Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Συμβουλές για χαλάρωση δέρματος

    Καλησπέρα σας.

    Δεν είμαι body builder και δε θέλω να γίνω, όμως με απασχολεί ένα πρόβλημα που ίσως να μπορέσετε να με βοηθήσετε.

    Είμαι 30 χρονών. Πριν λίγα χρόνια έκανα μια δίαιτα και έχασα 20 περίπου κιλά, μαζί με τη δίαιτα, έκανα και γυμναστήριο, όμως έγινε το εξής: η κοιλιά μου κρέμασε. Έχω συναισθήματα αποστροφής όταν τη βλέπω. Πιο πολύ λυπάμαι την γυναίκα μου και ρε παιδιά, από τότε ντρέπομαι να με βλέπει γυμνό. Αυτή με καταλαβαίνει και το περνάει στην αδιαφορία, όμως δεν αισθάνομαι καλά.

    Σκέφτομαι να αρχίσω τη δίαιτα και το γυμναστήριο ξανά γιατί πρέπει να χάσω ακόμα 20 κιλά, θέλω όμως η κοιλιά να μη κρεμάσει και άλλο, και αν γίνεται, να καταφέρω να φύγει και το κρέμασμα.

    Οπότε, ζητάω τις απόψεις σας για το τι ασκήσεις πρέπει να κάνω για να αποφύγω το περαιτέρω κρέμασμα της κοιλιάς μου, καθώς και να τη συμμαζέψω λίγο.

    Συγγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος για το ζήτημα μου και σας ευχαριστώ που με ακούσατε.

  2. #2
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Όταν λες κρέμασμα...? Πως ακριβώς το εννοείς? Μήπως έχεις ακόμα πολλά παραπάνω κιλά και αντί να φαίνεται τούρλα από το φαϊ όπως φαινόταν πριν φαίνεται απλά πιο χαλαρή μεν αλλά πιο μικρή? Καμιά φωτογραφία υπάρχει?
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Άρχισε να γυμνάζεσαι , χάσε τα κιλά , γενικά γράμμωσε το σώμα σου , και αν δεις ότι πάλι υπάρχει πρόβλημα απευθύνσου σε έναν πλαστικό χειρούργο.

    Μαν κανείς δεν είναι τέλειος , εγώ έχω ραγάδες στην πλάτη ,στα χέρια και στα μπούτια ας πούμε.Κάποτε με στεναχωρούσε αλλά το ξεπέρασα και τώρα πραγματικά δεν μου καίγεται καρφί.

    Τεσπα , είσαι 30 χρόνων και έχεις 20 κιλά παραπάνω , νομίζω ότι είναι πολλά για την ηλικία σου , και αυτό και μόνο σου δημιουργεί χαμηλή αυτοεκτίμηση.Κάνε κάτι γι' αυτό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    27-07-09
    Location
    .
    Posts
    43

    Default

    σε ακουω πολυ απογοητευμενο..και δυστηχως αν θες την αληθεια θα σε απογοητευσω κιαλλο..το δερμα σου αποκλειεται να επανελθει στην αρχικη του κατασταση χωρις νυστερι

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Για να καταλάβετε τι εννοώ με το κρέμασε, φανταστείτε ένα στήθος γυναίκας λίγο πεσμένο.

    Φίλε snif, πράγματι απογοητεύτηκα αλλά αν είναι η αλήθεια, καλύτερα να το ξέρω.

    Καμιά ιδέα πως να συνεχίσω? Να κάνω γυμναστική και να περιμένω να πέσει και άλλο πριν πάω σε πλαστικό?

    Ευχαριστώ.

  6. #6
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Πες μας ύψος και τωρινό βάρος και αν μπορείς μέτρησε την περιφέρεια της κοιλιάς σου με μια μεζούρα.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Λοιπόν, βρήκα στο net κάποιες εικόνες και σας κάνω paste τα links για να δείτε περίπου την κατάσταση.

    Είμαι περίπου στην ίδια φάση με αυτόν, μόνο που νομίζω πως έχω παραπάνω κιλά στην κοιλιά από αυτόν:

    http://livinlavidalocarb.blogspot.co...kin-after.html

    Κάπως σαν αυτό, μόνο που το δικό μου δέρμα είναι ακόμα λείο, όχι σαν αυτό που είναι ρυτιδιασμένο:

    http://www.minimins.com/attachments/...urgery-391.jpg

    Θα τραβήξω φωτογραφίες αύριο και θα τις βάλω εδώ.
    Επίσης, θα μετρήσω την περιφέρεια της κοιλιάς μου.

    Ευχαριστώ πολύ.

    Μήπως γνωρίζεις το κόστος της εγχείρησης?

  8. #8
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    ρε φιλε με 20 κιλα μειον κρεμασε τοσο πολυ η κοιλια σου και το δερμα σου??τετοιο κρεμασμα τουλαχιστον για 40 θα ελεγα αλλα ισως δεν ειναι απολυτο για α το λες και εσυ..δεν χρειαζεται καν σκεψη φιλε μου πολυ απλα δεν φτιαχνει με γυμναστικη αυτο ουτε με τπτ αλλο παρα μονο πλαστικη..οποτε χασε τα επιπλεον 20 κιλα που θες να γινει οτι ζημια ειναι ακομα και επειτα πας στο γιατρο να δεις τι θα γινει..παντως μην πανικοβαλλεσαι ολα φτιαχνουν φτανει να βρεις το τροπο και σημερα ευτυχως υπαρχουν τροποι να πετυχαινουμε τους στοχους μας φτανει να θελουμε..its up to you..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Έψαξα και βρήκα πως η πλαστική κοιλιάς κοστίζει κάπου 7 - 9.000 ευρώ.

    Ψηλό ποσό για εμένα. Δε ξέρω τι θα κάνω.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fat_boy

    Λοιπόν, βρήκα στο net κάποιες εικόνες και σας κάνω paste τα links για να δείτε περίπου την κατάσταση.

    Είμαι περίπου στην ίδια φάση με αυτόν, μόνο που νομίζω πως έχω παραπάνω κιλά στην κοιλιά από αυτόν:

    http://livinlavidalocarb.blogspot.co...kin-after.html

    Κάπως σαν αυτό, μόνο που το δικό μου δέρμα είναι ακόμα λείο, όχι σαν αυτό που είναι ρυτιδιασμένο:

    http://www.minimins.com/attachments/...urgery-391.jpg

    Θα τραβήξω φωτογραφίες αύριο και θα τις βάλω εδώ.
    Επίσης, θα μετρήσω την περιφέρεια της κοιλιάς μου.

    Ευχαριστώ πολύ.

    </blockquote id=quote>

    Μπορεις να κανεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα με την γυμναστικη.το κλειδι ειναι να χανεις 2-3 κιλα το μηνα απο λιπος ΜΟΝΟ,αργα και σταθερα. Και σε πλαστικο να πας, θα σου πει χασε οσο πιο πολλα μπορεις και μετα ελα.
    Ειδα αρκετες περιπτωσεις παρομοιες που ενω ξεκινησαμε με σκοπο να χασουμε οσα πιο πολλα κιλα γινοταν με αργους ρυθμους , στο τελος δεν χρειαστηκε καν η πλαστικη. Μην βιαστεις. Ετσι χοντρα χοντρα, αν εχεις να χασεις π.χ. 20 κιλα και ξεκινησεις να χανεις με σωστη διατροφη και γυμναστικη 2 μονο καθε μηνα, σε ενα χρονο (αντε +2 μηνες για κανενα σκαμπανεβασμα λογο γιορτων αδειων κλπ) μην σου πω οτι θα αναθεωρησεις. Τελος του χρονου θα εισαι σε πολυ καλυτερη κατασταση εμφανησιακα, αλλα προπαντων και απο θεμα υγειας (και οικονομικα, σκεψου τι θα μπορουσες να κανεις μαυτα τα χρηματα!). Μικρος εισαι, το δερμα σου μαυτα που λες εχει ελαστικοτητα (αναφερεσ οτι ειναι λειο και δεν εχει ρυτιδιασει, η το εχεισ προλαβει) και απο γυμναστικη δεν νομιζω να εκανες και πολλα πολλα. Δεστο σε βαθος χρονου, αφιερωσε 12 μηνες και βλεπεις. Το ξαναλεω και γραψτο οπου θες: διαφορα μπορει να γινει ΤΕΡΑΣΤΙΑ χωρις νυστερι!

    ps. αν πας τωρα στην λυση του πλαστικου, το αποτελεσμα οπτικα δεν θαναι το ιδιο οπως να ταχανες με αργους ρυθμους γιατι και θα χαθει η συμμετρια του σωματος και δεν θα αλλαξει τιποτα απο θεμα υγειας ΚΑΙ ψυχολογιας (οσο και αν ακουγεται αυτο παραξενο)
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Elu Thingol's Avatar
    Join Date
    23-05-06
    Location
    Thessaloniki E.S, - Serres, 26 years old, Greece.
    Posts
    732

    Default

    +1 στον κυριακο. Μπορεις να επανελθεις αρκετα χωρις νυστερι. Πες μου, αυτα τα κιλα που θελεις να χασεις, τα πηρες αποτομα? Πχ απο καποια εγχειρηση, η καποια ενεση, η παντα απο μικρος (αν ναι απο ποσο?) ησουν με αυτο το εξτρα λιπος? Εγω θα ψηφισω να χασεις τα κιλα με φυσικο τροπο, τρεξιμο, βαρη, καλη διατροφη με πολλες βιταμινες, να καλυτερεψεις την ποιοτητα του δερματος σου, και οταν φτασεις σε ενα ποσοστο 20% λιπους, βλεπεις τι γινετε, και αποφασιζεις.
    ΥΓ Βεβαια να πω οτι το ποσο που εψαξες και βρηκες ειναι λιγο ακραιο νομιζω, γνωριζω ατομο που εχει παει σε χωρα το εξωτερικου, για τετοιες επεμβασεις, λιπαναροφηση και πλαστικη στομαχου, και πληρωσε πολυ λιγοτερα...
    Train hard and expext success...
    Stats :
    1,93cm 117kg. BF (est.):16-17%
    Deadlifts:8x210kg
    Full squat: 6x170kg
    Bench press: 6x120kg
    Military: 6x90kg
    Shugs: 8x160kg

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fat_boy

    Έψαξα και βρήκα πως η πλαστική κοιλιάς κοστίζει κάπου 7 - 9.000 ευρώ.

    Ψηλό ποσό για εμένα. Δε ξέρω τι θα κάνω.
    </blockquote id=quote>

    Aν δεν υπήρχε η επιλογή της πλαστικής κοιλιάς μάλλον θα έκανες το προφανές.^

  13. #13
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    κυριακο συμφωνω οτι θα δει διαφορα αν χασει ακομα αλλα 20 κιλα που θελει αργα και σταθερα..αλλα να επανελθει τελειως η καλυτερα πανω απο 40% μου φαινεται ακατορθωτο και απιθανο..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  14. #14
    Banned
    Join Date
    27-07-09
    Location
    .
    Posts
    43

    Default

    κανε οτι μπορεις στο μεγιστο βαθμο απο διατροφη γυμναστικη..κ μετα βλεπεις το αλλο θεμα.γιατι ακομη κ πλαστικη να κανεις τωρα..αν εχεις μπακα παλι μπακα θα εχεις ειτε το δερμα ειναι ελαστικο

  15. #15
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    κυριακο συμφωνω οτι θα δει διαφορα αν χασει ακομα αλλα 20 κιλα που θελει αργα και σταθερα..αλλα να επανελθει τελειως η καλυτερα πανω απο 40% μου φαινεται ακατορθωτο και απιθανο..
    </blockquote id=quote>

    Εξαρταται απο το πως ειναι τωρα. Παντως οι φωτος (που δεν ειναι του fat_boy) ειναι περιπτωσεις που σηκωνουν τεραστια βελτιωση και μπορει να αποφεχθει το 'σακουλιασμα/ρυτιδωμα' σε μεγαλο βαθμο γιατι ναι μεν ξεχειλωσε το δερμα αλλα οχι τοσο(υπαρχει πολυ λιπος αποκατω).

    Σιγουρα δεν ειναι ευκολο το εργο σου φιλε fat-boy και σου ευχομαι καλη αρχη, υπομονη και καλες προπονησεις! Μια συμβουλη που ξερω οτι ειναι δυσκολο να ακολουθηθει στις αρχες ειναι: να ξεκινησεις γυμναστικη και καλη διατροφη για να νοιωσεις απλα καλυτερα. Οσο δυσκολο κ αν σου φανει στην αρχη γιατι το μυαλο θαναι στην κοιλια, εσυ απλα κανε γυμναστικη με πρωτο στοχο το να νοιωσεις καλα απο τις πρωτες 2 κιολας εβδομαδες. Ασε που με το που θα δεις τις πρωτες αλλαγες οσο μικρες και ναναι ηδη θα εισαι αλλος ανθρωπος!
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη σας.

    Δεν έβγαλα φωτογραφίες ακόμα επειδή έχασα το USB καλώδιο, αλλά θα το βρω.

    Θα δοκιμάσω αυτό που είπατε. Να χάνω βάρος σταδιακά μήπως και καταφέρω να συμμαζέψω την κοιλιά μου. Θα ξαναπάω στον διαιτολόγο και θα του πω να μου φτιάξει μια δίαιτα προσανατολισμένη σε αυτό, αν μπορεί φυσικά.

    Ξέρετε αν η επικέντρωση κυρίως στις ασκήσεις της κοιλιακής χώρας θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα ή να κάνω όλες τις ασκήσεις το ίδιο? Επίσης, πιο πολύ τρέξιμο ή πιο πολύ ασκήσεις?

    Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να μη σας ενοχλεί να "εμβολίζω" αυτό το thread συχνά πυκνά με ανησυχίες μου αν κρίνω πως κάτι δε πάει καλά.

    Υ.Γ. Ξέχασα να αναφέρω, σήμερα κιόλας άρχισα γυμναστήριο και δίαιτα.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Elu Thingol's Avatar
    Join Date
    23-05-06
    Location
    Thessaloniki E.S, - Serres, 26 years old, Greece.
    Posts
    732

    Default

    Μπραβο!! Θα προτεινα να το δεις πιο μακροχρονα στο μυαλο σου. ΔΙΑΙΤΑ ειναι κακος ορος για μενα, και ανθυγειινος(την σκοτωσα τη λεξη?). ΔΙΑΤΡΟΦΗ ειναι ο ορος που πρεπει να χρησιμοποιεις, εχοντας παντα στο μυαλο σου το τελικο αποτελεσμα και οχι πως θα το πετυχεις πιο γρηγορα. Φροντισε να ΜΗΝ κανεις υπερβολες, ειμαι σιγουρος οτι ΔΕΝ χρειαζεται απαραιτητα να πας σε διαιτολογο, εφοσον η κατασταση σου δεν χαρακτηριζετε σε καμια περιπτωση "κλινικη", γιατι με λιγο διαβασμα και την υποστηριξη μας μπορεις να βγαλεις διατροφη μονος σου, οπως κανουμε ολοι μας. Οχι οτι ειναι κακο μην παρεξηγηθω. Να επικεντρωθεις στο τρεξιμο, και στις ασκησεις τα παντα με μετρο, θα ελεγα ισως με μια μεγαλυτερη κληση προς το τρεξιμο, και προσοχη στη διατροφη σου παντα, ειναι το 70% της προσπαθειας δυστηχως η ευτυχως...Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου απο εμενα, ελπιζω να φτασεις τον στοχο σου!!
    Train hard and expext success...
    Stats :
    1,93cm 117kg. BF (est.):16-17%
    Deadlifts:8x210kg
    Full squat: 6x170kg
    Bench press: 6x120kg
    Military: 6x90kg
    Shugs: 8x160kg

  18. #18

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Elu Thingol

    ειμαι σιγουρος οτι ΔΕΝ χρειαζεται απαραιτητα να πας σε διαιτολογο, εφοσον η κατασταση σου δεν χαρακτηριζετε σε καμια περιπτωση "κλινικη", γιατι με λιγο διαβασμα και την υποστηριξη μας μπορεις να βγαλεις διατροφη μονος σου, οπως κανουμε ολοι μας.

    </blockquote id=quote>

    Σπύρο διαφωνώ κάθετα.Πώς μπορούμε να συμπεράνουμε ότι η κατάσταση δεν είναι σε καμία περίπτωση κλινική, όπως λες ?[:-boggled]

    Κατ' αρχάς ο άνθρωπος είναι παχύσαρκος , που αυτό από μόνο του φτάνει και περισσεύει ως προς το "κλινικο" της υπόθεσης , προφανώς δεν μπορούμε να τον εξετάσουμε να δούμε τι άλλο παράπλευρο της παχυσαρκίας(βλ. μεταβολικό σύνδρομο) ή μη , μπορεί να έχει.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Elu Thingol's Avatar
    Join Date
    23-05-06
    Location
    Thessaloniki E.S, - Serres, 26 years old, Greece.
    Posts
    732

    Default

    Ανδρεα ρωτησα πιο πανω αν αυτο οφειλοταν σε καποια εγχειρηση η μετα απο καποια ενεση (πχ κορτιζονη κλπ) που προκαλει συνδρομο και αποτι καταλαβα δεν οφειλεται σε κατι τετοιο. Τωρα ισως ναι ειμαι λιγο λαθος (να καταλαβα λαθος) με την εννοια οτι ηταν κατηγορηματικη η απαντηση, (αυτο το "σε καμια περιπτωση" μας την εκανε τη δουλεια:D). Ο ανδρεας εχει δικιο καλο θα ηταν να κανεις καποιες εξετασεις μηπως υπαρχει κατι, ειτε καποια παθηση θυροειδη ειτε καποιο συνδρομο, για να δεις που πατας.

    ΥΓ εμενα κατα τη γνωμη μου, ενας "παχυσαρκος" δεν χαρακτηριζετε απαραιτητα, "αρρωστος". Δλδ να ειναι κλινικη περιπτωση. Εξαρταται απο διαφορα, και ξερω ατομα που ηταν τυχερα και το ξεπερασαν και επανηλθαν, ξερω και ατομα που ειναι ακομα ετσι. Δεν ειναι παντα κατι στανταρ.
    Train hard and expext success...
    Stats :
    1,93cm 117kg. BF (est.):16-17%
    Deadlifts:8x210kg
    Full squat: 6x170kg
    Bench press: 6x120kg
    Military: 6x90kg
    Shugs: 8x160kg

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Elu Thingol's Avatar
    Join Date
    23-05-06
    Location
    Thessaloniki E.S, - Serres, 26 years old, Greece.
    Posts
    732

    Default

    Ανδρεα ρωτησα πιο πανω αν αυτο οφειλοταν σε καποια εγχειρηση η μετα απο καποια ενεση (πχ κορτιζονη κλπ) που προκαλει συνδρομο και αποτι καταλαβα δεν οφειλεται σε κατι τετοιο. Τωρα ισως ναι ειμαι λιγο λαθος (να καταλαβα λαθος) με την εννοια οτι ηταν κατηγορηματικη η απαντηση, (αυτο το "σε καμια περιπτωση" μας την εκανε τη δουλεια:D). Ο ανδρεας εχει δικιο καλο θα ηταν να κανεις καποιες εξετασεις μηπως υπαρχει κατι, ειτε καποια παθηση θυροειδη ειτε καποιο συνδρομο, για να δεις που πατας.

    ΥΓ εμενα κατα τη γνωμη μου, ενας "παχυσαρκος" δεν χαρακτηριζετε απαραιτητα, "αρρωστος". Δλδ να ειναι κλινικη περιπτωση. Εξαρταται απο διαφορα, και ξερω ατομα που ηταν τυχερα και το ξεπερασαν και επανηλθαν, ξερω και ατομα που ειναι ακομα ετσι. Δεν ειναι παντα κατι στανταρ.
    Train hard and expext success...
    Stats :
    1,93cm 117kg. BF (est.):16-17%
    Deadlifts:8x210kg
    Full squat: 6x170kg
    Bench press: 6x120kg
    Military: 6x90kg
    Shugs: 8x160kg

  21. #21
    Bodybuilding Newbie apnea's Avatar
    Join Date
    13-10-08
    Location
    kavala.
    Posts
    30

    Default

    Fat boy. Αν και δεν υπάρχουν φωτος για να βγάλουμε συμπεράσματα, από ότι μπορώ να καταλάβω είναι θέμα παχυσαρκίας που στην κοιλιακή χώρα είναι
    απλά ποιο εμφανές , είμαι σίγουρος πως υπάρχει αρκετό λίπος σε χεριά, ποδιά στήθος,
    γνώμη μου αφού φτιάξεις την διατροφή σου,ξεκινα ένα σοβαρό πρόγραμμα εκγύμνασης με βάρη ( εδώ μέσα θα βρεις βοήθεια και στα δυο) σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση
    εμπίπτεις στην κατηγορία των αρχαρίων από ότι καταλαβαίνω γιατί μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί σοβαρά( δεν είμαι body builderκαιδεν θέλω να γίνω ανέφερες)
    στην δική σου περίπτωση υπάρχει κάτι το μοναδικό, το σώμα σου μπορεί να συμπεριφερθει με τέτοιο τρόπο που και μυς , θα βάζεις και λίπος θα καις
    αυτό που θα πρέπει να αλλάξει είναι η αναλογία μυών και λίπους στο σώμα σου μην ξεχνάς ότι ένα αναπτυγμένο μυικο σύστημα είναι ο καλύτερος λυποδιαλητης
    κάνε όλες τις βασικές ασκήσεις και μην έχεις αυταπατεςοτι γυμνάζοντας κοιλιακούς θα καεί το λίπος στην κοιλιακή χωρά
    θέλει προσπάθεια φίλε κόπο και χρόνο ,πιστεύω όμως αν ασχολεις σοβαρά το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει

    αυτό που λίγο με ξένισε είναι που αν το κόστος της κοιλιοπλαστικης δεν ήταν τόσο απαγορευτικό θα κατέφευγες στην εύκολη λύση
    μην ξεχνάς ότι το κέρδος σου με μια καλή διατροφή και προπόνηση δεν θα είναι μονό στην εμφάνιση αλλά γενικότερα στην υγειά σου για να μην πούμε για την ψυχολογία σου αυτή θα πιάσει λιμιτ απ, και αυτό που λες ότι ντρέπεσαι να εμφανιστείς γυμνός στην γυναικά σου θα είναι ένας μακρινός εφιάλτης
    οπλίσου με δύναμη και πείσμα φίλε καλή συνεχεία
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Παίδες, πάλι ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση. Πραγματικά είναι σημαντικό για μένα.

    Λέτε πως με τη γυμναστική πρέπει να καίω λίπος και να αυξάνω την μυική μάζα μου. Φαντάζομαι θα υπάρχουν threads εδώ μέσα για την κατάλληλη διατροφή. Θα κάνω ένα ψάξιμο και θα σας κάνω πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.

    Όμως έχω ένα θέμα, λέτε να κάνω βάρη για τη μυική μάζα. Έχω πρόβλημα υψηλής πίεσης και δε κάνει να σηκώνω πολλά κιλά σε τέτοιες ασκήσεις. Ο γιατρός δεν έχει διευκρινίσει πόσα, απλά λέει πως δε πρέπει να κουράζομαι πολύ από τα βάρη. Αν λοιπόν βάζω λίγα βάρη γυμνάζονται οι μύες ή απλά δε κάνω καθόλου δουλειά έτσι και πετάω τζάμπα χρόνο στα μηχανήματα?

    Κατά τα άλλα, είμαι υγιής. Δεν έχω πρόβλημα ορμονικό ή οτιδήποτε άλλο.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    θα γυμναστεις μια χαρα, οι μυς θα δουλεψουν και λιγα κιλα πιο πολλες επαναληψεις υποστηριζουν τον απωτερο σου στοχο (νοουμενου οτι το αεροβιο και η διατροφη σου ειναι προσεγμενα και αυτα). Σε πολυ γενικες γραμμες το βαρος θα πρεπει ναναι τοσο σε καθε ασκηση που να βγαινουν σχετικα ευκολα 12-15 επαναληψεις. Σημαντικο (για ολους αλλα ειδικοτερα αμα υπαρχει και ανεβασμενη πιεση) ειναι η τεχνικη σου, πρεπει να δωσεις εμφαση στις αναπνοες και σε καμια περιπτωση να μην κρατας αναπνοη οταν εκτελεις τις ασκησεις. Υποψη, γυμναστικη με βαρη θα σου μειωσει αισθητα την πιεση σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα (σε περιοδο 6 μηνων νασαι σιγουρος). + το αεροβιο, + καλη διατροφη, και τα αποτελεσματα θαναι ακομη καλυτερα! Καλο διαβασμα! Εισαι σε καλο δρομο και στο καταλληλο forum!
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •