Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 51
  1. #1
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default Whey Πριν Το Πρωινό

    Παίδες ένα από τα πολύ λίγα, ίσως το μόνο[:-sly]:D, πράγμα που κάνω στη διατροφή μου και δεν ξέρω γιατί και αν πρέπει τελικά να το κάνω είναι να πίνω whey πριν το πρωινό. Βασικά πίστευα ότι είναι απαραίτητη για να σταματήσει τον καταβολισμό από το βράδυ αλλά πλέον δεν είμαι σίγουρος γιατί και ένα γεύμα με 70-100γρ βρώμη, 5 ασπράδια ένα κρόκο και λίγο ελαιόλαδο, πιστεύω ότι είναι οκ για αυτό το θέμα. Επίσης μου άρεσε πολύ να πίνω την βανίλια σαν γεύση μόλις ξυπνούσα:D
    Έχει περίπου δύο εβδομάσες που το σταμάτησα και πλέον πίνω whey 1 scoup μόνο μεταπροπονητικά, δηλαδή 3 φορές την εβδομάδα... Με αυτό το ρυθμό ένα κουτί της ΟΝ θα μου πάει 6 μήνες!!![:-bigeyes]
    Γι' αυτό ρωτάω τι να κάνω τελικά και κατά πόσο αξίζει να πίνω whey το πρωί για να κανονίσω και τι θα κάνω με τις παραγγελίες μου:D
    Να προσθέσω επίσης ότι αν πίνω τη whey και φάω το πρωινό που ανέφερα παραπάνω, θα έχω φάει σε μισή ώρα 55γρ πρωτείνης. Δεν είναι πάρα πολλά;

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θα συμφωνούσα ότι είναι πάρα πολλά τα γρ. της πρωτεΐνης...

    Βασικά, από άποψη χώνεψης δεν χρειάζεσαι μια γρήγορα αποροφίσιμη πρωτεΐνη κατά τη γνώμη μου, εκείνη την ώρα. Ίσως είναι προτιμότερο το αυγό που έχει καλύτερη πρωτεΐνη από άποψη βιολογικής αξίας. Έχω κάνει και τα 2 και δεν έχω προσέξει ιδιαίτερη διαφορά όμως. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα αυγά με τη βρώμη σε χορταίνουν καλύτερα!

    Κι εγώ κάνω πρωϊνό με 8 ασπράδια κι 100 γρ. βρώμη που μάλιστα τα φτιάχνω από το βράδυ σε ομελέτα, καθώς η προετοιμασία τους το πρωί δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Σταύρο ευχαριστώ για την απάντηση!
    Τα αυγά με την βρώμη δεν συγκρίνονται με τίποτα, είναι πολύ χορταστικά! Εγώ το κάνω το πρωί και το τρώο ζεστό:D Έχει γίνει πλέον συνήθεια δεν μου φαίνεται δύσκολο.
    Ότι το αυγό έχει καλύτερη πρωτείνη από την whey δεν το ήξερα και μου φαίνεται λίγο περίεργο πάντως...

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Βασικά κι εγώ ήξερα ότι η whey έχει μεγαλύτερη βιολογική αξία από την πρωτείνη του αυγού...
    Hypertrophy for the win!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    51

    Default

    Πολυ καλο ποστ...Σοκ κ εγω αυτην την απορια ειχα...:D...αλλα εχω ενα θεμα με τα αυγα, δεν μου αρεσουν..αντι για αυγα, ενα γιαουρτακι ειναι καλη επιλογη γι'αυτους που δεν τρωνε αυγα?
    A real Rock 'n' Rolla!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Μα ρε παιδιά δεν ρωτάω αν θα φάω ή whey ή βρώμη με αυγά... Το πρωινό είναι standar απλά λέω αν θα πιω και την whey πιο πριν...
    Κάποιος από τους συνήθεις ύποπτους αν μπορεί ας βοηθήσει την κατάσταση :D[:-angel]

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Βασικα που ειναι ακριβως τα 55 γρ πρωτεινη που λες, ενα scoop πανω κατω εχει 20, 5 ασπραδια εχουν 15 περιπου και αλλα 3-4 ο κροκος, αρα βια 40γρ ολα μαζι. Της βρωμης δεν μετρανε ετσι κι αλλιως. Για μενα παιρνεις λιγη πρωτεινη οπως εισαι τωρα στο πρωινο. Προσωπικα στοχευω σε 6Χ40 περιπου απο πρωτεινη την μερα και συντομα θα ανεβασω 6Χ50 λογω ειδικων συνθηκων. Αρα ναι να την παιρνεις την πρωτεινη αλλα οχι για το λογο που λες αλλα για να συμπληρωνεις το πρωινο σου

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Έχει δίκιο ο Megageo...

    Τώρα που το σκέφτομαι εγώ, ακόμη και το δικό μου το πρωινό να έκανες, και πάλι θα έπαιρνες 32 γρ. πρωτεΐνης. Οπότε μετά πάει σα συμπλήρωση.

    Γ@μημένη Φιλολογία... έχεις βγάλει απ' το μυαλό μου τους αριθμούς πλέον!!! :) :) :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    sok εγω δεν ειμαι απο τους συνηθους υποπτους οπος ζητας να σε βοηθησουν αλλα θα σου πω απο τη λιγη εμπειρια που εχω και μετα απο πολυ ψαξιμο στο θεμα..εγω πινω whey στο ξυπνημα και μετα απο κανενα μισαωρο το πιτακι..δεν ειναι πολυ η προτεινη στο πρωινο..απο οτι εχω καταλαβει οτι δουλευει σε μενα αλλα και απο ξενα ποστ που εχω μελετησει η whey μολις ξυπνησεις αποροφαται βολιδα απο το σωμα σου λογο καταβολισμου οποτε μετα ξαναχρειαζεσαι...οπος μεταπροπονητικο στιλ..παντως σε μενα δουλευει καλα αυτη η τεχνικη!!αυτα απο μενα

  10. #10
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Βασικα που ειναι ακριβως τα 55 γρ πρωτεινη που λες, ενα scoop πανω κατω εχει 20, 5 ασπραδια εχουν 15 περιπου και αλλα 3-4 ο κροκος, αρα βια 40γρ ολα μαζι. Της βρωμης δεν μετρανε ετσι κι αλλιως. Για μενα παιρνεις λιγη πρωτεινη οπως εισαι τωρα στο πρωινο. Προσωπικα στοχευω σε 6Χ40 περιπου απο πρωτεινη την μερα και συντομα θα ανεβασω 6Χ50 λογω ειδικων συνθηκων. Αρα ναι να την παιρνεις την πρωτεινη αλλα οχι για το λογο που λες αλλα για να συμπληρωνεις το πρωινο σου
    </blockquote id=quote>

    Γιώργο 24γρ έχει 1 scoup ΟΝ, 5 ασπράδια (Large) έχουν 20γρ και 3γρ ο κρόκος 47γρ σύνολο. Και περίπου 8γρ η βρώμη, 55γρ. Δεν είναι και η καλύτερη από άποψη βιολογικής αξίας η πρωτείνη της βρώμης αλλά γιατί να μην την μετρήσω;[:-magnify]
    Αν όπως λες πρέπει να το πιω απλά να να συμπληρώσω πρωτείνη, μάλλον θα μειώσω λίγο τη δόση(1/2 scoup) ή θα αυξήσω τα ασπράδια... Αν και πάλι που το σκέφτομαι ρε γμτ, το spike που θα προκαλέσει η whey ίσως το χρειαζόμαστε εκείνη την ώρα... WTF? Με προβληματίζει το θέμα[:-yawn]

  11. #11
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Στάυρο έννοείς 8 ασπράδια * 4=32γρ... Τα 11 από τη βρώμη δεν τα μετράς ούτε εσύ ε;:D

    @giorgosp και εγώ αυτό έκανα μέχρι τώρα... Το ότι απορροφάται γρήγορα η whey δεν είναι θέμα πρωινού η μεταπροπονητικόυ, ούτως ή άλλως γρήγορα απορροφάται[:-magnify]
    Α, στο συνήθεις ύποπτοι μην κολλάς εννοείται... Όλως οι γνώμες είναι χρήσιμες και αποδεκτές. Σε forum ήμαστε...

  12. #12

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Σωκράτη,και 50 γραμμάρια να φας στο πρωινό σου πρωτείνη και τί έγινε δλδ?Στο λέει και ο Γιώργος παραπάνω.Σκέψου ότι προέρχεσαι από μία ασυτία 8 ωρών οκ?
    Φάε το πρωινό σου με τα 50 γραμμάρια πρωτείνης και μετά από κανά 3 με 3,5 ώρες μειώνεις τις θερμίδες σου έτσι κ αλλιώς...


    Α και να ζητήσεις δημοσίως συγνώμη από το Σπύρο(Leather Nunn)που τον είπα Σωκράτη[:-grumpy][:-grumpy][:-grumpy]:D

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    sok αυτο που καταλαβα και απο μενα με τη whey στο ξυπνημα οτι με στρωνει απο τοσες ωρες ασυτιας,οτι αναπληρωνει αυτα που δεν επερνα ολη νυχτα οποτε μετα ερχεται και το πιτακι και καθεται ωραια..!!!καποτε με προβληματιζε και εμενα αυτο το θεμα αλλα τωρα ειμαι cool γιατι καταλαβα οτι ειναι καλη η whey πριν το πρωινο..αλλα μπορεις να παιζεις σε 1/2 με 1 scoop αναλογα.γιατι ρε παιδια τη πρωτεινη της βρωμης δεν τη μετρατε στο συνολο??

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    α sok οταν λεω αποροφαται βολιδα ενοω οτι αλλιως ειναι να παρεις whey ενω εχεις κανει ενα γευμα πχ 3 ωρες πριν με 30γρ πρωτεινη αλλιως θα τη δεχθει ο οργανισμος σου και αλλιως αν τη πιεις ενω η τελευταια ληψη πρωτεινες εγινε 10 ωρες πριν..διαφορετικα θα την αποροφησει πιστευω

  15. #15
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Σωκράτη,και 50 γραμμάρια να φας στο πρωινό σου πρωτείνη και τί έγινε δλδ?Στο λέει και ο Γιώργος παραπάνω.Σκέψου ότι προέρχεσαι από μία ασυτία 8 ωρών οκ?
    Φάε το πρωινό σου με τα 50 γραμμάρια πρωτείνης και μετά από κανά 3 με 3,5 ώρες μειώνεις τις θερμίδες σου έτσι κ αλλιώς...


    Α και να ζητήσεις δημοσίως συγνώμη από το Σπύρο(Leather Nunn)που τον είπα Σωκράτη[:-grumpy][:-grumpy][:-grumpy]:D
    </blockquote id=quote>

    Παναγιώτη, οι θερμίδες θα μειωθούν μετά αλλά από carb βασικά... Anyway μάλλον θα την πίνω την βανίλια μου:D

    Α εμένα ενοούσες;:D Δεν φταίω εγώ που μπερδέυτικες...[:-angel]

  16. #16

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η πρωτεινη απο βρωμη, λαχανικα, οσπρια κλπ δεν προσμετραται ποτε στην συνολικη προσληψη γιατι δεν ειναι πληρης, οποτε αδικα την προσθετεις.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Η πρωτεινη απο βρωμη, λαχανικα, οσπρια κλπ δεν προσμετραται ποτε στην συνολικη προσληψη γιατι δεν ειναι πληρης, οποτε αδικα την προσθετεις.
    </blockquote id=quote>


    Μα γιατι να μην τις προσθετει;Ειναι χαμηλοτερης βιολογικης αξιας,αλλα οχι αμελητεα ποσότητα.

  18. #18

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ειπαμε ειναι ατελης πρωτεινη και δεν προστιθεται γιατι δεν εχει κανενα αποτελεσμα στην μυικη αναπτυξη. Οπως δεν μετρας τους υδατανθρακες που εχει το μαρουλι για παραδειγμα... θεωρουνται αμελητεες ποσοτητες.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Για τα οσπρια θα διαφωνησω,χορτοφαγοι αθλητες αντλουν απο εκει τις πρωτεϊνες τους (φασολια,ρεβυθια,φακες) και οχι χωρις λογο.
    Επισης παιζουν και συνδυασμοί οπως αναφερει και στο EUFIC:

    Εντούτοις, δεδομένου ότι το περιοριστικό αμινοξύ τείνει να είναι διαφορετικό στις διαφορετικές φυτικές πρωτεΐνες, ο συνδυασμός φυτικών πηγών πρωτεϊνών στο ίδιο γεύμα (π.χ. όσπρια με δημητριακά) δίνει συχνά ένα μείγμα υψηλότερης βιολογικής αξίας. Αυτοί οι συνδυασμοί συναντώνται γενικά στις παραδοσιακές μαγειρικές συνταγές από τις διαφορετικές ηπείρους (π.χ. φασόλια με ρύζι, ζυμαρικά ή μανιόκα, ρεβίθια με ψωμί, φακές με πατάτες, κ.λπ.).

  20. #20

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Vago789 μπορεις να διαφωνεις οσο θες, η πραγματικοτητα ειναι συγκεκριμμενη. Για bbers δεν λενε τιποτα αυτες οι τροφες. Εσυ τι αθλητης εισαι; Ειναι αληθεια οτι πηγες διαφορετικης πηγης φυτικων πρωτεινων δινουν υψηλοτερης βιολογικης αξιας πρωτεινη αλλα τρωε εσυ φακες με δημητριακα κι εγω μοσχαρι και κοτοπουλο να δουμε ποιος θα εχει μεγαλυτερη προοδο...

  21. #21
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Το εχω πει και θα το ξαναπω..http://www.bodybuilding.com/fun/satter7.htm
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    @megageo,προσωπικα δεν ειμαι φυτοφαγος και ουτε προκειται να γινω.
    Ομως υπαρχουν πολλα παραδειγματα φυτοφαγων αθλητων (καθε ειδους,μεχρι και powerlifters) που με στοχευμενη και αυστηρη διαιτα (απαραιτητα στοιχεια) παιρνουν οση πρωτεινη χρειαζονται χωρις κρεας ή συμπληρώματα,αυτο ειναι γεγονος περαν πασης αμφιβολιας.
    Επομενως το να θεωρουμε 100% αχρηστη την πρωτεϊνη απο τετοιες πηγες νομιζω οτι δεν εχει καποια βαση.

    @extremist,ενδιαφερον αρθρο,νομιζω οτι η (ξεθωριάζουσα) μανια κατα των υδατανθρακων (διαιτες Atkins κτλ) ειναι αυτη που οδηγει τον κοσμο σε υπερβολες και οξύμωρες πρακτικες.

  23. #23

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Vago789 ασε σε μενα τα "πολλα" παραδειγματα δεν ειναι επιχειρημα αυτο. Δεν ειναι πληρης πρωτεινη και ειναι ακαταλληλη για bbing. Το bbing δεν ειναι αντικειμενικο αθλημα, δηλαδη δεν κανει ο καθενας οτι γουσταρει και εχουν ολοι τρομερα αποτελεσματα. Στις λεπτομερειες κρινεται το ποιος θα ειναι καλος και ποιος οχι. Οσο και να χτυπιεσαι... δεν κανουν αυτες οι τροφες. Με φακες και φασολια δεν δυναμωσε ουτε "μεγαλωσε" κανεις. Τελος οποιος προσμετραει την φυτικη πρωτεινη στην συνολικη του προσληψη κανει λαθος και εχει εσφαλμενη αποψη για το τι τρωει.

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Σε βρισκω εκνευρισμενο και απολυτο,αρα συζητηση τελος,κρίμα.

  25. #25
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Παιδιά εντάξει, συζήτηση κάνουμε...

    Προφανώς και οι δύο έχετε το δίκιο σας. Από επιστημονικής πλευράς ο Vagos789 έχει ένα δίκιο, πρακτικά όμως αυτό δεν ισχύει καθώς κι εγώ προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον που αποκλειστικά και μόνο με όσπρια και συνδιασμούς να βελτίωσε θεαματικά το σώμα του απ' ότι με το κλασσικό διαιτολόγιο ενός bodybuilder.

    Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στα πλάισια μιας ισσοροπημένης διατροφής, ακόμη και σε έναν bodybuilder, δε θα είναι ωφέλιμο ένα γεύμα με όσπρια.

    Παρακαλώ λοιπόν να μην επεκταθούμε περισσότερο σε off topic, κι αν έχουμε να πούμε κάτι ας έχει σχέση με το τόπικ του Sok.

    Ευχαριστώ
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  26. #26
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    ειρηνη υμιν..εγω παντως πιστευω πως σαυτο που λεει ο μεγκαγκεο εχει δικιο η τουλαχιστον ως επι το πλειστον τα αποτελεσματα αυτο δειχνουν..εγω προσωπικα δεν εχω δει κανεναν να εγινε τεραστιος με οσπρια και λαχανικα..για την υψηλης βιολογικης αξιας πρωτεινη που δινουν τα οσπρια οταν αναμιγνυονται με καποιους υδατανθρακες συμφωνω αλλα και παλι ειμαι λιγο επιφυλακτικος στο ποση δουλεια κανουν μυικα γιατι αν ηταν οντως ετσι θα τα εβαζαν ανελλειπως στη διατροφη τους μεγαλοι bbers πραγμα που δεν το εχω δει..γευμα φακορυζο με τυρι κτλ κτλ δεν εχω δει σε bbing γευματα..ενω τα κλασσικα ρυζι μακαρονι κοτοπουλο μοσχαρι κτλ δουλευουν αποδεδειγμενα..αυτα.
    οσον αφορα στο θεμα μας του σοκ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα βρε αδερφε και 20 γρ πρωτεινη να φας ημερησιως..δεν νομιζω να παθεις νεφρα απ αυτο..οποτε ριξε πρωτεινη το πρωι μολις σηκωθεις για να σαι σιγουρος γιατι συμφωνω οτι την πρωτ της βρωμης δεν τη μετραμε και απο τα αυγα μπορει να χει 4 μπορει και 7 το ενα αλλα δεν το ξερεις στα σιγουρα..οποτε ναι στη πρωτεινη το πρωι..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  27. #27

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    Παιδιά εντάξει, συζήτηση κάνουμε...

    Προφανώς και οι δύο έχετε το δίκιο σας. Από επιστημονικής πλευράς ο Vagos789 έχει ένα δίκιο, πρακτικά όμως αυτό δεν ισχύει καθώς κι εγώ προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον που αποκλειστικά και μόνο με όσπρια και συνδιασμούς να βελτίωσε θεαματικά το σώμα του απ' ότι με το κλασσικό διαιτολόγιο ενός bodybuilder.

    Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στα πλάισια μιας ισσοροπημένης διατροφής, ακόμη και σε έναν bodybuilder, δε θα είναι ωφέλιμο ένα γεύμα με όσπρια.

    </blockquote id=quote>

    +1

    quoted for the truth![:-thumbu]

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    τα οσπρια ειναι πλουσια σε θρεπτικα συστατικα αλλα εχουν πολυ λιγη αποροφησιμοτητα απο το οργανισμο..παντως οι πρωτεινες τους και οι βιταμινες τους πρεπει να συνδιαστουν για να παρουν αξια αλλα και παλι εχουν πολυ κατωτερη αξια απο τις γνωστες πηγες πρωτεινης.για αυτο που ανεφερε ο vagos ,μπορει οι αθλητες που αναφερει να τρεφονται με οσπρια και λαχανικα αλλα δεν "μεγαλωνουν"απο αυτα αλλα απο συμπληρωματα που υπαρχουν για αυτους..

  29. #29
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Μιας και ανοίχτηκε αυτό το topic... έχω μια απορία. το πρωινό(1ο γεύμα) πόσες ώρες μπορεί να απέχει από το 2ο γεύμα?

  30. #30
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-09-09
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Παιδια να κανω κ εγω μια απορια με τη σειρα μου γιατι εχω χαθει λιγακι..Μου ειπε σημερα ο γυμναστης οτι η πρωτεινη για να αποροφηθει απ τον οργανισμο πρεπει να συνδιαζεται με υδατανθρακα..Οπως π.χ στο μεταπροπονητικο shake συνδιαζουμε whey με γλυκοζη για καλυτερη μεταφορα τις πρωτεινης στους μυς..μετα το πρωινο ξυπνημα ειναι επισης απαραιτητο κατι τετιο,ή αποροφαται ευκολα η whey χωρις τη βοηθεια καποιου υδατανθρακα?η πρωτεινη που υπαρχει στο calci-plus γαλα της νουνου θεωρειται πληρης αποροφησιμη πρωτεινη?


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωινό πριν την πρωινή προπόνηση
    By magman in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-09, 22:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •