Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 81 of 81
  1. #61
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by trexantiri View Post
    σκεφτόμουν να ξεκινήσω κάποιο ανάλογο θέμα αλλά βρήκα αυτό έτοιμο οπότε το ανασύρω στην επιφάνεια
    υπάρχουν ήδη κάποιες ιδέες πιο πάνω, αλλά αν έχει να συμπληρώσει κάποιος και κάτι ακόμα (η όσοι ήδη γράψατε τότε παλιά στο θέμα αυτό αν σκεφτήκατε κάτι επιπλέον τα τελευταία 10 χρόνια...)
    Εύκολο
    Παραγγέλνεις μια σαλατάρα για πάρτη σου ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ.
    Και τρως κρέας. Και να φας παραπάνω κρέας δεν είναι και τραγικό.
    Δεν τρώω ψωμιά έξω (στο σπίτι τρώω αλλά ξέρω και υπολογίζω πόσο υδατάνθρακα θα φάω στο γεύμα μου) και δεν ακουμπάω ούτε σαχλαμάρες (τυροπιτάκια σκατουλάκια) για να μπορώ (αν κάτσει η φάση) να φάω και κάνα παγωτάκι μετά
    Το ίδιο κάνω και στα τραπεζώματα, γάμους κλπ συνήθως.

    Αν πας σε μεζεδοπωλείο μπορείς πάλι να κάνεις το ίδιο, μια σαλάτα για πάρτη σου και φάε από τους κρεατομεζέδες. Άπαξ και δεν αρχίσεις τις βούτες και τις παπάρες στις σάλτσες και στα λάδια μια χαρά θα είσαι.

    Τα δε σουβλατζίδικα είναι τα πιο εύκολα. 4-5 καλαμάκια στήθος κοτόπουλο ή χοιρινό (το χοιρινό αν έχει ξύγκια απλά δεν το τρώω), μια σαλάτα χωρίς λάδι για πάρτη μου και λίγο ψωμί (άντε μπορεί να τσιμπήσω και καμιά τηγανιτή πατάτα αν τρώγεται και δεν είναι πλαστικούρα)

    Το καλό (ή κακό) είναι ότι τώρα πια λόγω κρίσης, κορονοϊού κλπ δεν έχει συχνά τέτοιες καταστάσεις. Ε μια στις τόσες αν φας κάποιες παραπάνω θερμίδες από κρέας δε θα γίνει και καμιά καταστροφή.
    Εγώ τουλάχιστον πλέον μπορώ να φάω ΟΥΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. Θα κάνω τις επιλογές μου και θα βρω κάτι να φάω.

  2. #62
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Αφου πήρες την απόφαση να πάς , φάε οτι αγαπάς και πιές τα ουζάκια σου ..

    με μια μέρα δεν παχαίνεις , το καθε μέρα είναι το πρόβλημα...

  3. #63
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Το κατάλληλο θέμα για σήμερα που είχαμε τραπέζωμα !Πλάκωσα σαλάτα κ μπριζόλα , απέφυγα το αλκοόλ γιατί όταν πίνω μετά δεν κρατιέμαι με το φαί κ επένδυσα αντί για υδατάνθρακα σε 2 παγωτίνια .
    Όσο για το δούλεμα από τους άλλους ... δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τράβηξα φέτος με τη βρώμη στη δουλειά. Όλοι είχαν τυρόπιτες , τοστ, εγώ βαζάκι ή ομελέτα! Στο τέλος αφού είπαν κ τι δεν είπαν , κατέληξαν να παίρνουν οι περισσότεροι φαί από το σπίτι...
    Τώρα τελευταία το δούλεμα το τρώω γιατί πήραν χαμπάρι ότι μετράω το νερό μου . Αν το άφηνα στην τύχη του θα μπορούσα χαλαρά να ζήσω με ένα ποτήρι την ημέρα κ πολύ λέω.

  4. #64
    New Member
    Join Date
    18-05-20
    Posts
    76

    Default

    Ποικιλία κρεάτων, η μοσχαρίσια γάλακτος με ρύζι και χωριάτικη.
    Αν και προτιμώ ψαροταβέρνα με λαχταριστά ψαρικά.
    ΟΧΙ στο αλκοόλ, το αποφεύγω.
    Be consistent and push yourself to the limits

  5. #65
    New Member
    Join Date
    18-05-20
    Posts
    76

    Default

    Άστους να λένε, την ίδια πλάκα κάνουν και σε μένα.
    Ζηλεύουν γιατί οι περισσότεροι Δεν έχουν την θέληση να ακολουθήσουν πρόγραμμα με διατροφή και γυμναστική.
    Be consistent and push yourself to the limits

  6. #66
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Και στην ταβέρνα έχει πολλά πράγματα ώστε να μην βγει κανείς αν θέλει από την διατροφή του.όλα τα ψητά θαλασσινα και κρέατα και εξίσου και μαγειρευτά !! Δέν λέω θα φάμε και κάποιο λαδερό κάνα μουσακά κλπ αλλά εγκράτεια θέλει και θα είμαστε μια χαρά και γευστικά και στης διακοπές μας !!
    Ας είναι καλά η προβατίνη και η κατσικίνη εκτός την πρωτείνη φυσικά !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  7. #67

    Default

    εμένα δεν με απασχολεί τόσο μην ξεφύγω στις θερμίδες, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η ποιότητα της τροφής
    σαλάτες εκτός σπιτιού τις αποφεύγω οπότε στην ταβέρνα προσανατολίζομαι σε κάτι κρεατικό π.χ. καμιά μπριζόλα

  8. #68
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by trexantiri View Post
    εμένα δεν με απασχολεί τόσο μην ξεφύγω στις θερμίδες, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η ποιότητα της τροφής
    σαλάτες εκτός σπιτιού τις αποφεύγω οπότε στην ταβέρνα προσανατολίζομαι σε κάτι κρεατικό π.χ. καμιά μπριζόλα
    Αν πάρεις για παράδειγμα μια λάχανο-καρότο χωρίς λάδια (που έτσι κι αλλιώς φτηνιάρικο λάδι θα σου έβαζαν) με μπόλικο ξυδάκι, τί σε προβληματίζει? Τη σαλάτα φοβάσαι?

  9. #69

    Default

    επειδή έχω γίνει λίγο "ψείρας" με το φαγητό τα τελευταία χρόνια, έχοντας σαν δεδομένο ότι στις σαλάτες μάλλον δεν χρησιμοποιούν βιολογικά προϊόντα και επειδή δεν ξέρω αν και κατά πόσο εφαρμόζεται η σύσταση για πολύ καλό πλύσιμο στα λαχανικά, γι' αυτό αποφεύγω τις σαλάτες έξω

  10. #70
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by trexantiri View Post
    επειδή δεν ξέρω αν και κατά πόσο εφαρμόζεται η σύσταση για πολύ καλό πλύσιμο στα λαχανικά, γι' αυτό αποφεύγω τις σαλάτες έξω
    Toxoplasma has entered the chat.

  11. #71
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by trexantiri View Post
    επειδή έχω γίνει λίγο "ψείρας" με το φαγητό τα τελευταία χρόνια, έχοντας σαν δεδομένο ότι στις σαλάτες μάλλον δεν χρησιμοποιούν βιολογικά προϊόντα και επειδή δεν ξέρω αν και κατά πόσο εφαρμόζεται η σύσταση για πολύ καλό πλύσιμο στα λαχανικά, γι' αυτό αποφεύγω τις σαλάτες έξω
    Εγώ το βλέπω διαφορετικά, σαλάτα τρώω δεν τρώω burger από τα Goody's.

    Βιολογικά προϊόντα δεν αγόρασα ποτέ για να είμαι ειλικρινής. Από εκεί που όταν ήμουν παχύσαρκος έτρωγα ό,τι βλακεία έβρισκα μπροστά μου το γύρισα στο να τρώω άπαχα κρέατα, λαχανικά κλπ. Κράτησα ένα μικρό ποσοστό για να μπορώ να τρώω και καμιά σαχλαμάρα για να μην αισθάνομαι στερημένος. Και τελικά είδα τεράστια διαφορά στην υγεία μου και στα αιματολογικά μου.

    Δε διαφωνώ ότι έξω δε θα είναι η ποιότητα το ίδιο καλή με την τροφή που θα ετοιμάσει κάποιος μόνος του. Αλλά επειδή έχω τη φιλοσοφία ότι η διατροφή που κάνω θέλω να είναι η ίδια για το υπόλοιπο της ζωής μου και δεν υπάρχει περίπτωση να κλειστώ στο σπίτι μου για όλη μου τη ζωή, να στερηθώ τις παρέες μου και να γίνω αντικοινωνικός, προσπαθώ να κάνω έξυπνες επιλογές όταν βγαίνω έξω.

    Το μονοπάτι των βιολογικών εκτός από το κόστος είναι δεδομένο ότι θα φέρει και την αποξένωση, δε θα μπορείς τελικά να φας πουθενά έξω. Γιατί το επόμενο θα είναι να φοβάσαι να φας κρέας ή οτιδήποτε άλλο έξω. Άλλο το να τρέφεσαι υγιεινά και άλλο η ορθοφαγία που είναι κανονικότατη διαταραχή. Τώρα αν μπορείς να το διαχειριστείς με γεια σου και χαρά σου. Απλά εγώ το βλέπω αλλιώς, θέλω η διατροφή μου να είναι βιώσιμη για πάντα.

  12. #72
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by trexantiri View Post
    επειδή έχω γίνει λίγο "ψείρας" με το φαγητό τα τελευταία χρόνια, έχοντας σαν δεδομένο ότι στις σαλάτες μάλλον δεν χρησιμοποιούν βιολογικά προϊόντα και επειδή δεν ξέρω αν και κατά πόσο εφαρμόζεται η σύσταση για πολύ καλό πλύσιμο στα λαχανικά, γι' αυτό αποφεύγω τις σαλάτες έξω
    Αφού είσαι "ψείρας" θα ξες οτι τα βιολογικά προιόντα δεν είναι καλύτερα απο τα μεταλλαγμένα, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό.

    Όσο δε νιώθεις τοκρατς στα χόρτα, είσαι κομπλέ με το πλήσιμο! Με αυτή τη λογική βέβαια δεν μπορείς να ξες αν αφήνουν και τα ωμά κρέατα δίπλα στην μπριζόλα...

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Toxoplasma has entered the chat.
    Έκλαψα λιγο
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #73
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    βέβαια δεν μπορείς να ξες αν αφήνουν και τα ωμά κρέατα δίπλα στην μπριζόλα...
    Σαλμονέλλα has sent you a friend request.

    ( σταματάω, σταματάω, φάτε αφοβα παιδια σε ταβερνες , καλό κανει η κοινωνικοτητα)
    Last edited by Konstantina91; 03-07-20 at 12:31.

  14. #74
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Σαλμονέλλα has sent you a friend request.
    Είναι τα αστεία του επαγγέλματος αυτά;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #75
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Σαλμονέλλα has sent you a friend request.

    ( σταματάω, σταματάω, φάτε αφοβα παιδια σε ταβερνες , καλό κανει η κοινωνικοτητα)
    Εννοείται ότι κάνει καλό η κοινωνικότητα
    Η ζωή πρέπει να είναι ισορροπημένη, δεν είμαστε ναυαγοί σ ερημονήσια

  16. #76

    Default

    Έχουν ενδιαφέρον οι απόψεις σας και ο τρόπος που αντιμετωπίζετε το θέμα

    (θα επανέλθω)

  17. #77

    Default

    κατά την γνώμη μου, εκτός από τις θεωρητικές πληροφορίες που υπάρχουν για τα θρεπτικά συστατικά των τροφίμων θα πρέπει να εξετάζουμε και το συγκεκριμένο τρόφιμο που φτάνει στο στόμα μας, αν θέλουμε να μιλάμε για υγιεινή διατροφή

  18. #78
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Το κατάλληλο θέμα για σήμερα που είχαμε τραπέζωμα !Πλάκωσα σαλάτα κ μπριζόλα , απέφυγα το αλκοόλ γιατί όταν πίνω μετά δεν κρατιέμαι με το φαί κ επένδυσα αντί για υδατάνθρακα σε 2 παγωτίνια .
    Όσο για το δούλεμα από τους άλλους ... δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τράβηξα φέτος με τη βρώμη στη δουλειά. Όλοι είχαν τυρόπιτες , τοστ, εγώ βαζάκι ή ομελέτα! Στο τέλος αφού είπαν κ τι δεν είπαν , κατέληξαν να παίρνουν οι περισσότεροι φαί από το σπίτι...
    Τώρα τελευταία το δούλεμα το τρώω γιατί πήραν χαμπάρι ότι μετράω το νερό μου . Αν το άφηνα στην τύχη του θα μπορούσα χαλαρά να ζήσω με ένα ποτήρι την ημέρα κ πολύ λέω.
    Δικός μου άνθρωπος!!!!!! τυραννία αυτό το μέτρημα του νερού!!! Νομίζω δε θα το συνηθίσω ποτέ μου...ούτε εγώ ούτε η κύστη μου

  19. #79
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by trexantiri View Post
    κατά την γνώμη μου, εκτός από τις θεωρητικές πληροφορίες που υπάρχουν για τα θρεπτικά συστατικά των τροφίμων θα πρέπει να εξετάζουμε και το συγκεκριμένο τρόφιμο που φτάνει στο στόμα μας, αν θέλουμε να μιλάμε για υγιεινή διατροφή
    Οι περισσότεροι εδώ κάνουν 3 γεύματα + σνακς που κι αυτά γεύματα είναι στην ουσία
    Δηλαδή τουλάχιστον 5 γεύματα την ημέρα.
    Δηλαδή 35 γεύματα τη βδομάδα.

    Αν θέλεις να μιλήσουμε για υγιεινή διατροφή πολύ ευχαρίστως. Αλλά αν κάνεις 35 γεύματα τη βδομάδα σωστά, υγιεινά με καλές τροφές πιστεύεις ότι ένα διαφορετικό θα σου κάνει κακό στην υγεία σου? Που εδώ που τα λέμε, κάθε πότε πάμε σε μια ταβέρνα ή σουβλατζίδικο? Με τα οικονομικά προβλήματα των τελευταίων ετών εγώ τουλάχιστον δεν πάω κάθε βδομάδα. Και πάλι σε οποιαδήποτε ταβέρνα μπορείς να κάνεις και κάποιες επιλογές που δεν είναι κακές.

    Εγώ γενικά επειδή έχω περάσει από το στάδιο αυτό που πάλευα να χάσω κιλά και να ρίξω τη χοληστερίνη μου, είδα ότι μπορείς να φας σαν άνθρωπος και έξω. Και η ταβέρνα ή το τραπέζωμα σε κάποιο σπίτι δεν είναι ότι θα σε ωφελήσουν διατροφικά αλλά μπορεί να σε ωφελήσουν ψυχικά, να μην νιώθεις στερημένος, να μη νιώθεις ότι είσαι αντικοινωνικός. Η ψυχική ισορροπία είναι το ίδιο σημαντική για την υγεία, μην τα βλέπουμε όλα άσπρο-μαύρο

  20. #80

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel
    ...
    συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την φιλοσοφία σου για την βιώσιμη διατροφή που αντέχει στο χρόνο και είμαι υπέρ των cheat meals προκειμένου να μην υπάρχει στέρηση και απωθημένα, απλά και για τα cheat meals ψάχνω κάτι (όσο το δυνατόν) ποιοτικό και όχι επειδή είναι cheat meal να φάω ό,τι να 'ναι

  21. #81
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by trexantiri View Post
    συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την φιλοσοφία σου για την βιώσιμη διατροφή που αντέχει στο χρόνο και είμαι υπέρ των cheat meals προκειμένου να μην υπάρχει στέρηση και απωθημένα, απλά και για τα cheat meals ψάχνω κάτι (όσο το δυνατόν) ποιοτικό και όχι επειδή είναι cheat meal να φάω ό,τι να 'ναι
    Συμφωνώ κι εγώ, πάντα θα κάνω την καλύτερη επιλογή από αυτές που θα έχω.

    Αλλά εγώ δεν το λέω cheat meal. Δεν το βλέπω καν έτσι. Δεν θεωρώ πλέον ότι κάνω cheat σε τίποτα. Αν δεις τη διατροφή μου μπορεί και να σου φανεί cheat οπτικά. Θα σου πω για παράδειγμα πως τρώω το κοτόπουλο, στη γάστρα με κοκκινιστή γλυκόξινη σάλτσα ή σάλτσα μουστάρδας ή πανέ στο φούρνο ή κοτόπουλο με μπάμιες κλπ. Αν βάλω φώτο μπορεί και να πέσουν να με φάνε. Η διαφορά είναι ότι εγώ τα μαγειρεύω, ξέρω πως να τα μαγειρέψω (π.χ. οι σάλτσες που φτιάχνω είναι χωρίς λάδια, βούτυρα κλπ, πεντανόστιμες αλλά πανάλαφρες θερμιδικά) και τελικά αυτό που τρώω είναι νοστιμότερο από τα καλαμάκια που θα φάω στο σουβλατζίδικο.

    Αλλά από εκεί και πέρα δε θα κάτσω να σκάσω αν πάω σε ένα σπίτι καλεσμένος ή βγω σε ταβέρνα. Θα κάνω τις επιλογές μου και θα τις ευχαριστηθώ. Και θα φάω σαν άνθρωπος. Και ακριβώς επειδή δεν το βλέπω πια σαν cheat meal, θα φάω πραγματικά σαν άνθρωπος, δε θα φάω μια ταβέρνα στην καθισιά μου και να αισθάνομαι χάλια μετά ούτε θα φάω σα σπουργίτι. Και στο κάτω κάτω αν αξίζει να φάει κάποιος πιο ελεύθερα μια στις τόσες από όλη την παρέα μου είμαι εγώ, που προσέχω το βάρος μου, που γυμνάζομαι τακτικότατα.

    Η φιλοσοφία μου στο φαγητό επειδή είμαι πεινάλας είναι να με καλύπτει γευστικά στο σπίτι μου. Αυτό θα την κάνει βιώσιμη και όχι το να φάω έξω σε ένα από τα 35 γεύματά μου.


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •