Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-09
    Location
    .
    Posts
    8

    Default Γενικές απορίες για διατροφή

    Καλησπέρα,

    Έχω κάποιες ερωτήσεις σε σχέση με τη διατροφή. Πρόσφατα ξεκίνησα γυμναστήριο και διατροφή με σκοπό να ρίξω το BF μου απο 20% σε 15% (είμαι 1.82 και 81kg). Κάνω 3 μέρες βάρη την εβδομάδα και 1-2 αεροβική. Κυρίως εστιάζω στα βάρη και στη λήψη πρωτείνης για να αυξήσω τον μεταβολισμό μου.

    Γενικά η διατροφή μου μέχρι στιγμής είναι πολύ καθαρή. Την παραθέτω εδώ (αν και την έχω αναφέρει και σε άλλο post).

    γεύμα1: 80gr(ωμή) βρώμη με μέλι και ελάχιστο γάλα για γεύση
    γεύμα2: 60gr(ωμό) ρύζι με 100gr κοτόπουλο
    γεύμα3: 60gr(ωμό) ρύζι με 100gr κοτόπουλο
    γεύμα4: τονος-σαλάτα (μαρούλι,ντομάτα μια κουταλιά σούπας λάδι)
    *προπόνηση*
    γεύμα5: ομελέτα 4 ασπράδια 1 κρόκο

    υπάρχουν κάποιες παραλαγές με φιλετο μοσχαρίσιου κρέατος, μπακαλιάρο και βραστά πράσινα λαχανικά αλλά σε γενικές γραμμές αυτά τρώω κάθε μέρα.

    πρόγραμμα προπόνησης: βλέπε το level1 του Brawny.

    ερωτήσεις:

    - Επειδή χρειάζοντε τρελές ποσότητες ρύζι/κοτόπουλου εβδομαδιαία, αναρωτιόμουν αν μπορώ να φτιάξω αρκετά και να τα αποθηκεύσω στο ψυγείο, πόσο θα κρατήσουν;
    - Γνωρίζω πως η διαίτα μου υστερεί σε πρωτείνη και κάλλιστα θα χωράγανε 1-2 γεύματα με whey, απλά το καθυστερώ λίγο πριν μπώ για τα καλά στα βάρη, κάνω καλά;
    - To γιαούρτι ενδείκνυται για μια διατροφή μείωσης σωματικού λίπους, διάβασα πως γαλακτοκομικά και φρούτα σε περιόδους γράμμωσης δεν είναι ότι καλύτερο. Το θέμα είναι πως εγώ δεν θέλω να γραμμώσω αλλά να χάσω περιττό λίπος, θεωρώ πως γράμμωση θα έκανα αν είμουν ήδη 15% BF με αρκετό όγκο και ήθελα να φτάσω 10% ...διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    - Να πάρω και πολυβιταμίνες και βιταμινη C ή μόνο πολυβιταμίνες. Ξέρω πως πολυβιταμίνη αρκεί μια την μέρα, αλλά βιταμίνη C;



    ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    1)κρατάνε τουλάχιστον 3-4 μέρες(προσωπική εμπειρία)
    2)υστερεί σίγουρα στο πρωινό,στα άλλα φαίνεται οκ.
    3)άμα διαβάσεις και τις πιο πρόσφατες μελέτες λένε ότι τα γαλακτοκομικά ενισχύουν την καύση λίπους.Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με φρούτα ούτε με γαλακτοκομικά.
    4)άμα παίρνεις τις απαραίτητες βιταμίνες από την διατροφή σου τότε δεν έχεις ανάγκη.

    Συμβουλή μου,φτιάξε λίγο το πρωινό σου.Μετά την προπόνηση αν πίνεις whey τότε whey με κάποια μορφή γρήγορου υδατάνθρακα(π.χ. μπανάνα) και μετά από μία ωρίτσα την ομελέτα με μία μορφή "αργού" υδατάνθρακα(π.χ. ρύζι)

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-09
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    ευχαριστώ sergun για το γρήγορο reply :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •