Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-03-08
    Location
    .
    Posts
    19

    Default Ερώτηση Για Κοτόπουλο Ψητό, Ρύζι, Κλπ..

    Σε μια διατροφη οταν μιλαμε για πχ 150γρ κοτοπουλο η 200γρ ρυζι εννοουμε ψημενο η ωμο?? Πχ εγω εχω περιπου 2500 θερμιδες συντηρησης με 5 φορες τν εβδομαδα γυμναστηριο και εχω στα γευματα μου για πρωτεινη συνηθως 150γρ κοτοπουλο,ψαρι,μπιφτεκι γαλοπουλα η μοσχαρι! Παντως απο δοκιμες 200γρ φιλετο κοτοπουλο στηθος γινετε 100γρ ψημενο...τα εχω μπερδεψει λιγακι!

  2. #2
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Δηλαδή τι σε προβληματίζει; Το τι θα γράφει στο χαρτί; Ανάλογα με τις ποσότητες που χρειάζεσαι σε κάθε γεύμα, ζύγισε τα όπως σε βολεύει... Είτε ωμά είτε βρασμένα... Αρκεί να ξέρεις πόσες θερμίδες και p/c/f παίρνεις από την κάθε ποσότητα[:-magnify]

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...υζι,ωμο

    και ψάξε για ακόμα ένα αντίστοιχο θέμα που έγινε locked (για τον ίδιο λόγο που θα γίνει και αυτό σε λίγο:-p)


    edit: http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=12659

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    ελα αρχηγε για να μη μπερδευεσαι και ψαχνεσαι οτι δηποτε θες να υπολογιζεις θα το υπολογιζεις αβραστο.τα θρεπτικα συστατικα δεν αλαζουν με το μαγειρεμα αρκει να ειναι ενα απλο βρασιμο η ψησιμο.τωρα απο κει και περα αν προσθετεις οτιδηποτε αλλο μπορει να ανεβουν οι θερμιδες τα λιπη και οι υδατανθρακες.αβραστα θα τα ζυγιζεις και θα τα υπολογιζεις

  5. #5
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    39

    Default

    Οταν ψηνω το κοτοπουλο στο φουρνο συνηθως του βαζω με το σπρει λαδι για να μην κολλησει κτλ...Αυτο το μετρω γενικα στις θερμιδες για το λιπος κτλ ή όχι?

  6. #6

    Default

    Τα φαγητά τα υπολογίζεις πάντα ωμά.Από εκεί και πέρα ότι βάλεις το μετράς σαν επιπλέον θερμίδες.πχ 100 γραμ(ζυγισμένο ωμό)στήθος κοτόπουλο έχει 130 θερμίδες περίπου.Αν βάλεις βάλεις πχ και μια κουταλια λάδι πάει +150 άρα συνολο 280 θερμίδες.άρα μετράς σε αυτό το γεύμα 30 γραμ πρωτείνης περίπου και 16,5 γραμμάρα λίπος(1,5γραμ από το φιλέτο+15γραμ περιπου απο το λάδι)

  7. #7
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    39

    Default

    Ευχαριστω, αυτο που κανω είναι οσο γινεται μετα το ψησιμο να 'σκουπιζω' το κοτοπουλο με λιγο χαρτι για να απορροφησει το περιττο ψημενο λαδι... Παντως μια κουταλια λαδι ειναι συνηθως περιπου 10γ λαδι δηλ γυρω στις 88 θερμιδες, και 100g κοτοπουλο περιπου 24γ πρωτεινη...

  8. #8
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Balth View Post
    Ευχαριστω, αυτο που κανω είναι οσο γινεται μετα το ψησιμο να 'σκουπιζω' το κοτοπουλο με λιγο χαρτι για να απορροφησει το περιττο ψημενο λαδι... Παντως μια κουταλια λαδι ειναι συνηθως περιπου 10γ λαδι δηλ γυρω στις 88 θερμιδες, και 100g κοτοπουλο περιπου 24γ πρωτεινη...

    100γρ κοτοπουλο εχουν 30γρ πρωτεινη, 4γρ λιπαρα ,0γρ υδατανθρακες και 166 θερμιδες, 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο ειναι 13,5γρ και ειναι 119 θερμιδες.

  9. #9
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by aris1994 View Post
    Τα φαγητά τα υπολογίζεις πάντα ωμά.Από εκεί και πέρα ότι βάλεις το μετράς σαν επιπλέον θερμίδες.πχ 100 γραμ(ζυγισμένο ωμό)στήθος κοτόπουλο έχει 130 θερμίδες περίπου.Αν βάλεις βάλεις πχ και μια κουταλια λάδι πάει +150 άρα συνολο 280 θερμίδες.άρα μετράς σε αυτό το γεύμα 30 γραμ πρωτείνης περίπου και 16,5 γραμμάρα λίπος(1,5γραμ από το φιλέτο+15γραμ περιπου απο το λάδι)
    τα κρεατα-ψαρια το ζυγιζεις παντα ψημενα και τους υδατανθρακες ωμους.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    100γρ κοτοπουλο εχουν 30γρ πρωτεινη, 4γρ λιπαρα ,0γρ υδατανθρακες και 166 θερμιδες, 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο ειναι 13,5γρ και ειναι 119 θερμιδες.
    από όσο ξέρω ο στήθος έχει περίπου 1,5 γραμ λιπος και το μπουτι 4!σορυ αν κανω λάθος.

  11. #11
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by aris1994 View Post
    από όσο ξέρω ο στήθος έχει περίπου 1,5 γραμ λιπος και το μπουτι 4!σορυ αν κανω λάθος.






    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12

    Default

    μια ερρώτηση.Εγώ είχα βρει φιλέτο μπουτι.καπου ειχα διαβασει οτι το φιλετο μπουτι εχει 4 γραμμαρια λιπος.Απο οτι καταλαβα αυτο που εβαλες αναφερει μπουτι,οχι φιλετο ομως.κανω λαθος?

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    @Dexter, τι πρόγραμμα είναι αυτό στο κινητό.

    Μπορείτε να ελέγχετε/επαληθεύετε τα stats κάθε τροφής και από τα site όπως του myfitnesspal.com, caloriesking.com και nutritiondata.self.com

  14. #14
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    39

    Default

    Εγω παιδιά τα στοιχεία που παρέθεσα τα είδα στους πίνακες σύστασης τροφών που ειναι στο οικείο τμημα διατροφής του φόρουμ και ειναι απο το Σισμανόγλειο τα στοιχεία αυτα... φανταζομαι οτι οι διαφορές πάντως είναι μικρές που άδικα σκάμε...

  15. #15
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by aris1994 View Post
    από όσο ξέρω ο στήθος έχει περίπου 1,5 γραμ λιπος και το μπουτι 4!σορυ αν κανω λάθος.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #16

    Default

    To πρόγραμμα ονομάζεται YAZIO


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •