Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    Μύκονος, Greece.
    Posts
    71

    Default Κριτική Για Το Πρόγραμμα Μου;

    Ακολουθω αυτό το προγραμμα για περιπου 1 μηνα.Φιλοι μου μου λενε πως εχω ανεβει μυικα αν και εγω δεν βλεπω μεγαλες διαφορες.
    Λοιπον: -1η μερα Πλατη: Κωπηλατικη με αλτηρες 4Χ10-12, ελξεις στην τροχαλια πλατης με κλειστη λαβη 4Χ8-10, ελξεις την χαμηλη τροχαλια με ανοιχτη λαβη 4χ8-10, ελξεις μονόζυγου 5χΜΑΧ( δηλ 12-16)
    Πηχη/παπια: μια ασκηση με μια μπαρα που εχει σκοινι(κανω μεχρι κοπωση)
    -2η μερα: Στηθος: Εκτασεις με αλτηρες σε ισιο παγκο (14,12,10,8,6), επικλεινεις πιεσεις παγκου 4Χ8-10, πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο με αλτηρες + καμψεις με ποδια στον παγκο και χερια κλειστα (4Χ12+μαΧ καμψεις super set), πιεσεις ισιου παγκου 16,14,12,10,8,10.
    Τραπεζωειδείς: Συμπτηξεις με αλτηρες κυκλους προς τα πισω 5χ12-15, με μπαρα ως το σαγονι 4χ10-12.
    -3η μερα: Ποδια: leg press 5Χ10-12, γαμπες 5Χ10-12, απαγωγοι-προσαγωγοι. Δικεφαλα: Πιεσεις δικεφαλων στον επικλεινη παγκο+σηκωμα αγκώνων, ελξεις ιεραποστόλου στο μηχανημα 4χ10-12, ελξεις δικεφαλων ορθιος+ σφυρια{5Χ12 (1+1)}
    -4η μερα: Ωμοι: Πιεσεις ώμων στο smith (εμπρόσθιες)16-14-12-10-8, οπισθιες 16-14-12-10-8, πιεσεις arnolds 4χ8-10, εμπρόσθιες ανυψωσεις μπαρας 4χ8-10.
    Τρικεφαλα: Γαλλικες πιεσεις τρικεφαλων με στραβόμπαρα 4χ8-10, βυθισεις στο μονόζυγο 5χΜΑΧ, πιεσεις τρικεφαλων με μπαρα στην τροχαλια πλατης 4Χ8-10, πιεσεις τρικεφαλων στην τροχαλια εναλλαξ σε καθε χερι σε πλαγια θεση 4Χ8-10.
    Ειμαι ανοιχτος σε καθε κριτικη θετικη ή αρνητικήκαι ευχαριστω για τον χρονο σας.

    Οι επαναλήψεις που γραφω διπλα στις ασκησεις ειναι το προτυπο του προγραμματος τις οποιες τηρω στο περιπου. (αν εχω κανει καποια λαθη αντι για πιεσεις ελξεις η τπτ τετοιο μην πεσετε να με φατε
    :D:D:D)

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    Μύκονος, Greece.
    Posts
    71

    Default

    Ξεχασα να αναφερω: Κοιλιακους κανω μερα παρα μερα 4-5 σετ πανω-πλαγιους-κατω(συνεχομενους) απο 20 επαναλήψεις στο καθενα. Πηγαινω 6 φορες την βδομαδα για προπονηση δηλ κανω μια φορα ολοκληρο το προγραμμα και τις 2 πρωτες μερες αλλη μια φορα. Αεροβια κανω 3-4 φορες τη βδομαδα το πρωι με αδειο στομαχι.

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δεν καταλαβαινω τη λογικη του προγραμματος, και δεν την καταλαβαινω γιατί δεν υπαρχει. Ο διαχωρισμος δε στεκει για 6 μερες, κανεις δηλαδή την 4η ωμους και την επομενη στηθος. Επισης ολα αυτα ειναι παρα πολλα, και για να μην το εχεις καταλαβει ενα μηνα τωρα δεν προσπαθεις αρκετα στο γυμναστηριο. Τα χερια τα ξεσκιζεις, μετα τετρακεφαλους κανεις μονο μια ασκηση, μηριαιους δικεφαλους και ραχιαιους δε γυμναζεις καθολου. Καλυτερα νομιζω να μεινεις στα βασικα για να μην μπερδευεσαι, διαλεξε ενα 3ημερο η τετραημερο σπλιτ με 2-4 ασκησεις ανα μυικη ομαδα απο 2-4 σετ και απλα παιξε δυνατα στο gym.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    Μύκονος, Greece.
    Posts
    71

    Default

    ραχιαους κανω μαζι με κοιλιακους.. μηριαιους δικεφαλους κανω στην πρεσσα(βαζω τα ποδια πιο ψηλα)

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    Μύκονος, Greece.
    Posts
    71

    Default

    Επιπλεον ποδια δεν κανω πολλες ασκησεις γιατι κανω συντηρηση. Ακομα δεν ειπα οτι δεν με πιανουν οι ασκησεις( την αλλη μερα ειμαι πιασμενος στα σημεια που επαιξα την προηγουμενη) απλα οι δεν εχω αντιληφθει καποια αυξηση ογκου.

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δεν αντιλαμβανεσαι αυξηση ογκου σε ενα μηνα με apla straight sets. όταν θα εχεις ανεβει κατα 20-30% στα κιλα που κανεις θα εχεις και μια αυξηση ογκου αν κανεις σωστα τις ασκησεις.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-05-09
    Location
    Ξάνθη.
    Posts
    19

    Default

    Αρχικα θα σου προτεινω να ακολουθησεις εναν σκελετο επαναλληψεων σε ολες τις βασικες ασκησεις του στυλ... 12,10,8,2-4,6-8,6-8(και αν θες την γνωμη μου να ξεκινας με αυτες) τα πρωτα τρεια σετακια καθαρα για ζεσταμα, το σετ των 2-4 επαν. για να προσεγγησεις τα βασικα κιλα και τελος 2 παραγωγικα σετ, το πολυ 3. Τωρα οταν θα εισαι ηδη ζεστος, στις επομενες ασκησεις, μπες κατευθειαν στα παραγωγικα σετ

    επισης απο την στιγμη που κανεις αρσεις τραπεζ/ωμων με μπαρα ως το σαγονι, μηπως θα ηταν καλητερα να βαλεις μαζι στηθος/τρικεφ. και ωμους με τραπεζιους?

    για δικεφαλους κ τρικεφαλους σε βρισκω υπερβολικο τολμω να πω... κρατα 2 απο τις 4 ασκησεις για 2-3 σετ ή εαν σου αρεσει η ποικιλια κρατα τες ολες αλλα με 2 σετ σε αυτη που σε πιανει καλητερα κ απο ενα σετ στις αλλες τρεις :D

    βαλε οπωσδηποτε μοιριαιους δικ.(οπως επισημανε ο γιαννης) leg curls ή καλημερες. επισης στους ωμους βγαλε καποιες πιεσεις και βαλε πλαγιες εκτασεις(ορθια ή σκυφτη θεση)

    ψαξε και βρες τα σωστα κιλα για να παιζεις με ενταση... θα σου παρει καποιες προπονησεις αλλα τα οφελοι θα ειναι μεγαλα... κ θα τα βλεπεις ολοφανερα κ μονος σου... :D (βαλε πολυαρθρικες αρσεις,squats)
    3-4 , ...
    !!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-12-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Πάρα μα πάρα πολλα σετ στις ασκησεις στου για τον 1 μηνα που πας, δοκιμασε να τα μειωσεις!
    ... ...

    . ... .

  9. #9
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Helias

    Πάρα μα πάρα πολλα σετ στις ασκησεις στου για τον 1 μηνα που πας, δοκιμασε να τα μειωσεις!
    </blockquote id=quote>

    Ρε παιδιά...κοιτάτε και λίγο την ημερομηνία πριν ποστάρετε.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!



 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •