Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-08-09
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
    Posts
    14

    Default προβλημα με τους ώμους-καμπουρα

    παιδες καηισπερα... εχω το εξης προβλημα..οι ωμοι μου γερνουν προς τα εμπρος με αποτελεσμανα να καμπουριαζω...υπαρχουν καποιες ασκησεις που να φερουν τους ωμους στην θεση τους ωστε να μην καμπουριαζω?? ευχαριστω. φιλικα βασιλης

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-07-07
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    168

    Default

    Φιλε μου το μονο που μπορεσα να σκεφτω να σε βοηθησω ειναι εδω: http://www.exrx.net/Kinesiology/Post...#anchor7267282
    τσεκαρε το.
    ελπιζω να βοηθαει...
    Pain is weakness leaving the body!

  3. #3
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Βασίλη τι ύψος έχεις?
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  4. #4
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    Σε γενικες γραμμες θα μπορουσε να βοηθησει:
    Να κανεις αρκετες ασκησεις για ανω πλατη και πισω μοιρα δελτοειδων (δωσε εμφαση στο 'τραβηγμα' παρα στο 'τεντωμα' και στο 'τεντωμα' μην αφηνεις τους ωμους να φευγουν μπροστα).
    (ορισμενες ασκησεις: κωπηλατικη τροχαλιας απο ψηλα, κωπηλατικη μπαρας στο στερνο και να φερνεις ψηλα τους αγκωνες (ειτε σκυφτος ειτε σε επικλινη παγκο με το στηθος να ακουμπα στον παγκο) σκυφτες εκτασεις αλτηρων)
    Να μην ζοριζεις πολυ το στηθος (κανε ασκησεις οπως ανοιγματα με αλτηρες και διασταυρωσεις τροχαλιας και νοιωσε καλα το τεντωμα εδω - ο παγκος μπορει να μην βοηθησει στην φαση αυτη αν ο στοχος σου ειναι πρωτα η ορθοσωμια, καντον αλλα με μετρο)
    Να ξεκινας τις προπονησεις της εβδομαδας με πλατη ή ωμους (στους ωμους μπορεις να ξεκινας με οπισθιους δελτοειδης, οι προσθιοι και να μην γυμναστουν αμεσα δεν σε απασχολει)
    Να κανεις καλες διατασεις για στηθος σε καθε σου προπονηση
    Οταν κανεις αεροβιο ειτε σε διαδρομο η ελλειπτικο να προσεξεις μην ριχνεις ωμους μπροστα και να στεκεσαι 'περηφανα' - οταν κανεις ποδηλατο παλι το ιδιο και η μεση να μην 'γλυστραει' στο καθισμα. (Αν καπιος σε δει στο γυμναστηριο κ σου πει 'πως την ειδες ετσι ρε φιλε κ καμαρωνεις?' σημαινει οτι το κανεις μια χαρα :P )
    Στην καθημερινοτητα σου καλο θα ειναι να προσεξεις πραγματα που εχουν την ταση να 'ριχνουν' μπροστα τους ωμους. (π.χ. στην τηλεοραση, στον υπολογιστη πως καθεσαι, ειδικα αν το απαιτει η δουλεια σου νασαι πολλες ωρες καθιστος, στο αυτοκινητο - εδω μπορεις να κανεις το κεντρικο καθρεφτακι λιιιγο πιο πανω απο οτι συνηθως ετσι θα αναγκαστεις να καθεσαι κ εδω ισια).Το αναφερω και αυτο γιατι μια ωρα την ημερα προπονηση δεν μπορει να αντεπεξελθει ενα 8ωρο λαθος στασης η συνηθειων που επιβαρυνουν το προβλημα.

    Αυτα τα μικρα μικρα μπορουν να κανουν διαφορα. Ετσι αυτοματοποιεις την κινησιολογια σου εσυ ο ιδιος και πιεζεις κατα καποιο τροπο το σωμα σου να στεκετε πιο ισια, ισως σε κουρασει στην αρχη αλλα θα σου γινει συνηθεια και θα γινετε μετα απο μονο του.
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Φιλε εαν εισαι ηδη καποιας ηλικιας (πχ 25 ετων) δεν μπορεις να αλλαξεις πολλα πραγματα.
    Απλως φροντισε να μην παραμελεις ποτε τραπεζοειδεις,ραχιαιους και γενικοτερα τους μυες της πλατης.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-08-09
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
    Posts
    14

    Default

    εχω 1.84 υψος, ειμαι 25 ετων... :) βασικα εχω αρκετα γυμνασμενο στηθος σε σχεση με την πλατη μηπως φταιει αυτο??? κανω δυο φορες την εβδομαδα στηθος και μια πλατη.. ο γυμναστης του γυμναστηριου που πηγα για να μιλισω μου ειπε οτι πιθανων να ειναι απο εκει το προβλημα... αλλα γιατι δεν τον βλεπω και πολυ καλον ειπα να ζητησω βοηθεια απο το forum... αν κανενας μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ..! φιλικα βασιλης

  7. #7
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    εχω ακριβός το ιδιο προβλημα. ευχαριστω πολυ για τις ασκησεις που ειπατε παραπανω
    Train, past the pain!

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by BILLYS_XX

    εχω 1.84 υψος, ειμαι 25 ετων... :) βασικα εχω αρκετα γυμνασμενο στηθος σε σχεση με την πλατη μηπως φταιει αυτο??? κανω δυο φορες την εβδομαδα στηθος και μια πλατη.. ο γυμναστης του γυμναστηριου που πηγα για να μιλισω μου ειπε οτι πιθανων να ειναι απο εκει το προβλημα... αλλα γιατι δεν τον βλεπω και πολυ καλον ειπα να ζητησω βοηθεια απο το forum... αν κανενας μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ..! φιλικα βασιλης


    </blockquote id=quote>

    Αυτο που σου ειπε ειναι παντελως ανακριβες, αν εχεις καποια καμπουρα τοτε την εχεις για λογους που εχουν να κανουν περισσοτερο με το DNA σου και τον σκελετο σου παρα με οτιδηποτε αλλο.

  9. #9
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Αυτό με το στήθος ισχύει συνήθως για τις γυναίκες (λόγω βάρους (.)(.) γέρνουν προς τα εμπρός - γι'αυτό υπάρχει και εγχειρήσης μείωσης μεγέθους(the only acceptable reason to do it :D)!
    Εγώ θα σου έλεγα να δυναμώσεις τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους σου, που συνήθως ευθύνονται για τη λάθος σταση σώματος.
    +1 και στα tips του Κυριάκου
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  10. #10
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Tα προβλήματα ορθοσωμίας δεν προκύπτουν συνήθως και ούτε απαλείφονται από την μια στιγμή στην άλλη,έχεις όμως ακόμα περιθώριο διόρθωσης.
    Καλό είναι για κάποιο διάστημα να σταματήσεις να γυμνάζεις τους θωρακικούς σου και να ασχοληθείς αποκλειστικά με εκτείνοντες μύες,της ράχης.
    οι κοιλιακοί και το στήθος σου παρουσιάζουν ήδη βραχύνσεις τις οποίες επιδεινώνεις κάθε φορά που τα γυμνάζεις.Οι ομάδες αυτές είναι πολύ δυνατές και τραβούν μπροστά το σώμα σου.Δυνάμωσε την πλάτη σου κι όταν δεις ότι είσαι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ξανασχολείσαι με τον θώρακα.
    Για ασκήσεις με κάλυψε ο Κυριάκος

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-08-09
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
    Posts
    14

    Default

    παιδια σας ευαχριστω πολυ για τι συμβουλες...θα ηθελα να συμπληρωσω κατι ακομη....κοιλιακουσ και ραχιααιουσ γυμναζω καθημερινα, ενα σωστο πραγραμμα θα ηταν να κανω 3 φορες την εβδομαδα πλατη?? 2?? ποσες?? θωρακικους να μην γυμναζω καθολου?? το προβλημμα μου θα βελτιωθει με κωπηλατικες ασκησει πιο πολυ ε??

  12. #12
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    μπορεις να κανεις μια μερα κοιλιακους μια ραχιαιους. (αν γυμναζεσαι 5 φορες την βδομαδα κανε 2 προπονησεις κοιλιακους και 3 ραχιαιους). εαν οι κοιλιακοι σου παρουσιαζουν βραχυνσεις οπως λεει ο fanis72 (το πιο πιθανο) κανε κοιλιακους χωρις εξτρα βαρος και στο τελος της προπονησης τους κανε pullover χαλαρα(εμφαση στο να νοιωσεις να σου τεντωνει τους κοιλιακους)

    πλατη 2 φορες να κανεις εισαι μια χαρα. Θωρακικους αφου λες οτι ειναι δουλεμενοι καλα, αστους για κανα μηνα (κανε αν θες μονο crossover και flies και παλι δινωντας εμφαση στο τεντωμα)

    Κρατησε το για τουλαχιστον 4 εβδομαδες ετσι κ δες τι αποτελεσμα θα εχει και μετα αναλογα προσαρμοζεις.
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-08-09
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
    Posts
    14

    Default

    οταν λετε οι κοιλιακοι μου κανουν βραχυνσης τι εννοειται???? :)

  14. #14
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    μην ανυσηχεις δεν ειναι τοσο κακο οσο ακουγεται :P
    απλα σημαινει οτι εχεις δυναμωσει σε αρκετα μεγαλο βαθμο τους κοιλιακους χωρις να εχουν την καταλληλη ευλιγισια (και 'τραβανε' τον κορμο λιγο μπροστα) που ισως συνοδευεται με οχι τοσο δυνατους σε αναλογια ραχιαιους (οποτε δεν στηριζουν αρκετα τον κορμο κ πεφτει ακομη λιγο πιο μπροστα) Αυτα σε πολυ γενικες γραμμες.

    Εν κατακλειδι:δωσε βαση σε ραχιαιους - πλατη - πισω δελτοειδ. και θα εχεις πιο ισορροπημενες μυικες ομαδες + πιο σωστη σταση σωματος. Ο γυμναστης σου μαλλον δικαιο ειχε τελικα αλλα δεν εχασες κ τιποτα που το ψαχνεις πιο πολυ.
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Παιδια το να γερνει το σωμα σου μπροστα επειδη το μπροστινο μερος ειναι πιο γυμνασμενο απλα ΔΕΝ παιζει με την καμία.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vagos789

    Παιδια το να γερνει το σωμα σου μπροστα επειδη το μπροστινο μερος ειναι πιο γυμνασμενο απλα ΔΕΝ παιζει με την καμία.

    </blockquote id=quote>

    .......?
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  17. #17
    Junior Bodybuilder toubano19's Avatar
    Join Date
    28-07-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    Παιδιά και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Είμαι 1,85 και 24 χρονών και αυτοί οι ώμοι δεν λένε να σταθούν καλά. "Τραβιώνται" μπροστά.

    Λέω να ακολουθήσω τις παραπάνω συμβουλές.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-08-09
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
    Posts
    14

    Default

    Kyriakos1977 θε μπορουσες να με βοηθησεις λιγο παραπανω...μπορεις να μου γραψεις ενα προγραμα για ενα μηνα ωστε να το ακολουθησω??? αν ναι και δεν σου ειναι κοπος σε ευχαριστω πολυ...λοιπον λιγα πραγματα για μενα...τελη μαρτιου ημουν 98 κιλα τωρα ειμαι 75...εχασα τοσα κιλα με διατροφη μειωσα πολυ τις θερμιδες και με τρεξιμο στο διαδρομο 9.5-10 εκανα και κανω 40 λεπτα την ημερα και γυμναζω ενα σωματικο τμημα την ημερα - ραχιαιους κοιλιακους καθημερινα..

  19. #19
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    billy xx ωραιος! στο 1.84 και στα 75 κιλα, απο λιπος πως εισαι? Ελπιζω να μην πας για αλλο χασιμο βαρους, σε παιρνει να παρεις κ μυικα κιλα κιολας.

    Αν μπορεις γραψε το προγραμμα σου που κανεις τωρα και να δωσουμε εμφαση εκει που θες,ετσι δεν θα εχει μεγαλη αποκκλιση (και μπορουν να πουν κ τα αλλα παιδια την γνωμη τους).
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-08-09
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
    Posts
    14

    Default

    ξεκινω καθε μερα με κοιλιακουσ ραχιαιους...και στο τελος της προπονησεις κανω 40 λεπτα τρεξιμο στο διαδρομο στο 9,5... Δευτερα πλατη(ελξεις στο μονοζυγο, κωπηλατικη με αλτηρα και καθιστη κωπηλατικη...σε ολες τις ασκησεις κανω 3Χ15) τριτη στηθος (πισεις σε επικλινη παγκο,ανοιγματα με αλτηρα σε επικλινη παγκο, πεκ ντεκ...3Χ15 σε ολες τις ασκησεις) τεταρτη δικεφαλο-τρικεφαλο(καμψεις αλτηρων απο καθιστη θεση, καμψεις σφυρι, καμψεις αυτοσυγκεντρωσεως...εκτασεις αλτηρων, και αλες δυο ασκησεις σε μηχανηματα....3Χ15 σε ολες τις ασκησεις) πεμπτη ωμους(οπισθολαιμιες πιεσεις μπαρας, προτασεις αλτηρων, ανοιγματα στο πλαι, ορθια κωπηλατικη, ανασηκωσεις ωμων για τραπεζοιους..3Χ15 σε ολες τις ασκησεις) παρασκευη στηθος (βιθυσεις σε διζυγο, πεκ ντεκ, πουλ οβερ...3Χ15 σε ολες τις ασκησεις) σαββατοκυριακο κανω μια ωρα ποδηλατο. βασικα θελω να παρω ογκο-φουσκωμα αλλα καθαρο... δεν πηγαινω για αλλο χασιμο βαρους...κανω τοσο αεροβια γιατι ενω απο 100 εκατοστα μεση που ειχα την εχω 82 εκατοστα τωρα,κατω απο τον αφαλο μου εχει μεινει λιγο κοιλιτσα και τρελενομαι γιαυτο συνεχιζω την πολυ αεροβια ελπιζοντας να φυγει τωρα που δεν εχω πολυ λιπος πανω μου και να καψω το λιπος που εχει εκει..ο γυμναστης μεν μου ειπε οτι ειναι δερμα και δεν φευγει με τιποτα αυτο. το σωματικο μου λιπος οταν ημουν 98 κιλα ηταν 34% με πολυ κατακρατηση υγρων. τωρα ειναι 11.5% σωματικο λιπος, 65% νερο, 45% μυικη μαζα..

  21. #21
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    Λοιπον, αυτο ειναι ενας τροπος να δωσεις εμφαση εκει που θες, με προγραμμα που ειναι στα ιδια στανταρ με αυτα που κανεις ηδη.Δεν ειναι προγραμμα ογκου, δεστο σαν ενα 'μεταβατικο' σταδιο.Δες στην μια βδομαδα που θα το κανεις πως θασαι (απο θεμα κοπωσης) κ τα λεμε. θα βγαινουν οι προπονησεις σου στην μια ωρα και 20 λεπτα περιπου με διαλειματα 60-90'' και 90-120'' οταν κανεις πυραμιδα. Αν θες ριξε το 40αρι αεροβιο στα 30 λεπτα. Οσο πιο κοντα εισαι στην μια ωρα με μια κ δεκα μαξ τοσο το καλυτερο.

    Ξεκινα με ραχιαιους - κ μετα κοιλιακους. Δωσε εμφαση στους ραχιαιους, μην τους περνας στο χαλαρο.Μονο μια ασκηση την ημερα αφου τους κανεις καθε μερα κ εισαι μια χαρα με 6 σετ ραχιαιους 4 σετ κοιλιακους (για κοιλιακους αποφυγε εξτρα βαρος).

    Δευτερα κανε πλατη οπως ηδη κανεις και αντι κωπηλατικη αλτηρα κανε κωπηλατικη μπαρας στο στερνο και να φερνεις ψηλα τους αγκωνες (ειτε σκυφτος ειτε σε επικλινη παγκο με το στηθος να ακουμπα στον παγκο). θα πιασει και λιγο ωμους πισω μοιρα, αλλα εχουν χρονο να ξεκουραστουν μεχρι Πεμπτη. 4 σετ στις ασκησεις

    Τριτη κανε στηθος. Πρωτα καλες διατασεις, μετα πας ανοιγματα αλτηρων, διασταυρωσεις τροχαλιας και τελος πουλοβερ με λιγα κιλα (αλλοι το κανουν για πλατη, αλλοι για στηθος, οπως και ναχει, τους κοιλιακους τους τεντωνει και αυτο θελουμε ? ολο το σωμα στον παγκο, οχι σταυρωτο). Ασε τα κιλα σαυτη την προπονηση, εμφαση στο τελειωμα της ασκησης (να νοιωθεις το στηθος να τεντωνει κ αν θες κρατα ενα δυο δευτερολ. το τεντωμα)

    Τεταρτη κανε ποδια. Οχι Παρασκευη γιατι θα βαριεσαι μαλλον και θασαι κ κουρασμενος απο την βδομαδα ολη οποτε δεν θαχεις κ καλο κινητρο.αμα ειναι ομως Παρασκευη να κανεις δι/τρι θα πας κ δεν θα την αγνοησεις την προπονηση. Γαμπες, εκτασεις τετρακεφαλων, καμψεις μηρ, δικεφαλων και πρεσα ποδιων. Σημερα αστο αεροβιο στο 20λεπτο απλα για ξεμαγγωμα.

    Πεμπτη ωμους. ξεκινα με ζεσταμα (διατασεις μπορεις να μην κανεις για ωμους αλλα κανε παλι για στηθος). Σκυφτες εκτασεις με αλτηρες, πλαγιες εκτασεις (κανε με ενα ενα χερι αν θες),πιεσεις (εγω προτιμω προσθολαιμιες), και ανασηκωσεις για τραπς (κ 2 σετ μονο μια χαρα εισαι). Ασε τις προσθιες προβολες και την ορθια κωπηλατικη προς το παρον. 4 σετ στις ασκησεις (εκτος τραπς) Αν θες για αεροβιο κανε ποδηλατο μιας κ μπορει νασαι πιασμενος απο την Τεταρτη.

    Παρασκευη: Χερια οπως εκανες στο προγραμμα που εγραψες για Τεταρτη

    Πιο λιγες ασκησεις ετσι πας κ πιο πολλα κιλα (εκτος το στηθος που στην φαση αυτη το παιζεις συντηρητικα). Αν θες καιρος να ενταξεις και πυραμιδα στις επαναληψεις (15-12-10 προς το παρων στις πρωτες ασκησεις καθε μυικης ομαδας ? εκτος του στηθους ειπαμε! Στις υπολοιπες ασκησεις μπορεις να μεινεις στις 12 επαναληψεις)

    Σαββατο: ποδηλατο με χιλια!Οχι γιατι το εχεις αναγκη, ηδη κανεις και θα κανεις αρκετα, αλλα γιατι κ εγω το κανω καθε σαββατο απλα γιατι το γουσταρω! (εξω στη φυση εννοειται, μην κλειστεις σε γυμναστηριο αν μπορεις!)

    40 λεπτα στο 9.5 δεν λεει τιποτα.μπορει ναναι υπερβολικα πολυ ή υπερβολικα πολυ λιγο. το θεμα ειναι ποσους σφυγμους εχεις . ψαξτο στο φορουμ.
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  22. #22
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-04-12
    Posts
    1

    Default

    Η ανηψιά μου αντιμετώπισε αυτό το πρόβλημα. Εκεί που ήταν μια χαρά, πρόσεξα στα 24 της, πως οι ώμοι της έγερναν μπροστά και η πλάτη δεν ήταν πια ίσια. Για 2 χρόνια το πρόσεχα με ανησυχία και της είχα πει να προσέχει τη ράχη της όταν διαβάζει. Έτσι βρήκα και το forum σας.
    Την ξαναείδα το Πάσχα και δεν πίστευα στα μάτια μου. Στα 26 της και με 5 μηνών προσπάθεια, κατάφερε ν αποκτήσει ξανά μια ολόισια, υπέροχη πλάτη!!!
    Δε γινόταν να μην το σχολιάσω και μου είπε πως στο γυμναστήριο πρόσεξαν το πρόβλημα και της πρότειναν μια άσκηση που την έκανε σωστά και πειθαρχημένα.
    Ξαπλωμένη σε ύπτια θέση έκανε βαράκια με κινήσεις που άνοιγαν την πλάτη. Κάντε σωστά την άσκηση και θα δείτε ένα απίστευτο αποτέλεσμα.

  23. #23
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-04-13
    Posts
    2

    Default

    paidia exw ena provlima.auto to kairo exw paratirisei oti exw kampoura kati san ena ogo stin plati.eimai 15 eton kai legomai vasilis.thelw apadiseis

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-04-13
    Posts
    2

    Unhappy kampoura

    gia sas onomazoume vasilis kai eimai 14.5xronon.apo ton xeimona i plati mou ponaei kai siniditopoioisa oti mallon exw kampoura....san enas ogos stin plati mou.a3eizei na simiosw oti paw sto sxolio me to podilato kai i apostasi einai ligo megali me apotelesma na m ponaei i plati..thelw apadiseis ....filika vasilis


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •