Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-06-09
    Location
    heraklion, Greece.
    Posts
    23

    Default Πώς να αδυνατίσω στην μέση!!?

    Καλησπέρα σε όλους!! θέλω να σας πώ το πρόβλημα μου μήπως με βοηθήσει κάποιος!!!
    Είμαι σε φάση όγκου και ενώ έχω βελτίωσει σε όλο το κορμί μου δεν βλέπω η μέση μου να δουλεύει!!
    Έχει χάσει 2 πόντους μετά απο 3 χρόνια εντατικής προπόνησεις!!
    Γιατί? τί κάνω λάθος? τί? μήπως επειδή είμαι στόν όγκο δεν αδείαζει η μέση!!!?
    stavros.

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ρε φιλε μας δουλευεις?:D[:-angel] πως να αδειασει αμα εισαι στον ογκο, μειωσε θερμιδες δραστικα να δεις πως θα πεφτουν οι ποντοι. απλα μαθηματικα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Αν είσαι σε όγκο και παχαίνεις πως να χάσεις από την μέση;
    [:-bigeyes]
    edit: Γιάννη με πρόλαβες για 40 sec:D

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-06-09
    Location
    heraklion, Greece.
    Posts
    23

    Default

    δηλ ρε παιδιά στήν μέση έχετε όλοι σας τα λεγόμενα σωσίβια?!!!γιατί στόν όγκο είμαι αλλά δε τρώω σαβούρες!!
    stavros.

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    αν τρως μια πιτσα καθε βραδυ θα γινεις χοντρος γιατί εχει πολλες θερμιδες
    αν τρως μια κατσαρολα ρυζι και ενα κοτοπουλο καθε βραδυ θα γινεις χοντρος γιατι εχουν πολλες θερμιδες
    αν τρως ενα θερμοκηπιο αγγουρια καθε βραδυ θα γινεις χοντρος για τον ιδιο λογο

    αν καθε μερα τρως λιγοτερο αποσο καις θα χασεις λιπος γιατί αναγκαζεις το σωμα σου να χρησιμοποιει λιπος απο το λιποδη ιστό που γι αυτο το λογο βρισκεται εκει.

    αν συνοδευεις το καταληλο ερεθισμα με μικρη αυκηση θερμιδων , όσες χρειαζονται απλα(για να βαλεςι 10 γρ μυς τη μερα, δηλ 3,5 κιλα το χρονο, χρειαζεσαι(αν δεν κανω λαθος[:-magnify]) 2 γρ πρωτείνης και 50-80 θερμιδες), θα παιρνεις καθαρο μυικο ιστό, αν τρως παραπανω αποσες χρειαζονται γι αυτη τη δουλεια, θα παιρνεις τον ιδιο μυικο ιστο και το υπολοιπο θα γινεται λιπος

  6. #6
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    ουτε ο ελεφαντας τρωει σαβουρες αλλα αδυνατο δεν τον λες

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Αν φτασεις 10% λιπος η χαμηλοτερα δε θα εχεις σωσιβιο
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  8. #8

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Πόσα κιλά και τι ύψος είσαι και πόσο ξεκίνησες; Δεν είναι δυνατόν να βάζεις κιλά και να μειώνεται η περιφέρεια της μέσης σου (εκτός αν ξεκίνησες χοντρός).

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-06-09
    Location
    heraklion, Greece.
    Posts
    23

    Default

    είμαι 1.75 και έχω φτάσει78 κιλά!!ξεκίνησα με 80 κιλά αλλά αγύμναστος!!
    έπεσα μέχρι τα 67 και με διατροφή και προπονήσεις στα 3 χρόνια περίπου έφτασα τα κιλά που έχω τώρα!! λίπος 19%!
    stavros.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    73

    Default

    Αν με ύψος 1.75 έχεις βάρος 67 κιλά κ κατάφερες μέσα απο διατροφή να έχεις 19% λίπος τότε εχεις κάνει κάποιο πολλη μεγάλο λάθος στην διατροφή σου.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Τώρα είναι 78kg γράφει το παιδί...

  12. #12
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    19% λιπος στο 1,75 με 67 κιλα? δεν καταλαβα...αν ναι τοτε με ποσο λιπος ξεκινησες που ησουν 80 κιλα??!!

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-10-07
    Location
    .
    Posts
    48

    Default

    Ρε παιδιά κάντε τον κόπο να διαβάσετε καλύτερα, δύο ποστ παραπάνω το γράφει ο άνθρωπος.
    Έχει ύψος 1,79 και πριν ξεικινήσει γυμναστική ήταν 80 κιλά με άγνωστο ποσοστό λίπους.
    Έκανε πρώτα δίαιτα πέφτοντας στα 64 κιλά και μετά με γυμναστική και διατροφή ανέβηκε στα 79 που
    έιναι τώρα με 19% λίπος.

    Στο δια ταύτα, φίλε μου καλως ήρθε στο club των αποτυχημένων προσπαθειών όγκου (είμαι απ' τα παλιά μέλη :p ).
    19% λίπος είναι πάρα πολύ. Συνέχισε διατροφή και γυμναστική και κάνε αερόβια και υποθερμιδική διατροφή για να πέσεις στο 8-10% και μετά όγκο με λιγότερη σαβούρα, λιγότερες παραπανίσιες θερμίδες
    και περισσότερα κιλά στις ασκήσεις.

  14. #14
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KostasBB

    Ρε παιδιά κάντε τον κόπο να διαβάσετε καλύτερα, δύο ποστ παραπάνω το γράφει ο άνθρωπος.
    Έχει ύψος 1,79 και πριν ξεικινήσει γυμναστική ήταν 80 κιλά με άγνωστο ποσοστό λίπους.
    Έκανε πρώτα δίαιτα πέφτοντας στα 64 κιλά και μετά με γυμναστική και διατροφή ανέβηκε στα 79 που
    έιναι τώρα με 19% λίπος.

    Στο δια ταύτα, φίλε μου καλως ήρθε στο club των αποτυχημένων προσπαθειών όγκου (είμαι απ' τα παλιά μέλη :p ).
    19% λίπος είναι πάρα πολύ. Συνέχισε διατροφή και γυμναστική και κάνε αερόβια και υποθερμιδική διατροφή για να πέσεις στο 8-10% και μετά όγκο με λιγότερη σαβούρα, λιγότερες παραπανίσιες θερμίδες
    και περισσότερα κιλά στις ασκήσεις.
    </blockquote id=quote>

    Εντάξει δεν είναι απαραίτητο να πάει σε μονοψήφια νούμερα λίπους για να ξεκινήσει ποιοτικό όγκο[:-magnify]

  15. #15
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Παρακαλώ έναν απο τους γνωρίζοντες να με πείσει για το ότι πρέπει κάποιος να έχει πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους για να ξεκινήσει να βάζει μυικά κιλά. Έχει γίνει κάτι στο σώμα και μπορεί να φτιάχνει πιο εύκολα τους μυς??

    Γιατί αν τηρηθεί αυτό που γράφετε κατά γράμα θα γίνουμε όλοι γατάκια πριν αρχίσουμε να βάζουμε όγκο. Για μια φορά ας πει κάποιος οτι είναι θέμα προτεραιοτήτων για τον καθένα!

    Προφανως και εξαρτάται απο το σώμα του καθενος ακόμη, δε φαινόμαστε όλοι το ίδιο στο 10 ή 15%. Κατα συνέπεια δεν είναι για όλους ίδιο όριο ποσοστού λίπους που θα θέλουμε να σταματήσουμε να χάνουμε.

    Επίσης δεν πάνε όλοι για να κατέβουν σε κάποιο αγώνα και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι οι αριθμοί και η φλεβικότητα. Οι περισσότεροι απο μας θέλουν να έχουν ένα όμορφο σώμα.

    Τέλος άσχετα με όλα τα τελευταία, γιατί να κινδυνέψω να χάσω μυικά κιλά και να μην ανέβω σε κιλά,σε δύναμη άρα και σε μυικό όγκο πρώτα και μετά να γραμμώσω? Δεν έρχομαι πιο γρήγορα κοντά στο στόχο μου έτσι??

    Θεωρώ ότι υπάρχει κόλλημα με το θέμα ποσοστού, και μόνο.

  16. #16

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το να κατεβεις σε κιλα πριν ξεκινησεις ογκο εχει το νοημα να εχεις ενα αισθητικο αποτελεσμα οταν τελειωσει ο "ογκος" σου. Αν ξεκινησεις χοντρος τον ογκο τοτε απλα θα γινεις πιο χοντρος. Οταν προπονεισαι χωρις φαρμακα, το πιο πιθανο ειναι να παιρνεις και καποιο λιπος μαζι με τους μυς οποτε καλο θα ειναι η βαση σου να μην ειναι ηδη υπερβαρη γιατι το τελικο αποτελεσμα ουτε αισθητικο θα ειναι ουτε υγιες. Για μενα ενα πριν ξεκινησει καποιος ογκο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 12-13% ωστε να εχει περιθωρια να ανεβει στο 16-17% στο τελος του ογκου και να μην φαινεται παχυσαρκος. Τωρα αν καποιος επειδη βαριεται στο 20% ξεκινησει να κανει ογκο και καταληξει στο 25% ε τοτε ... Τελος για μενα ο μη-αγωνιστικος (και natural) bodybuilder δεν εχει νοημα να κανει all out bulk δηλαδη να μην γουρουνιαζει ολη μερα. Οι θερμιδες για μενα πρεπει να ειναι ελεγχομενες και το φαγητο πρεπει ποιοτικα να ειναι το ιδιο με μιας διαιτας γραμμωσης απλα σε μεγαλυτερες ποσοτητες. Αυτος ειναι ο τροπος για να μενει καποιος ολο το χρονο σε μια καλη κατασταση. Βεβαια να συμφωνησω με τον φιλο παραπανω οτι δεν θελουν ολοι να πανε 8-9% λιπος. Προσωπικα δεν θελω να παω εκει, γιατι ξερω οτι δεν μπορω να το διατηρησω και δεν με ενθουσιαζει η ιδεα να μου βγει η παναγια για 4 μηνες και σε 1 μηνα "normal" ζωης να γυρισω παλι στα ιδια

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by melenios820

    Παρακαλώ έναν απο τους γνωρίζοντες να με πείσει για το ότι πρέπει κάποιος να έχει πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους για να ξεκινήσει να βάζει μυικά κιλά. Έχει γίνει κάτι στο σώμα και μπορεί να φτιάχνει πιο εύκολα τους μυς??

    </blockquote id=quote>
    με το χαμηλό ποσοστό λίπους εχεις περισσότερη ευαισθησια στην ινσουλίνη[:-bouncy][:-graduate][:-graduate]

    εκτος απο αυτό , αν εχεις πολυ λίπος, καλα θα κανεις να αφησεις τους όγκους και να ριξεις καμια γραμμωση να φυγει αυτο το αχρηστο και αντιαισθητικο πραγμα απο πανω σου. Αν εισαι σε μια μετρια κατασταση, δηλαδή ουτε όγκο πολυ ουτε λιπος πολυ τοτε το καλυτερο ειναι να παιξεις ογκογραμμωση.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Το να κατεβεις σε κιλα πριν ξεκινησεις ογκο εχει το νοημα να εχεις ενα αισθητικο αποτελεσμα οταν τελειωσει ο "ογκος" σου. Αν ξεκινησεις χοντρος τον ογκο τοτε απλα θα γινεις πιο χοντρος. Οταν προπονεισαι χωρις φαρμακα, το πιο πιθανο ειναι να παιρνεις και καποιο λιπος μαζι με τους μυς οποτε καλο θα ειναι η βαση σου να μην ειναι ηδη υπερβαρη γιατι το τελικο αποτελεσμα ουτε αισθητικο θα ειναι ουτε υγιες. Για μενα ενα πριν ξεκινησει καποιος ογκο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 12-13% ωστε να εχει περιθωρια να ανεβει στο 16-17% στο τελος του ογκου και να μην φαινεται παχυσαρκος. Τωρα αν καποιος επειδη βαριεται στο 20% ξεκινησει να κανει ογκο και καταληξει στο 25% ε τοτε ... Τελος για μενα ο μη-αγωνιστικος (και natural) bodybuilder δεν εχει νοημα να κανει all out bulk δηλαδη να μην γουρουνιαζει ολη μερα. Οι θερμιδες για μενα πρεπει να ειναι ελεγχομενες και το φαγητο πρεπει ποιοτικα να ειναι το ιδιο με μιας διαιτας γραμμωσης απλα σε μεγαλυτερες ποσοτητες. Αυτος ειναι ο τροπος για να μενει καποιος ολο το χρονο σε μια καλη κατασταση. Βεβαια να συμφωνησω με τον φιλο παραπανω οτι δεν θελουν ολοι να πανε 8-9% λιπος. Προσωπικα δεν θελω να παω εκει, γιατι ξερω οτι δεν μπορω να το διατηρησω και δεν με ενθουσιαζει η ιδεα να μου βγει η παναγια για 4 μηνες και σε 1 μηνα "normal" ζωης να γυρισω παλι στα ιδια
    </blockquote id=quote>

    +1[:-thumbu]

  19. #19
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Ελπίζω να ισχύει αυτό με την ινσουλίνη γιατί πρώτη φορά το ακούω και μου αρέσει ιδιαίτερα!@

    Πλζ για εξήγησε τι εστι ογκογράμμωση??

  20. #20

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by melenios820

    Ελπίζω να ισχύει αυτό με την ινσουλίνη γιατί πρώτη φορά το ακούω και μου αρέσει ιδιαίτερα!@

    Πλζ για εξήγησε τι εστι ογκογράμμωση??
    </blockquote id=quote>

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6196
    Θα στα εξηγήσει εδώ το παιδί:D:D

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    [...]Τελος για μενα ο μη-αγωνιστικος (και natural) bodybuilder δεν εχει νοημα να κανει all out bulk δηλαδη να μην γουρουνιαζει ολη μερα. Οι θερμιδες για μενα πρεπει να ειναι ελεγχομενες και το φαγητο πρεπει ποιοτικα να ειναι το ιδιο με μιας διαιτας γραμμωσης απλα σε μεγαλυτερες ποσοτητες. Αυτος ειναι ο τροπος για να μενει καποιος ολο το χρονο σε μια καλη κατασταση. [...]</blockquote id=quote>

    [:-thumbu] [:-thumbu]

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-06-09
    Location
    heraklion, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Σας ευχαριστώ κατ'αρχήν όλους!! όταν ξεκίνησα ήμουν 80 αλλα αγύμναστος!!Με πολύ διάδρομο και σαλάτες έπεσα στα 67 κιλά!! με το καιρό και αφού έβαλα δύναμη πάνω μου και μετα από 3 -3.5 χρονάκια είμαι στα 80!! αλλα με λίπος 19% δεν έιμαι χοντρός είμαι σε καλό δρόμο και νίωθω πώς έχω αρχίσει και μεγαλώνει το σώμα μου!!απλά η μέση μου έχει παραπάνω και δεν έχω κοιλιακούς!!πάντως η διατροφή μου είναι προσεγμένη!!!μήπως έχει να κάνει η ένταση της προπόνησης?!!
    stavros.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Ακαλουποτε, πριν κάτι μήνες το διάβαζα πριν κοιμηθώ το ποστ του GRF, το χω λιώσει και δεν αναφέρει ογκογράμμωση, και ας γίνω πιο συγκεκριμένος για να μην έχουμε παρερμηνεύσεις.

    Το να βάζεισ μυς και να χάνεις λίπος ταυτόχρονα είναι μια δύσκολη διαδικασία γιατι το ένα ψιλοαναιρεί το άλλο. Λιγότεροι υδατάνθρακες, σημαίνει λιγότερη ενέργεια, που σημαίνει σηκώνεις λιγότερα κιλά, αν διαφωνείς με αυτό φάει μια μπουγατσούλα που λέει ένας φίλος πριν την προπόνηση και θα κάνεις θαύματα στο γυμναστήριο@!

    Anyway συνεχίζω, ο όγκος θέλει φαγητό και μάλιστα πολυ αμέσως μετά την προπόνηση, η γράμμωση το ακριβώς αντίθετο, πάντα λίγους υδατάνθρακες και αυτούς τουλαχιστον 2 ώρες μετά για να έχεις αξιοποιήσει τον μεταβολισμό σου. Όπως καταλαβαίνεις με εξιτάρει η ιδέα της ογκογράμμωσης.@! Τέλος θεωρώ ότι οι λύσεις κάπου στη μέση έχουν και μεσαία αποτελέσματα@!

    Όσο για τη μέση φίλε που ξεκίησες το ποστ, και κακώς στο ξεσκίζουμε ;pp, κάποια σώματα διατηρούν κάπου το μεγαλύτερο ποσοστό του λίπους τους, ίσως εσένα να είναι στην μέση. Για παράδειγμα εγώ γραμμώνω πολύ εύκολα στην κοιλιά και είμαι 20% λίπος αλλά στα πόδια ντολμαδίζω@!
    Όλα αυτά να ξέρεις είναι θέμα διατροφής.

    Αν η μέση πάραυτα δε μικραίνει ούτε στο 10%, τότε φούλαρε πλάτη να ισοσταθμίσεις, αυτό έκανα και γω για τα πόδια μοθ δε μίκραιναν με τπτ!@ Καλή τύχη με ότι και αν προσπαθήσεις@!

  24. #24
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    όντως το scitrition δε λεει για ογκογραμμωση, και δε ξερω πως εχει κολλησει αυτο. εχει ομως καποια στηχια που μπορουν να βοηθησουν, τελος παντων, αντι να κανεις το μισο χρονο ογκο και το μισο γραμμωση π.χ κανει τη μιση μερα όγκο και τη μισή γραμμωση.. αυτό. αν το βαρος σου διατηρειται σταθερό τα κανεις 50-50 αν χανεις ελαφρα βαρος γερνεις προς τη γραμμωση με λιγοτερα κερδη σε όγκο, αν αυξανεται το βαρος σου τεινεις πιο πολυ προς τον καθαρό όγκο.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Παρακαλώ έναν απο τους γνωρίζοντες να με πείσει για το ότι πρέπει κάποιος να έχει πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους για να ξεκινήσει να βάζει μυικά κιλά. Έχει γίνει κάτι στο σώμα και μπορεί να φτιάχνει πιο εύκολα τους μυς??</blockquote id=quote>

    10-13% οχι ποιο πανω γιατι εκει λειτουργουν πολυ καλα οι ορμονες και εχεις καλυτερο μεταβολισμο αλλιος θα διαχειρηστη καποιος που εχει 10% λιπος ενα γευμα με μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα απο καποιον που εχει 20% λιπος.
    <blockquote id=quote>Quote:όντως το scitrition δε λεει για ογκογραμμωση</blockquote id=quote>
    Καλυτερα μην το λετε ετσι[:-angel].
    Lain bulk ισως?[:-bouncy]
    Ογκογραμμωση οπως το ακους γηνετε πολυ καλα με κατι κυκλους:D κυλινδρους κτλ[:-fight]

  26. #26
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Παρακαλώ έναν απο τους γνωρίζοντες να με πείσει για το ότι πρέπει κάποιος να έχει πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους για να ξεκινήσει να βάζει μυικά κιλά. Έχει γίνει κάτι στο σώμα και μπορεί να φτιάχνει πιο εύκολα τους μυς??</blockquote id=quote>

    10-13% οχι ποιο πανω γιατι εκει λειτουργουν πολυ καλα οι ορμονες και εχεις καλυτερο μεταβολισμο αλλιος θα διαχειρηστη καποιος που εχει 10% λιπος ενα γευμα με μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα απο καποιον που εχει 20% λιπος.
    <blockquote id=quote>Quote:όντως το scitrition δε λεει για ογκογραμμωση</blockquote id=quote>
    Καλυτερα μην το λετε ετσι[:-angel].
    Lain bulk ισως?[:-bouncy]
    Ογκογραμμωση οπως το ακους γηνετε πολυ καλα με κατι κυκλους:D κυλινδρους κτλ[:-fight]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •