Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-08-09
    Location
    Greece.
    Posts
    3

    Default γυμναστικη και ΣΚΠ...

    Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ εδω και καιρό να λάβω μια σαφή απάντηση, από γιατρούς και γυμναστές, για ένα θεμα που με απασχολεί προσωπικά αλλά μάταια μάλλον ελπίζω...
    Θέλω επιτέλους να μάθω πόσο και σε ποιο βαθμό ένα άτομο με σκληρυνση, μπορεί να γυμνάζεται. Έχω ακούσει ότι μπορεί να φανταστεί κανείς, από σχετικούς και άσχετους και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να μπερδευτώ απίστευτα πολύ.
    Ακουσα απόψεις από το ότι: καλό θα ήταν να μην κουράζω καθόλου τον εαυτό μου και ότι μόλις αρχίσω να ιδρώνω να σταματάω να περιμένω να κρυώσω, μέχρι το ότι: μπορώ να κάνω ότι θέλω και το πόσο κουράζομαι δεν έχει καμία σημασία.
    Εντωμεταξύ εγώ πάντα είχα μια αδυναμία στη γυμναστική, χωρίς ποτέ να κάνω υπερβολές, αλλά στην ιδεα ότι ίσως να πρέπει να τα παρατήσω.... ενίσταμαι!!!!!
    Έχει κανεις ιδέα τελικά τι ισχύει;;;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    Κοιταξε αυτα (αν και το πιο πιθανο τα ξερεις ηδη, κοιταξε τα links τους)
    http://www.msif.org/el/
    http://www.gmss.gr/
    http://www.nationalmssociety.org/living-with-multiple-sclerosis/healthy-living/exercise/index.aspx

    Να τα παρατησεις δεν νομιζω αν και ο επιβλεπων ιατρος σου και μονο αποφασιζει για αυτο που ειναι και η δουλεια του και ξερει το ιστορικο σου κλπ.
    Εχω φιλη γυμναστρια με ΣκΠ που διδασκει κανονικα ταξεις aerobics, απλα δεν το παρακανει (βρηκε η ιδια τα δικα της 'ορια ασφαλειας' και προσεχει την θερμοκρασια του χωρου.
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Φανταζομαι ( γιατρος δεν ειμαι ) οτι εφοσον οι ενδειξεις ειναι καλες (πχ βελτιωση καρδιοαναπνευστικης λειτουργιας)δεν υπαρχει κανενας λογος να απαρνηθεις τα οφέλη της άσκησης.Απο οσο ξερω συστηνεται περισσοτερο η θαλασσια δραστηριοτητα, κυριοτερα λογω του οτι δεν εχει τον κινδυνο υπερθερμιας.Εσυ προφανως ενδιαφερεσαι για γυμναστικη με βαρη, οποτε θα πρεπει να βρεις καταρχήν εναν χωρο οπου δεν γινεται τσιγγουνια στο aircondition και κατα δευτερον να ενημερωσεις σχετικά το προσωπικο του γυμναστηριου.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-08-09
    Location
    Greece.
    Posts
    3

    Default

    Το κολυμβητήριο που είναι κοντά στο σπίτι μου είναι αμφιβόλου ποιότητας οπότε αν θέλω να γυμναστώ η επιλογή μου είναι μια. Το γυμναστήριο.
    Αυτό στο οποίο πηγαίνω, αν και έχει κλιματισμό, δεν τον λειτουργεί πολύ συχνά γιατί, όπως θα ξέρετε κι εσείς, οι κλειστες πόρτες που χρειάζεται ο κλιματισμός για να αποδόσει, συνεπάγονται με ένα ωραιότατο θάλαμο αερίων...
    Απ' την άλλη, το προσωπικό του γυμναστηρίου, που είναι ενήμερο για την υγεία μου, μου είπε ότι δεν στέκουν αυτά που μου είπαν οι γιατροί μου και ότι είναι υπερβολές. Οι γιατροί μου όμως, μου ειπαν ότι για κανένα λόγο δεν πρέπει να ιδρώσω, όποτε στο μυαλό μου επικρατεί μια συγχυση.
    Η καταστασή μου βέβαια πρέπει να πω ότι είναι αριστη και δεν υπάρχει η παραμικρή βλάβη.
    όπως και να'χει, ευχαριστώ για τις γνώσεις σας.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-11-13
    Location
    'Athens
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα. Χάζευα random posts στο forum και είδα το δικό σου. Πάνε χρόνια. Τι γίνεται λοιπόν.?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •