Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
    New Member

Default Πρόβλημα Αύξησης Βάρους

Καλησπέρα σε ολους και καλο μήνα...
    Λοιπόν θα ξεκινήσω με τα βασικά..πριν 1 χρόνο είχα 25% λίπους και 88 κιλα..Με προπόνηση και καλή διατροφή τώρα είμαι 68 κιλα με 7% λιπος και θερμιδες συντήρησης 2700..
    Το πρόβλημα είναι πως τώρα που θέλω δεν μπορώ να βάλω καθόλου κιλα..την διατροφή μου την είχα ποστάρει παλαιότερα (αν θέλετε μπορώ να την ξαναβάλω)..
    Το θέμα είναι πως λόγω δουλειάς δεν μπορώ σε 2 γευματα (το δεκατιανο και απογευματινο)φάω κανονικό γεύμα..Μίλησα σήμερα με τον γυμναστή μου και μου είπε πως πρεπει σε αυτα τα 2 γευματα απο τοστ με γαλοπουλα και γυαουρτι που είχα να βάλω κανονικό φαγητο και πως αν δεν τον κάνω προκοπή δεν θα δω....Τώρα το ερωτημά μου είναι..εσεις δεν εχετε τετοιο προβλημα με την δουλεια σας?Μονο εγω εχω πέσει σε προβληματικο boss?
    Υπάρχει λύση τελικα ή είμαι αναγκασμένος να μείνω οπως είμαι??
    Πραγματικα περιμένω την γνώμη σας και συγνώμη για αλλο ενα μακροσκελες και κουραστικό ποστ...

Bodybuilding Newbie

Φιλε πιστευω οτι ο γυμναστης σου εχει δικιο γιατι εαν δεν υπερβαινεις τις θερμιδες συντηρησης πως να παρεις κιλα?και ιδιαιτερα μυικα.Παντως να σου πω και κατι αλλο που δεν μου καθεται καλα,εαν καταφερες πραγματικα να φτασεις το 7% λιπος τοτε σιγουρα θα βρεις ενα τροπο να ανεβεις κιλα γιατι τοσο χαμηλο ποσοστο λιπους θελει προυπυρεσια στο αθλημα.
    http://img36.imageshack.us/img36/8252/fdhvglketdfhjtydaj.jpg

7% ειναι περιπου το παλικαρι που εχει στο αβαταρ ο Κωνσταντινος (εκτος αν ειναι ο ιδιος). Εισαι σιγουρος οτι απο 25% λιπος πηγες σε τετοιο επιπεδο; Αν ναι...μπραβο...θα την βρεις την ακρη. Προσωπικα...ενδοιαμεσα οταν ειμαι στην δουλεια και ουτε εγω μπορω να διακοπτω για φαγητο πινω protein shakes με αλεσμενο κουακερ μεσα.

Senior Bodybuilder VR2's Avatar

<blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

7% ειναι περιπου το παλικαρι που εχει στο αβαταρ ο Κωνσταντινος (εκτος αν ειναι ο ιδιος). Εισαι σιγουρος οτι απο 25% λιπος πηγες σε τετοιο επιπεδο; Αν ναι...μπραβο...θα την βρεις την ακρη. Προσωπικα...ενδοιαμεσα οταν ειμαι στην δουλεια και ουτε εγω μπορω να διακοπτω για φαγητο πινω protein shakes με αλεσμενο κουακερ μεσα.
    </blockquote id=quote>+1 η λυση παντα υπαρχει στην εδωσε τωρα ο Γιωργος

New Member

λοιπον μελετησα αρκετα και εφτιαξα μια διατροφη την οποια ξεκινησα...την ποσταρω για να μοθ πειτε γνωμες...
    9.00 5 ασπραδια 1 κροκος
    1 φλιτζανι (100γρ)βρωμη
    1 κουταλια σουπας μελι
    12.00 1.5 φλιτζανι (150γρ) ρυζι
    100 γρ στιθος κοτοπουλο
    15.00 1 μπριζολα (~150 γρ)απαχη
    150 γρ ρυζι ή μακαρονια
    18.00 τονος σε νερο ή κοτοπουλο με ρύζι ή λαχανικα

9.30 προπονηση
    11.30 μπιφτεκι γαλοπουλας ή κοτοπουλο ή μπιφτεκι απαχο ή μριζολα (200 γρ) με ρύζι 200 γρ.
    12.30 γιαουρτι 200γρ

απλα δεν ξέρω αν υπάρχουν αλλες εναλλακτικες ωστε να το ψιλοεναλλασω...
    ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..περιμένω απαντήσεις.

υ.γ.δεν είχα προυπηρεσία στα βάρη αλλα απο 3η δημοτικου σε πολ.τέχνες..ήμουν πάντα πολύ αδύνατος απλα τα παράτησα για 3 χρόνια και εκανα κατάχρηση στο φαγητό..παλαιότερα είχα βάλει και φοτος (πριν και μετά)τότε ήμουν στο 12%λίπος..

Σου είπε να βάλεις κανονικό φαγητό και όχι τόστ?Μάλιστα,δλδ το τόστ τί είναι ακριβώς???Εκτός και εάν έχει βγει κανά συπλήρωμα που 1 σκουπ=1 τόστ με διπλή γαλοπούλα+1 φέτα τυρί...ΛΟΛ
    ΜΕτά την προπόνηση κάνε 3 γεύματα με υδατάνθρκακα και κάνε και 2 φορές ελεύθερο γεύμα στην εβδομάδα σου...Εάν τρώς παραπάνω από τις θερμίδες σου συντήρησης τότε λογικά ναι,θα πάρεις κιλά αν κ εντάξει, σίγουρα δεν είναι τόσο απλό!!πρέπει για κάθε γεύμα μας να υπολογίζουμε την επίδραση του στο ορμονικό προφίλ μας και στα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα στη συγκεκριμένη στιγμή που θα το φάμε,την thermic effect του κάθε γεύματος και τις μακροδιατροφικές αναλογίες του,έτσι για να ονομάσουμε μερικά και να λέμε ότι θα έχουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα...
    Κάνε μωρέ να 'ούμ' ένα διαλειματάκι εκεί πέρα 10 λεπτών για φαγητό,δεν νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα εάν κάτσεις και το εξηγήσεις,εκτός και εάν ντρέπεσαι να κουβαλήσεις ταπεράκια μαζί σου(λαθεμένη αντίληψη φυσικά)

New Member

φιλε ακαλουποτε προς το παρον το θέμα με την δουλεια το εχω ρυθμίσει τρωω μεσα στο μαγαζι και είμαι κοπλε..απο εκει και πέρα ναι μου είπε πως το τοστ δεν είναι τπτ και πως πρεπει να τρώω 5 κανονικα γευματα...δυστηχως λογω δουλειας η προπονηση ξεκινάει 9.30 και τελειώνει περίπου 11.30 οποτε δεν εχω και πολυ χρόνο για 3 γευματα...με το ζόρι βαζω 2...απλα με ενδιαφέρει να ξέρω αν αυτη η διατροφή είναι καλη ή θέλει αλλαγες...

<blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kostasma

φιλε ακαλουποτε προς το παρον το θέμα με την δουλεια το εχω ρυθμίσει απο εκει και πέρα ναι μου είπε πως το τοστ δεν είναι τπτ και πως πρεπει να τρώω 5 κανονικα γευματα...δυστηχως λογω δουλειας η προπονηση ξεκινάει 9.30 και τελειώνει περίπου 11.30 οποτε δεν εχω και πολυ χρόνο για 3 γευματα...με το ζόρι βαζω 2...απλα με ενδιαφέρει να ξέρω αν αυτη η διατροφή είναι καλη ή θέλει αλλαγες...
    </blockquote id=quote>

Καλή είναι η διατροφή οκ αλλά κάτι άλλα πιο σημαντικό...Καλά ΤΙ κάνεις 2ώρες στο γυμναστήριο?Πάω στοίχημα ότι δεν ξέρεις να προπονείσαι(δεν στο λεώ με κακία,απλά ζητάς συμβουλές και συζήτηση κάνουμε για να βρεις μία άκρη πρώτα-πρώτα για εσένα φίλε οκ?)Εντάξει,απλά μπες στο γυμαστήριο,ΣΠΑΣ'ΤΑ για 30 λεπτά και σήκω και φύγε να πας να ξεκουραστείς και να φας!!!Έτσι θα μεγαλώσεις,όχι με 2ώρες άχρηστες προπονήσεις γεμάτες σκουπιδοσέτς.

New Member

βασικα πηγαίνω 3 φορες και ο γυμναστής μου έχει κάθε φορα κυλιακους και ας πουμε σε μια μερα στίθους δικέφαλα έχω 5 ασκήσεις στίθος και 4 δικέφαλα απο 4 σετ η καθεμια...πότε να προλάβω ο ανθρωπος.....

<blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kostasma

βασικα πηγαίνω 3 φορες και ο γυμναστής μου έχει κάθε μερα κυλιακους και ας πουμε σε μια μερα στίθους δικέφαλα έχω 5 ασκήσεις στίθος και 4 δικέφαλα απο 4 σετ η καθεμια...πότε να προλάβω ο ανθρωπος.....
    </blockquote id=quote>

Βλέπεις και από μόνος σου ότι είναι ένα πρόγραμμα που μόνο και μόνο που το σκέφτεσαι σε αγχώνει,και το συνεχίζεις????Αυτό είναι συνταγή εγγυημένη για να τα παρατήσεις ρε γαμώτο μου!Αφου σε κουράζει ήδη,πριν καν το ξεκινήσεις(ψυχολογικά πάντα μιλάμε)πες του να πούμε να στο αλλάξει!!!![:-censored]

New Member

θα το αλλάξω απο δευτερα γιατι τωρα είναι διακοπες και αναγκαστικα περιμένω...μου πέρασε απο το μυαλο να φτιάξω ενα μόνος μου (αντλώντας πληροφορίες απο εδω) αλλα φοβάμαι μήπως κάνω λάθοι και είναι χειρότερο...

New Member

Λοιπόν γράφω και πιο αναλυτικά την διατροφή μου και αναμένω τυχον διορθπωσεις.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    θερμίδες συντ.68*20*1,75 = 2380+300
    θερμίδες όγκου 2680 π/υ/λ

Πρωινό 9.00

5 ασπράδια ,1κρόκος
    100g βρώμη
    1 κουταλάκι λάδι 25/92/20
    1 κουταλιά μέλι
    1 κουταλιά σταφύδες

δεκατιανό 12.00

κοτόπουλο/γαλοπούλα 100g
    ρύζι/λαχανικά 100g 28/78/9
    1 κουταλάκι λάδι

μεσημεριανό 15.00

τόνος/μπακαλιάρος/γλώσσα/σολομός/πέρκα 100g
    μακαρόνια/ρύζι/λαχανικά 100g 25/58/6
    1 κουταλάκι λάδι

απογευματινό 18.00 (πριν προπόνηση)
    κοτόπουλο/γαλοπούλα 100g 28/78/2
    ρύζι/πατάτες/λαχανικά 100g

προπόνηση 9.30

βραδινό 1 10.45
    κοτόπουλο/γαλοπουλα/μπριζόλα 150g 40/78/9
    πατάτες/ρύζι 100g

βραδινό 2 12.00
    cottage/γιαούρτι 200g 20/8/4

σύνολο 166/392/50
    θερμίδες 2682

*Τα γεύματα μπορεί να εναλλάσονται μεταξύ τους εκτός απο το προ-προπνητικό και μετα-προπονητικό (απο άποψη g).
    Μπορεί για μεσημεριανό κάποια μέρα την εβδομάδα να υπάρχει όσπρια,λαδερά αλλα σε non-training days οπότε και το
    υπόλοιπο πρόγραμμα προσαρμόζεται αναλόγως.

Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar

η διατροφη σου μου φαινεται κομπλε και σωστα υπολογισμενη..τωρα δεν σου μενει παρα να τα δινεις ολα στη προπονηση..επισης καλο θα ηταν να αγορασεις μια whey και δεξτροζη απο ενα φαρμακειο για να τα βαζεις αμεσως μετα τη προπονηση..ειναι πολυ βασικο κατα τη γνωμη μου..συγκεκριμενα 0,5 γρ whey ανα κιλο αλιπης σωματικης μαζας και 0,9 γρ δεξτροζης..τωρα για κρεατινη η γλουταμινη εσυ ξερεις..αν θες παρε κακο δεν κανουν..τελος οπως ειπε και ο ακαλουπωτος μειωσε την διαρκεια προπονησης σου(αυτο λογικα προυποθετει να αλλαξεις προγραμμα γενικα)..2 ωρες ειναι παρα πολλες και η κανεις κατι λαθος η δεν ξερω..εγω προσωπικα κανω διαλλειμα ανα σετ 45" αυστηρα..πολλοι βεβαια λενε οτι στον ογκο πρεπει να ειναι εως και εναμιση λεπτο η και παραπανω..εγω σε αυτο δεν συμφωνω γιατι καπως ετσι καταληγουμε στο κουβεντολοι και στις 2ωρες προπονησεις..για βαρη 1 ωρα και κατι ειναι υπεραρκετη..και το "και κατι" ειναι λιγο και προαιρετικο..ελπιζω να σε βοηθησα..
    Stay Hungry...

In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

Senior Bodybuilder sok's Avatar

Σε γενικές γραμμές μια χαρά είναι η διατροφή σου! Μπορείς όμως αν θέλεις να βγάλεις τους απλούς υδατάνθρακες (μέλι, σταφίδες) από το πρωινό και να προσθέσεις την αντίστοιχη ποσότητα σε σύνθετους στο τελευταίο σου γεύμα που είναι και 2ο μεταπροπονητικό. Επίσης μου φαίνονται πολλές οι 3,5 ώρες που μεσολαβούν από το γεύμα μέχρι την προπόνηση (δεν έχεις και λάδι), εκτός αν πάιρνεις κάποια bcaa πριν την προπόνηση.

New Member

Το πρόγραμμα το άλλαξα και είναι αυτο:
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=12890

αν θέλετε δείτε το και πείτε μου την γνώμη σας.
    sok στο προ-προπονητικο να βάλω λάδι?

New Member

Το πρόγραμμα το άλλαξα και είναι αυτο:
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=12890

αν θέλετε δείτε το και πείτε μου την γνώμη σας.
    sok στο προ-προπονητικο να βάλω λάδι?

Αν έχεις και λάδι οι 3 ώρες είναι οκ (αν και με λίγα bcaa ακριβώς πριν την προπόνηση θα ήταν ακόμα καλύτερα) αλλά χωρίς λάδι οι 3,5 ώρες είναι πολλές imo... Αν πας 2-2,5 ώρες μετά το γεύμα δεν σε βολεύει; (Χωρίς λάδι σε αυτή την περίπτωση:D)

Αν έχεις και λάδι οι 3 ώρες είναι οκ (αν και με λίγα bcaa ακριβώς πριν την προπόνηση θα ήταν ακόμα καλύτερα) αλλά χωρίς λάδι οι 3,5 ώρες είναι πολλές imo... Αν πας 2-2,5 ώρες μετά το γεύμα δεν σε βολεύει; (Χωρίς λάδι σε αυτή την περίπτωση:D)

New Member

Όσες φορές έχει τύχει να πάω χωρις να εχουν περασει 3 ώρες πόναγε η κοιλιά μου και δεν το χαιρόμουν καθόλου...αν είναι καλύτερα ας πάρω bcaa..αλλα αλήθεια..απο ποια άποψη είναι καλύτερα?

New Member

Όσες φορές έχει τύχει να πάω χωρις να εχουν περασει 3 ώρες πόναγε η κοιλιά μου και δεν το χαιρόμουν καθόλου...αν είναι καλύτερα ας πάρω bcaa..αλλα αλήθεια..απο ποια άποψη είναι καλύτερα?

Αν έχεις τέτοιο θέμα τότε οκ. Απλά είναι πολλές οι ώρες που μεσολαβούν και αν συνυπολογίσεις και τη διάρκεια της προπόνησης θα έχει περάσει αρκετή ώρα από το τελευταίο σου γεύμα με αποτέλεσμα να μη έχεις και τρομερή ενέργεια στην προπόνηση. Επίσης δεν θα έχεις και απαραίτητα αμινοξέα στο αίμα σου άρα με κάποια γρ bcaa θα είσαι οκ...

Αν έχεις τέτοιο θέμα τότε οκ. Απλά είναι πολλές οι ώρες που μεσολαβούν και αν συνυπολογίσεις και τη διάρκεια της προπόνησης θα έχει περάσει αρκετή ώρα από το τελευταίο σου γεύμα με αποτέλεσμα να μη έχεις και τρομερή ενέργεια στην προπόνηση. Επίσης δεν θα έχεις και απαραίτητα αμινοξέα στο αίμα σου άρα με κάποια γρ bcaa θα είσαι οκ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks