Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-07-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Επικονδυλίτιδα και προπόνηση

    Χαιρετώ! Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας. Γυμνάζομαι με βάρη σχεδόν 12 χρόνια χωρίς διακοπή πέρα απο 15-20 μέρες τα καλοκαίρια. Πάντα έκανα πολύ σκληρή προπόνηση και μετά τα πρώτα 2 χρόνια δούλευα συνήθως 5 άρες επαναλήψεις με μέγιστα κιλά σε βασικές ασκήσεις ( πάγκος , μονόζυγο , στραβόμπαρα , σκουώτ , πιέσεις όμων ) και είχα πολύ καλή μυική ανάπτυξη χωρίς ποτέ να χρησιμοποιήσω το παραμικρό συμπλήρωμα διατροφής . Στα καλύτερα μου είχα αγγίξει τα 85 κιλά ενώ το ύψος μου είναι 1.70 και τα φυσιολόγικά μου κιλά πριν αρχίσω τα βάρη ήταν λίγο κάτω απο 70. Είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τα αποτελέσματα της γυμναστικής με βάρη μιας και συνδυάζοντας τη γυμναστική που είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής μου διατηρώ ένα πολύ καλό σώμα. Πέρα απο μια θλάση στους δικεφάλους όταν φόρτωσα 40 κιλά στην στραβόμπαρα χωρίς καλό ζέσταμα που με άφησε εκτός για 1 μήνα δεν είχα άλλους τραυματισμούς και όμως φέτος στα 29 μου που πήγα στρατό ( σπουδες ... )και ενώ στην παραμεθώριο προσπάθησα να πηγαίνω μια δυο φορές τη βδομάδα γυμναστήριο παρά την κούραση μου ( βασικά αυπνία... και όχι σωματική κούραση )εντόπισα πόνο στον αριστερό μου αγκώνα στον οποίο δεν έδωσα την πρέπουσα σημασια και συνέχισα τη γυμναστική . Όταν μετατέθηκα Αθήνα και ενω ο πόνος επέμενε επισκεφτηκα το 401 και ο γιατρός διέγνωσε επικονδυλίτιδα .Μου έδωσε αντιφλεγμονώδη , ελαστικό επίδεσμο και συνέστησε πάγο και ξεκούραση. Ενα μήνα μετα ο πόνος στον αγκώνα παραμένει και ένας άλλος γιατρος που με είδε μου είπε πάλι τα ίδια ...Ενα μήνα μόνο με αερόβια και κοιλιακούς δοκίμασα χτες το χέρι μου με μερικά πους απς και έλξεις στο μονόζυγο και σήμερα ο πόνος είναι εντονότερος ακόμα και αν δεν τεντώνω το χέρι μου. Ξέρει κανείς πόσο μπορεί να τραβήξει αυτή η ιστορία γιατί η υπομονή μου έχει αρχίσει να εξαντλείται ? Υπάρχει κάποια άσκηση που επιβαρύνει το συγκεκριμένο σημείο και θα πρεπε να την αποφεύγω ? Ο πόνος υπάρχει σχεδόν 6 μήνες τώρα ... Δεν είναι κάτι ανυπόφορο αλλα έχει καταντήσει κουραστικό . Ενδεικτικά αναφέρω οτι τα κιλά πυ έκανα στον πάγκο για 5 επαναλήψεις ήταν κοντά στα 120. Υπάρχει περίπτωση να αναπτύχθηκαν οι μύς και οι τένοντες να μην μπορεσαν να ακολουθήσουν ? Είναι δυνατόν μετα απο 10 χρόνια έντονης προπόνησης το πρόβλημα να παρουσιάστηκε τώρα δεδομένου οτι τον τελευταιο χρόνο δεν έκανα καμία αλλαγή στα κιλά που σήκωνα και στις ασκήσεις που έκανα . ( τουλαχιστον στις βασικές ασκήσεις όπου και φόρτωνα πολλά κιλα ) ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός...

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-04-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    78

    Default

    επειδή ενας φιλος μου ειχε ακριβώς το ιδιο πρόβλημα ,επερνε αντιφλεγμονώδη και κανοντας φυσικοθεραπείες δεν ξεπερνιώταν το προβλημα , ο γιατρός του εκανε ενεσεις 2 κατα διαστήματα στο σημείο εκείνο με αντιφλεγμονώδη ενζυμα και σε 15-20 ημερες ηταν οκ.
    Πιστευω ειναι η καλύτερη λύση γιατι χτυπας ακριβώς στο συγκεκριμενο σημείο που ειναι το προβλημα.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-04-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    78

    Default

    επειδή ενας φιλος μου ειχε ακριβώς το ιδιο πρόβλημα ,επερνε αντιφλεγμονώδη και κανοντας φυσικοθεραπείες δεν ξεπερνιώταν το προβλημα , ο γιατρός του εκανε ενεσεις 2 κατα διαστήματα στο σημείο εκείνο με αντιφλεγμονώδη ενζυμα και σε 15-20 ημερες ηταν οκ.
    Πιστευω ειναι η καλύτερη λύση γιατι χτυπας ακριβώς στο συγκεκριμενο σημείο που ειναι το προβλημα.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-07-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Αν και γενικά δεν τα πάω πολύ καλά με τις ενέσεις στον επόμενο γιατρό που θα πάω θα του το αναφέρω αν και φοβάμαι οτι
    το πιθανότερο είναι να μου συστήσει και πάλι ξεκούραση ... Αν όμως τελικά μου προτείνει αυτές τις ενέσεις και όντως το
    πρόβλημα ξεπεραστεί γνωρίζεις αν θα έχω μόνιμα ευαισθησία στους αγκώνες και αν θα μπορώ να προπονούμαι με βάρη ? Είναι
    τα βάρη υπεύθυνα για την επικονδυλίτιδα ή μπορεί να ευθύνεται κάποιος άλλος παράγοντας ?

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Heruvim οποιοσδήποτε κάνει 120 κιλά πάγκο για πολύ καιρό χωρίς να μειώνει λίγο το βάρος και να προσέχει θα κάνει φλεγμονές και θα πονά. Και εγώ εχω προβλήματα με τους αγκώνες μου, πονάνε πολύ όταν κάνω δικέφαλα σε κάποιες κινήσεις και είναι από την βαριά προπόνηση και τις βλακείες που κάνω στο γυμναστήριο όταν ενθουσιάζομαι.Και στα τρικέφαλα πονάνε αν δεν ζεσταθώ σωστά , το ζέσταμα καμία φορά πάει στη μισή ώρα.

    Προσπάθησε να παίζεις πιο τεχνικά και να παίζεις με κιλά που πιάνουν τους μυς όχι τον τένοντα ή την άρθρωση.

    Δοκίμασε να κάνεις προπόνηση το απόγευμα 7-7μιση που ο μυικός τόνος είναι καλύτερος ,και ο τένοντας περισσότερο έτοιμος και κάνε πολλά ζεστάματα , τουλάχιστον 7-8 σετ , και μην ζεσταίνεσαι μόνο στις πιέσεις πάγκου πχ αλλά κάνε και ζέσταμα εξειδικευμένο για τους μυς συναγωνιστές όπως ο τρικέφαλος για να ζεστάνεις την άρθρωση.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Εγώ τις τελευταίες δύο εβδομάδες έκοψα τους τρικέφαλους. Ειδικά ο αριστερός αγκώνας πονάει όχι αστεία. Και όσες φορές έκανα πριν τρικεφάλους τις επόμενες 2-3 ημέρες ήταν υπερβολικά ευαίσθητος. Με την παραμικρή επαφή πονούσε. Ο πόνος εντοπίζεται στην οστέινη προεξοχή του αγκώνα και μόνο εκεί. Το πρόβλημα ξεκίνησε κατά τον Μάρτιο όχι ιδιαίτερα έντονο και στους δύο αγκώνες και επειδή δεν έδωσα σημασία έγινε χειρότερο. Έκανα μια δικιά μου θεραπεία με αντιφλεγμωνόδη για 10 ημέρες. Όσο τα έπαιρνα ήταν καλά. Μόλις τελείωσαν μια από τα ίδια. Και 3 εβδομάδες που κάθησα το Πάσχα πάλι δεν είχα δει βελτίωση. Τον τελευταίο καιρό ο δεξιός αγκώνας φαίνεται σα να πέρασε και ο αριστερός χειροτέρεψε.
    Σήμερα έχω ραντεβού με τον ορθοπαιδικό γιατί δεν πάει άλλο.

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω απο τις γαλλικες κυριως πριν κανα χρονο αρχισαν να μουδιαζουν τα δυο μικρα δαχτυλα του ενος χεριου και ψιλοτρομαξα. Πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι το ωλενιο νευρο εχει ερεθιστει (με το που με ακουμπαγε πεταγομουν). Συνεστησε μια βδομαδα διακοπη τα παντα και αντιφλεγμονωδη και κατι αλλα. Απο μονος μου πηρα και cissus και animal flex και μετα απο 10 μερες περασε εντελως και δεν ξαναγυρισε ευτυχως.

  8. #8

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DimitrisK

    Εγώ τις τελευταίες δύο εβδομάδες έκοψα τους τρικέφαλους. Ειδικά ο αριστερός αγκώνας πονάει όχι αστεία. Και όσες φορές έκανα πριν τρικεφάλους τις επόμενες 2-3 ημέρες ήταν υπερβολικά ευαίσθητος. Με την παραμικρή επαφή πονούσε. Ο πόνος εντοπίζεται στην οστέινη προεξοχή του αγκώνα και μόνο εκεί. Το πρόβλημα ξεκίνησε κατά τον Μάρτιο όχι ιδιαίτερα έντονο και στους δύο αγκώνες και επειδή δεν έδωσα σημασία έγινε χειρότερο. Έκανα μια δικιά μου θεραπεία με αντιφλεγμωνόδη για 10 ημέρες. Όσο τα έπαιρνα ήταν καλά. Μόλις τελείωσαν μια από τα ίδια. Και 3 εβδομάδες που κάθησα το Πάσχα πάλι δεν είχα δει βελτίωση. Τον τελευταίο καιρό ο δεξιός αγκώνας φαίνεται σα να πέρασε και ο αριστερός χειροτέρεψε.
    Σήμερα έχω ραντεβού με τον ορθοπαιδικό γιατί δεν πάει άλλο.
    </blockquote id=quote>

    Αυτο το έχω κι εγώ και το αντιμετωπίζω με πάγο και ασκήσεις που δέν με χαλάνε
    Πάντως επειδή πονάω ακριβώς στο σημείο που αναφέρεις , οταν πάς στον γιατρο ρίξε μιά εημέρωση τι σου είπε

  9. #9
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Τελικά είναι μια απλή τενοντίτιδα. Μου έδωσε κάτι σταγόνες Pennsaid για επάλειψη. Είναι η ίδια δραστική ουσία με το voltaren αλλά λόγω τοης πιο ρευστής μορφής μου είπε ότι είναι καλύτερη η απορρόφησή τους.
    Κατά τα άλλα είπε τα βασικά, να αποφεύγω ότι με ενοχλεί και είναι προτιμότερο να κάνω μόνο κολύμπι αν θέλω να περάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται. Πάντως δεν απόκλεισε τα βάρη απλά είπε με προσοχή και καλό ζέσταμα συν διατάσεις του τρικέφαλου. Θεωρεί ότι αυτοί οι τραυματισμοί είναι "τίποτε" και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
    Τα πόσιμα αντιφλεγμονώδη δεν τα θεωρεί κατάλληλη λύση καθώς είναι "βαριά" φάρμακα και αυτές δεν είναι βαριές περιπτώσεις. Οι ενέσεις κορτιζόνης μου είπε ότι απαγορεύονται δια ροπάλου σε άτομα που κάνουν βάρη γιατί είναι πολύ πιθανό να χειροτερέψουν το πρόβλημα στη συνέχεια καθώς αδυνατίζουν τον τένοντα. Οι φυσιοθεραπείες (leiser, υπέρηχοι κτλ) μου είπε βοηθάνε την ίαση αλλά που να τρέχεις τώρα με τις ζέστες.
    Γενικά βολικός γιατρός ούτε τζάμπα φάρμακα ούτε απαγορεύσεις.

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω που αυτον τον καιρο εχω τενοντιτιδα στο δεξι χερι, ειμαι με pensaid (πολυ καλο) και voltaren χαπια. Βεβαια σε γιατρο δεν πηγα, αλλα κανω self-medicating lol

  11. #11
    New Member nasdik21's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    Καλαμάτα.
    Posts
    69

    Default

    Τα συμπληρώματα γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης δεν βοηθάνε ;

  12. #12
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nasdik21

    Τα συμπληρώματα γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης δεν βοηθάνε ;
    </blockquote id=quote>

    Όχι κανένα συμπλήρωμα δεν κάνει κάτι ουσιαστικό.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nasdik21

    Τα συμπληρώματα γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης δεν βοηθάνε ;
    </blockquote id=quote>

    Όχι κανένα συμπλήρωμα δεν κάνει κάτι ουσιαστικό.

  14. #14

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DimitrisK

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nasdik21

    Τα συμπληρώματα γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης δεν βοηθάνε ;
    </blockquote id=quote>

    Όχι κανένα συμπλήρωμα δεν κάνει κάτι ουσιαστικό.
    </blockquote id=quote>

    Αν και υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι βοηθάνε κάπως κι έχω δοκιμάσει και γλουκοσαμίνη και χονδροιτίνη ,τελευταία κι εγώ εκεί τείνω Δημήτρη.Είναι κυρίως θέμα πώς ασκούμαστε ΙΜΟ

  15. #15

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DimitrisK

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nasdik21

    Τα συμπληρώματα γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης δεν βοηθάνε ;
    </blockquote id=quote>

    Όχι κανένα συμπλήρωμα δεν κάνει κάτι ουσιαστικό.
    </blockquote id=quote>

    Αν και υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι βοηθάνε κάπως κι έχω δοκιμάσει και γλουκοσαμίνη και χονδροιτίνη ,τελευταία κι εγώ εκεί τείνω Δημήτρη.Είναι κυρίως θέμα πώς ασκούμαστε ΙΜΟ

  16. #16
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Εγώ πάντως παιδιά έχω χόνδρο στο γόνατο και τους τελευταίους 2,5 μήνες πάιρνω γλουκοζαμίνη και έχω δει διαφορά... Σίγουρα δεν βοηθάνε παντού (τένοντες κλπ) αλλά σε αυτή την περίπτωση βοήθησε[:-magnify]

  17. #17
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Εγώ πάντως παιδιά έχω χόνδρο στο γόνατο και τους τελευταίους 2,5 μήνες πάιρνω γλουκοζαμίνη και έχω δει διαφορά... Σίγουρα δεν βοηθάνε παντού (τένοντες κλπ) αλλά σε αυτή την περίπτωση βοήθησε[:-magnify]

  18. #18
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    [br
    Αν και υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι βοηθάνε κάπως κι έχω δοκιμάσει και γλουκοσαμίνη και χονδροιτίνη ,τελευταία κι εγώ εκεί τείνω Δημήτρη.Είναι κυρίως θέμα πώς ασκούμαστε ΙΜΟ
    </blockquote id=quote>

    Ανδρέα παίρνω γλυκοσαμίνη - χονδροιτίνη εδώ και ένα χρόνο, ανά δίμηνο λόγω ενός προβλήματος στο γόνατο (έχω ρήξη έσω κέρατος μηνίσκου, κάκωση έσω χιαστού, ουσιαστικά δεν έχει μείνει και μεγάλο μέρος του, καθώς και ένα είδος χονδροπάθειας στο οστό της κνήμης λόγω τριβής).
    Για τους τένοντες δεν κάνει τίποτε. Υποτίθεται ότι βοηθάει στην κατακράτηση υγρών στις αρθρώσεις για την καλύτερη λίπανση τους και στην ανάπλαση των χόνδρων.
    Ούτε και το cissus Quadrangularis που πήρα έκανε τίποτε.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    [br
    Αν και υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι βοηθάνε κάπως κι έχω δοκιμάσει και γλουκοσαμίνη και χονδροιτίνη ,τελευταία κι εγώ εκεί τείνω Δημήτρη.Είναι κυρίως θέμα πώς ασκούμαστε ΙΜΟ
    </blockquote id=quote>

    Ανδρέα παίρνω γλυκοσαμίνη - χονδροιτίνη εδώ και ένα χρόνο, ανά δίμηνο λόγω ενός προβλήματος στο γόνατο (έχω ρήξη έσω κέρατος μηνίσκου, κάκωση έσω χιαστού, ουσιαστικά δεν έχει μείνει και μεγάλο μέρος του, καθώς και ένα είδος χονδροπάθειας στο οστό της κνήμης λόγω τριβής).
    Για τους τένοντες δεν κάνει τίποτε. Υποτίθεται ότι βοηθάει στην κατακράτηση υγρών στις αρθρώσεις για την καλύτερη λίπανση τους και στην ανάπλαση των χόνδρων.
    Ούτε και το cissus Quadrangularis που πήρα έκανε τίποτε.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-07-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Λοιπον...Ξαναπήγα σε γιατρό στο 401 και αφού του εξήγησα οτι είμαι σε άδεια απολύσεως και δεν χρειάζομαι αναρρωτική άδεια κτλ. και με πήρε στα σοβαρά και αφού του εξήγησα οτι η επικονδυλίτιδα ( τενοντίτιδα στον αγκώνα ) επιμένει 6 μήνες τώρα και πως τα χάπια δεν μου κάνουν κάτι μου κάρφωσε μια ένεση με αντιφλεγμονώδες + ξυλοκαινη τοπικά στον αγκώνα και μου έδωσε pensaid. Η ένεση πόνεσε για ενα δευτερόλεπτο όταν μάλλον βρήκε με την βελόνα τη φλεγμονή και έριξε το αντιφλεγμονώδες . Η διαδικασία κράτησε περίπου 2 λεπτά όπου και με τη βελόνα μάλλον έψαχνε εσωτερικά τον τένοντα και το κατάλληλο σημείο. Πρίν απο αυτό μου έριξε λίγο ψυκτικό σπρει. Ουσιαστικά δεν ένιωσα πόνο σε διάρκεια αν και μετά απο κανα τρίωρο είχα μερικές μικρές ενοχλήσεις όχι όμως κάτι ανυπόφορο. Το αποτέλεσμα ήταν πως το χέρι μου βελτιώθηκε αισθητά και δεν πονά πια σε ανασηκώσεις αντικειμένων όταν είναι τεντωμένο παρά μόνο αν ψηλαφίσω τον αγκώνα μου νιώθω πόνο τοπικά στο σημείο της φλεγμονής. Δοκίμασα το χέρι μου σε προπόνηση με ελαφρά βάρη καλό ζέσταμα και πολλές διατάσεις και δεν χειροτέρεψε. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες και είμαι σίγουρα καλύτερα. Μετά τις διακοπές όπου και θα το ξεκουράσω και απο αυτά τα λίγα βάρη που κάνω τώρα θα σας πώ νεώτερα . Πάντως η γνώμη του γιατρού ήταν ελαφρά άσκηση και όχι ακινησία διότι μπορεί η τενοντίτιδα να περάσει γρήγορα με ακινησία όμως αν οι μύς αδυνατίσουν με την πρώτη κόπωση θα επανέλθει όπως επίσης και πολλές διατάσεις με τέντωμα των δαχτύλων προς τα πάνω και κάτω. Αυτά...

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-01-07
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Αν επιμενει 6 μηνες, προφανως και δεν ειναι τενοντιτιδα, αλλα τεντινωση ή τενοντοπαθεια. Η ιστοπαθολογια αυτων των δυο (αμα κοιταξεις τον τενοντας με μικροσκοπιο, ή ακομα και με γυμνο ματι αμα τυχει και χειρουργηθει ο πασχων) διαφερει αρκετα. Στην τενοντιτιδα εχεις απλα φλεγομνη, εξου και το ιτιδα προφανως, στην τενοντοπαθεια εχεις τραυματικη εκφυλιση του κολλαγονου, και κανενα ιχνος απο inflammatory cells, καθως και αναπτυξη νεοαγγειων μεσα στον τενοντα. Ο πονος, προερχεται απο διαφορες ερεθιστικες ουσιες που εκρρινονται, και οχι απο καποια φλεγμονη. Εντελως διαφορετικα pathways. Γενικα η τενοντοπαθεια ειναι αρκετα κοινη σε αθλητες που γυμναζονται εντονα και για πολλα χρονια. Αν σου εκανε ενεση με κορτιζονη, να ξερεις οτι εχει ενοχοποιηθει πολλακις για μερικη ρηξη του τενοντα στον οποιο εγινε η εγχυση (ειδικα αν δεν ακαλουθησει καποια περιοδος σχετικης ξεκουρασης). Παρολαυτα, οντως βραχυπροθεσμα βοηθαει στον πονο απο τενοντοπαθεια, και ισως και μεσοπροθεσμα, αλλα τωρα γιατι, αυτο ειναι κατι το οποιο ερευναται. Πιθανον, ακομα και μονο το τρυπημα με την ενεση στον παθολογικα τενοντα, να εχει καποια θετικη επιδραση(επανεκκινηση μιας φλεγμονωδους διεργασιας;).
    Η θεραπεια για τις χρονιες τενοντοπαθειες, ειναι η σχετικη ξεκουραση, η τροποποιηση των δραστηριοτητων που το επιδεινωνουν, και ενα προγραμμα βασισμενο σε ασκησεις *εκκεντρης* και σταδιακης προφανως ενδυναμωσης (κυκλοφορουν και στο νετ τετοια προγραμματα, βλεπε patellar tendinopathy, achilles tendinopathy etc), και πολυ πολυ υπομονη. Για να ωριμασει καινουριο κολλαγονο στον παθολογικο τενοντα, τυπου 1 που ειναι το δυνατο και να ενισχυθει το cross-linking, χρειαζονται μηνες (γιατι ως γνωστον εχει απελπιστικα αργο turnover rate). 4-6 μηνες για τενοντοπαθεια ειναι ενα safe bet. 1-3 βδομαδες για τενοντιτιδα.

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    Εχω την υπονια οτι εχω παθει το ιδιο.Ο πονος δεν ειναι συνεχωμενος αλλα ειναι ενα αισθημα αδυναμιας στον αριστερο πηχη και μεχρι την παλαμη.
    Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οτι δεν θα υποχωρησει γρηγορα.
    Προς το παρων παιρνω κατι αντιφλεγμονωδη και δεν το κουραζω.
    Ο Θεος βοηθος...
    Φιλε χαιρουβημ καλη αναρωση

  23. #23
    Junior Bodybuilder Spartan94's Avatar
    Join Date
    08-03-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    118

    Default

    Είπα να ξεθαψω για να μην ανοιγω νεο θεμα .Λοιπον για να μην μακρηγορω πριν απο καμια βδομαδα αρχισα και γω να εχω ενα πονο στον δεξι αγκωνα σαν δυνατη τσιμπια και σαν να παρελυε η μιση παλαμη κυριως οταν αφηνα κατω τα βαρακια π.χ. με λιγα λογια οταν σταματαγα να βαζω δυναμη στο χερι, παρατηρησα οτι με επιασε την επομενη μερα απο προπονηση τρικεφαλων οπου ειχα ανεβασει κιλα στις γαλλικες...παιζει να με επηρρεασε η συγκεκριμενη ασκηση η αν οχι καποια εκ των kickback η εκτασεις στο σκοινι?τωρα λογω γιορτων θα σταματησω για 2 βδομαδες και ελπιζω οταν γυρισω να εχει ηρεμησει...ευχαριστω εκ των προτερων

  24. #24
    Junior Bodybuilder Spartan94's Avatar
    Join Date
    08-03-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    118

    Default

    καμια ιδεα?

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-08-19
    Posts
    1

    Default

    δυο prp στο σημειο χρειαζεσαι φιλε μου. μια ανα εικοσι μερες. μην κανεις μονο μια θα σε ξαναπιασει, οπως κι εμενα και μετα απο κανα χρονο εκανα δυο και ξεμπερδεψα

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-04-10
    Posts
    159

    Default

    φιλε.... πας 6 χρονια πίσω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •