Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    30

    Default Μπάσκετ και βάρη

    Αγαπητοί συμφορουμήτες θα ήθελα την γνώμη σας για το αν μπορεί κάποιος να ασχωληθεί κ με το μπάσκετ(με πολύ τρεξιμο σε κάθε προπονηση)κ με τα βαρη(συμπλήρωμα διατροφής όγκου(1,80 κ 75 κιλά είμαι)κ διατροφή ογκου απο το φόρουμ..θα ήθελα τς γνώμες σας γιατί θέλω να βάλω καθαρα κιλά κ με το τρέξιμο στο μπάσκετ ίσως να μν τα καταφέρω..στόχος μου ειναι αυξηση μυικής μάζας κ αν γίνεται κ του ύψους μου κ μετά γράμμωση...είμαι 17 χρωνων

  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Μια χαρα μπορεις να το κανεις...Διαβασε πολυ εδω μεσα και θα καταλαβεις...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ρίξε μια ματιά και σ'αυτό το τόπικ
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...4,%E2%DC%F1%E7

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Τα συμπληρωματα διατροφής όγκου θα τα χρησιμοποιησεις οταν και εαν φτασεις σε ενα πλατώ/τοίχο,οταν πια δεν βαζεις αλλη μυικη μαζα.
    Μεχρι τοτε θα προσεχεις την διατροφη σου για να λαμβανεις επαρκη πρωτεϊνη απο πηγές υψηλης βιολογικης αξιας και οχι σκονες απο την Κινα.

    Το μπασκετ περιπλεκει τα πραγματα,θα πρεπει πιθανως να κανεις στην προετοιμασια βαρη (πχ για 1-3 μήνες το καλοκαιρι) και στην υπολοιπη χρονια απλή συντηρηση και να βαζεις παλι ενταση τα Χριστουγεννα που διακοπτεται η αγωνιστικη δραστηριοτητα,αυτο γιατι δεν γινεται πχ να κατεβαινεις να παιξεις σε αγωνα και να μην μπορεις να σηκωσεις τα χερια σου απο το πιασιμο!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    βασικά θα πρέπει ο φίλος μας να σταματήσει το μπάσκετ η να το ελατώσει για να μπορέσει να βάλει μάζα.γιατί όσο καλή διατροφή και αν κάνει θα τα καίει όλα στο τρέξιμο.ασχολήσου πρώτα με τα βάρη ΒΕΛΤΙΩΣΕ την διατροφή σου και ασε το μπάσκετ σε δεύτερη μοίρα.συμφωνώ εννοείται με τον vago όσο αναφορά την κούραση που θα έχεις στους αγώνες λόγω γυμναστηρίου.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εγω δε νομιζω οτι πρεπει να αφησεις το μπασκετ σε δευτερη μοιρα. Βαλε 2 μερες τη βδομαδα βαρη, τις ημερες που δε θα εχεις μπασκετ. Αν μαλιστα αυτες οι 2 μερες ειναι αρκετα πριν το σαββατο (που υποθετω οτι σαβ/κο εχεις αγωνες) τοτε δε θα φανει στον αγωνα η κουραση απ τα βαρη. Απλα μπες χαλαρα και ανεβαζε αργα γιατι δε θα παιρνεις τα ποδια σου στην προπονηση μετα. Σε καθε περιπτωση να ξερεις οτι θα παρει χρονο μιας και δε θα μπορεις να κανεις καθαρη προπονηση ογκου. Επισης να φροντισεις να ξεκουραζεσαι περισσοτερο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •