Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default Τελευταίο Γεύμα Της Ημέρας?

    Τι θα προτεινατε, ως τελευταιο γευμα παιδες μια ωρα πχ πριν τον βραδινο υπνο? Για παραδειγμα εχω παει μια βολτα και γυριζω κατα τις 2 σπιτικο και ψιλο πειναω..Ειναι προτιμοτερο να μην φαω καθολου η να τσιμπισω κατι? και αν ναι τι κατι ? Αν δεν φαω τιποτα, δεν 8α χασω μυικη μαζα?? Ευχαριστω προκαταβολικα !

  2. #2
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    Αν είσαι σε δίαιτα δεν έχεις άλλη επιλογή από whey με νερό,στον όγκο έχεις σαν εναλλακτική 100-150 γρ cottage cheese ή γιαούρτι Light κ λίγα αμύγδαλα(λευκά κ ανάλατα)
    Πάντα τουλάχιστον 40' πριν τον ύπνο
    Καλό είναι να μην πέφτεις με άδειο στομάχι,το σώμα αν μένει πολλές ώρες χωρίς φαγητό,ακόμα και φάση ηρεμιας όπως είναι ό ύπνος,είναι ικανό να μπει σε καταβολικές διαδικασίες.
    Επίσης κατά την διάρκεια του ύπνου ξεκινούν διαδικασίες ανάπτυξης(έκκριση αυξητικής ορμόνης) οι οποιες πυροδοτούνται και λειτουργούν καλύτερα όταν υπάρχει φαι στο στομάχι-λογικό δεν είναι?
    Υπάρχουν επίσης κι άλλα συμπληρώματα εκτός από την πρωτείνη που ενισχύουν την Α.Ο. και που συνηθίζεται να τα πίνουμε προ του ύπνου,όπως καζεινη κ γλουταμίνη,αλλά δεν ξέρω σε τι φάση είσαι για να σε κατευθυνω περισσότερο

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    Μύκονος, Greece.
    Posts
    71

    Default

    Εξαρταται απο το τι εχεις φαει την υπολοιπη ημερα και ποση ωρα πριν ηταν το προηγουμενο γευμα σου. Αν πχ εφαγες πριν καμια ωρα τοτε ειναι ενταξει να μην φας, εκτως βεβαια αν δεν εχεις συμπληρωσει τις θερμιδες που χρειαζεσαι. Θα σου προτεινα παντως για τελευταιο γευμα κανα γιαουρτι 2% ή κανα τυρι με χαμηλα λιπαρα. Βεβαια το βραδυνο οπως κ ολα τα γευματα εξαρτωνται κ αλληλοεπηρεαζονται με τα υπολοιπα γευματα....

  4. #4
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    fani οταν λες Α.Ο εννοεις αυξητικης ορμονη? απο συμπληρωματα διατροφης εχω παρει μονο πρωτεινη. 20 χρονων ειμαι,1,79 και 79-80 κιλα ! α! και βελιοτης ! :)

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-09-09
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    sorry για το οφ τοπικ.
    fani υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που λες 'αμύγδαλα λευκά' ?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    03-05-08
    Location
    .
    Posts
    43

    Default

    αντι για whey δεν ειναι καλυτερα ενα κοματι κρεας 150γρ. σκετο?? γιατι νομιζω η whey σου ανεβαζει την ινσουλινη κατι που δε θελουμε νομιζω πριν τον υπνο, μπορει να λεω και βλακεια τωρα αλλα ετσι ειχα διαβασει νομιζω.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-02-09
    Location
    Chania-Athens, Greece.
    Posts
    219

    Default

    Εγώ πριν τον ύπνο πίνω ένα ποτήρι γάλα με whey ή γιαούρτι όταν είμαι σε φάση όγκου και whey με νερό στη φάση γράμμωσης. Όμως γενικά από μικρός πίνω πριν τον ύπνο γάλα, με χαλαρώνει πολύ και ειδικά όταν έχω κάνει δυνατή προπόνηση με βοηθάει να έχω ήρεμο ύπνο. Πάντα 30 με 40 λεπτά πριν τον ύπνο και να έχουν περάσει 2 ώρες απο το τελευταίο γεύμα.
    Train Hard, Push yourself Forward--> Enjoy the Result!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Επίσης έχε στο νου σου ότι στο τελευταίο γεύμα της ημέρας περιορίζουμε του υδατάνθρακες (εκτός κι αν το αμέσως προηγούμενο είναι το μεταπροπνητικό). Φρόντισε δηλαδή, εφόσον δε γυμνάζεσαι αργά το βράδυ, στο τελευταίο γεύμα να παίρνεις υδατάνθρακες μόνο από πράσινα λαχανικά (του στυλ μαρούλι, αγγούρι, σπανάκι μπρόκολο κι όχι αρακά ας πούμε) σε συνδυασμό με μια καλή πηγή λίπους (ξηροί καρποί, ελαιόλαδο, λινέλαιο κλπ) και άλιπη πρωτείνη (στη γράμμωση που αποφεύγουμε τα γαλακτοκομικά πιστεύω πως και κάποιο ψάρι όπως τόνος κάνει για βραδινή πηγή πρωτείνης, πέρα από τη whey βέβαια)
    Hypertrophy for the win!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-11-09
    Location
    xaikidiki, Greece.
    Posts
    23

    Default

    καλησπερα οταν λετε whey εννοειτε καζεινη?

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dimitriss

    καλησπερα οταν λετε whey εννοειτε καζεινη?

    </blockquote id=quote>

    Όχι, όταν λέμε whey εννοούμε...whey:D. Η πρωτεΐνες του γάλακτος διακρίνονται σε whey δηλαδή πρωτεΐνη ορρού γάλακτος στα ελληνικά, (20% της συνολικής πρωτεΐνης του γάλακτος) και καζεΐνη (80% της συνολικής πρωτεΐνης του γάλακτος). Η 1η απορροφάται παάρα πολύ γρήγορα, γι' αυτό και προτιμάται στο μεταπροπονητικό, ενώ η καζεΐνη όταν πάει στο στομάχι, πήζει και μπορεί να χρειαστούν και πάνω από 6 ώρες για την πλήρη χώνεψή της. Έξού και καζεΐνη=πρωτεΐνη αργής απορρόφησης που προτιμάται πριν τον ύπνο ώστε να τροφοδοτείται ο οργανισμός με αμινοξέα ενώ κοιμόμαστε.
    Hypertrophy for the win!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Tην whey ομως οταν την πιουμε με γαλα δεν επιβραδυνουμε την αποροφοση της?Αν η καζεινικη "τροφοδοτει" επι 6 ωρες των οργανισμο η whey με γαλα ποσο επιβραδυνει?
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Antoin

    Tην whey ομως οταν την πιουμε με γαλα δεν επιβραδυνουμε την αποροφοση της?Αν η καζεινικη "τροφοδοτει" επι 6 ωρες των οργανισμο η whey με γαλα ποσο επιβραδυνει?
    </blockquote id=quote>

    Αντώνη μην κολλάς σε τέτοιου είδους λεπτομέρειες. Αν κάτι καθυστερεί την απορρόφηση της whey και γενικά την πέψη είναι το λίπος. Οπότε με γάλα 0% μια χαρά απορροφάται ταχύτατα (άσε που το γάλα ανεβάζει ακόμα περισσότερο την ινσουλίνη). Παρόλα αυτά όμως αρκετοί είναι εκείνοι που μεταπροπονητικά βάζουν και λίπος στο shake, όπως λάδι ή φυστικοβούτυρο, κυρίως άμα έχουν blender. Οπότε μην ανησυχείς. Πίνε τη whey είτε με νερό είτε με γάλα, όπως σου αρέσει.[:-chef]
    Hypertrophy for the win!

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Εγω παλι θα προτεινα αντι για whey καζεινη μιας και αυτη διαλυεται μεχρι και 8 ωρες αφου την παρεις σε αντιθεση με την whey που σε μιση-μια ωρα το πολυ εχει απορροφηθει.Εναλλακτικα ενα μειγμα πρωτεινων που να εχει πολλα ειδη πρωτεινης μεσα για πολλες ωρες απορροφησης και πιο πληρες προφιλ αμινοξεων οπως η syntha-6 της BSN που εχει 6 διαφορετικα ειδη πρωτεινης θα ηταν καλη ιδεα
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Με αυτη τη λογικη εκανα την ερωτηση, με τι λογικη οτι μια whey σε 1 με 1.5 ωρα το πολυ θα την εχει αποροφησει ο οργανισμος...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  15. #15

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Ρε παίδες γιατί δεν πίνετε γαλατάκι που έχει και whey και καζείνη και δεν θα μπλέκεστε?[:-angel]

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Bασικά η πρωτεΐνη αυτή δεν είναι 6 πηγών, 2 είναι, γάλα και αυγό. Ουσιαστικά, whey concentrate, whey isolate, milk protein isolate, micellar casein, calcium caseinate είναι από γάλα και egg albumen από αυγό. Επίσης, η συγκεκριμένη της BSN είναι μόλις 50% πρωτεΐνη... Anyway, καθένας ό,τι προτιμάει, άλλωστε η γεύση είναι πάρα πολύ καλή. Απλά εγώ προτιμώ πιο "καθαρές" πρωτεΐνες
    Hypertrophy for the win!

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    εγω θα σου προτεινα μια σαλατουλα...τωρα τελευταια εχω ποροθει με μια που βαζω μεσα αυγα,τονο,πιπερια,μαρουλι,καλαμποκι και κρεμυδι

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εγώ πάλι είμαι της άποψης πως δίνουμε υπερβολική σημασία απ'όσο χρειάζεται.
    Υπάρχουν πολλές επιλογές για τελευταίο γεύμα, δεν μπορούμε να πούμε απόλυτα φάε αυτό ή φάε το άλλο.
    Ας δούμε τι υπόλοιπο θερμίδων έχουμε, ας φτιάξουμε ένα γεύμα (είτε αυτό είναι στερεή τροφή-πχ κότατζ, ή γιαούρτι με αμύγδαλα/καρύδια, σολωμός με σαλάτα, κοτόπουλο με λαχανικά και ελαιόλαδο, είτε ρόφημα) που να αποτελείται (συνήθως) από κάποια πηγή πρωτείνης και ωφέλιμου λίπους και τελείωνει η υπόθεση[:-apple]

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Εγώ πάλι είμαι της άποψης πως δίνουμε υπερβολική σημασία απ'όσο χρειάζεται.
    Υπάρχουν πολλές επιλογές για τελευταίο γεύμα, δεν μπορούμε να πούμε απόλυτα φάε αυτό ή φάε το άλλο.
    Ας δούμε τι υπόλοιπο θερμίδων έχουμε, ας φτιάξουμε ένα γεύμα (είτε αυτό είναι στερεή τροφή-πχ κότατζ, ή γιαούρτι με αμύγδαλα/καρύδια, σολωμός με σαλάτα, κοτόπουλο με λαχανικά και ελαιόλαδο, είτε ρόφημα) που να αποτελείται (συνήθως) από κάποια πηγή πρωτείνης και ωφέλιμου λίπους και τελείωνει η υπόθεση[:-apple]


    </blockquote id=quote>


    Α μπράβο [:-thumbu] [:-thumbu]
    Hypertrophy for the win!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •