Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-10-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default γόνατο από καθισιό;

    Γειά χαρά!

    Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να μελετώ το forum για να κάνω την μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου.

    Είδα παρόμοια θέματα για γόνατο όμως εμένα είναι κάπως στο όριο...
    Έκανα leg curl / extensions (20kg) και ίσως εκεί λίγο να το ενόχλησα το γόνατο. Ένα μήνα δεν έκανα απολύτως τίποτα από γυμναστική και όλη μέρα καθιστική ζωή με αφορμή και την εξεταστική. Το γόνατο απλά με ενοχλεί ακόμα! Ένας μήνας πέρασε και αυτό ακόμα να περάσει.
    Αυτό που αισθάνομαι όταν περπατώ ειναι ένας πολύ ελαφρός σύντομος 'πονίσκος' στην δεξιά πλευρά του γονάτου (όπως φαίνεται καθώς προχωρώ). Όταν κάθομαι υπάρχουν στιγμές που νιώθω λίγο άβολα (υπάρχουν στιγμές όπου υπάρχει πολύ πολυ χαμηλής έντασης -ισα που γινεται αισθητος και πολύ σύντομος πόνος - ουτε δευτερολεπτο) και
    επίσης όταν είμαι ξαπλωμένοςκαι το έχω τεντωμένο.
    Νιώθω σαν το εσωτερικό του γονάτου να είναι αδύναμο. Το έχω ψηλαφίσει και δεν με πονάει.

    Σκέφτομαι μήπως φταίει το καθισιό και έτσι ο ήδη αγύμναστος τετρακέφαλος μετέφερε το βάρος του σώματος στο γόνατο.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Επίσης δεν ξέρω αν θα είναι καλό να
    κάνω διάδρομο/πόδια και άλλες ασκήσεις.
    Έχει κανένας υποστεί κάτι ανάλογο; Μα ένα μήνα και ακόμα; Δηλαδή
    αν ήταν κάποιος τραυματισμός κανονικός πόσο θα ήθελε; έλεος θυμώνω
    με την κατάσταση! Τώρα που λέω να ξεκινήσω...
    Τόσο καιρό απλά το ένιωθα και έλεγα θα περάσει, αλλά βλέπω ότι επιμένει...

    Σκέφτομαι να πάω σε ορθοπεδικό στην αθήνα. Γνωρίζετε αν οι ορθοπεδικοί
    χρεώνουν την επίσκεψη ή αν με καλύπτει το βιβλιάριο;
    Στην αθήνα κάποιον καλό γνωρίζετε;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    Νομιζω οτι στο τελος εδωσες μονος σου την απαντηση στο προβλημα σου.Και θα επρεπε να ειχες επισκεφτει καποιο γιατρο απο την αρχη.
    Τωρα αν εχεις καποια ασφαλεια (π.χ. ΙΚΑ) σιγουρα θα υπαρχει καποιος συμβεβλημενος ορθοπεδικος.
    Καλη τυχη και καλη αναρρωση

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    Νομιζω οτι στο τελος εδωσες μονος σου την απαντηση στο προβλημα σου.Και θα επρεπε να ειχες επισκεφτει καποιο γιατρο απο την αρχη.
    Τωρα αν εχεις καποια ασφαλεια (π.χ. ΙΚΑ) σιγουρα θα υπαρχει καποιος συμβεβλημενος ορθοπεδικος.
    Καλη τυχη και καλη αναρρωση

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στο τελευταίο σου ερώτημα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά το σίγουρο είναι πως αφού πέρασε ένας μήνας και ακόμα νιώθεις ενόχληση τότε επιβάλλεται να πας στο γιατρό να το κοιτάξει.
    Περαστικά σου και καλή επιστροφή στις προπονήσεις!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στο τελευταίο σου ερώτημα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά το σίγουρο είναι πως αφού πέρασε ένας μήνας και ακόμα νιώθεις ενόχληση τότε επιβάλλεται να πας στο γιατρό να το κοιτάξει.
    Περαστικά σου και καλή επιστροφή στις προπονήσεις!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    Kαλημερα ,

    αν θες μια φιλικη συμβουλη καλο θα ηταν να μην πας σε ιατρους του ΙΚΑ και δευτερον να κοιταξεις να μην πας σε ορθοπεδικο αλλα σε αθλητιατρο.
    Σε ποναει απο την εσωτερικη πλευρα των ποδιων η την εξωτερικη?Ο πονος ειναι στο γονατο η λιγο πιο κατω παντα απο την εσωτερικη πλευρα των ποδιων?

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Πιθανως εισαι απο 30 ετων και ανω και εχεις καταπονησει τον μηνισκο.
    Πρεπει να σταματησεις τον διαδρομο ή να κανεις μονο γρηγορο βαδην,μετα θα βαζεις λιγο παγο.
    Σε γενικες γραμμες θα χρειαστει να ενδυναμωσεις προσεκτικα τον τετρακεφαλο,σε αναλογια που θα βαινει εις βαρος του μηριαιου δικεφαλου.

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-10-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Φιλε μου ειμαι λιγο πιο κατω απο τα τα 30 και γενικα ασκουμαι συστηματικα οχι ομως εντονα.
    Και η ενοχληση ειναι μηδαμινη, δλδ προχωρω ανετα, απλα υπαρχει...
    λεω να παω να το τσεκαρω αλλα απορω τι θα μπορουσε να μου πει...
    ακτινογραφια τωρα να κανω το θεωρω βλακωδες. να δεχθω τοσες ακτινες... το πιθανοτερο να μου πει ξεκουραση - αλλα ποση ακομα;
    ουτε αντιφλεγμονωδη θελω να παρω..
    δε ξερω αν αξιζει καν μια επισκεψη, ή απλα θελει ενδυναμωση ο τετρακεφαλος

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Eννοειται οτι πρεπει να πας σε γιατρο,καταρχην εγω δεν ειμαι γιατρος,κατα δευτερον διαγνωση απο forum δεν ειναι ρεαλιστικο να γινει,λαθος μου που δεν το ξεκαθαρισα.

    Οσα σου εγραψα ειναι απλως μια πιθανοτητα για το τι μπορει να εχεις και κυριοτερα για να μην επιβαρυνεις (μεχρι να σε δει γιατρος) το γονατο σου,κατα 90% δεν θα σου ζητησει ακτινογραφια πιστευω,αντιφλεγμονώδη φυσικα μπορεις να αρνηθεις να παρεις αν στα προτεινει,δεν ειναι απαραιτητα αλλωστε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •