Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default Πρωινό πριν την πρωινή προπόνηση

    Σκέφτομαι τώρα που άλλαξα γυμναστήριο να εκμεταλλευτώ το ότι ανοίγει από τις 6. Δεδομένου ότι το σπίτι μου από το γυμναστήριο είναι 2 λεπτά με το αμάξι, και άλλα 2 από εκεί για την δουλειά θα δοκιμάσω να κάνω πρωινές προπονήσεις. Να ξυπνάω δηλαδή στις 6, να πηγαίνω για προπόνηση και μετά δουλειά στις 8.

    Με την διατροφή όμως τι γίνεται; Να τρώω πριν πάω κανονικά το πρωινό μου δηλαδή ασπράδια- κρόκο και βρώμη ή να πίνω μία πρωτεΐνη και ένα φρούτο; Μετά από το πρωινό φανταστείτε ότι θέλω να κάνω κανονική προπόνηση με βάρη!
    I want to train damn it!!!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Magman, πιστεύω ότι θα είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να κάνεις προπόνηση μόλις ξυπνήσεις στις 6 το πρωί. Και ο βασικός λόγος θα είναι ότι το ΚΝΣ θα είναι στα κάτω του. Τώρα αν θέλεις να το δοκιμάσεις, εννοείται ότι ΔΕΝ θα φας κανονικό γεύμα αμέσως πριν τα βάρη! Με τίποτα. Καλύτερα whey με λίγο βρώμη ή κανένα φρούτο όπως λές...

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Είσαι σίγουρος ότι με το που ξυπνήσεις θα είσαι σε θέση να δώσεις το 100% των δυνάμεων σου στην προπόνηση?
    Μετά στην δουλειά πως θα είσαι?θα είσαι παραγωγικός ή σαν και μένα μετά από προπόνηση που μου έρχεται νύστα?
    Πάντως θα συμφωνήσω με τον Sok και αφού είσαι fan της scitrition(όπως βλέπω στο log σου) τότε
    2 μήλα=60γρ υδατάνθρακα(περίπου)
    1 scoop whey= 24γρ πρωτεΐνης
    Ίσως να έτρωγα κάτι τέτοιο,αν δεν είχα άλλη πηγή πρωτεΐνης.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδή κι εγώ κάνω προπόνηση το πρωί επειδή με βολεύει ώστε μετά να έχω χρόνο για δουλειά/σπίτι, θα σου πω το δικό μου πρόγραμμα: ξυπνάω στις 7 παρά, τρώω κανονικά το πρωινό μου κατά τις 8 (κουάερ και αυγά)και 9.30 ξεκινάω προπόνηση. Προσωπικά μου αρέσει πολύ η πρωινή προπόνηση, αποδίδω καλύτερα από το απόγευμα και νιώθω πως έχω ξεμπερδέψει.. Όταν έχω και αερόβια, κάνω το απόγευμα, ενώ τις μέρες που δεν έχω βάρη κάνω πρωί νηστικιά.
    Δηλαδή έχω ένα περιθώριο 2.5-3 ωρών πριν τα βάρη ώστε να είμαι όσο το δυνατόν έτοιμη σωματικά(αλλά και διανοητικά[:-apple])

  5. #5
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Απέφυγε το λίπος(κρόκοι) στο πρωινό σου
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Επειδη ενα χρονο τωρα ημουνα εξωτερικο και δουλευα μεχρι τις 10 το βραδυ εκανα προπονηση 7 το πρωι (το βραδυ μετα την δουλεια δεν υπηρχε γυμναστηριο ανοιχτο). Την πρωτη φορα πηγα να κανω προπονηση με καφε και νερο μονο και στα 15 λεπτα πηγα να λιποθυμησω. Μετα πηγα να κανω με πρωινο full δηλαδη ασπραδια, κουακερ κλπ. Στο μισαωρο ημουν χαλια... στομαχοπονος κλπ. Τελικα την χρηση λυση την βρηκα με bcaas (αμινοξεα σε σκονη) και μια φρουτοσαλατα (μηλο,μπανανα κλπ) κανα 20λεπτο πριν παω και εκανα εξαιρετικες προπονησεις. ΜΕτα την προπονηση, το πρωινο μου κανονικα και μετα δουλεια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •