Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-08-09
    Location
    .
    Posts
    3

    Default Ειμαι καινουργιος και μπερδεμενος!!

    καλησπερα σας κατ αρχην![:-cowboy] με λενε Γιωργο 24χρ. 85 κιλα και 1.76 - 78 περιπου υψος.. να σας πω μια μικρη ιστορια για να καταλαβετε..

    πριν 3,5 χρονια ημουν 87 κιλα μετα απο καποια διαιτα που ειχα κανει επεσα στα 70-71.. στο καπακι σταματαω την διαιτα και γραφωμαι σε γυμναστηριο και μενω εκει για 7 μηνες στην διαρκεια των 7 μηνων που πηγαινα ετρωγα υπερβολικα πολυ και τα παντα.. κιλο ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ! με τιποτα.. και ο γυμναστης τοτε μου ειχε πει να παρω πρωτεινες για να παρω κανενα κιλο σε μυικη μαζα.. τοτε δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτιτα να τις παρω..μετα απο αυτο για καποιους λογους σταματαω το gym και για 3 μηνες δεν επαιρνα παλι κιλα κ ας δεν πηγαινα gym μετα τους 3 μηνες αυτους πηγα φανταρος.. εκει πηρα 10 κιλα!! [:-crazy]
    και πλεον ως τωρα ειμαι 85..

    εχω την ταση να παιρνω κιλα στην κοιλια στο στηθος και γυρο γυρο απο την κοιλια..[:-cry]ποδια χερια ειναι κανονικα..

    η σκεψη-απορια μου ειναι η εξης.. ειναι οτι θελω να ξαναπαω και να ασχοληθω πιο σοβαρα πλεων (ευτηχως εχω και την οικονομικη δυνατοτιτα και για τα παντα αυτη την φορα).. προτασεις για το πως να αρχισω θελω.. να τονισω οτι δεν θελω να κτισω κανενα σωμα bodybuilder! μια.. πως να το πω? α! γραμμωση κατι τετοιο..

    και γενικες πρωτασεις για καποιον που αρχιζει απο το μηδεν!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλωσόρισες Γιώργο στο φόρουμ!
    Καταρχήν μπράβο που το χεις πάρει ζεστά το θέμα και θες να ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι.
    Προτείνω να αφιερώσεις κάποιο χρόνο ώστε να διαβάσεις κάποια βασικά άρθρα επισημασμένα που θα βρεις στις ενότητες της διατροφής και των προγραμμάτων.
    Επίσης ενδεικτικά διάβασε το πολύ καλό τόπικ του Grf για βασικές οδηγίες διατροφής.
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8288
    Καλή διαμονή και καλό διάβασμα[:-apple]

  3. #3
    New Member
    Join Date
    07-04-09
    Location
    larissa.
    Posts
    99

    Default

    Φιλε τα οικονομικα σου να τα χεις παντα καλα,αλλα στην παρουσα φαση μονο για συνδρομες στο γυμναστηριο.Μην σου μπαινουν ιδεες για "τα παντα"γιατι θα ξενερωσεις γρηγορα με τα παντα.Αποψη μου ξεκινησε σιγα σιγα με διαβασμα παραλληλα με gym.Προσπαθησε να προπονεισαι σωστα.Κανε τα αυτα τροπο ζωης κ οχι να φυγουν τα παχακια και ξανα απο την αρχη.Σιγα σιγα βελτιωσε τη διατροφη σου.Αντικατεστησε fast food με σπιτικο φαγητο,περιορισε(κοψε)αλκοολ-καπνισμα,να κοιμασαι σωστα.Συμβουλες θα παιρνεις απο δω,αλλα και εσυ θα πρεπει να ξερεις τι ζητας,οι γενικες προτασεις καλες ειναι για τωρα αλλα ειναι και αοριστες,γι αυτο διαβασμα και θα δεις οτι μονος σου σιγα σιγα θα βαζεις το καθε κομματι του παζλ στη θεση του.Α!Και καλως ηρθες[:-bouncy]

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    03-06-09
    Location
    Greece.
    Posts
    318

    Default

    Καλως ηρθες στο φορουμ και καλη αρχη!
    Συμφωνω με τους προλαλλησαντες.Αυτο που χριεαζεσαι αυτη τη στιγμη
    Ειναι αργα σταθερα βηματα με καθοδηγηση,κατι που μπορεις να βρεις εδω.
    Δεν υπαρχουν ??μαγικα?? ουτε ευκολες λυσεις.
    Βαλε στοχους και προσπαθησε.Αυτο μετραει.
    Καλη επιτυχια!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-08-09
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    ευχαριστω πολυ!:D

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    καλώς ήρθες!!
    Όπως λένε και τα υπόλοιπα μέλη αυτό που προέχει αυτήν την στιγμή είναι να "καθαρίσει" η διατροφή σου από διάφορα fast food,γλυκά,κλπ (αργότερα αν θες μετράς και θερμίδες) όπως επίσης πρέπει να κάνεις το γυμναστήριο μέρος της καθημερινότητας σου.
    Όχι να πηγαίνεις επειδή πρέπει αλλά επειδή θα σου αρέσει.
    Παράλληλα αν θες διάβασε τα πολλά sticky του forum σε διατροφή/άθληση ώστε όταν κρίνεις ότι είναι η ώρα για το επόμενο βήμα να είσαι ήδη προετοιμασμένος.

    Καλή αρχή


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •