Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default Εξεταση αιματος (cpk) κρεατινοφωσφαταση

    Καλησπερα σε ολους, ηθελα να ρωτησω τι ειναι ακριβως η κρεατινοφωσφαταση? Που εχει σημασια? Οταν ειχα κανει εξεταση αιματος ειχε βρεθει σε πολυ υψηλα επιπεδα, ο γιατρος μου ειπε πως ειναι απο την υπερποπονηση, και ειναι πολυ συνηθισμενο! Ωραια, αλλα τι ειναι αυτη η ουσια στο αιμα τι δειχνει? Ευχαριστω πολυ!

  2. #2

  3. #3
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Αντρε εψαξα και δεν βρηκα τιποτα! Θα κοιταξω αυτο που μου εστειλες!

  4. #4
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Πολυ χρησιμο το αρθρο Αντρεα σε ευχαριστω πολυ! Το ΑΤΡ δηλαδη ειναι στην ουσια η ενργεια που προκειται να καταναλωσουμε? Και το CPK ΕΙΝΑΙ αυτο που την επανατροφοδοτει? Δηλαδη CPK=ΑΠΟΘΗΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ οπου αντλουμε ωστε να παρει επανακτηθει το ΑΤΡ?

  5. #5
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Αρα η εξεταση αιματος για cpk μας δειχνει ποση ενεργεια αντλουμε απο (cpk) ωστε να τροφοδοτηθει Τομ ΑΤΡ.
    Το συμπερασμα λοιπον ειναι οτι οσο περισσοτερο γυμναζεσαι ασκησαι(στην δικια μας περιππτωση) τοσο περισσοτερη ενεργεια αντλεις απο το cpk ωστε να τροfοδοτησεις το ΑΤΡ kai etsi καταληγουμαι στηα αυξημενη cpk. καλα τα λεω ?

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-07
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Γεια σου φίλε rioma123!!!

    Η cpk είναι δείκτης για από την κόπωση των μυών και την ανάρρωσή τους. Σε όσο μεγαλύτερο επίπεδο βρίσκεται η cpk σου, τόσο περισσότερο έχεις καταπονήσει τους μυς σου.
    Τώρα, εκτός αυτών, δεν ξέρω τί άλλο δείχνει.

    +Σε τι επίπεδο ήταν η cpk σου;
    +Είχες γυμναστεί την προηγούμενη;
    +Πόσο έντονη ήταν η προπόνησή σου και αν ήταν αεροβική ή με βάρη;

    Λόγω άσχημης προσωπικής εμπειρίας, γιατροί μου είχαν πει πως γενικά, μετά από έντονη αεροβική άσκηση, πχ αγώνα ποδοσφαίρου, η cpk μπορεί να εκτοξευθεί στα ύψη:μπορεί να φτάσει 1000 με 2000 όταν το όριο αν θυμάμαι καλά που αναγράφεται στο χαρτί των μικροβιολογικών είναι 200 ή 300. Αυτά τα υψηλά επίπεδα μπορεί να μείνουν για μια δυο μέρες.
    Αν έφτανες 5ψηφια νούμερο, τότε, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

    Επιβάλλεται ξεκούραση αρκετών ημερών. Νερό, χυμοί και ένα powerade σίγουρα θα σε βοηθούσε. Καλό θα ήταν να πίνεις και κατά τη διάρκεια της προπόνησής σου.
    , .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •