Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default 6 Bodybuilding Tips

    Απο τον Christian Thibaudeau

    (περιληπτικά)

    1) Εφαρμοζεται τη μεθοδο της κορυφαιας συστολής(απο τις αρχες του weider), δηλαδή σφιγκετε για λιγο οσο πιο δυνατα μπορειτε τους μυς σας στο σημειο της μεγιστις συστολής μια κινησης, αυτη η μεθοδος εξυπηρετει σε ασκησεις απομονωσης, σηνθετες ασκησεις όπως πιεσεις παγκου κτλ δε βολευουν ιδιεταιρα

    2) Σφιγκετε τους μυς σας κατα τη διαρκεια ολοκληρης της κινησης, σα να ποζαρετε συνεχως

    3) Συμπεριλαβετε ασκησεις διατασης στο προγραμμα σας, οχι διατασεις αλλα ασκησεις που διατεινουν τους μυς στο ανωτερο\κατοτατο σημειο της κινηση (π.χ πουλοβερ, ανοιγματα) μετα απο διαταση το νευρικό συστημα μπορει να ενεργοποιήσει περισσότερες κινητικές μοναδες, δηλαδή γυμναζουμε περισσότερες μυικές ινες, δινουμε περισσότερο, ποσοτικά, ερεθισμα για αναπτυξη.

    4) Προπονηση δυναμης, αφιερωστε καποια διαστηματα κατα τη διαρκεια του χρονου για να προπονηθειτε για δυναμη(βαρια κιλα, δυνθετες ασκησεις.. καθισματα ολυμπιακες αρσεις κτλ). ετσι θα εκαιδευσετε νο νευρικό σας συστημα να χρησιμοποιει περισσοτερες κινητικες μοναδες ταυτοχρονα. Η εμπειρια, μου εχει δειξει ότι ενα προγραμμα boddy building αποφερει μεγαλυτερα κερδη αν ακολουθει ενα προγραμμα δυναμης, παρα να γινεται προπονηση bodybuilding olo το χρονο.

    5) Το πρηξιμο θα φερει περισσότερα θρεπτικά συστατικά και αμινοξέα στους μυς, προκαλωντας μεγαλυτερη αναβολικη αποκριση (απαραιτητη η καταλληλη προ-προπονητική διατροφή)
    Συστεινετε να συμπεριλαβετε στο τελος της προπονησης σας για μια μυικη ομαδα. ενα σετ πολλων επαναλήψεων. Αν και για καλο πρηξιμο προτιμώ(o αρχικος συγγραφεας δηλ.) τα drop sets στο τελος της προπονηςη

    6) ποιοτητα των προπονησεων, απλα το να σηκωνεται και να κατεβαζετε τα κιλα ειναι χασιμο χρονου αν κανετε bodybuilding, δωστε βαση στην ποιοτητα των επαναλήψεων, χρησιμοποιείστε τις δυο πρωτες μεθοδους, σωστη τεχνική και συνδεση μυαλου-μυων

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m


    2)
    υπαρχουν δυο ειδη υπερτροφιας, η λειτουργική και η μή λειτουργική, με τη λειτουργική υπερτροφία αυξανεται το μεγεθος των μυικών ινων(αρα και η δυναμη) με τη μή λειτουργική υπερτροφία αυξανοντε αλλα πραγματα, σαρκοπλασμα πυκνοτητα τριχοειδών αγγειων κτλ. ( δεν αυξανεται η δυναμη) οι bodybuilders χρειαζονται και τα δυο ειδη υπερτροφιας ενω οι αλλοι αθλητες πρεπει να επικεντρόνωνται στην λειτουργική. Οι παραπανω μεθόδοι ευνοουν και τη μη λειτουργική υπερτροφία

    </blockquote id=quote>

    Γιάννη εγώ ξέρω ότι η διαμέτρος του μυ είναι ανάλογη με την δύναμη που μπορεί να ασκήσει.Παραπέμπει σε κάποια έρευνα για το παραπάνω ή είναι δικιά του σκέψη/εικασία?

  3. #3

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ωραίο ρε Γιάννη!!!![:-thumbu][:-thumbu]

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m


    2)
    υπαρχουν δυο ειδη υπερτροφιας, η λειτουργική και η μή λειτουργική, με τη λειτουργική υπερτροφία αυξανεται το μεγεθος των μυικών ινων(αρα και η δυναμη) με τη μή λειτουργική υπερτροφία αυξανοντε αλλα πραγματα, σαρκοπλασμα πυκνοτητα τριχοειδών αγγειων κτλ. ( δεν αυξανεται η δυναμη) οι bodybuilders χρειαζονται και τα δυο ειδη υπερτροφιας ενω οι αλλοι αθλητες πρεπει να επικεντρόνωνται στην λειτουργική. Οι παραπανω μεθόδοι ευνοουν και τη μη λειτουργική υπερτροφία

    </blockquote id=quote>

    Γιάννη εγώ ξέρω ότι η διαμέτρος του μυ είναι ανάλογη με την δύναμη που μπορεί να ασκήσει.Παραπέμπει σε κάποια έρευνα για το παραπάνω ή είναι δικιά του σκέψη/εικασία?
    </blockquote id=quote>

    βασικά τα ψιλοεμπλεξα, δεν αναφερεται στα τιπς αυτο που εγραψα απλα το ειχα διαβασει παραπανω στο βιβλιο και μου κολησε (οποτε το σβηνω)

    παντως εκει που το αναφερει παραθετει και μια ερευνα επιγραμματικα (zatsiorsky 1996) , υποστηρίζει ότι η μη λειτουργιή υπερτροφία δεν προαγει τη δυναμη αλλα δεν καταλαβαινω αν το στηριζει σε αυτην την ερευνα ..

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Γιάννη ειδικά το 5 και το 6 είναι σωστότατα!!!
    Προτελευταίο σετ βαριά κιλά και στο τελευταίο μία μείωση στα κιλά και όσες βγουν(άνω των 15).Με πιάνει πάρα πολύ καλά.

    Η σύνδεση μυαλού-μυών είναι λίγο δύσκολο αλλά άμα απομονωθείς και σκέφτεσαι μόνο την κίνηση και που τοχεύει η άσκηση μπορείς να το πετύχεις!

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun


    Η σύνδεση μυαλού-μυών είναι λίγο δύσκολο αλλά άμα απομονωθείς και σκέφτεσαι μόνο την κίνηση και που τοχεύει η άσκηση μπορείς να το πετύχεις!
    </blockquote id=quote>
    εμενα με βοηθαει να κλεινω τα ματια και να σκεφτομαι τους μυς να δουλευουν (μονο όμως σε ασκήσεις που η κινηση ειναι ευκολη και δε χρειαζεται καθρεπτη ή να βλειπεις)

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Σίγουρα σε άρσεις θανάτου ή καθίσματα με ελεύθερη μπάρα είναι λίγο επικίνδυνο(τουλάχιστον για μένα) να κλείσω τα μάτια αλλά στις άλλες έχω πετύχει τον εαυτό μου να το κάνει πολλές φορές :)

    Αυτό που με έχει βοηθήσει είναι πριν μπω στο σετ να το κάνω στο μυαλό μου,τι θα δουλέψω,πως και με ποια ένταση.

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Ευχαριστούμε Γιάννη! Πολύ καλές συμβουλές![:-thumbu]

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-01-10
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    ΣΩΣΤΟΣ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ!!!!!!

  10. #10
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Ωραιος!ευχαριστουμε..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  11. #11
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Πολυ καλο αρθρο,ευχαριστουμε!
    εγω θα σταθω στο 4,στο θεμα της δυναμης.ειναι κατι που τα τελευταια χρόνια εχουν αρχισει να παραβλέπουν λιγο,κυριως λογω του οτι τα φαρμακα εχουν την δυνατοτητα να φτιαχνουν οφθαλμαπατες και με μια μεσαια προπονηση το σωμα αποδιδει σχηματα αδικαιολογητα..
    βλεπουμε επι σκηνης κυριως, σωματα που το εξασκημενο ματι καταλαβαινει οτι δεν ειναι προπονητικα καταπονημενα κι αυτο το μαρτυράνε οι λεπτομερειες αλλα πάνω απ ολα ο χρόνος.Οταν ενα σώμα δεν εχει περάσει απο βαριες πολυαρθρικες προπονησεις χανει ευκολα τον ογκο του και τα σχηματα του και η γράμμωσή του δεν ειναι ποιοτική.ασε που οταν σταματησει την "τροφοδοσια" γινεται ενα αλλο σωμα.Ο πραγματικα γυμνασμενος αθλητης δεν εχει να φοβηθει ούτε ογκο,ουτε γραμμωση,ουτε τραυματισμους ουτε πιασιματα ουτε αποχη απο συμπληρωματα και αλλα..
    γι αυτο προπονηθειτε με συνεση,αλλα ΔΥΝΑΤΑ!

  12. #12
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Πολυ καλο αρθρο,ευχαριστουμε!
    εγω θα σταθω στο 4,στο θεμα της δυναμης.ειναι κατι που τα τελευταια χρόνια εχουν αρχισει να παραβλέπουν λιγο,κυριως λογω του οτι τα φαρμακα εχουν την δυνατοτητα να φτιαχνουν οφθαλμαπατες και με μια μεσαια προπονηση το σωμα αποδιδει σχηματα αδικαιολογητα..
    βλεπουμε επι σκηνης κυριως, σωματα που το εξασκημενο ματι καταλαβαινει οτι δεν ειναι προπονητικα καταπονημενα κι αυτο το μαρτυράνε οι λεπτομερειες αλλα πάνω απ ολα ο χρόνος.Οταν ενα σώμα δεν εχει περάσει απο βαριες πολυαρθρικες προπονησεις χανει ευκολα τον ογκο του και τα σχηματα του και η γράμμωσή του δεν ειναι ποιοτική.ασε που οταν σταματησει την "τροφοδοσια" γινεται ενα αλλο σωμα.Ο πραγματικα γυμνασμενος αθλητης δεν εχει να φοβηθει ούτε ογκο,ουτε γραμμωση,ουτε τραυματισμους ουτε πιασιματα ουτε αποχη απο συμπληρωματα και αλλα..
    γι αυτο προπονηθειτε με συνεση,αλλα ΔΥΝΑΤΑ!

  13. #13
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72

    Πολυ καλο αρθρο,ευχαριστουμε!
    εγω θα σταθω στο 4,στο θεμα της δυναμης.ειναι κατι που τα τελευταια χρόνια εχουν αρχισει να παραβλέπουν λιγο,κυριως λογω του οτι τα φαρμακα εχουν την δυνατοτητα να φτιαχνουν οφθαλμαπατες και με μια μεσαια προπονηση το σωμα αποδιδει σχηματα αδικαιολογητα..
    βλεπουμε επι σκηνης κυριως, σωματα που το εξασκημενο ματι καταλαβαινει οτι δεν ειναι προπονητικα καταπονημενα κι αυτο το μαρτυράνε οι λεπτομερειες αλλα πάνω απ ολα ο χρόνος.Οταν ενα σώμα δεν εχει περάσει απο βαριες πολυαρθρικες προπονησεις χανει ευκολα τον ογκο του και τα σχηματα του και η γράμμωσή του δεν ειναι ποιοτική.ασε που οταν σταματησει την "τροφοδοσια" γινεται ενα αλλο σωμα.Ο πραγματικα γυμνασμενος αθλητης δεν εχει να φοβηθει ούτε ογκο,ουτε γραμμωση,ουτε τραυματισμους ουτε πιασιματα ουτε αποχη απο συμπληρωματα και αλλα..
    γι αυτο προπονηθειτε με συνεση,αλλα ΔΥΝΑΤΑ!
    </blockquote id=quote>+1 Ευχαριστουμε Φανη για την πολυ σωστη παρατηρηση

  14. #14
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δεν ήξερα που να το γραψω, και ειπα να το γραψω εδω.

    βρηκα αλλο ενα καλο, κατα τη γνωμη μου, tip απο τον αγαπημενο μου προπονητη, christian thibaudeau.

    Αφου εχετε ξεκουραστει για τουλαχιστον 3-5 μερες, και γενικα αισθανεστε καλα, καντε ενα απιτοπιο αλμα και δειτε μεχρι που φτανετε. αυτο θα ειναι το σημειο αναφορας σας.
    Πριν απο καθε προπονηση δοκιμαστε ξανα ενα αλμα, αν μπορειτε να φτασετε 5-10 εκατοστα παραπανω, το νευρικο σας συστημα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, και ειναι μια καλη μερα για εντονη προπονηση, ακομα μπορειτε αυτη τη μερα να προπονηθειτε για δυναμη με χαμηλες επαναλήψεις.
    Αν μπορεσετε να φτασετε 5-10 εκατοστα απο το σημειο αναφορας το νευρικο σας συστημα δεν θα μπορεσει να αποδοσει αρκετα, και καλυτερα να μειωσετε την ενταση της προπονησης και να μην κανετε πραγματα που στρεσσαρουν το νευρικο συστημα.
    Αν το αλμα σας πριν την προπονηση μειωθε πανω απο 10 εκατοστα μην πατε για προπονηση, και παρτε μεριεκς μερες ξεκουρασης
    Τελος αν φτασετε περιπου στο σημειο αναφορας καντε κανονικα το προγραμμα σας.
    Επισης εχετε με υποψην ότι το υψος που μπορειτε να φτανετε πιθανότατα θα αλλαζει καθως αυξανετε η δυναμή σας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •