Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Νεα αρχη...!!!

    Καλησπερα σε ολους πρωτο ποστ στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να περνω καποιο συμπληρωμα οπως πρωτεινη για χασιμο βαρους χωρις προπονηση! Υπαρχει εκδοχη να με βοηθησει να χασω καποια κιλα???
    Δεν ακολουθω καποια διατροφη απο διατροφολογο αλλα προσεχω αρκετα τι τρωω!!!(Μηπως ηταν καλυτερα να ακολουθησω καποια διατροφη απο ιδικο?)

    Εχω σκοπο να αρχισω γυμναστηριο τελει σεπτεμβρίου που θα χαλαρωση το προγραμμα και να το καθιερωσω!
    Σκοπος μου αρχικα ειναι να χασω κιλα!!!

    Αν βοηθαει εχω υψος 1,90 - 100κιλά

    Ευχαριστω προκαταβολικα!!!
    Το φορουμ το βρισκω πολυ ενδιαφερον με μια πρωτη ματια αλλα θα το ξεψαχνισω το βραδυ που θα εχω χρονο!!!

    Φιλικα Στελιος

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Στέλιο,καλώς μας ήρθες αλλά άσε την πρωτεϊνη κ ξεκίνα να διαβάζεις τα stickies του forum γιατί η ματιά που έριξες ήταν επιδερμική!Κ να ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι,μην τεμπελιάζεις!Άντε :D
    Πόσων ετών είσαι;
    , ' ...

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Στέλιο,καλώς μας ήρθες αλλά άσε την πρωτεϊνη κ ξεκίνα να διαβάζεις τα stickies του forum γιατί η ματιά που έριξες ήταν επιδερμική!Κ να ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι,μην τεμπελιάζεις!Άντε :D
    Πόσων ετών είσαι;
    , ' ...

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλωσόρισες Στέλιο στο φόρουμ και μπράβο για την απόφασή σου να χάσεις βάρος και να βελτιώσεις τη φυσική σου κατάσταση.
    Θα σου πρότεινα να αρχίσεις ταυτόχρονα γυμναστήριο και διατροφή.
    Ως πρώτο βήμα καλά κάνεις και "καθαρίζεις" τη διατροφή σου, σιγά σιγά όμως πρέπει να αποκτήσεις ένα συγκεκριμένο πλάνο πιο αυστηρό ώστε να έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα.
    Το βασικότερο είναι να υπολογίσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι και μετά να επιλέξεις από τις κατάλληλες τροφές και να τις χωρίσεις σε 5-6 γεύματα τη μέρα.
    Το τόπικ αυτό θα σε βοηθήσει για τους υπολογισμούς
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548

    Με συνδιασμό με τα βάρη και σιγά σιγά αερόβια θα δεις τη ζυγαριά να υποχωρεί:D

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλωσόρισες Στέλιο στο φόρουμ και μπράβο για την απόφασή σου να χάσεις βάρος και να βελτιώσεις τη φυσική σου κατάσταση.
    Θα σου πρότεινα να αρχίσεις ταυτόχρονα γυμναστήριο και διατροφή.
    Ως πρώτο βήμα καλά κάνεις και "καθαρίζεις" τη διατροφή σου, σιγά σιγά όμως πρέπει να αποκτήσεις ένα συγκεκριμένο πλάνο πιο αυστηρό ώστε να έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα.
    Το βασικότερο είναι να υπολογίσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι και μετά να επιλέξεις από τις κατάλληλες τροφές και να τις χωρίσεις σε 5-6 γεύματα τη μέρα.
    Το τόπικ αυτό θα σε βοηθήσει για τους υπολογισμούς
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548

    Με συνδιασμό με τα βάρη και σιγά σιγά αερόβια θα δεις τη ζυγαριά να υποχωρεί:D

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    17-05-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Γνώμη μου είναι πώς μόνο με διατροφή (όσο σωστή και να είναι) η απώλεια κάποιας μυικής μάζας είναι αναπόφευκτη...Άσε που με την γυμναστική βελτιώνεις τις καύσεις σου και με συνδυασμό των δύο(διατροφή-γυμναστική) βελτιώνεις το πιο σημαντικό την υγεία σου...Πρέπει όμως να πάρεις την απόφαση να αλλάξεις τρόπο ζωής...[:-thumbu]

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    17-05-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    127

    Default

    Γνώμη μου είναι πώς μόνο με διατροφή (όσο σωστή και να είναι) η απώλεια κάποιας μυικής μάζας είναι αναπόφευκτη...Άσε που με την γυμναστική βελτιώνεις τις καύσεις σου και με συνδυασμό των δύο(διατροφή-γυμναστική) βελτιώνεις το πιο σημαντικό την υγεία σου...Πρέπει όμως να πάρεις την απόφαση να αλλάξεις τρόπο ζωής...[:-thumbu]

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Γεια σου φίλε! Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι καλά είναι να ξεκινήσεις και προπόνηση μαζί με την διατροφή. Επίσης διάβασε τα stickies για αρχή και θα κατατοπιστείς αρκετά.
    Όσο για το ότι σε μια νύχτα θα ξεψαχνήσεις το υλικό που υπάρχει στο forum, απλά δεν ξέρεις που έχεις έρθει!:D

  9. #9
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Γεια σου φίλε! Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι καλά είναι να ξεκινήσεις και προπόνηση μαζί με την διατροφή. Επίσης διάβασε τα stickies για αρχή και θα κατατοπιστείς αρκετά.
    Όσο για το ότι σε μια νύχτα θα ξεψαχνήσεις το υλικό που υπάρχει στο forum, απλά δεν ξέρεις που έχεις έρθει!:D

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!
    Διαβασα πιο προσεκτικα τα stickies ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα!!!
    Εκανα ενα υπολογισμο θερμιδων με την εξίσωση Harris-Benedict και εκανα bookmark αρκετους πινακες θερμιδων που βρηκα!
    Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν διαιρω τις θερμιδες που πρεπει να παρω καθημερινα σε ισα 5 ή 6 γευματα ή πρεπει μερικα γευματα τις ημερας να εχουν περισσοτερες θερμιδες και αλλα λιγοτερες!
    Επισεις υπαρχει καποιο πλανο περα απο τις θερμιδες καθε γευματος να προσδιοριζει και την ποσοτητα πρωτεινων ή υδατανθρακων που πρεπει να περνω?
    Αν μπορει καποιος να μου ετοιμασει καποιο πλανο διατροφης επισεις ευπροσδεκτο!!!
    Οσον αφορα το προγραμμα εκγυμνασης ηθελα επισεις καποιες πληροφοριες για το τι να ακολουθησω γιατι εδω στην επαρχια οι ιδιοκτητες των γυμναστηριων συνηθίζουν να κανουν και τους γυμναστες!
    Εχω πολυ όρεξη να ξεκινησω επισεις να αναφερω οτι πηγαινα και σε μικροτερη ηλικια γυμναστηριο αλλα για χαβαλε.
    Ειμαι 21 χρονων για τον LLEONIDAS που ρωτησε.
    Ελπιζω να μην κουρασα!!!

    Φιλικα Στελιος

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!
    Διαβασα πιο προσεκτικα τα stickies ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα!!!
    Εκανα ενα υπολογισμο θερμιδων με την εξίσωση Harris-Benedict και εκανα bookmark αρκετους πινακες θερμιδων που βρηκα!
    Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν διαιρω τις θερμιδες που πρεπει να παρω καθημερινα σε ισα 5 ή 6 γευματα ή πρεπει μερικα γευματα τις ημερας να εχουν περισσοτερες θερμιδες και αλλα λιγοτερες!
    Επισεις υπαρχει καποιο πλανο περα απο τις θερμιδες καθε γευματος να προσδιοριζει και την ποσοτητα πρωτεινων ή υδατανθρακων που πρεπει να περνω?
    Αν μπορει καποιος να μου ετοιμασει καποιο πλανο διατροφης επισεις ευπροσδεκτο!!!
    Οσον αφορα το προγραμμα εκγυμνασης ηθελα επισεις καποιες πληροφοριες για το τι να ακολουθησω γιατι εδω στην επαρχια οι ιδιοκτητες των γυμναστηριων συνηθίζουν να κανουν και τους γυμναστες!
    Εχω πολυ όρεξη να ξεκινησω επισεις να αναφερω οτι πηγαινα και σε μικροτερη ηλικια γυμναστηριο αλλα για χαβαλε.
    Ειμαι 21 χρονων για τον LLEONIDAS που ρωτησε.
    Ελπιζω να μην κουρασα!!!

    Φιλικα Στελιος

  12. #12
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Καλά είναι να τρως τις περισσότερες θερμίδες γύρο από την προπόνηση και κυρίως μετά από αυτή...

  13. #13
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Καλά είναι να τρως τις περισσότερες θερμίδες γύρο από την προπόνηση και κυρίως μετά από αυτή...

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Περιμενω τις απαντησεις σας το προγραμμα αλλαξε και ξεκιναω γυμναστηριο μεσα στην εβδομαδα!
    Διαβασα αρκετα αρθα περι διατροφης και συνεχιζω ,προσπαθω να ρυθμισω τα γευματα μου και εχω φτιαξει ενα γενικο πλανο για να ξερω που να κινουμαι!
    Περιμενω ενα προγραμμα εκγυμνασης για τις πρωτες μερες και καθε ιδους συμβουλες!
    Θα ηταν σκοπιμο να παρω και καποιο συμπληρωμα πρωτεινης?

    Φιλικα Στελιος

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Περιμενω τις απαντησεις σας το προγραμμα αλλαξε και ξεκιναω γυμναστηριο μεσα στην εβδομαδα!
    Διαβασα αρκετα αρθα περι διατροφης και συνεχιζω ,προσπαθω να ρυθμισω τα γευματα μου και εχω φτιαξει ενα γενικο πλανο για να ξερω που να κινουμαι!
    Περιμενω ενα προγραμμα εκγυμνασης για τις πρωτες μερες και καθε ιδους συμβουλες!
    Θα ηταν σκοπιμο να παρω και καποιο συμπληρωμα πρωτεινης?

    Φιλικα Στελιος

  16. #16

    Join Date
    25-02-08
    Location
    sparta, lakonia, Greece.
    Posts
    257

    Default

    +1000 στα παιδιά!!!(Αστε να πούμε κι εμείς κάτι:D:D:D!!)

  17. #17
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cyclon

    Περιμενω τις απαντησεις σας το προγραμμα αλλαξε και ξεκιναω γυμναστηριο μεσα στην εβδομαδα!
    Διαβασα αρκετα αρθα περι διατροφης και συνεχιζω ,προσπαθω να ρυθμισω τα γευματα μου και εχω φτιαξει ενα γενικο πλανο για να ξερω που να κινουμαι!
    Περιμενω ενα προγραμμα εκγυμνασης για τις πρωτες μερες και καθε ιδους συμβουλες!
    Θα ηταν σκοπιμο να παρω και καποιο συμπληρωμα πρωτεινης?

    Φιλικα Στελιος
    </blockquote id=quote>

    όχι δεν χρειάζεσαι πρωτεΐνη (φτάσε τα όρια σου χωρίς αυτήν και μετά βλέπεις) στην φώτο που βλέπεις στο αβατάρ μου είμαι 26 χρονών εκεί και είναι σχεδόν χωρίς καθόλου πρωτεΐνη ( το σχεδόν είναι ότι αν μία πρωτεΐνη σε σκόνη βγάζει μήνα εγώ πέρναγα 3-4 μήνες τουλάχιστον !!!! )

    ''Θα ψάξω να βρω και φώτο χωρίς καθόλου πρωτεΐνη που και πάλι δεν έχει μεγάλη διαφορά το σώμα μου''

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cyclon


    Διαβασα αρκετα αρθα περι διατροφης και συνεχιζω ,προσπαθω να ρυθμισω τα γευματα μου και εχω φτιαξει ενα γενικο πλανο για να ξερω που να κινουμαι!
    Περιμενω ενα προγραμμα εκγυμνασης για τις πρωτες μερες και καθε ιδους συμβουλες!

    </blockquote id=quote>
    Στέλιο, μπράβο για την αποφασιστικότητα και την όρεξη που έχεις για προπόνηση και διατροφή[:-thumbu]
    Όσο για πρόγραμμα, θα ταν καλύτερο να το φτιάξεις μόνος σου(εξάλλου τις δικές σου ανάγκες τις γνωρίζεις καλύτερα από κάθε άλλον εσύ ο ίδιος) μέσα από την ενότητα "προγράμματα και ασκήσεις" όπου έχει μπόλικο υλικό.
    Επίσης μπορείς να βλέπεις και τα ημερολόγια προπόνησης άλλων παιδιών ώστε να παίρνεις ιδέες.
    Μετά μπορείς να ποστάρεις το πρόγραμμα που έχεις κάνει ώστε να πάρεις τις κατάλληλες διορθώσεις από τα παιδιά εδώ.
    Το να σου δώσει κάποιος ένα έτοιμο πρόγραμμα δε λέει κάτι.. το θέμα είναι να πάρεις και κάποια γνώση.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  19. #19

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Στέλιο λίγο καθυστερημένα γράφω βέβαια αλλά οκ!LOL!
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι effective αλλά τουλάχιστον θεωρητικά αλλά και σε κάποιες έρευνες που έγιναν σε ανθρώπους που δεν γυμνάζονταν τα εξής συπληρώματα είχαν κάποια αποτελέσματα:
    Selenium 200-400mcg,Zinc 30mg(είτε σκέτο είτε σε ΖΜΑ),Calcium 500mg δύο φορές την ημέρα.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Καλησπερα και παλι παιδια!!! Ακολουθω ενα πλανο διατροφης περιπου 1 μηνα τωρα και εχω αρχισει γυμναστηριο εδω κ 2 εβδομαδες!!!

    Ηθελα να σας παραθεσω το πλανο της διατροφης και περιμενω τις συμβουλες σας και τις διορθωσεις σας!!!

    09:00 - 50g quaker , 30g all bran , 1 vital plus
    12:00 - 150g στηθος κοτοπουλο , 50g ρυζι καφε
    15:00 - 150g στηθος κοτοπουλο , 60g ρυζι καφε
    18:00 - 1 τονος σε νερο , 60g ρυζι καφε
    21:00 - Σαλατα με 1-2 κουταλιες ελαιολαδο , 1 αυγο & 5 ασπραδια
    00:00 - 150g τονος σε νερο.

    Αυτο το πλανο το ακολουθω ενα μηνα περιπου και εχω χασει 4 κιλα.
    θα παραθεσω σηντομα και το προγραμμα του γυμναστηριου!!!
    Ηθελα πολυ καποιες διορθωσεις απο ειδικους για καλυτερα και ποιο σωστα αποτελεσματα!!! Ευχαριστω Στελιος

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-09
    Location
    ATHENS, ΑΙΓΑΛΕΩ.
    Posts
    108

    Default

    Αν και δεν είμαι ειδικός... με μια πρώτη ματιά φαίνεται να έχεις ένα καλό πλάνο...

    Βάλε περισσότερη ποικιλία στη διατροφή σου...

    Κι άλλες πηγές πτωτεϊνης(γαλοπούλα,μοσχάρι,μπιφτέκι κ.λ.π) και υδατανθράκων(μακαρόνια,πατάτα κ.λ.π) και είναι προτιμότερο να χρησημοποιήσεις πατάτα ως πηγή υδατάνθρακα στο γεύμα σου μετά την προπόνηση.

    Μην ξεχνάς τα φρούτα, καθώς και όσπρια -είναι βασικά-...!!! ;)
    Τέλος, κατά τη γνώμη μου μπορείσ να χρησημοποιήσεις και κάποιο γαλακτοκομικό στο τελευταίο γεύμα σου κάποιες μέρες αντί για τονο...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •