Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-01-08
    Location
    .
    Posts
    41

    Default Κορύφωση Δικεφάλου

    Γεια χαρά σε όλο το φόρουμ.

    Παιδιά έχω μια απορία σχετικά με την κορύφωση δικεφάλου. Γνωρίζω πως αρκετά σημεία του σώματος έχουν γενετικά προκαθορισμένο σχήμα και ποσό μάλλον όταν μιλάμε για κορύφωση δικεφάλου. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι ασκήσεις μπορούμε να κάνουμε για να βελτιώσουμε την κατάσταση. Θέλω να πω περά τις γενετικής, με την γράμμωση και συγκεκριμένες ασκήσεις μπορούμε να το βελτιώσουμε? Η αλήθεια είναι πως αν και έχω μέσης διαμέτρου χέρια (περίπου 43cm) και η κορύφωση μου δεν είναι ιδιαίτερα εμφανής (είμαι 1.85 και γύρω στα 97 kg 16% λίπος). Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

  2. #2
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Δοκίμασε κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες καθιστός σε επικλινή, και όταν είσαι στο επάνω μέρος (κόλλησα τώρα, ομόκεντρη ή έκκεντρη;;[:-angel]) σφίξε το δικέφαλο και γύρνα τον αλτήρα προς τα έξω...
    Βέβαια όπως είπες πάνω απ' όλα είναι τα γενετικά.
    Επίσης παίζει το ενδεχόμενο να υπάρχει λάθος στη λιπομέτρηση (12 κιλά πάνω από το ύψος σου[:-magnify]) και γι' αυτό να μην φαίνεται η κορυφή του δικεφάλου καλά.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-01-08
    Location
    .
    Posts
    41

    Default

    Φιλε sok ευχαριστω για την απαντηση. μπορει να εχει γινει λαθος με την λιπομετρηση..ισως να ειναι παραπανω,αλλα τι κακο εχει το 12 κιλα πανω απο το υψος μου?

  4. #4
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Eίσαι σε χαμηλά ποσοστά λίπους ή κρατάς ακόμα ακόμα κάποια...στρώματα όγκου?!
    Αν δεν ανήκεις στην δεύτερη περιπτωση να δουλέψεις περισσότερο αυτοσυγκέντρωση,Λάρυ-Σκοτ και κάμψεις στην τροχαλία σαν να τα ποζάρεις τα δικέφαλα.Μην πολυασχοληθεις με "σφυριά" και ανάποδη λαβή

  5. #5
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Μην το πας με τα κιλά
    12 μυικά κιλά πάνω από το ύψος σου θα ήταν μεγάλο συν στους δικεφάλους σου,αλλά είσαι σίγουρος ότι αυτά τα κιλά είναι "καθαρα"?

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72

    Μην το πας με τα κιλά
    12 μυικά κιλά πάνω από το ύψος σου θα ήταν μεγάλο συν στους δικεφάλους σου,αλλά είσαι σίγουρος ότι αυτά τα κιλά είναι "καθαρα"?
    </blockquote id=quote>

    Φάνη πες το ρε συ , αφού φαίνεται τι θες να πεις ! :D:D:D

  7. #7
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72

    Μην το πας με τα κιλά
    12 μυικά κιλά πάνω από το ύψος σου θα ήταν μεγάλο συν στους δικεφάλους σου,αλλά είσαι σίγουρος ότι αυτά τα κιλά είναι "καθαρα"?
    </blockquote id=quote>

    Φάνη πες το ρε συ , αφού φαίνεται τι θες να πεις ! :D:D:D
    </blockquote id=quote>
    Τι να πω ρε Αντρέα,ο φίλος μας θα πρέπει να προσέχει και στον καθρέφτη περισσότερο τι βλέπει και να μην περιμένει με τέτοια ποσοστά λίπους να διακρίνει και...κόντρες!

    Οι ασκήσεις πάντως είναι δοκιμασμένες κι όταν με το καλό στεγνώσει(!) θα δει σίγουρα διαφορά

  8. #8

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72

    Μην το πας με τα κιλά
    12 μυικά κιλά πάνω από το ύψος σου θα ήταν μεγάλο συν στους δικεφάλους σου,αλλά είσαι σίγουρος ότι αυτά τα κιλά είναι "καθαρα"?
    </blockquote id=quote>

    Φάνη πες το ρε συ , αφού φαίνεται τι θες να πεις ! :D:D:D
    </blockquote id=quote>
    Τι να πω ρε Αντρέα,ο φίλος μας θα πρέπει να προσέχει και στον καθρέφτη περισσότερο τι βλέπει και να μην περιμένει με τέτοια ποσοστά λίπους να διακρίνει και...κόντρες!

    Οι ασκήσεις πάντως είναι δοκιμασμένες κι όταν με το καλό στεγνώσει(!) θα δει σίγουρα διαφορά
    </blockquote id=quote>

    Έτσι :D[:-thumbu]

  9. #9
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fanis72

    Μην το πας με τα κιλά
    12 μυικά κιλά πάνω από το ύψος σου θα ήταν μεγάλο συν στους δικεφάλους σου,αλλά είσαι σίγουρος ότι αυτά τα κιλά είναι "καθαρα"?
    </blockquote id=quote>

    Φάνη πες το ρε συ , αφού φαίνεται τι θες να πεις ! :D:D:D
    </blockquote id=quote>
    Τι να πω ρε Αντρέα,ο φίλος μας θα πρέπει να προσέχει και στον καθρέφτη περισσότερο τι βλέπει και να μην περιμένει με τέτοια ποσοστά λίπους να διακρίνει και...κόντρες!

    Οι ασκήσεις πάντως είναι δοκιμασμένες κι όταν με το καλό στεγνώσει(!) θα δει σίγουρα διαφορά
    </blockquote id=quote>

    Έτσι :D[:-thumbu]
    </blockquote id=quote>

    Αυτό εννούσα για τα 12 κιλά πάνω από το ύψος σου...

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-01-08
    Location
    .
    Posts
    41

    Default

    παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. δεν ανεφερα πως ειμαι σε χαμηλα ποσοστα λιπους ουτε πως εχω την απαιτηση να φαινοντα κοματια τα δικεφαλα μου, ξερω οτι εχω λιπος πανω μου και οτι τα +12 δεν ειναι καθαρα μυικα κιλα.μια ερωτηση εκανα για πως ειναι δυνατον να βελτιωθει η συγκεκριμενη μυικη ομαδα.

  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kalkas25

    παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. δεν ανεφερα πως ειμαι σε χαμηλα ποσοστα λιπους ουτε πως εχω την απαιτηση να φαινοντα κοματια τα δικεφαλα μου, ξερω οτι εχω λιπος πανω μου και οτι τα +12 δεν ειναι καθαρα μυικα κιλα.μια ερωτηση εκανα για πως ειναι δυνατον να βελτιωθει η συγκεκριμενη μυικη ομαδα.
    </blockquote id=quote>

    ναι φίλε Kalkas25 αλλά αν είσαι σε ψηλότερο ποσοστό απ΄ ότι εσύ υπολογίζεις το θέμα μετατοπίζεται αλλού.Λες ότι είσαι 16% λίπος στα 97 κιλά αλλά αυτό είναι σχετικά χλωμό αν και όχι ακατόρθωτο.

    Πάντως να ξέρεις ότι το χέρι σου μπορεί να βελτιώνεται και χωρίς να προσθέτεις εκατοστά στην μέγιστη διάμετρο αφού είναι η μέτρηση ενός σημείου , είναι ενδεικτικό για την περιοχή που περνά η μεζούρα .

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    ρε παιδια για δικεφαλα στο συνολο ποσα σετ πρεπει να κανουμε? εγω κανω 3 ασκησεις απο 3 σετ...μηπως χρειαζεται περισσοτερο? βοηθεια αυριο εχω δικεφαλα/τρικεφαλα!!

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-01-08
    Location
    .
    Posts
    41

    Default

    Φιλε αντρεα ευχαριστω για την απαντηση σου. Αν οπως λες οτι ειναι πολυ δυσκολο τα συκεγκριμενα ποσοστα λαμβανοντας υποψην τα κιλα μου τοτε η μετρηση μαλλον δεν ειναι εγκυρη(η οποια εγινε με αυτα τα ηλεκρονικα μηχανακια). επειδη δεν εχω ιδεα για το πως μπορει να φαινεται καποιος με 16% επισης δεν μπορω να επιβεβαιωσω την εγκυροτητα της. κρινοντας εμπειρικα δηλαδη με το τι βλεπω στον καθρεφτη. και ξαναλεω το μονο που ηθελα να μαθω ειναι πως βελτιωνεται το συγκεκριμενο σημειο περα της γραμμωσης. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •