Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default "Μικρές" Ερωτήσεις Διατροφής!

    Δεν ξερω τον λογο αλλα 2 απο τα τοπικ του BRaWNy εχουν γινει locked και δεν μπορουσα να γραψω τις αποριες μου εκει και ετσι αποφασισα να ανοιξω καινουριο τοπικ. Θα ηθελα να ρωτησω γιατι οι υπερβαροι να αποφευγουν τα μακαρονια ενω οχι το ρυζι μπασματι? Δεν ειμαι υπερβαρος απλα τα μακαρονια μαρεσουν ποιο πολυ και καμια φορα θελω να τροω... Προσφερουν και τα 2 ιδιο υδατανθρακα και λιπος. Οταν μαγιρευουμε το ρυζι μπασματι ειναι καλο να βαζουμε ελαιολαδο? αν ναι ποσα γρ ανα 100γρ ρυζι? Στο supermarket που ειχα παει να ψωνισω σταφιδες (τους τροω μαζι με τν βρωμη το πρωι) ειχε 2 διαφορετικα ειδη φρεσκοι και οι αλλοι νομιζω ξηροι.. οι φρεσκοι πιο ακριβοι, ποιους να προτιμαω? Στο supermarket οταν του λεω να μου κοβει βραστη γαλοπουλα να του λεω να μου κοβει βραστη γαλοπουλα στηθους η δεν πειραζει? Το κετσαπ τι περιεχει? πειραζει να βαζουμε? Χαριζει ωραια γευση στο φαγητο μας και αν δεν περιεχει πολα λιποι θα αξιζει ( η εστω καμια σαλτσα pumaro ). Γαλα να προτιμισω 1% 1,5% η 0%? (εγω χρησιμοποιω 1,5%). Αυτα.. δεν ξερω αν ξεχασα κατι.. Αλλα ποιο πολυ θελω να μου απαντησετε στο πρωτο που ρωτησα με τα μακαρονια και το ρυζι.. Το εχω μεγαλη απορια. Ελπιζω να απαντηθουν παντως ολες μου οι ερωτησεις! :)
    edit: μια ακομη ερωτηση που ξεχασα, το μελι τι περιεχει? πρ/υδ/λιπ !?
    edit2: οκ θυμηθηκα και την τελευταια ερωητηση (τις ειχα μετρισει απο χθες) . Τι εχετε να πειτε για τον βασιλικο πολτο? εχω ακουσει οτι εχει πολυ πρωτεινη και ενας φιλος μου μου το προτινε για καθε πρωι μια πολυ μικρη δοση βασιλικου πολτου (οχι πολυ γιατι εχει παρενεργιες και σε μερικους ανρθωπους εχει και με το ελαχιστο παρενεργιες) για να βαλω και κιλα

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-09-08
    Location
    piraious, Greece.
    Posts
    214

    Default

    Φιλε απο οτι ξερω τα μακαρονια κανουν καποια κατακρατηση νερου ενω το ρυζι οχι. Οταν μαγειρυεις το ρυζι καλυτερα να βαλεις το λαδι μετα αφου εχει γινει απο πανω.Οσον αφορα την ποσοτητα 1-2 κουταλακια του γλυκου.Τωρα το κετσαπ κ ολα αυτα περιεχουν ζαχαρη γι αυτο καλυτερα να το αποφευγεις. Γαλα καλυτερα να περνεις 1% ή 1,5% που και ειναι και λιγων λιπαρων αλλα και οχι τοσο πολυ επεξεργασμενο ομως το 0%.Αυτα απο μενα αλλα ας απαντησουν και οι πιο ειδικοι και ας με διορθωσουν σε τυχον λαθος.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    ευχαριστω για τις απαντησεις, την επομενη φορα θα βαζω και λαδι στο ρυζι γιατι λαδι δεν τροω σχεδον καθολου τωρα τελευταια.. οχι σχεδον καθολου, καθολου!
    ναι αλλα γιατι ο BRaWNy ειπε οι υπερβαροι να αποφευγουν τα μακαρονια .. μονο σ' αυτους κανουν κατακρατηση νερου?

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aφού σ'αρέσουν τα μακαρόνια, μπορείς να πάρεις ολικής αλέσεως και να υπολογίζεις με βάση τις θερμίδες και τους υδατάνθρακες που έχουν την ποσότητα που θα βράζεις. Εννοείται πως δεν προσθέτουμε λάδι ή βούτυρο.
    Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κουμπί search βάζοντας τη λέξη κλειδί που σε ενδιαφέρει και θα βρεις τόπικ που έχουν τέτοιο θέμα.

  5. #5
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Αν μιλάμε για τις ίδιες ποσότητες μακαρονάδας ολικής λαο τυζιού μπασμάτι, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα που έχω εγώ με τα μακαρόνια είναι ότι ενώ θέλω 40γρ μπάσματι να χορτάσω, χρειάζομαι την διπλάσια ποσότητα μακαρόνια για να πετύχω το ίδιο. Αν εσύ χορτένεις με την ίδια ποσότητα δεν υπάρχει πρόβλημα. Αναφορικά με τον βασιλικό πολτό που λές, ψάξε λίγο στο φόρουμ γιατί έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εις βάθος
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    ευχαριστω παιδια αλλα οταν πηγα να παρω μακαρονια ολικης αλεσεως διαβασα τι περιεχουν και ειχε περισοτερα λιπη απο τα κανονικα..

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    ευχαριστω παιδια αλλα οταν πηγα να παρω μακαρονια ολικης αλεσεως διαβασα τι περιεχουν και ειχε περισοτερα λιπη απο τα κανονικα..

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    25

    Default

    Nomizw einai protimotero to mavro rizo apo to rizi mpasmati..episis kalo tha itan na ta magireveis me nero i ston atmomageira kai meta na rixnis to ladi!
    -

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    25

    Default

    Nomizw einai protimotero to mavro rizo apo to rizi mpasmati..episis kalo tha itan na ta magireveis me nero i ston atmomageira kai meta na rixnis to ladi!
    -

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    παιδια θελω μια συντομη απαντηση στην εξης ερωτηση παρακαλω:

    Βασιλικος πολτος:
    Τα συστατικα λενε: Moisture: 67% , Protein: 12.34% , Lipid (fat): 5.46% , Total Reducing Substance: 12.49% , Minerals: 0.82% , Undetermined: 2.84% .

    Οι βιταμινες λενε: A,B2,B6,B12,B13,B15,C,E ... 16 μεταλλικα αλατα .... Μεταλλα .... 18 ενζυμα .... 18 πρωτεινες.

    Η ερωτηση μου ειναι αφου περιεχει πολα λιπη γιατι το χρησιμοποιεις?

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    παιδια θελω μια συντομη απαντηση στην εξης ερωτηση παρακαλω:

    Βασιλικος πολτος:
    Τα συστατικα λενε: Moisture: 67% , Protein: 12.34% , Lipid (fat): 5.46% , Total Reducing Substance: 12.49% , Minerals: 0.82% , Undetermined: 2.84% .

    Οι βιταμινες λενε: A,B2,B6,B12,B13,B15,C,E ... 16 μεταλλικα αλατα .... Μεταλλα .... 18 ενζυμα .... 18 πρωτεινες.

    Η ερωτηση μου ειναι αφου περιεχει πολα λιπη γιατι το χρησιμοποιεις?

  12. #12
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Εμένα παιδιά ο θερμιδομετρητής που έχω μου λέει ότι τα μακαρόνια σε ίδιο βάρος με το ρύζι έχουν σχεδόν διπλάσιες θερμίδες.
    I want to train damn it!!!!

  13. #13
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Εμένα παιδιά ο θερμιδομετρητής που έχω μου λέει ότι τα μακαρόνια σε ίδιο βάρος με το ρύζι έχουν σχεδόν διπλάσιες θερμίδες.
    I want to train damn it!!!!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    Εμένα παιδιά ο θερμιδομετρητής που έχω μου λέει ότι τα μακαρόνια σε ίδιο βάρος με το ρύζι έχουν σχεδόν διπλάσιες θερμίδες.
    </blockquote id=quote>

    αλλο θερμιδες και αλλο λιπος. Btw αλατι βαζετε, αν ναι ποσο? Ποτε δν αναρωτητιθηκα το τι περιεχει το αλατι.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    Εμένα παιδιά ο θερμιδομετρητής που έχω μου λέει ότι τα μακαρόνια σε ίδιο βάρος με το ρύζι έχουν σχεδόν διπλάσιες θερμίδες.
    </blockquote id=quote>

    αλλο θερμιδες και αλλο λιπος. Btw αλατι βαζετε, αν ναι ποσο? Ποτε δν αναρωτητιθηκα το τι περιεχει το αλατι.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    Εμένα παιδιά ο θερμιδομετρητής που έχω μου λέει ότι τα μακαρόνια σε ίδιο βάρος με το ρύζι έχουν σχεδόν διπλάσιες θερμίδες.
    </blockquote id=quote>
    Εγώ υπολογίζω μαρακόνι και ρύζι σε ωμές ποσότητες ανάλογα με τα διατροφικά στοιχεία που λέει η συσκευασία και μετά το βράζω.
    Όταν βράζουν το βάρος μεταβάλλεται ανάλογα με το πόσο νερό έχουν απορροφήσει οπότε τη μία φορά η ίδια ποσότητα μπορεί να ζυγίζει περισσότερο ή λιγότερο(ανάλογα με το αν παραβράσανε)

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    Εμένα παιδιά ο θερμιδομετρητής που έχω μου λέει ότι τα μακαρόνια σε ίδιο βάρος με το ρύζι έχουν σχεδόν διπλάσιες θερμίδες.
    </blockquote id=quote>
    Εγώ υπολογίζω μαρακόνι και ρύζι σε ωμές ποσότητες ανάλογα με τα διατροφικά στοιχεία που λέει η συσκευασία και μετά το βράζω.
    Όταν βράζουν το βάρος μεταβάλλεται ανάλογα με το πόσο νερό έχουν απορροφήσει οπότε τη μία φορά η ίδια ποσότητα μπορεί να ζυγίζει περισσότερο ή λιγότερο(ανάλογα με το αν παραβράσανε)

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    παιδια για τον βασιλικο πολτο που ρωτησα ποιο πανω απαντηστε μου.. δεν το λεει πουθενα στο foroum και θα εχω τηψεις απο αυριο που θα το χρησιμοποιω

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    παιδια για τον βασιλικο πολτο που ρωτησα ποιο πανω απαντηστε μου.. δεν το λεει πουθενα στο foroum και θα εχω τηψεις απο αυριο που θα το χρησιμοποιω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •