Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 47
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Χάσιμο λίπους και συμπληρώματα διατροφής

    Αρχικά να πω ένα γεια σε όλο το forum σαν νέο μέλος και εγώ και συγχαρητήρια για τις πολύτιμες συμβουλές που δίνεται. ( Φτάνει το γλείψιμο ας πάμε στο θέμα μας)
    Είμαι 26 χρονών μετά από καταστροφική περίοδο της ζωής μου κατάφερα να ξαναφτάσω (θέλει προσπάθεια :P) 140 κιλά. Όπως καταλαβαίνεται έπρεπε να πάρω δραστικά μέτρα και έτσι λοιπόν 1 Μαϊου του 2009 ξεκίνησα αρκετα καλή διατροφή με αποτέλεσμα 29 Ιουνίου να έχω χάσει 20 κιλά (120 δλδ τώρα, αρκετά καλά για κάποιον που το έχει ξανακάνει..) . Μίλησα πριν καμιά βδομάδα με ένα παιδί που ασχολείται με Gym ? BodyB. Και μου πρότεινε παράλληλα να ξεκινήσω πρωτεΐνη (Whey 100% - Καθαρή χωρίς υδατάνθρακες ) και να την παίρνω 2 φορές την μέρα μετά το γυμναστήριο. Ακόμα μου πρότεινε να πάρω και CLA1000 για να βοηθήσει τις καύσεις μου. Άκουσα την συμβουλή λοιπόν και ξεκίνησα το παρακάτω πρόγραμμα.
    Γυμναστική 3 φορές την βδομάδα Δευ. Τετ. Παρ. το παρακάτω πρόγραμμα
    ? 30-60min αερόβια άσκηση (step η διάδρομο)
    ? Κοιλιακούς ( όλων των ειδών)
    ? Και δύο μυϊκές ομάδες ανά μέρα (3*15 set)
    Διατροφή
    Πρωϊ
    1 scoop Πρωτεΐνης / 3 κάψουλες CLA
    Μεσημέρι
    150 γρ ψάρι η κοτόπουλο μαζί με πράσινή σαλάτα / 3 κάψουλες CLA
    Βράδυ
    Μετά το γυμναστήριο 1 scoop Πρωτεΐνης / 3 κάψουλες CLA
    Και 100γρ. ψάρι η κοτόπουλο
    3 λίτρα νερό ημερησίως ? χωρίς αναψυκτικά (δυστυχώς καμιά φορά ξεφεύγουμε στα ποτά )

    Αν μπορείτε να βρείτε λίγο χρόνο να μου απαντήσετε ( καταλαβαίνω ότι είναι κουραστικό ) και να μου πείτε αν είμαι οκ με τα παραπάνω προτεινόμενη πρωτεΐνη η άλλες συμβουλές που θα βοηθήσουν να χάσω τα κιλά αλλά να κάνω και ένα υγιές και σωστό σώμα.
    Σας Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    φιλε ασε τις πρωτείνες τα cla και αυτα και πλακωσου στη διαιτα για να χασεις κιλα. Κανε γυμναστική, αρκετή αερόβια ήπιας εντασης και για αρκετή ωρα, ειδικά αν κανεις διαδρομο μην τρεχεις, υπαρχει κινδυνος για τα γονατα και τις κνημες(σε τετοιο βαρος). κανε βαρη με ενταση.

    μη βαζεσαι , τα πρωτα φευγουν ευκολα , χανε αρχικά γυρω στο ενα κιλο την εβδομαδα και αργοτερα γυρω στο μισό. μη βιαζεσαι παρα πολυ γιατι θα βρεις εμποδιο, και σωματικό και ψυχολιγικό, μην κανεις υπεραυστηρή διατροφή, κυριως τις θερμίδες μετρα.

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    τωρα ειδα και τι τρως. με αυτα θα ψοφησεις της πεινας, ο μεταβολισμος σου θα πεσει κατακορυφα , θα σπασεις ψυχολογικά, και ουτε θα χανεις κιλά και αυτα που εχασες πιθανοτατα θα τα παρεις πισω. ανεβασε φαγητό και μη βιαζεσαι

    για να μην πω τις ανθυγιεινές ελλειψεις που εχεις σε λιπη βιταμινες κτλ.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Για να δεις κατι απο το CLA πρεπει να περνεις ανω τον 7γραμ ανα μερα και δεν ειναι τοσο τραγικο αυτο που θα δεις ακομα και "αν σου κατσει" αλλα αξηζει να δηνεις τοσα πολλα λεφτα για τοσα λιγα αποτελεσματα?

    Εστιασε στην διαιτα σου ειναι το "καλυτερο συμπληρωμα γραμμωσης".

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Posted On: 29 Jun 2009 At: 11:31:49 PM | Reply Link

    --------------------------------------------------------------------------------

    Η διατροφή είναι το 50% του τελικού αποτελέσματος .. όλοι έχουν χαρεί τόσο με τα συμπληρώματα διατροφής και περιμέμενουν να γίνουν κομμάτια .... είναι κάτι που εσκεμένα και επειδή τους βολεύει .. το "ξεχνάνε" .. είναι συμπληρώματα ΓΙΑ την διατροφή ...και όχι μαγικά συστατικά ... η διατροφή αποτελεί μαγεία για όποιον τη νακολουθήσει σοβαρά ... θέλω αν σου πω φίλε μου κάτι που το λένε όλα τα παιδιά εδώ μέσα και με βοήθησαν να το εμπεδώσω καλύτερα ... η διατροφή είναι το άπαν ....

    Φιλικά και καλή προσπάθεια !

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Posted On: 29 Jun 2009 At: 11:31:49 PM | Reply Link

    --------------------------------------------------------------------------------

    Η διατροφή είναι το 50% του τελικού αποτελέσματος .. όλοι έχουν χαρεί τόσο με τα συμπληρώματα διατροφής και περιμέμενουν να γίνουν κομμάτια .... είναι κάτι που εσκεμένα και επειδή τους βολεύει .. το "ξεχνάνε" .. είναι συμπληρώματα ΓΙΑ την διατροφή ...και όχι μαγικά συστατικά ... η διατροφή αποτελεί μαγεία για όποιον τη νακολουθήσει σοβαρά ... θέλω αν σου πω φίλε μου κάτι που το λένε όλα τα παιδιά εδώ μέσα και με βοήθησαν να το εμπεδώσω καλύτερα ... η διατροφή είναι το άπαν ....

    Φιλικά και καλή προσπάθεια !

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123

    Για να δεις κατι απο το CLA πρεπει να περνεις ανω τον 7γραμ ανα μερα και δεν ειναι τοσο τραγικο αυτο που θα δεις ακομα και "αν σου κατσει" αλλα αξηζει να δηνεις τοσα πολλα λεφτα για τοσα λιγα αποτελεσματα?
    </blockquote id=quote>

    +1

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123

    Για να δεις κατι απο το CLA πρεπει να περνεις ανω τον 7γραμ ανα μερα και δεν ειναι τοσο τραγικο αυτο που θα δεις ακομα και "αν σου κατσει" αλλα αξηζει να δηνεις τοσα πολλα λεφτα για τοσα λιγα αποτελεσματα?
    </blockquote id=quote>

    +1

  9. #9
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις πράσινο τσάι σε συνδιασμό με μαύρο. Ανεβάζει τον μεταβολισμό και θα σε βοηθήσει.
    Εγώ πίνω προσωπικά 1 λίτρο την ημέρα 500μλ πράσινο και 500μλ μαύρο αναμυγμένα.
    Διάβασε εδώ http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=1&recid=105
    On dope!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις πράσινο τσάι σε συνδιασμό με μαύρο. Ανεβάζει τον μεταβολισμό και θα σε βοηθήσει.
    Εγώ πίνω προσωπικά 1 λίτρο την ημέρα 500μλ πράσινο και 500μλ μαύρο αναμυγμένα.
    Διάβασε εδώ http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=1&recid=105
    On dope!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. το βασικό ερώτημα είναι να σταματήσω π.χ. δυο μικρά γεύματα και να τα αντικαστήσω με καθαρή πρωτεϊνη η καλήτερα απο την τροφή. Για το τσαι όντως έχει καλά αποτελέσματα.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. το βασικό ερώτημα είναι να σταματήσω π.χ. δυο μικρά γεύματα και να τα αντικαστήσω με καθαρή πρωτεϊνη η καλήτερα απο την τροφή. Για το τσαι όντως έχει καλά αποτελέσματα.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cristop

    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. το βασικό ερώτημα είναι να σταματήσω π.χ. δυο μικρά γεύματα και να τα αντικαστήσω με καθαρή πρωτεϊνη η καλήτερα απο την τροφή. Για το τσαι όντως έχει καλά αποτελέσματα.
    </blockquote id=quote>

    Αν θες να κάνεις κάτι φρόντισε να το κάνεις σωστά.
    Διάβασε θέματα και ερωτήσεις άλλων χρηστών βγάλε μια καλή διατροφή
    για να χάσεις όσο το δυνατό περισσόπερο λίπος μπορείς. Άσε του
    χτύσιμο των μυών για μετά. Γνώμη μου είναι να μην αντικαταστήσεις
    τα γεύματα η πρωτείνη δεν θα σε βοηθήσει να αδυνατήσεις αυτός
    πρέπει να είναι ο στόχος σου για τώρα. Αυτά από εμένα.
    On dope!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cristop

    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. το βασικό ερώτημα είναι να σταματήσω π.χ. δυο μικρά γεύματα και να τα αντικαστήσω με καθαρή πρωτεϊνη η καλήτερα απο την τροφή. Για το τσαι όντως έχει καλά αποτελέσματα.
    </blockquote id=quote>

    Αν θες να κάνεις κάτι φρόντισε να το κάνεις σωστά.
    Διάβασε θέματα και ερωτήσεις άλλων χρηστών βγάλε μια καλή διατροφή
    για να χάσεις όσο το δυνατό περισσόπερο λίπος μπορείς. Άσε του
    χτύσιμο των μυών για μετά. Γνώμη μου είναι να μην αντικαταστήσεις
    τα γεύματα η πρωτείνη δεν θα σε βοηθήσει να αδυνατήσεις αυτός
    πρέπει να είναι ο στόχος σου για τώρα. Αυτά από εμένα.
    On dope!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    απλά επειδή το ποσοστό μύικής μάζας έχει πέσει αρκετά πρέπει για να βελτιωθεί ο μεταβολισμός να αυξηθεί η μυική μάζα.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    απλά επειδή το ποσοστό μύικής μάζας έχει πέσει αρκετά πρέπει για να βελτιωθεί ο μεταβολισμός να αυξηθεί η μυική μάζα.

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cristop

    απλά επειδή το ποσοστό μύικής μάζας έχει πέσει αρκετά πρέπει για να βελτιωθεί ο μεταβολισμός να αυξηθεί η μυική μάζα.
    </blockquote id=quote>
    κανε ΒΑΡΗ. και μην τρως τοσο λιγο

  18. #18
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cristop

    απλά επειδή το ποσοστό μύικής μάζας έχει πέσει αρκετά πρέπει για να βελτιωθεί ο μεταβολισμός να αυξηθεί η μυική μάζα.
    </blockquote id=quote>
    κανε ΒΑΡΗ. και μην τρως τοσο λιγο

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    73

    Default

    Η βασική αρχή είναι μια ειτε θες μυική μάζα ειτε θές να αδυνατίσεις ........πολλά κ μικρά γεύματα.

    Τώρα όσον αφορά αυτα που τρώς απορό πως στέκεσε ακόμα.....πέραν τις πλάκας φάς κατι παραπάνο γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να μην σπάσεις τόσο σωματικά όσο κ ψυχικά!!!

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    73

    Default

    Η βασική αρχή είναι μια ειτε θες μυική μάζα ειτε θές να αδυνατίσεις ........πολλά κ μικρά γεύματα.

    Τώρα όσον αφορά αυτα που τρώς απορό πως στέκεσε ακόμα.....πέραν τις πλάκας φάς κατι παραπάνο γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να μην σπάσεις τόσο σωματικά όσο κ ψυχικά!!!

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    μικρά δλδ 5 φορές πχ 60 γρ ψάρι η κοτοπουλο?

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    μικρά δλδ 5 φορές πχ 60 γρ ψάρι η κοτοπουλο?

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Δηλαδή ένα απλό προγραμματάκι :
    Πρωινό (8-9): Γάλα + ένα μπολ με ταχίνι,μέλι,κουάκερ (και αν θες γιαούρτι..)
    Δεκατιανό(γύρω στις 12) : Φρούτο + ένα σκουπ ορογαλακτική
    Μεσιμεριανό (γύρω στις 2) : Ρύζι 125γρ + Στήθος φιλέτο κοτόπουλο 125γρ/ρύζι 125γρ. + μια κονσέρβα τόνου 115 γρ. σε νερό ότι θες και με λίγα λαχανικά
    Προπονητικό γεύμα : Φιλέτο κοτόπουλο 125γρ/τόνος σε νερό 115γρ/ένα σκουπ 30γρ ορογαλακτική
    Μεταπροπονητικό γεύμα : ένα σκουπ 30γρ. ορογαλακτική + φρούτα/λαχανικά
    Αρκετό νερό 3 λίτρα ημερησίως περίπου ...
    Εγώ κάπως έτσι θα το έκανα στην θέση σου .. δεν ξέρω αν συμφωνούν και τα παιδιά ,ας το δουν και να πουν την γνώμη τους ..

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Δηλαδή ένα απλό προγραμματάκι :
    Πρωινό (8-9): Γάλα + ένα μπολ με ταχίνι,μέλι,κουάκερ (και αν θες γιαούρτι..)
    Δεκατιανό(γύρω στις 12) : Φρούτο + ένα σκουπ ορογαλακτική
    Μεσιμεριανό (γύρω στις 2) : Ρύζι 125γρ + Στήθος φιλέτο κοτόπουλο 125γρ/ρύζι 125γρ. + μια κονσέρβα τόνου 115 γρ. σε νερό ότι θες και με λίγα λαχανικά
    Προπονητικό γεύμα : Φιλέτο κοτόπουλο 125γρ/τόνος σε νερό 115γρ/ένα σκουπ 30γρ ορογαλακτική
    Μεταπροπονητικό γεύμα : ένα σκουπ 30γρ. ορογαλακτική + φρούτα/λαχανικά
    Αρκετό νερό 3 λίτρα ημερησίως περίπου ...
    Εγώ κάπως έτσι θα το έκανα στην θέση σου .. δεν ξέρω αν συμφωνούν και τα παιδιά ,ας το δουν και να πουν την γνώμη τους ..

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    17-05-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Εγώ πιστεύω ότι αν διαβάσεις τα περί διατροφής post θα φτιάξεις στις δικές σου διατροφικές ανάγκες το πρόγραμμα διατροφής σου και αν θές βοήθεια εδώ είμαστε όλοι!!!Ron έχω μία ένσταση(φιλικά πάντα μην παρεξηγηθώ...)νομίζω ότι πλάνο σου έχει πολύ πρωτείνη σε scoop απ ότι σε φαγάκι...γνώμη μου,ότι είναι καλύτερα να καλύπτει τις ανάγκες του απο τροφή (για να νιώθει ότι τρώει και όχι ότι στερείται,ψυχολογικά δηλαδή...)και για να παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά...
    Cristop δές αυτό το πολύτιμο πόστ του μάγου της διατροφής GRF http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8288

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    17-05-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Εγώ πιστεύω ότι αν διαβάσεις τα περί διατροφής post θα φτιάξεις στις δικές σου διατροφικές ανάγκες το πρόγραμμα διατροφής σου και αν θές βοήθεια εδώ είμαστε όλοι!!!Ron έχω μία ένσταση(φιλικά πάντα μην παρεξηγηθώ...)νομίζω ότι πλάνο σου έχει πολύ πρωτείνη σε scoop απ ότι σε φαγάκι...γνώμη μου,ότι είναι καλύτερα να καλύπτει τις ανάγκες του απο τροφή (για να νιώθει ότι τρώει και όχι ότι στερείται,ψυχολογικά δηλαδή...)και για να παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά...
    Cristop δές αυτό το πολύτιμο πόστ του μάγου της διατροφής GRF http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8288

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Koga

    Εγώ πιστεύω ότι αν διαβάσεις τα περί διατροφής post θα φτιάξεις στις δικές σου διατροφικές ανάγκες το πρόγραμμα διατροφής σου και αν θές βοήθεια εδώ είμαστε όλοι!!!Ron έχω μία ένσταση(φιλικά πάντα μην παρεξηγηθώ...)νομίζω ότι πλάνο σου έχει πολύ πρωτείνη σε scoop απ ότι σε φαγάκι...γνώμη μου,ότι είναι καλύτερα να καλύπτει τις ανάγκες του απο τροφή (για να νιώθει ότι τρώει και όχι ότι στερείται,ψυχολογικά δηλαδή...)και για να παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά...
    Cristop δές αυτό το πολύτιμο πόστ του μάγου της διατροφής GRF http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8288
    </blockquote id=quote>

    Κανένα πρόβλημα φίλε μου ....
    Έχει για 2 λόγους :
    1)Το παλικάρι βασίζεται αρκέτά σε αυτό
    2)Αν δει μπορεί να ακολουθήσει σε πρώτο βήμα την κανονική διατροφή πολλαπλών γευμάτων αυτό θα τον καθοδηγήσει λίγο πιστεύω ...
    'Οπου βάζω / (σλας) είναι η επιλογές που του βάζω .. ή το ένα ή το άλλο ..

    Προσωπική γνώμη και επιλογή είναι η στήριξη στη διατροφή !

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Koga

    Εγώ πιστεύω ότι αν διαβάσεις τα περί διατροφής post θα φτιάξεις στις δικές σου διατροφικές ανάγκες το πρόγραμμα διατροφής σου και αν θές βοήθεια εδώ είμαστε όλοι!!!Ron έχω μία ένσταση(φιλικά πάντα μην παρεξηγηθώ...)νομίζω ότι πλάνο σου έχει πολύ πρωτείνη σε scoop απ ότι σε φαγάκι...γνώμη μου,ότι είναι καλύτερα να καλύπτει τις ανάγκες του απο τροφή (για να νιώθει ότι τρώει και όχι ότι στερείται,ψυχολογικά δηλαδή...)και για να παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά...
    Cristop δές αυτό το πολύτιμο πόστ του μάγου της διατροφής GRF http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8288
    </blockquote id=quote>

    Κανένα πρόβλημα φίλε μου ....
    Έχει για 2 λόγους :
    1)Το παλικάρι βασίζεται αρκέτά σε αυτό
    2)Αν δει μπορεί να ακολουθήσει σε πρώτο βήμα την κανονική διατροφή πολλαπλών γευμάτων αυτό θα τον καθοδηγήσει λίγο πιστεύω ...
    'Οπου βάζω / (σλας) είναι η επιλογές που του βάζω .. ή το ένα ή το άλλο ..

    Προσωπική γνώμη και επιλογή είναι η στήριξη στη διατροφή !

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    ευχαριστώ παιδιά κάτι τέτοιο κάνω τώρα ron . θα ποστάρω προόδο ανά μήνα. Ποια πρωτεϊνη λέτε να πάρω τώρα έχω μια της Scitec.

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    ευχαριστώ παιδιά κάτι τέτοιο κάνω τώρα ron . θα ποστάρω προόδο ανά μήνα. Ποια πρωτεϊνη λέτε να πάρω τώρα έχω μια της Scitec.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •