Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default αξιζει η αγορα mac?

    Τωρα που εγινα φοιτητης οι γονεις μου αποφασισαν να μου κανουν δωρο ενα laptop καθως θα το χρειαστω στη σχολη, για εργασιες κλπ.
    Μετα απο λιγο ψαξιμο εφτασα στον MacBook Pro(MB990LL/A) της apple. Η οθονη μεγεθους 13,3 ιντσες. Καταρχην μου αρεσε πολυ εξωτερικα, αλλα ειχα ακουσει και καλα λογια απο φιλους και γνωστους για την εμπειρια ενος mac. Βλεποντας στο σite της apple:
    http://www.apple.com/macbookpro/specs-13inch.html
    ειδα οτι προκειται για σχετικα γερο μηχανημα. Intel core 2 duo 2.26GHz, 2Gb Ram (μεχρι 8Gb), GeForce 9400M.
    Η τιμη του ειναι λιγο τσουχτερη αλλα η αληθεια ειναι οτι κερδισε τις εντυπωσεις μου. Απο το laptop ζηταω να ειναι σχετικα ελαφρυ και μικρο (θελω να το κουβαλαω μαζι μου), αξιοπιστο, αλλα και να μπορω να επεξεργαζομαι λιγακι-οχι πολλα πραγματα- καμια εικονα και βιντεο, χωρις να τα παιζει. Κυριως ομως με ενδιαφερει να μπορω να επεξεργαζομαι ηχο (κυριως virtual DJ, tracktor DJ, και λιγοτερο reason, Fruity Loops) καθως παιζω DJ σε μαγαζι. Θελω επομενως να μπορω να δουλευω σπιτι τα κομματια αλλα και να μπορω να παιρνω το laptop στο μαγαζι. Στη σχολη, επειδη θα σπουδασω οικονομικα, οι εφαρμογες που θα χρησιμοποιω δεν θα απαιτουν κατι ιδιαιτερο, περαν ισως απο μνημη RAM.
    Οι γονεις μου δεν εχουν προβλημα να μου το παρουν, αλλα θελω να κανω καλη επιλογη. Εχει κανεις εμπειρια απο Mac; Αξιζει αυτη η αγορα; Μηπως να κινηθω για την αποκτηση καποιου HP laptop η κατι αλλο;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #2
    Pumping Iron chand2003's Avatar
    Join Date
    03-05-08
    Location
    Thessaloniki.
    Posts
    262

    Default

    Φίλε μου η αγορά ενός mac είναι πολύ καλή επιλογή...υπό κάποιες συνθήκες όμως!
    Αρχικά πες μας αν έχεις καμιά σχέση με υπολογιστές.
    Να σου τονίσω ότι το λειτουργικό των mac είναι πολύ εύκολο και αξιόπιστο αλλά δεν έχει σχέση με windows.
    Θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να το συνηθίσεις.
    Μερικά πράγματα που κάνεις στα windows δεν γίνονται στα mac.
    Εγώ προσωπικά χωρίς windows δεν μπορώ.Και για το λόγο αυτό έχω και τα δύο.
    Όσον αφορά τις εφαρμογές της σχολής σου δεν υπάρχει περίπτωση να διανοηθούν να απαιτήσουν 2gb ram. Θα διαπιστώσεις στη σχολή σου ότι τρέχουν σε Pentium 4 με 512mb ram.
    Η οθόνη των 13,3 δεν νομίζω να σε ευχαριστήσει ιδιαίτερα.Μιας και θα είσαι φοιτητής χωρίς άλλο υπολογιστή θα θες να δεις καμιά ταινία, να έχεις κανα 2 παράθυρα ανοιχτά και η οθόνη δε βολεύει.Είναι όμως εύκολο στη μεταφορά θα μου πείς.Δεν κουβαλάς όμως εύκολα 1,300Ε από δω και κει...
    Για να κλείσω είναι και το θέμα χρηματων...Με 700E έχεις πάρει τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά σε laptop με windows.
    π.χ.
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906687

    Εγώ θα σου πρότεινα ένα τέτοιο περίπου laptop για να το κουβαλάς πιο άνετα μαζί σου (και αν επιμένεις στην εμπειρία των mac ένα mac mini για στεθερό υπολογιστή. Γιατί χωρίς σταθερό δουλειά δεν γίνεται.Το λαπτοπ θα ανάψει φωτιές θα βγάζει μετά από λίγη ώρα.)
    Υπάρχει και το ενδεχόμενο μερικά προγράμματα που θα χρησιμοποιείτε στη σχολή να μην τρέχουν σε mac, αλλά σε windows,linux.
    windows +1
    για αργότερα μιας και θα χεις laptop windows +1000 στην αγορά mac (μπορείς να πάρεις mac και να βάλεις windows αλλά το θεωρώ ιεροσυλία να μπεί το άθλιο λειτουργικό της microsoft σε mac.)
    Μάκης

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εχω πολυ καλη σχεση με υπολογιστες... Γενικα εχω ασχοληθει αρκετα. Και με προγραμματισμο(python, pascal) και με ιντερνετ (html,php) και με λειτουργικα (linux ubuntu). Απ οτι καταλαβα το mac OSX πρεπει να φερνει λιγο σε λινουξ. (εκτος απ την τεραστια διαφορα του οτι δεν ειναι open). Εχω tower PC στο σπιτι (με windows XP και Linux ubuntu) οποτε ταινιες, αλλα και πραγματα που θελουν ισχυ κλπ, τα κανω εκει. Δε σκοπευω να βλεπω ταινιες στο laptop. Το θελω μικρουλι. Σε περιπτωση που χρειαζομουν windows στο mac, σκεφτομουν για partition στο σκληρο δισκο, 25Gb windows, και τα υπολοιπα στο λειτουργικο της apple. Το ξερω οτι δεν εχει την καλυτερη σχεση τιμη/αποδωσης, απλα με κερδισε αμεσως. Ευχαριστω για την απαντηση!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Παλικάρι μου, άμα το θες, χτύπα το και μην το σκέφτεσαι! :)

    Το Mac OS X, όπως -σωστά είπες μέσες-άκρες- δε φέρνει λίγο σε linux - EINAI Unix-based O/S, ergo τρομερά σταθερό και αξιόπιστο... Το τελευταίο διάστημα (από τον περσινό Οκτώβριο), έχω πετάξει τα Windows από τα pcs στο σπίτι και κράτησα μόνο ένα partition, καθαρά για gaming! (Τι να σε κάνω που το καταραμένο το Rise of Nations δεν παίζει σε linux κι απέ!....). Στο σταθερό Ubuntu 9.04, όπως και στο laptop, ενώ στο netbook ARCH (rulz!!!! :))

    Επόμενη αγορά μου, θα είναι ένα mac σαν κι αυτό που έβαλες στο link! Όχι, τίποτ' άλλο, γιατί το 'χω τρελλό αποθυμένο!

    P.S. Once you go Mac (or linux!), you never go back! :)

    Τάδε έφη μια proud linux user που μέχρι πριν μερικούς μήνες, είχα μονάχα το user experience που είχε χρειαστεί για μια εργασία στη σχολή (την εποχή του πάλαι ποτέ Red Hat & τότε Mandrake-νυν Mandriva!)

    P.S.2: Συγχαρητήρια ρε συ! :) Μαθητή σε άφησα, φοιτητή σε βρίσκω! Θ' αρχίσω να γράφω συχνότερα!....

  5. #5
    Pumping Iron chand2003's Avatar
    Join Date
    03-05-08
    Location
    Thessaloniki.
    Posts
    262

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Εχω πολυ καλη σχεση με υπολογιστες... Γενικα εχω ασχοληθει αρκετα. Και με προγραμματισμο(python, pascal) και με ιντερνετ (html,php) και με λειτουργικα (linux ubuntu). Απ οτι καταλαβα το mac OSX πρεπει να φερνει λιγο σε λινουξ. (εκτος απ την τεραστια διαφορα του οτι δεν ειναι open). Εχω tower PC στο σπιτι (με windows XP και Linux ubuntu) οποτε ταινιες, αλλα και πραγματα που θελουν ισχυ κλπ, τα κανω εκει. Δε σκοπευω να βλεπω ταινιες στο laptop. Το θελω μικρουλι. Σε περιπτωση που χρειαζομουν windows στο mac, σκεφτομουν για partition στο σκληρο δισκο, 25Gb windows, και τα υπολοιπα στο λειτουργικο της apple. Το ξερω οτι δεν εχει την καλυτερη σχεση τιμη/αποδωσης, απλα με κερδισε αμεσως. Ευχαριστω για την απαντηση!
    </blockquote id=quote>
    Μετά τις πληροφορίες που έγραψες και μιας και έχεις και σταθερό το mac είναι μονόδρομος...να το χαίρεσαι!
    Μάκης

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    thnx για τις συμβουλες! Ναι θελω να δωσω μια εκαιρια στο mac. Ολοι φιλοι και γνωστοι που εχουν mac λενε οτι δεν γυρνανε στα PCια. Αντε θα το παρω, και θα πω και εντυπωσεις, ετσι για την ιστορια!

    Crimson γιατι χαθηκες; Ολοκληρο ημερολογιο προπονησης στο tae kwon do εκανα και περιμενα εσυ τουλαχιστον να συγκηνηθεις αλλα τιποτα..; :Ρ Να γραφεις να γραφεις! Σε χρειαζομαστε.
    (sry για το οφ τοπικ)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    17-08-08
    Location
    .
    Posts
    392

    Default

    Η θα το σιχαθείς η θα το λατρέψεις φιλε μου...

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    να το σιχαθεί λίγο δύσκολο, έχω το macbook το μικρό 3 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ, απλά έχει ένα θεματάκι με την θερμοκρασία.
    Πρίν 1 μήνα πήρα και έναν iMac και απλά του έβαλα windows για κανα game.

    Θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος , και αν χρειαστείς windows του περνάς και δουλεύει ρολόι
    Και η μπαταρία του διαμάντι, μετά απο 3 χρόνια το δικό μου κρατάει για 3.30 - 4 ώρες :D

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-08
    Location
    .
    Posts
    171

    Default

    τα mac ειναι μια χαρα!ολα ομως τα λειτουργικα εκτος των windows θελουν εξασκηση,δεν την παλευεις μαζι τους απο την αρχη!εγω με τα ubuntu δεινοπαθησα στην αρχη(εκτος των κλασικων εργασιων) αλλα αν τα μαθεις δεν ξαναγυρνας στα πολυδιαφημισμενα windows......οτι νομιζεις κανεις!!!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    τωρα το πηρα... Αυριο το παιρνω στα χερια μου!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Μεγιά το MACάκι φίλε.

    *Off topic* Τελικά που πέρασες? Επειδή αν θυμάμαι καλά κάπου είχες αναφέρει κάτι και για Οικονομικό ΑΠΘ.
    Never back down!

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    13-03-06
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    440

    Default

    μπραβο πολυ καλη επιλογη το μοντελο που σκεφτεσε να παρεις , προσωπικα εχω το απλο το 13αρι και εχει βγει πολυ σταθερο. προσφατα βεβαια ειδα το 17αρι το προ ενος φιλου μου και εντυπωσιαστικα με την λεπτοδουλεια που εχουν κανει και στο design και στο πιο ουσιαστικο τομεα. με λιγα λογια αξιζει να το παρεις [:-captain][:-captain]
    knowledge speaks but wisdom listens

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    το πήρε το πήρε :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •