Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Γιατί ασχολείστε με τις πολεμικές τέχνες;

Voters
166. You may not vote on this poll
  • Αποκλειστικά και μόνο για το αγωνιστικό κομμάτι ( πρωταθλήματα, κύπελα κτλ.)

    6 3.61%
  • Κυρίως για αυτοάμυνα

    33 19.88%
  • Γιατί σας αρέσει η φιλοσοφία της π.τ που κάνετε

    9 5.42%
  • Για να ενισχύσετε την αυτοπεποίθηση σας

    24 14.46%
  • Για να ξεδώσετε

    18 10.84%
  • Για τα περισσότερα από τα παραπάνω

    76 45.78%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 63
  1. #31
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Πιστευω οτι με το ποστ του ο Steve μας εχει καλυψει. Δεν μπορω να πω οτι ειμαι ανθρωπος που του αρεσει το ξυλο οπως ανεφερε ο φιλος απο πανω και ουτε με ενδιαφερει να παρω μερος σε αγωνες, απλα το κανω εδω και λιγους μηνες και μου αρεσει. Ανεβαζεις την αυτοπεποιθηση, ξεδινεις, γυμναζεσαι, γνωριζεις κοσμο, αυτοαμυνα, ολα αυτα μαζι.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  2. #32
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ξεθαβω το τοπικ και απαντω..γιατι η ωμη δυναμη απο μονη της ειναι αχρηστη και μοναχα για φιγουρα ;)

  3. #33
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-10-10
    Posts
    2

    Default

    Για να είμαι σε καλή κατάσταση,επειδή βαριέμαι τις κοινές αερόβιες ασκήσεις,για εκρηκτικότητα καί
    για αυτοπεποίθηση!

  4. #34
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    συμφωνω κ εγω με τους περισσοτερους αυτοαμυνα ευκινησια ταχυτητα!!

  5. #35
    New Member giannitsiotis's Avatar
    Join Date
    03-01-13
    Location
    Giannitsa
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by HEAVY DUTY View Post
    εγω εχω σκευτει καποιες φορες να ξεκινησω μποξ.......γιστι μου αρεσει πολυ σαν αθλημα...........αλλα ειναι ακαλητερα να εισαι αφοσιομενους καπου σε ενα πραγμα για να το κανεις καλα...........
    ακριβως ,αν θα αρχινουσα καπια τεχνη μονο για να μιν ειμαι 1 φαπα.!
    Sorry i cant I HAVE TO GO TO THE GYM!

  6. #36
    Junior Bodybuilder adiPREME's Avatar
    Join Date
    20-03-13
    Posts
    115

    Default

    Κυρίως επειδή μου αρέσουν οι πολεμικές τέχνες δεν ξέρω για ποιόν λόγο απλά μου αρέσουν......

  7. #37

    Default

    υγεια εκτονωση !
    ΞΕΡΩ ΓΩ ΕΝΤΑΞΕΙ

  8. #38
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    κάποτε ασχολήθηκα με κικ μπόξιν γιατί μας είχαν κάνει κάτι, είχα και πολύ οργή, ήθελα να μπορώ να τους βρω, να τους κάνω μια "α, ου" να τους ρίξω κάτω, να τους δέσω και να τους αφήσω γυμνούς πασαλημένους με πίσα και πούπουλα έξω από τη ΓΑΔΑ.

    από τότε πέρασαν πολλά χρόνια, η ζωή μου ξαναμπήκε σε ένα φυσιολογικό - και όμορφο - ρυθμό, άφησα πίσω μου αυτούς και τις ιδέες για εκδίκηση ή απόδοση δικαιοσύνης (βασικά τις εγκατέλειψα) και έγινα ξανά ο παλιός μου εαυτός.

    Τώρα δεν με αφήνει αδιάφοη η ιδέα μιας πολεμικής τέχνης - πρακτικοί λόγοι την αποκλείουν όμως. Αν άρχιζα όμως θα ήθελα κάτι που να προέρχεται από την ανατολή και έχει την αναλογη φιλοσοφία. Όχι το ήρεμο της γιόγκα - δεν το αντέχω. κάτι δυναμικό αλλά ευγενικό. χωρίς επιθετικότητα, αλλά με δύναμη.

    Ψήφισα αν και δεν ασκώ κάποια πολ τέχνη, επειδή κάποτε όμως ασχολήθηκα και ίσως κάποτε επιστρέψω. Αλλιωτικα.
    Last edited by Rea!; 15-01-14 at 11:24.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  9. #39
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    προσωπικα θα μιλησω για το taek know do μιας και ειναι το μονο που εχω παει απο πολεμικες τεχνες και αν δεν ειχα ενα θεμα που μου παρουσιαστηκε με τα γονατα απο υπερκινητικοτητα θα συνεχιζα ακομη ως τωρα.Το συγκεκριμενο αθλημα το πρωτο πραγμα που σε μαθαινει ειναι σεβασμο!Σεβασμο στον αντιπαλο,σε αυτον που εχουμε απεναντι μας.Σε μαθαινει να αμυνεσαι,επισης σου λενε οτι αυτα που μαθαινεις εδω μεσα δεν πρεπει να τα χρησιμοποιεις εξω παρα μονο αν σου επιτεθουνε.Επισης εχεις απο πανω σου τον δασκαλο που ξερει τι ασκησεις βαζει και αποχτας με τον καιρο απιστευτα ανοιγματα αν το θες βεβαια και συ γιατι αν πας εκει για να κοροιδευεις,κοροιδευεις πρωτα τον εαυτο σου!σπαγκατο και τετοια ειναι ενα απο τα πολλα η το να φερνεις το ποδι σου να ακουμπαει διπλα απο το κεφαλι σου οπως κανει και ενας γνωστος ηθοποιος που μου διαφευγει το ονομα του καθως δεν ασχολουμε και πολυ με ταινιες.Μετα εχει το sparing το ξυλο οπως το λετε εσεις το οποιο δεν το εζησα και τοσο αλλα ακομη και εκει αν δεν εχεις μυαλο δεν κανεις τιποτα οση δυναμη και να χεις γιατι για να παρεις ποντους στο συγκεκριμενο αθλημα πρεπει να χτυπησεις καποια συγκεκριμενα σημεια τα οποια θελουν τροπο και κινησεις για να τα καταφερεις.Γενικα το sparing του taek know do ειναι με ποδια, τα χερια ειναι μονο για αμυνα γιατι ετσι ειναι σαν αθλημα και πρεπει να εισαι ολη την ωρα ''στην κινηση''.Φυσικα εκτος του σπαρινγκ θυμαμαι γυμναζαμε τα παντα δηλαδη καναμε και push ups κοιλιακους κτλ και φυσικα συνδυασμενες κινησεις τα επονομαζομενα ''pum se''.
    Δηλαδη και να πας εκει για να βαρεσεις ειναι το πρωτο πραγμα στο οποιο ειναι κατα ολη η φιλοσοφια του taek know do οποτε μη πας καθολου αν πηγαινεις γι αυτο.Το taek know do θεωρω οτι σε κανει καλυτερο ανθρωπο με σωστους δασκαλους παντα γιατι μπορει να ετυχα και γω σε καλο.Παντως σιγουρα θα εστελνα το παιδι μου διχως δισταγμο εκει περα αλλα μιλαμε για πολυ μελλον καλα να μαστε πρωτα :)
    Αυτα απο μενα.

  10. #40

    Default

    Έχει λίγο καιρό να γίνει post, αλλά θα γράψω!

    Εγώ δεν ασχολούμαι, αλλά έχω σκοπό να το κάνω το καλοκαίρι. Ο λόγος είναι κυρίως πως είμαι βίαιο άτομο. Όχι ότι θα επιδιώξω να μπλέξω σε καβγά, αλλά αν τύχει δεν θα το αποφύγω, αντιθέτως. Και επειδή πιστεύω πως δεν είναι ωραίο να παίζω ξύλο έξω στο δρόμο με άγνωστους, νομίζω πως καλύτερα θα ήταν να κάνω πολεμική τέχνη και να μαθαίνω κινήσεις, να έχω αυτοπεποίθηση, να περνάει ωραία ο χρόνος και, φυσικά, να γυμνάζομαι!

  11. #41
    Junior Bodybuilder Nikoskom's Avatar
    Join Date
    07-05-12
    Location
    Κομοτηνή
    Posts
    106

    Default

    Quote Originally Posted by Καλόγερος View Post
    Έχει λίγο καιρό να γίνει post, αλλά θα γράψω!

    Εγώ δεν ασχολούμαι, αλλά έχω σκοπό να το κάνω το καλοκαίρι. Ο λόγος είναι κυρίως πως είμαι βίαιο άτομο. Όχι ότι θα επιδιώξω να μπλέξω σε καβγά, αλλά αν τύχει δεν θα το αποφύγω, αντιθέτως. Και επειδή πιστεύω πως δεν είναι ωραίο να παίζω ξύλο έξω στο δρόμο με άγνωστους, νομίζω πως καλύτερα θα ήταν να κάνω πολεμική τέχνη και να μαθαίνω κινήσεις, να έχω αυτοπεποίθηση, να περνάει ωραία ο χρόνος και, φυσικά, να γυμνάζομαι!
    Αν αρχισεις μια πολεμικη τεχνη..να σαι σιγουρος ότι θα σαι από τα τελευταια ατομαα τα οποια θα θελουν να μαλωνουν εξω στο δρομο..γιατι θα δεις ότι το αληθινο ξυλο (να το πω κ ετσι) παιζεται μεσα στα ρινκ και στα ταταμια..;)
    Bigger than yesterday..Smaller than tomorrow...

  12. #42
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Ποιο το νόημα να κανείς μια πολεμική τέχνη αν αυτή δεν είναι πολεμική; Για να ξεδωσεις; Υπάρχουν και τα αθλήματα για αυτό το πράγμα. Αν δεν έχεις σκοπό να πεις ότι θα δώσω μια μάχη και θα ειμαι αυτός που θα επιβιώσει πάσει θυσία πιστεύω πως όλα τα άλλα είναι στα πλαίσια του αθλητισμού, της ευγενούς άμιλλας και γενικότερα της κοινωνικοποιημένης μορφής εκτόνωσης της βίας. Ποια μάχη αναδεικνύει νικητή από το σε ακούμπησα 3 4 φορές στο κεφάλι άρα κέρδισα ή σε έριξα και σε κλείδωσαν;
    Ωραίο πράγμα τα σπορ αλλά μν τα μπερδευουμε με τον πόλεμο.

  13. #43
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Ποιο το νόημα να κανείς μια πολεμική τέχνη αν αυτή δεν είναι πολεμική; Για να ξεδωσεις; Υπάρχουν και τα αθλήματα για αυτό το πράγμα. Αν δεν έχεις σκοπό να πεις ότι θα δώσω μια μάχη και θα ειμαι αυτός που θα επιβιώσει πάσει θυσία πιστεύω πως όλα τα άλλα είναι στα πλαίσια του αθλητισμού, της ευγενούς άμιλλας και γενικότερα της κοινωνικοποιημένης μορφής εκτόνωσης της βίας. Ποια μάχη αναδεικνύει νικητή από το σε ακούμπησα 3 4 φορές στο κεφάλι άρα κέρδισα ή σε έριξα και σε κλείδωσαν;
    Ωραίο πράγμα τα σπορ αλλά μν τα μπερδευουμε με τον πόλεμο.
    Συμφωνω σε αυτο που λες..αλλα προφανως το λες για καποιο αθλημα οπως το κικ μποξινγκ η το μουι ται κλπ?αν ναι το οτι εχει συστημα ποντων ως αθλημα δεν εχει να κανει καθολου. Ειναι τα μαχητικα αθληματα ισως τα μονα αθληματα που ειναι τα τελειως αποτελεσματικα σε πραγματικες συνθηκες γιατι ειναι ρεαλιστικα και δεν δυσκολευουν το μυαλο ουτε το κανουν να σκεφτεται πολυπλοκα για απλα πραγματα. Αν το λες για ταεκβοντο τοτε συμφωνω γιατι γενικως το συστημα του σου μαθαινει πως να ακουμπας απλα καποιον ωστε να παιρνεις ποντους, οχι φουλ επαφη και οχι βασικα πραγματα τα οποια θα χρειαστουν στο δρομο οπως χερια και βασικα χτυπηματα με αυτα. Τα ποδια του ειναι καλα. Τωρα το να προσπαθεις να συγκρινεις το κραβ μαγκα, το καρατε(τα ποδια του ναι τιποτα αλλο), το wing chun κλπ με ενα ρεαλιστικο αθλημα οπως η πυγμαχια, το μουι ται κλπ..εχει αποτυχει πολλες φορες στην πρακτικη..ολοι στις επιδειξεις και στις παρουσιασεις και στα σεμιναρια που εχουν την ομαδουλα τους καλοι ειναι στο να ''δειξουν'' στον εξω κοσμο οτι ειιναι αποτελεσματικο αυτο που κανουν, εως οτου ερθει η ωρα να δεις καποιον απο αυτους στον δρομο..το μονο που θα προσπαθησουν να χρησιμοποιησουν απο τα ενστικτα τους ειναι καθαρα χερια και ποδια γιατι το μυαλο παει σε αυτο που θα προσπαθησει να σε προστατευσει καλυτερα και πιο ευκολα..βεβαια ως απροπονητοι πανω σε αυτο δεν θα δουλευουν καλα τα ποδια και τα χερια με τον τροπο που το μυαλο τους θελει να κανει. Και κατα τη γνωμη μου ενας ολοκληρωμενος αθλητης, martial artist εχει βασικες γνωσεις σε striking οπως πυγμαχια, μουι ται, κικ μποξινγκ, και βασικες γνωσεις σε παλη εδαφους, π.χ. bjj..αυτα θα σε σωσουν και θα ειναι αποτελσματικα και ρεαλιστικα..τα αλλα ειναι τελεια ειναι φανταστικα ειναι αποτελεσματικα ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙΣ.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  14. #44
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Φυσικά και δεν μιλάω για επιδειξεις. Βασικά ένστικτα όμως δεν βλεπω να υπαρχουν... Να για παραδειγμα το γεγονος ότι αναφέρεται ή λέξη αθλητής κάνει την τέχνη να χάνει το νόημα της. Εκτός από να ξέρεις να χτυπας χέρια πόδια καλά υπάρχει και το βασικό θέμα του επιβιωνω. Δεν γίνεται πχ. να βλέπεις μάτια και να μν προσπαθείς να τα βγαλεις ή λαιμό και να επιτίθεσαι στο πιγουνι... Κατά την άποψη μου είναι λάθος, γιατί θες απλά να δειρεις άμα χτυπας σε σημεία τα οποία δεν βλάπτουν τον εχθρό.

    Επίσης που είναι ή χρήση της αυτοάμυνας αν δεν εκμεταλλεύεται κάποιος το περιβάλλον;

    Σε όλους μας δεν έχει τύχει να παρακολουθήσουμε έναν καβγά που ο άλλος σπάει το μπουκάλι του ή βγάζει κλειδιά κτλ κτλ. Εκεί ασ πούμε όσο καλό έδαφος και να ξέρεις ποσό θα βοηθήσει;
    Last edited by plato; 10-03-16 at 19:47.

  15. #45
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Plato, το ξερεις οτι με αυτα τα χτυπηματα αν σκοτωσεις ακομα και τον υποτιθεμενο ληστη σου, πας φυλακη για ανθρωποκτονια?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  16. #46
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Φυσικά και δεν μιλάω για επιδειξεις. Βασικά ένστικτα όμως δεν βλεπω να υπαρχουν... Να για παραδειγμα το γεγονος ότι αναφέρεται ή λέξη αθλητής κάνει την τέχνη να χάνει το νόημα της. Εκτός από να ξέρεις να χτυπας χέρια πόδια καλά υπάρχει και το βασικό θέμα του επιβιωνω. Δεν γίνεται πχ. να βλέπεις μάτια και να μν προσπαθείς να τα βγαλεις ή λαιμό και να επιτίθεσαι στο πιγουνι... Κατά την άποψη μου είναι λάθος, γιατί θες απλά να δειρεις άμα χτυπας σε σημεία τα οποία δεν βλάπτουν τον εχθρό.

    Επίσης που είναι ή χρήση της αυτοάμυνας αν δεν εκμεταλλεύεται κάποιος το περιβάλλον;

    Σε όλους μας δεν έχει τύχει να παρακολουθήσουμε έναν καβγά που ο άλλος σπάει το μπουκάλι του ή βγάζει κλειδιά κτλ κτλ. Εκεί ασ πούμε όσο καλό έδαφος και να ξέρεις ποσό θα βοηθήσει;
    Τωρα σοβαρα οτι σου ειπε και ο kusta ενταξει, τωρα μιλας για ακραια πραγματα. Ειπαμε οχι να σκοτωσουμε τον αλλο και να τραβιομαστε μια ζωη και να καταστρεψουμε τις ζωες μας. Ναι αυτο που λες δεν μπορουν να στο μαθουν οι πολεμικες τεχνες γιατι αυτο ειναι ενα ακραιο πραγμα που εχει ο σκοπο να τραυματισει θανασιμα..
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  17. #47
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Kusta έχω την εντύπωση ότι ύπαρχει κάποια νομική κάλυψη αλλά δεν είπα να βγουμε και να σκοτωνουμε.

    Μίλησα καθαρά για την γνώση και το κατά ποσό μπορεί να είναι κάτι αποτελεσματικο και αυτό όντως στο μαθαίνουν οι πολεμικές τέχνες.
    Το κουνγκ φου ας πούμε και συγκεκριμένα το νύχι του αετού στηρίζεται σε αυτά τα χτυπήματα όμως οι άνθρωποι αυτοί πάνω από όλα είναι ειρηνικοι.

    Αυτό που θέλω να πω εν τέλει είναι ότι πρακτικες οι οποίες δεν στοχεύουν στο να σκοτώσουν τον άλλο δεν ονομάζονται πολεμικές τέχνες. Μάλιστα είχα βρει και μια εργασία από έναν φοιτητή που έλεγε ακριβώς αυτό.
    Άλλο τα μαχητικά αθλήματα και άλλο οι πολεμικές τέχνες.
    Last edited by plato; 10-03-16 at 21:44. Reason: Παραγραφοποιηση

  18. #48
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Kusta έχω την εντύπωση ότι ύπαρχει κάποια νομική κάλυψη αλλά δεν είπα να βγουμε και να σκοτωνουμε.

    Μίλησα καθαρά για την γνώση και το κατά ποσό μπορεί να είναι κάτι αποτελεσματικο και αυτό όντως στο μαθαίνουν οι πολεμικές τέχνες.
    Το κουνγκ φου ας πούμε και συγκεκριμένα το νύχι του αετού στηρίζεται σε αυτά τα χτυπήματα όμως οι άνθρωποι αυτοί πάνω από όλα είναι ειρηνικοι.

    Αυτό που θέλω να πω εν τέλει είναι ότι πρακτικες οι οποίες δεν στοχεύουν στο να σκοτώσουν τον άλλο δεν ονομάζονται πολεμικές τέχνες. Μάλιστα είχα βρει και μια εργασία από έναν φοιτητή που έλεγε ακριβώς αυτό.
    Άλλο τα μαχητικά αθλήματα και άλλο οι πολεμικές τέχνες.
    Οι παραδοσιακες μορφες καποιων πολεμικων τεχνων και γενικως διαφορες παραδοσιακες πολεμικες τεχνες υποτιθεται οτι σου μαθαινουν αυτο..υποτιθεται γιατι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα..οι πολεμικες τεχνες ναι φτιαχτηκαν γιαυτο το λογο εξαρχης για πολεμο και βιαιες καταστασεις, αλλα η σημερινη τους εννοια δεν ειναι αυτη. Δεν βρισκομαστε σε πολεμο, η σημερινη τους εννοια ειναι η αυτοαμυνα και η αντεπιθεση. Οταν θα τσακωθεις στο δρομο με καποιον δεν θα τον σκοτωσεις επειδη πιαστηκατε στα χερια αλλα θα προστατευτεις πρωτα και θα τον βλαψεις μεχρι εκει που χρειαζεται ωστε να μην επιθυμει να συνεχισει μαζι σου. Ουτε να τον σακατεψεις ουτε τιποτα τετοιο. Και δεν υπαρχει πιο σωστο και αποτελεσματικο απο τα μαχητικα αθληματα σε αυτο τον τομεα. Αν θες πηγαινε στο κουνγκ φου να κανεις τα δαχτυλα του θεου και τις πατουσες της καταστροφης και περιμενε απο εκει βοηθεια για πραγματικες συνθηκες. Αν επιθυμεις προστασια και ακινητοποιηση του αντιπαλου οσο πιο γρηγορα και αποτελεσματικα γινεται πας σε ενα μαχητικο αθλημα που σου μαθαινει ανθρωπινα πραγματα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  19. #49
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Άρα να φανταστώ κάτι σε mma θα ήταν η καλύτερη επιλογή?

  20. #50
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Plato, εκανα νυχι του αετου για 2 χρονια περιπου, οποτε καταλαβαινω γιατι μιλας.Ολες αυτες οι τεχνικες ειχαν εφαρμογη σε περιοδους τις Κινεζικης ιστοριας που τα πραγματα ηταν πολυ αγρια, σχεδον σαν φαρ ουεστ. Γινοντουσαν προκλησεις για μονομαχιες μεχρι θανατου, καθημερινα.
    Τη σημερον ημεραν ομως, οταν θα χρειαστεις να αμυνθεις (κ οχι να επιτεθεις) πρεπει να το κανεις με τροπο που δεν θα κινδυνεψει η ζωη του αλλου, αλλιως εισαι μπορει να κατσεις εσυ στο ειδωλιο του κατηγορουμενου.Ενα-δυο γρηγορα χτυπηματα και τρεξιμο.Του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε λεγανε παλια.
    Ενα καλο καναλι στο youtube ειναι ο Nick Drossos(επι χρονια πορτιερης σε μαγαζια του καναδα, με ελληνικες ριζες).
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  21. #51
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Άρα να φανταστώ κάτι σε mma θα ήταν η καλύτερη επιλογή?
    Βασικα δεν υπαρχει πολεμικη τεχνη που να λεγεται mma ειναι ενα συνολο πολεμικων τεχνων, αν το εννοεις ετσι ναι. Δηλαδη γνωμη μου να εχεις μια καλη πολεμικη τεχνη ορθιας μαχης, πεστο μαχητικο αθλημα πεστο οπως θες και μια πολεμικη τεχνη οπως bjj που ειναι και το καλυτερο σε παλη εδαφους και κλειδωματα και εισαι μια χαρα καλυμενος..μα οταν τσακωθουμε δεν ειμαστε σε η εγω θα ζησω η αυτος..αλλιως οπως ειπαμε ερχονται μπλεξιματα
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  22. #52
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Ναι λέγοντας μμα ενννοώ όλα τα είδη μάχης, Κλωτσιές μπουνιές πιασίματα, ρίψεις κτλ.
    Τώρα απλά να τοποθετηθώ στο θέμα των τεχνικών οι οποίες όντως μπορούν να προκαλέσουν σοβαρότατες σωματικές βλάβες. Αν είναι να παίξω ξύλο γιατί με έβρισε κάποιος προτιμώ να σηκωθώ να φύγω, ας με βρίζει ας λέει ότι θέλει.
    Αν κινδυνεύει όμως η οικογένεια μου αισθάνομαι υποχρεωμένος να κάνα τα πάντα για να προστατέψω αυτούς που αγαπώ και είμαι σίγουρος ότι ο νόμος δικαιώνει τον αμυνόμενο.
    Last edited by plato; 12-03-16 at 01:56.

  23. #53
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Ναι λέγοντας μμα ενννοώ όλα τα είδη μάχης, Κλωτσιές μπουνιές πιασίματα, ρίψεις κτλ.
    Τώρα απλά να τοποθετηθώ στο θέμα των τεχνικών οι οποίες όντως μπορούν να προκαλέσουν σοβαρότατες σωματικές βλάβες. Αν είναι να παίξω ξύλο γιατί με έβρισε κάποιος προτιμώ να σηκωθώ να φύγω, ας με βρίζει ας λέει ότι θέλει.
    Αν κινδυνεύει όμως η οικογένεια μου αισθάνομαι υποχρεωμένος να κάνα τα πάντα για να προστατέψω αυτούς που αγαπώ και είμαι σίγουρος ότι ο νόμος δικαιώνει τον αμυνόμενο.
    Δηλαδη η σκοτωμα η τιποτα; η του υψους η του βαθους;..κανεις δεν ειπε να κυνηγησεις το ξυλο, κανεις δεν ειπε να παιξεις ξυλο, κανεις δεν ειπε να τσακωθεις επειδη σε εβρισε καποιος..για να προστατευτεις ομως αν παει να σε αγγιξει καποιος; θα πρεπει να τον σκοτωσεις;φυσικα μετραει η αυτοαμυνα ως ελαφρυντικο και μια χαρα μπορει να τον σκοτωσεις και να μη μπεις φυλακη αν και εφοσον οντως κινδυνευες και ετσι ειναι το σωστο, αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο παντα..ποτε δεν ξερεις..στο κατω κατω αυτο που λες εσυ δεν το κανουν οι πολεμικες τεχνες που λες..αν νομιζεις οτι μαθαινωντας π.χ. κουνγκ φου η ξερω γω wing chun θα εισαι μαχημος και θα εισαι ικανος να σκοτωσεις καλα κρασα..εδω δεν ειναι αποτελεσματικες στην απλη προστασια, στην απλη αυτοαμυνα..τους βλεπεις και αν πιαστουν στα χερια θα παιξουν μπουνιες και οχι τα κοτοπετινιστικα που διδασκουν..και περιμενεις να ειναι ικανη να σε σωσει σκοτωνοντας καποιον?ειπαμε δεν ειναι σαν τις ταινιες στην πραγματικοτητα..ουτε ο ip man η donie yen πως τον λενε θα μπορουσε να κανει εστω και το 1/10 απο αυτα που εκανε εναντιον του tyson στην ταινια..γιαυτο σου λεω με τα ρεαλιστικα πραγματα θα μπορεις να ανταπεξελθεις σε καθε περιπτωση με την καθε επιπτωση.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  24. #54
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Διαβασα την ενδιαφερουσα συζητηση σας και εχω 2 σχολια κατα την προσωπικη μου γνωμη. 1oν Iron addict γενικα απτα ποστ σου καταλαβα οτι θεωρεις τα χερια πιο αποτελεσματικα και ευρυτερα την πυγμαχια , γεγονος που θεωρω λαθος.Διοτι αν ο αλλος ξερει να χρησιμοποιησει τα ποδια του,ενας πυγμαχος,χειροδυναμος κτλ δεν εχει καμια τυχη. 2ον plato εξαρταται τι εννοεις 'κινδυνευει' η οικογενεια σου... Και ο νομος ειναι πιο αυστηρος σε ατομα με δελτιο αγωνων(πολεμικων τεχνων).Αυτα απο μενα καθε αντιθετη αποψη δεκτη
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  25. #55
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Γενικά πιστεύω ότι ο καθένας έχει διαφορετικούς στόχους και έτσι θεωρεί καλύτερο το ένα σύστημα από το άλλο. Είναι πολλοί διαδεδομενες οι αντιπαραθέσεις πυγμαχίας ενάντια σε παλαιστικα συστήματα και χτυπήματα με τα πόδια. Για μένα ή αλήθεια βρίσκεται σε ένα απλό πράγμα. Μπαίνω στη σχολή σου και κάνω πχ. Kick box ενώ εσύ tkd. Από το να συζητάμε θεωρητικά έλα να χτυπήσουμε να δούμε ποιος μένει όρθιος. Τα υπόλοιπα είναι κουβέντα.
    Απλα ο καθένας έχει μάθει με ορισμενους κανόνες να χτυπιέται. Όχι γεννητικά, όχι αλλά ευαίσθητα σημεία κτλ.
    Προφανώς αυτα είναι για ένα συμφωνημένο αγώνα και όχι για μια αληθινή κατάσταση.
    Δεν μπορείς να λες αυτή ή τέχνη είναι καλύτερη από την άλλη αλλά ο Α μαχητής από το Β

    Να προσθέσω και μια εμπειρία μου... Έχω φάει κλωτσιά από ποδοσφαιριστή που με διπλωσε. Όλοι μπορούν να χτυπήσουν και να παλέψουν. Σημασία έχει ποιος δουλεύει την καλύτερη στρατηγική. Εκεί κρίνεται ο μαχητής.
    Τα υπόλοιπα είναι φυσική κατάσταση και αφού είμαστε σε forum αφιερωμένο στο bodybuilding όλοι μας έχουμε δει τη δύναμη μας ανεβαίνει στον όγκο και μετά από 5 μήνες που κόβουμε το φαγητό και δουλεύουμε διαφορετικά αγωνιζομαστε να σηκώσουμε κιλά και επαναλήψεις που εμείς οι ίδιοι μερικούς μήνες πριν τα είχαμε για ζεσταμα.
    Συμπέρασμα όγκος ή γραμμωση; Καλύτερο να έχουμε όσο πιο πολύ μπορούμε και από τα δύο...
    Last edited by plato; 12-03-16 at 15:28.

  26. #56
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by jesueah View Post
    Διαβασα την ενδιαφερουσα συζητηση σας και εχω 2 σχολια κατα την προσωπικη μου γνωμη. 1oν Iron addict γενικα απτα ποστ σου καταλαβα οτι θεωρεις τα χερια πιο αποτελεσματικα και ευρυτερα την πυγμαχια , γεγονος που θεωρω λαθος.Διοτι αν ο αλλος ξερει να χρησιμοποιησει τα ποδια του,ενας πυγμαχος,χειροδυναμος κτλ δεν εχει καμια τυχη. 2ον plato εξαρταται τι εννοεις 'κινδυνευει' η οικογενεια σου... Και ο νομος ειναι πιο αυστηρος σε ατομα με δελτιο αγωνων(πολεμικων τεχνων).Αυτα απο μενα καθε αντιθετη αποψη δεκτη
    Οχι μπορει να φανηκε ετσι και λαθος μου αν φανηκε ετσι αλλα τα ποδια τα θεωρω εξισου σημαντικα, μαλιστα επειδη ασχολουμαι με μουι ται με ελκυει το γεγονος οτι με τα ποδια μπορεις να κανεις μεγαλυτερη ζημια..δεν τα υποτιμω..γενικως μιλησα για πολυ ιδιαιτερες και πολυπλοκες τεχνικες καποιων παραδοσιακων πολεμικων τεχνων σε σχεση με πιο ρεαλιστικα πραγματα οπως τα μαχητικα αθληματα..αλλα οπως ειπα και πανω το καρατε π.χ., η το ταεκβοντο απο αποψη ποδιων ειναι τοπ.. δεν τα υποτιμω καθολου απλα πιστευω στην τεχνη που ειναι ρεαλιστικη και οχι πολυπλοκη σε ολα τα σημεια.. ;)
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  27. #57
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Συμφωνω απολυτα πως δεν πρεπει να συγκρινουμε τη μια τεχνη με την αλλη,οπως ελεγε και ο δασκαλος μου γιατι ειναι ξεχωριστα ολες τελειες και ολοκληρωμενες.Παρανοησα μαλλον iron, απτη στιγμη που κανεις τάι σιγουρα εχεις διαπιστωσει και μονος σου πολλα πραγματα.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  28. #58
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by jesueah View Post
    Συμφωνω απολυτα πως δεν πρεπει να συγκρινουμε τη μια τεχνη με την αλλη,οπως ελεγε και ο δασκαλος μου γιατι ειναι ξεχωριστα ολες τελειες και ολοκληρωμενες.Παρανοησα μαλλον iron, απτη στιγμη που κανεις τάι σιγουρα εχεις διαπιστωσει και μονος σου πολλα πραγματα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  29. #59
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Κυριως για αυτοαμηνα..Συνεχεια βλεπω καταστασεις (χτες και σημερα 2 περιστατικα),ο κοσμος δεν σκεφτεται λογικα λιγο να ειχε κακη μερα ο αλλος αρπαζεται με το παραμικρο οσο αδικο και να εχει,θελω να μπορω να προστατευτω εμενα και τους δικους μου ανθρωπους.
    Δυστυχως δεν συμφωνω με αυτο που γινεται εδω περα,αν καποιος επιτεθει,παει να σε κλεψει,να μπει στο σπιτι σου,να κανει το παραμικρο κακο,αν τον τραυματισεις ελαχιστα εσυ θα την ακουσεις περισσοτερο και θα σε τρεχουν μετα.
    Οποιος εχει παρουσιαστει σε δικαστηριο θα καταλαβει τι εννοω.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  30. #60
    New Member
    Join Date
    22-07-16
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    14

    Default

    Μάθε τέχνη και άστη ..


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •