Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-09
    Location
    .
    Posts
    9

    Default προβλημα χαλαρωσης-την γνωμη σας.

    Καλημέρα!!Με λενε Γιώργο ειμαι νεο μελος και θα ήθελα τη βοηθεια σας σε ενα προβλημα που αντιμετωπίζω .Καταρχήν είμαι 21 ετών.Πριν 1 χρονο και κάτι έκανα το μοιραίο λάθος να χάσω σε 5 μηνες 30 κιλα χωρις γυμναστικη.(+6 που χασα φυσιολογικα ΄τους τελευταιους 3 μηνες). Αν και ηξερα οτι σε αποτομες απωλειες βάρους επερχεται χαλάρωση και οτι ενα πολυ μεγάλο ποσοστο των απωλεσθεντων κιλων ηταν μυς εντουτοις την έκανα την βλακεια να μην πω αλλη λέξη. Πίστευα ότι λόγω το νεαρό της ηλικιας με λιγη γυμναστικη ολα θα ηταν οκ γρηγορα !! Αλλά μεγα λαθος!Ο λόγος που δεν πηγα γυμναστηριο εξ αρχης είναι επειδη με την διατροφη που έκανα δεν θα αντεχα ούτε 10 λεπτά! Η διατροφη απαράδεκτη και τοτε και πριν. Η σχέση με γυμναστική ηταν ανυπαρκτη!!Εμεινα σταθερος για 2-3 μηνες και μετα σιγα σιγα ξεκινησα ένα χαλαρο προγραμμα γυμναστικης και εφτιαξα λίγο την διατροφή μου. Ώσπου από τελη Μαιου έως τώρα έχω κάνει τόση γυμναστική όσο δεν φανταζομουν ποτε.Βαρη, Αερομπικ spinning τρεξιμο διαδρομο και μετα από 12 χρονια και κολύμπι(που να παω πριν βλεπετε με τετοια εμφανιση)Οσο αφορα τα βαρη λιγα κιλα πολλές επαναληψεις για ενδυναμωση του μυοσκελετικου. Το ποσοστο λιπους είναι 19%. Βαρος 72 κιλά και ύψος 1.78.Επισης από Ιουνη έφτιαξα παρα πολυ και την διατροφη μου. Τον αλλο μηνα λεω να ξεκινησω προγραμμα ογκου. Το προβλημα που αντιμετωπιζω είναι το εξης:αν και οι μυς εχουν αρχισει να αναπτυσσονται το απο πανω λιπος και δερμα ειναι ακομα πολυ χαλαρα ιδιως σε μηρους-γλουτους και κοιλια. Πιστευετε πως με το να αυξησω τον μυικο όγκο το πρόβλημα θα βελτιωθεί και περιπου σε ποσο?ειμαι διατεθιμενος να κάνω τα πάντα προκειμενου να το διορθωσω!Θεωρητικα δεν θα πρεπε να χω σφιξει τώρα??το ποσοστο λίπους δεν νομιζω πως δικαιολογεί την χαλάρωση. Τι άλλο μου προτείνεται να κάνω??αν κάποιος εχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας βοηθησει. Δεν το αντεχω άλλο. θα ανεβασω και κάποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας. Επισης ακουσα ότι το κολύμπι βοηθάει στη σύσφιξη - γνωριζω ότι ενδεικνυταισεατομα με προβλήματα στις αρθρωσεις. Εσεις τι με συμβουλεύετε να κάνω?να μπω αμεσα σε προγραμμα ογκου ή να κανω κατι άλλο μεχρι να σφιξω και μετά να κάνω όγκο? Ως τελικη λύση σκεφτομαι και την πλαστική αλλά δεν παυει να ειναι μια επέμβαση και να εγκυμονει αρκετούς κινδύνους(το κοστος ειναι το τελευταιο που με απασχολει ειδικά αφού αν καταφυγω σε αυτη τη λυση θα χω και σημαντικη εκπτωση γυρω στο 50%).

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-09
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    Επίσης πως μπορω να ανεβασω φωτο?οταν το εγραψα το ποστ μετα πατησα κατω εκει που ελεγε attach photo αλλα δεν μου ανεβασε...

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Φιλε εχεις μπει λιγο φουριοζος.
    Βοηθαει να βαζεις μια ταξη στα γραπτα σου,δηλαδη καμια παραγραφο,να μικρυνεις τις προτασεις κ.ο.κ.

    Λοιπον το οτι εχασες αποτομα κιλα δεν ειναι απαραιτητα κακο,για την ακριβεια οι τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι οι σκληρες διαιτες δεν ειναι ολες κακες,αρκει να διατηρουν καποια λογικη,οχι δηλαδη αντρας να παιρνει 600 θερμιδες την ημερα και λοιπες υπερβολες.
    Εσυ δεν ξερω τι διαιτα εκανες,προφανως δεν μπορουσες να πας γυμναστηριο γιατι ηταν σκληρη,οποτε δεν θα καταφερνες τιποτα και να πηγαινες.

    Νομιζω οτι μονο η πλαστικη θα σε βοηθησει σε αυτο που θες,γιατι να καταφερεις να παρεις τον ογκο που εχασες σε μυες μαλλον θα απαιτησει πολλα χρονια και με αμφιβολλα αποτελεσματα.Προτεινω να ξεκινησεις γυμναστικη με βαρη και αφου περασουν 2-3 μηνες οπου θα εχεις γυμναστει συνεχομενα, να πας να δεις τον... πλαστικο σου για να συζητησετε,αυτος θα σου πει εαν το προβλημα σου μπορει να αντιμετωπιστει και πως.

    Το πιο βασικο ειναι να διατηρησεις το βαρος που εισαι τωρα,αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι και εκει θα πρεπει να δωσεις εμφαση και οχι στην αποκτηση ογκου που μπορει να σε αποπροσανατολισει.

  4. #4
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Το οτι εισαι 1.78,72 κιλα με 19% λιπος οπως λες δειχνει οτι εκανες πολυ κακη δουλεια με τη διατροφη σου.Σε συνδιασμο με την ταχυτατη απωλεια κιλων ειναι φυσικο να παρουσιαζεις αυτη την εικονα χαλαρωσης που λες.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ...υπομονη,διαβασμα και ξεκινα τη ΄δουλειά΄ με το σωμα σου.Συντομα θα δεις αποτελεσματα.Πολλοι σαν εσενα μας εχουν πει εδω μεσα τα ιδια πραγματα ακριβως και τελικα ειδανε θεαματικες αλλαγες στο σωμα τους με σωστες κινησεις.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •