερο απογευμα και θέλω να το εκμεταλευτώ στό έπακρο.

    [u]Φωτογραφίες</u>




    [u]Διατροφή</u>

    10:00 - Kούπα Κορν φλεικς - Γάλα + 1μιση scoop whey
    Καφέ Γλυκό με Γάλα

    12:00 Κονσέρβα τόνου με ηλιέλαιο (στραγγισμένο) - 1 φέτα μαυρο ψωμί - 1 μήλο

    15:00 - Μισό γευμα (ότι φτιάξει η μαμά,Εκτός τηγανιτά,συνήθως φακές,κρέας,μακαρόνια,ρύζι)

    18:00 - Γυμναστήριο
    1μιση scoop whey

    20:00 Τόνο σε νερό ή Ρύζι ή μακαρόνια + 1μπανάνα

    22:00 Φυσικό χυμό ή εμπορίου + 1 μήλο

    *όλη μέρα πολύ νερό.

    [u]Γυμναστική</u>

    Δευτέρα: Στήθος - Δικέφαλους - Κοιλιακούς - Ραχιαίους - Αερόβια (20 λεπτα διαδρομο)

    Τρίτη: Πλάτη - Τρικέφαλους - Αερόβια (20 λεπτα διαδρομο)

    Τετάρτη: 1ώρα κολύμπι + 1 ώρα προπόνηση πόλο

    Πέμπτη: Ωμοι - Πόδια - Κοιλιακούς - Ραχιαίους - Αερόβια(20 λεπτα διαδρομο)

    Παρασκευή Kυκλικό πρόγραμμα - Αερόβια(20 λεπτα διαδρομο)

    Σάββατο 1ώρα κολύμπι + 1 ώρα προπόνηση πόλο


    [u]Δουλειά</u>
    Η δουλειά μου δυστυχώς είναι καθιστική οπότε δεν με βοηθάει καθόλου.

    [u]Στόχοι</u>
    Καλή υγεία
    Καλή γυμναστική
    Υγιεινή διατροφή
    Αυξηση μυικού όγκου
    Γράμμωση
    Αντοχή

    [u]Μακρινός στόχος</u>



    Εχω βάλει χρονικό στόχο τον ένα χρόνο με την ελπίδα ότι αφού έχω κάνει κάτι καλό πάνω στον χρόνο μετά θα συνηθίσω να τρώω σωστά και να γυμνάζομαι.

    Edit: Άκη μετέφερα το τόπικ σου στη σωστή ενότητα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Λοιπόν καλώς μας βρήκες για αρχή, και εφ'οσον όλοι μας ξεκινήσαμε σαν αρχάριοι , έχουμε όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουμε όπως μπορεί ο καθένας , αυτή είναι και η φύση αυτού του φόρουμ :D

    Στο θέμα μας, αρχικά δεν νομίζω ότι το σώμα σου είναι σε άθλια κατάσταση, απλά φαίνεται αγύμναστο, όσο για το ονειρεμένο σώμα δεν νομίζω ότι ειναι και κάτι άπιαστο χεχε.

    Απο την διατροφή που παρέθεσες υποθέτω πώς θέλεις να χάσεις κιλά?
    Στους στόχους σου αναφέρεσαι για Αυξηση μυικού όγκου , οπότε μπορείς διαβάζοντας τα άπειρα τοπικς περι διατροφής να βγάλεις ένα καλύτερο πλάνο απο αυτό που έχεις.

    Όσο για το πρόγραμμα γυμναστικής θέλει και αυτό αρκετές διορθώσεις.
    Αρχικά κακώς που δεν έχεις βάλει μέρα για τα πόδια, το ενδιάμεσα δυστυχώς ούτε λέει ούτε κάνει τπτ.
    Επίσης γιατί έχεις 2 φορές την εβδομάδα Στήθος και Δικέφαλα?

    Κάνε και ένα πέρασμα απο τα προγράμματα για αρχάριους και πάλι εδώ είμαστε.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-06-09
    Location
    Lamia, GR, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Aυτά που έγραψα τα έκανα εως τώρα.Διαβάζοντας το φόρουμ πηρα μερικές ιδέες για αλλαγές αλλά ότι παραπάνω απο προτάσεις διαβάσω θα μου είναι χρήσιμο.
    Σίγουρα κιλά δεν θέλω να χάσω.
    Είμαι 1.88 και 80 κιλά.

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μου αρεσει που εχεις βαλει εφικτο και ρεαλιστικό στοχο, αρχικά όμως πρεπει να βαλεις εναν πιο κοντινό, όπως π.χ να χασεις 3 κιλα και να ανιβεις κατα 10 κιλα στις βασικες. και παει λεγοντας μετα..

    διαβασε καλυτερα το φορουμ, γυμνασου σκληρά αλλα και σωστα παραλληλα, θα χρειαστεις αλλο προγραμμα, αυτος ο διαχωρισμος ειναι λαθος.

    διατροφή θα χρειαστεις καλυτερη, αρχικά ασε το φαι της μαμας γιατί δεν μπορεις να γνωρίζεις ποσες θερμιδες εχει και μαγειρευε μονος σου, μονο ετσι θα μπορεις να βαδιζεις πανω σε μια γραμμη, και όταν π.χ ανεβαινεις στη ζυγαρια να ξερεις τι θα δείξει. και αν δεν το δειξει αυτο που θες να ξερεις γιατί δεν το εδειξε. επισης θα ελεγα ότι ειναι λίγο χυμα η διατροφή, απλα εχεις πεταξει μεσα στη μερα καποια φαγητα, θερμιδες εχεις μετρήσει?


    εγω στη θεση σου θα επικεντρονώμουν κυριως στο χτισιμο μαζας, μιας και εισαι αρχαριος και το σωμα σου προσαρμόζεται γρηγορα τωρα κια παιρνει ευκολα μυς. Παραληλα προσπαθησε να ρίξεις λίγο το ποσοστό λίπους αλλα χωρις να ειναι αυτο ο κυριος στοχος. Γι αυτα θα χρειαστεςι ενα σωστο προγραμμα προπονησης για να ανεβασεις δυναμη, και μια ισοθερμιδική διατροφή και οι τροφες σωστα χρονισμενες ,όχι τυχαια όπως τωρα. μερικες πρωινες αεροβικες (με αδειο στομαχι) αν μπορεις και εχεις όρεξη θα βοηθησουν αρκετα να ξεφορτωθεις λίπος.
    κατα την αποψή μου παντα..

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δικη μου συμβουλή είναι να κοιτάξεις να βελτιώσεις τη διατροφή σου.

    Η παρούσα διατροφή σου είναι κάτω του μετρίου και δε θα σε βοηθήσει και πολύ.

    Προπονήσου σκληρά, φάε σωστά και πειθαρχημένα, ξεκουράσου πολύ και δώσε χρόνο στο σώμα σου για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-06-09
    Location
    Lamia, GR, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Εχω διαβάσει αρκετά προγράμματα διατροφής στο φόρουμ ,όταν τελικά αποφασίσω πιο θα διαλέξω θα κάνω edit το ποστ.Πάντως δέχομαι προτάσεις [:-smile_green]

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-06-09
    Location
    Lamia, GR, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Aλλαξα λίγο το πρόγραμμα γυμναστικής και ελάχιστα την διατροφή.
    Εχω ενα πρόβλημα με τα ασπράδια των αυγών...τα σιχαίνομαι :P oπότε χάνω μια πολή δυνατή πηγη πρωτεινών.Γι αυτό αγόρασα μία whey της ΟΝ (φράουλα)
    70ευρώ παρακαλώ.

    Βάζω και μία φωτογραφία μετά απο 1 μήνα γυμναστηριο και λιγων βδομάδων προσεκτικής διατροφής.Οπως την γράφω στο αρχικό.



    Συνεχίζω δυνατά για όγκο στην αρχή με οσα βάρη μπορω και βλέπουμε στη συνέχεια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •