Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default Τι Ασκήσεις Προτείνετε Για "Γέμισμα" Στα Γόνατα;

    Καλησπερα παιδια.


    Πειτε μου τις αποψεις και τις γνωμες σας πως μπορω να <γεμισω> καλυτερα την περιοχη πανω απο το γονατο?Ειδικα τον εσω πλατυ η δακρυμορφο η διαμαντι οπως τον λενε.Ψηλα ειναι γεματα τα ποδια,χαμηλα ειναι το προβλημα.
    Ειμαι 1.90cm αι 97 κιλα.

    Εχω δοκιμασει με ανοιχτες λαβες στα ποδια αλλα τιποτα!

    Μανος

  2. #2

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Μανώλη παίξε Χακ-Σκουότ,Ρώσσικα και τα Σισυ(LOL)-Σκουότ πιάνουν στη συγκεκριμένη περιοχή πολύ καλά...

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Μανώλη παίξε Χακ-Σκουότ,Ρώσσικα και τα Σισυ(LOL)-Σκουότ πιάνουν στη συγκεκριμένη περιοχή πολύ καλά...
    </blockquote id=quote>

    +1

    και προσπάθησε να παίξεις με μισές τις εκτάσεις τετρακεφάλων κρατώντας στο τέλος

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Μανώλη παίξε Χακ-Σκουότ,Ρώσσικα και τα Σισυ(LOL)-Σκουότ πιάνουν στη συγκεκριμένη περιοχή πολύ καλά...
    </blockquote id=quote>

    +1

    και προσπάθησε να παίξεις με μισές τις εκτάσεις τετρακεφάλων κρατώντας στο τέλος

  5. #5
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    ποιες ειναι οι ασκησεις που αναφερει ο Ακαλουποτος; Πρωτη φορα τις ακουω :p
    Train, past the pain!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    ποιες ειναι οι ασκησεις που αναφερει ο Ακαλουποτος; Πρωτη φορα τις ακουω :p
    Train, past the pain!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    --Ακαλουποτε δηλαδη λες να βγαλω εξω το σκουωτ το κλασικο και την πρεσσα?
    Να κανω μονο αυτες που μου ειπες?Αν ναι με πια σειρα και ποσα σετ και reps?
    --Βασικα παιδια μια ζωη το κλασικο squat επιανε πολυ τον γλουτο και απο μηριαιο απ το μεσαιο του τμημα και πανω,στο κατω μπουρδες.Η press παλυ με πολλες η λιγες reps και αρκετα κιλα δεν με &lt;γεμιζει&gt;και τοσο,δεν την &lt;νιοθω&gt;.Εχω καπου λαθος η αδικο η ειναι της φαντασιας μου?Eιναι και τα κωλοποδια μου μακρια γαμωτο!

    Αντρικο κρατημα επανω 1-2 sec?Μπορω να παιζω μια εβδομαδα την ρουτινα του ακαλουπουτου και την αλλη μια βαρια κλασικη ρουτινα?θελω να γεμισω και πρεπει δηλαδη αρκετα καλα σε αυτο το σημειο,αλλιως ειναι σαν να μην εχω ποδια.

    Apathya :το ρωσικο squat ειναι στην ουσια squat με αλτηρες τους οποιους κρατας στα πλαγια του κορμου σου(ουτε πισω ουτε μπροστα απ το σωμα) και κανεις κανονικο βυθισμα οπως στο squat.

    --το hack γινεται σε μηχανημα.το sissy ειναι σαν &lt;τσουληθρα&gt;οχι σε μηχανημα,γινεται ελευθερο.
    Μπες στο youtube να τα δεις η στο google.

    Παντως κοπελια ειστε γαματοι ολοι εδω μεσα.Μιλατε πολυ πολυ σωστα με παραδειγματα ,αποδειξεις,επιχειρηματα.Αλλα πανω απ ολα ολα δεν ειστε κομπλεξικοι.Μοιραζεσται τις γνωσεις σας χωρις ζηλιες χωρις εμπαθειες και κομπλεξισμους.
    Δεν ξερω αλλα εδω κρητη υπαρχει τρομερος κομπλεξισμος.Δεν βοηθαει ο ενας τον αλλο,υπαρχει πολυ ζηλεια πολυ κακια!Λες και προκειται για κρατικα μυστικα η δεν ξερω κι εγω τι αλλο γαμωτο!

    Καλο ξημερωμα να εχεται!
    Μανωλης

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    --Ακαλουποτε δηλαδη λες να βγαλω εξω το σκουωτ το κλασικο και την πρεσσα?
    Να κανω μονο αυτες που μου ειπες?Αν ναι με πια σειρα και ποσα σετ και reps?
    --Βασικα παιδια μια ζωη το κλασικο squat επιανε πολυ τον γλουτο και απο μηριαιο απ το μεσαιο του τμημα και πανω,στο κατω μπουρδες.Η press παλυ με πολλες η λιγες reps και αρκετα κιλα δεν με &lt;γεμιζει&gt;και τοσο,δεν την &lt;νιοθω&gt;.Εχω καπου λαθος η αδικο η ειναι της φαντασιας μου?Eιναι και τα κωλοποδια μου μακρια γαμωτο!

    Αντρικο κρατημα επανω 1-2 sec?Μπορω να παιζω μια εβδομαδα την ρουτινα του ακαλουπουτου και την αλλη μια βαρια κλασικη ρουτινα?θελω να γεμισω και πρεπει δηλαδη αρκετα καλα σε αυτο το σημειο,αλλιως ειναι σαν να μην εχω ποδια.

    Apathya :το ρωσικο squat ειναι στην ουσια squat με αλτηρες τους οποιους κρατας στα πλαγια του κορμου σου(ουτε πισω ουτε μπροστα απ το σωμα) και κανεις κανονικο βυθισμα οπως στο squat.

    --το hack γινεται σε μηχανημα.το sissy ειναι σαν &lt;τσουληθρα&gt;οχι σε μηχανημα,γινεται ελευθερο.
    Μπες στο youtube να τα δεις η στο google.

    Παντως κοπελια ειστε γαματοι ολοι εδω μεσα.Μιλατε πολυ πολυ σωστα με παραδειγματα ,αποδειξεις,επιχειρηματα.Αλλα πανω απ ολα ολα δεν ειστε κομπλεξικοι.Μοιραζεσται τις γνωσεις σας χωρις ζηλιες χωρις εμπαθειες και κομπλεξισμους.
    Δεν ξερω αλλα εδω κρητη υπαρχει τρομερος κομπλεξισμος.Δεν βοηθαει ο ενας τον αλλο,υπαρχει πολυ ζηλεια πολυ κακια!Λες και προκειται για κρατικα μυστικα η δεν ξερω κι εγω τι αλλο γαμωτο!

    Καλο ξημερωμα να εχεται!
    Μανωλης

  9. #9

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Το Ρώσσικο παίδες είναι το μπροστινό σκουότ που λέμε,front squats πατήστε σε search και θα το βρείτε!Κοίτα φίλε Μανώλη,επαναλήψεις-σετς κτλ κτλ πρέπει να τα βρεις μόνος σου και να κοιτάξεις εσύ πώς σε πιάνει κτλ κτλ!Πάντως ένα ωραίο που πάιζω προσωπικά είναι σκουότ+σισσυ σε σουπερσετάκι....!!!Κ μετά φέρτε μου την πυροσβεστική!!!

  10. #10

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Το Ρώσσικο παίδες είναι το μπροστινό σκουότ που λέμε,front squats πατήστε σε search και θα το βρείτε!Κοίτα φίλε Μανώλη,επαναλήψεις-σετς κτλ κτλ πρέπει να τα βρεις μόνος σου και να κοιτάξεις εσύ πώς σε πιάνει κτλ κτλ!Πάντως ένα ωραίο που πάιζω προσωπικά είναι σκουότ+σισσυ σε σουπερσετάκι....!!!Κ μετά φέρτε μου την πυροσβεστική!!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Καλησπερα

    Παιζεις το κανονικο σκουωτ+σισσυ η μπροστινο+σισσυ?
    Δηλαδη ειναι καλο να παιζεις αυτο το σουπερσετ για 4-5 σετ και να κλεινεις με μερικα σετ στο χακ,ναι?

    Πειτε μου σε κατι αλλο την γνωμη σας.

    Λεω να δοκιμασω για ενα μηνα ισως και λιγο παραπανω το εξης.

    Στηθος:επικλινης πιεσεις μπαρας+ανοιγματα με αλτηρες στον επι.
    κατακλινης πιεσεις με αλτηρες+βυθισεις στο δυζιγο

    Πλατη:κωπηλατικη με μπαρα+κωπηλατικη ενα χερι με αλτηρα
    εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας+εμπρος ελξεις με κλειστη λαβη αναποδη.

    Ωμοι:Προτασεις με μπαρα(πιο πολυ σαν ζεσταμα)
    Οπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα
    ορθια κωπιλατηκη+πλαγιες αρσεις
    σκυφτος εκτασεις

    Δικεφαλα: το 21s με σταβομπαρα.αλτηρες στον επικληνη μετα η μαξιλαρι σαν δευτερη ασκηση.
    Τρικεφαλα:γαλλικες+βυθισεις σε 2 παγκους και καποια ασκηση απομονωσεις στο τελος.

    Με πολυ καλη διατροφη ενοειται και αεροβια μαζι.Ελπιζω να μην &lt;καω&gt;.
    Η μηπως ειναι καλυτερα να βαζω ενα μονο συνδιασμο σουπερ σετ και μετα 1-2 ασκησεις να τις παιζω κανονικα μονες τους?

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Καλησπερα

    Παιζεις το κανονικο σκουωτ+σισσυ η μπροστινο+σισσυ?
    Δηλαδη ειναι καλο να παιζεις αυτο το σουπερσετ για 4-5 σετ και να κλεινεις με μερικα σετ στο χακ,ναι?

    Πειτε μου σε κατι αλλο την γνωμη σας.

    Λεω να δοκιμασω για ενα μηνα ισως και λιγο παραπανω το εξης.

    Στηθος:επικλινης πιεσεις μπαρας+ανοιγματα με αλτηρες στον επι.
    κατακλινης πιεσεις με αλτηρες+βυθισεις στο δυζιγο

    Πλατη:κωπηλατικη με μπαρα+κωπηλατικη ενα χερι με αλτηρα
    εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας+εμπρος ελξεις με κλειστη λαβη αναποδη.

    Ωμοι:Προτασεις με μπαρα(πιο πολυ σαν ζεσταμα)
    Οπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα
    ορθια κωπιλατηκη+πλαγιες αρσεις
    σκυφτος εκτασεις

    Δικεφαλα: το 21s με σταβομπαρα.αλτηρες στον επικληνη μετα η μαξιλαρι σαν δευτερη ασκηση.
    Τρικεφαλα:γαλλικες+βυθισεις σε 2 παγκους και καποια ασκηση απομονωσεις στο τελος.

    Με πολυ καλη διατροφη ενοειται και αεροβια μαζι.Ελπιζω να μην &lt;καω&gt;.
    Η μηπως ειναι καλυτερα να βαζω ενα μονο συνδιασμο σουπερ σετ και μετα 1-2 ασκησεις να τις παιζω κανονικα μονες τους?

  13. #13

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Μανώλη μου καλό είναι να παίζεις πρώτα τις ασκήσεις που είναι απομνωτικές και μετά να παίζεις τις πολυαρθρικές,έχει εξήγηση αυτό φυσικά,είναι δλδ με λίγα λόγια η τεχνική της προκώποσης.
    Δλδ στο στήθος παίζε πρώτα ανοίγματα και μετά βάζε τις πιέσεις,ομοίως και στην πλάτη κάνε πρώτα κωπηλατική αλτήρα και μετά κωπηλατική μπάρας,τό ίδιο και στους ώμους.
    Αυτό δουλεύω τώρα και εγώ και παίζω πολύ με το tempo των σετς και με τις ισομετρικές αρκετά όπου μπορεί να γίνει αυτό,κάθε σετ μέχρι θετικής κόπωσης,δούλεψέ το εάν έχεις όρεξη,πιάνει καλά...(δεν φαίνεται άλλωστε????:D:D:D:D[:-jester][:-party][:-thumbd][:-thumbd][:-fight])

  14. #14

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Μανώλη μου καλό είναι να παίζεις πρώτα τις ασκήσεις που είναι απομνωτικές και μετά να παίζεις τις πολυαρθρικές,έχει εξήγηση αυτό φυσικά,είναι δλδ με λίγα λόγια η τεχνική της προκώποσης.
    Δλδ στο στήθος παίζε πρώτα ανοίγματα και μετά βάζε τις πιέσεις,ομοίως και στην πλάτη κάνε πρώτα κωπηλατική αλτήρα και μετά κωπηλατική μπάρας,τό ίδιο και στους ώμους.
    Αυτό δουλεύω τώρα και εγώ και παίζω πολύ με το tempo των σετς και με τις ισομετρικές αρκετά όπου μπορεί να γίνει αυτό,κάθε σετ μέχρι θετικής κόπωσης,δούλεψέ το εάν έχεις όρεξη,πιάνει καλά...(δεν φαίνεται άλλωστε????:D:D:D:D[:-jester][:-party][:-thumbd][:-thumbd][:-fight])

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    Quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Originally posted by _Akaloupotos_

    Μανώλη μου καλό είναι να παίζεις πρώτα τις ασκήσεις που είναι απομνωτικές και μετά να παίζεις τις πολυαρθρικές,έχει εξήγηση αυτό φυσικά,είναι δλδ με λίγα λόγια η τεχνική της προκώποσης.
    --------------------------------------------------------------------------------

    Πολυ καλο το τιπ!
    Ευχαριστουμε φιλε
    :D

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    Quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Originally posted by _Akaloupotos_

    Μανώλη μου καλό είναι να παίζεις πρώτα τις ασκήσεις που είναι απομνωτικές και μετά να παίζεις τις πολυαρθρικές,έχει εξήγηση αυτό φυσικά,είναι δλδ με λίγα λόγια η τεχνική της προκώποσης.
    --------------------------------------------------------------------------------

    Πολυ καλο το τιπ!
    Ευχαριστουμε φιλε
    :D

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Φυσικα και φαινεται!!!!!!!!!!

    Εχεις δικιο,γι αυτο λεει στα δικεφαλα πρωτα αλτηρες στον επι και μετα μπαρα ορθιος η στον επι αλτηρες και μαξιλαρι μετα.

    Οποτε θα την κανω αυτη την ρουτινα να δω που θα με βγαλει:D

    Στα δικεφαλα μπορω τα παιξω το 21 συστημα?Ποια αλλη ασκηση λες να κολησω μαζι?μαξιλαρι ας πουμε η αλτηρες με στριψιμο στον επικλινη?

    Στα τρικεφαλα οι γαλλικες μου πονανε πολυ τον αγκωνα και την κλειστη πιεση με μπαρα δεν την νιωθω ποτε οπως θελω αν και ειναι βασικη ασκηση οπως λενε.

    Παρακαλω ραπα δεν κανει τιποτα.
    αληλοβοηθεια πανω απ ολα!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Φυσικα και φαινεται!!!!!!!!!!

    Εχεις δικιο,γι αυτο λεει στα δικεφαλα πρωτα αλτηρες στον επι και μετα μπαρα ορθιος η στον επι αλτηρες και μαξιλαρι μετα.

    Οποτε θα την κανω αυτη την ρουτινα να δω που θα με βγαλει:D

    Στα δικεφαλα μπορω τα παιξω το 21 συστημα?Ποια αλλη ασκηση λες να κολησω μαζι?μαξιλαρι ας πουμε η αλτηρες με στριψιμο στον επικλινη?

    Στα τρικεφαλα οι γαλλικες μου πονανε πολυ τον αγκωνα και την κλειστη πιεση με μπαρα δεν την νιωθω ποτε οπως θελω αν και ειναι βασικη ασκηση οπως λενε.

    Παρακαλω ραπα δεν κανει τιποτα.
    αληλοβοηθεια πανω απ ολα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •