Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 40
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-09-07
    Location
    .
    Posts
    11

    Default Προπόνηση με βάρη στο σπίτι

    Το πρώτο μου ουσιαστικό ποστ!

    Δεν είμαι κοινωνικός άνθρωπος και δεν μπορώ την πολυκοσμία και τη δυνατή μουσική. Και η εμπειρία μου από τα ένα δύο γυμναστήρια ήταν θλιβερή. Δεν λέω πως φταίνε τα γυμναστήρια-λέω πως προτιμώ μετά τη δουλειά να κατέβω στο υπόγειο μου, που έχω πάγκο-αλτήρες-μπάρα-ελεύθερα κιλά όπως και ποδήλατο και ελλειπτικό και να λιώσω εκει.

    Θεωρείτε πως μπορώ έτσι να συνεχίσω ή να κοιτάξω για γυμναστήριο. Μέχρι τώρα το πράγμα πάει στρωτά και είμαι ικανοποιημένος, αλλά θέλω το καλύτερο δυνατό. Γνώμες σας, παρακαλώ!

    Μιχάλης

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Bασικός παράγοντας στην προπόνηση είναι ο χώρος που γυμνάζεσαι να σου αρέσει και να σε ικανοποιεί(όσο γίνεται βέβαια γιατί δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα..)
    Αν αφού όπως λες έχεις τον εξοπλισμό σπίτι σου και πιστεύεις πως θα τηρήσεις ένα πρόγραμμα τότε προπονήσου σπίτι.
    Κι εγώ σπίτι κάνω προπόνηση, έχω μετατρέψει ένα δωμάτιο σε μίνι γυμναστήριο αλλά κατά περιόδους πηγαίνω και σε γυμναστήριο για αλλαγή και για να αλλάζω ασκήσεις μιας και δεν έχω τα μηχανήματα που έχουν εκεί (πχ πρέσσα, σμιθ)
    Βλέπεις και κρίνεις[:-apple]

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-08
    Location
    Greece.
    Posts
    25

    Default

    εφ οσον εχεις δυνατοτητα ... σπιτι χαλαρααα!!!! απο τοτε που ξεκινησα σπιτι βρηκα την υγεια μου.... σκουοτ ,αρσεις,πιεσεις ,κι αγιος ο θεος!

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Μια χαρά είναι το κατ' οίκον(ενίοτε και καλύτερο) , κι εγώ σπίτι μου κάνω τον μισό χρόνο.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Wolfszeit

    Το πρώτο μου ουσιαστικό ποστ!

    Δεν είμαι κοινωνικός άνθρωπος και δεν μπορώ την πολυκοσμία και τη δυνατή μουσική. Και η εμπειρία μου από τα ένα δύο γυμναστήρια ήταν θλιβερή. Δεν λέω πως φταίνε τα γυμναστήρια-λέω πως προτιμώ μετά τη δουλειά να κατέβω στο υπόγειο μου, που έχω πάγκο-αλτήρες-μπάρα-ελεύθερα κιλά όπως και ποδήλατο και ελλειπτικό και να λιώσω εκει.

    Θεωρείτε πως μπορώ έτσι να συνεχίσω ή να κοιτάξω για γυμναστήριο. Μέχρι τώρα το πράγμα πάει στρωτά και είμαι ικανοποιημένος, αλλά θέλω το καλύτερο δυνατό. Γνώμες σας, παρακαλώ!

    Μιχάλης
    </blockquote id=quote>

    και βεβαια μπορεις. ειδικα αν δεν πολυγουσταρεις τα μηχανηματα.

    κι εγω στην ιδια φαση ειμαι. δεν συγκρινεται με τπτ με το γυμναστηριο. κανεις οτι θες και οποτε θες.

    παρε και ενα σετ ορθοστατες αν δεν εχεις για σκουοτ, καλημερες κλπ.

    εγω το μονο που θαθελα να εχω, αλλα δεν μπορω λογο χωρου, ειναι τροχαλια για πλατη

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-09-09
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    Εγω παλι δεν χρησημοποιω πολλα κιλα.εχω δυο αλτηρες ενα ποδηλατο Ελβετικη και αυτοσχεδιαζω μονος μου.

    HOME SWEET HOME!
    You know I'm bad.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    μακάρι να είχα και εγώ ένα υπόγειο με όργανα-ηρεμία,δικιά μου μουσική,δεν θα με ενοχλούσαν.
    Μπορείς να φωνάξεις και κάποιον φίλο σου(αν δεν σε ενοχλεί) για βοήθεια.
    Συμβουλή μου,δίνε το μήνα ή το 2μηνο κάποια λεφτά ώστε να παίρνεις μερικές ροδέλες βάρη έξτρα(ή κάποιο όργανο) ώστε να είσαι συνέχεια προετοιμασμένος για νέες ασκήσεις ή αύξηση στην δύναμη.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-09
    Location
    .
    Posts
    26

    Default

    Κι εγω προπονιση σπίτι μου κάνω ,εχω αυτον το Παγκο και Ορθοστατες

    δυο Ρυθμιζόμενα χαλύβδινα υποστηριγματα

    Αλτηρες , μπαρα , δυσκοi
    ενα μαγνητικό ποδήλατο για ζεσταμα και λιγο Cardio , αυτοσχεδιο μπλοκ γαμπας .
    Τωρα σκεφτομαι na προσθεσω mia τροχαλια πλατης


    Εδω δινωνται φραγκα για "playbox" !

    Πμορει να γινει οντος σοβαρη προπονιση και στο σπίτι !

  9. #9
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    Εγω εχω ενα παγκο, μια μπαρα, δυο αλτηρες, τα κιλα και ενα πολυοργανο και κανω πολυ ουσιαστικη προπονηση (βαση εξελιξης του σωματος μου)
    Dont set your goals higher than you can reach

  10. #10
    New Member
    Join Date
    22-09-07
    Location
    thessaloniki
    Posts
    35

    Default

    Σπιτι ειναι για μενα πολυ καλυτερα.Μετα απο αρκετους μηνες γυμναστηριου,αποφασισα αφου ειχα χωρο,να αγορασω βαρη.Εχω 1 μπαρα,ενα πολυμηχανημα,αλτηρες,εκανα μια βαση για να μπορω να κανω καθισματα,διαφορα κιλα,παγκο,και το κυριωτερο...πηγαινω και κανω οποτε θελω!!!
    e=mc2

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    αν μπορεις σπιτι εννοειται.ουτε περιμενεις στην σειρα ουτε να ιδρωνουν τα μηχανηματα σου τιποτα.μακαρι να χα αυτη την δυνατοτητα.μονο στην ροδο παω σε κανονικο γυμναστηριο εχει τα παντα και παντα βρισκεις χωρο.

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Patra, Achaia, Greece.
    Posts
    2

    Default

    Επι του συγκεκριμενου θεματος (γυμναστικη στο σπιτι) θελω και εγω λιγη βοηθεια.
    Κατ'αρχην,ειμαι νεο μελος,λεγομαι Βασιλης απο την Πατρα 26 ετων 1,80 75 kg.
    Με την γυμναστικη ασχολουμαι απο το λυκειο σε διαφορα γυμναστηρια,αλλα οχι συνεχες,δηλ. πηγαινα εναμιση χρονο.εκανα διαλειμμα 6μηνες κτλ.Το τελευταιο εξαμηνο αγορασα μεταχειρισμενα αλλα αχρησιμοποιητα ενα πολυοργανο γυμναστικης Body solid (http://www.bodysolid.com/Home/item.cfm?id=249) ενα ημι-επαγγελματικο ελλειπτικο,μια κατασκευη για κατω κοιλιακους-βυθισεις-μονοζυγο,200+ κιλα βαρη και αλτηρες.
    Γενικα εχω ογκο (οχι τρελα πραγματα),αλλα για αρκετο καιρο ειχα κολλησει.Μετα απο διαβασμα στο φορουμ,δοκιμασα να κανω ασκησεις μεχρι εξαντλησεως και φαινεται να ξεκολλαω.Γενικα, κανω μερα-παραμερα την βδομαδα προπονηση: πρωτη μερα στηθος-τρικεφαλα,ρεπο,ωμοι-ποδια,ρεπο,πλατη δικεφαλα και παλι απο την αρχη.Παντα κανω διατασεις πριν απο καθε επαναληψη και ζεσταμα στην αρχη.Επισης κανω δισετ,δηλ. πρωτη επαναληψη πρωτης ασκησης στηθους (πιεσεις επικλινη) μεχρι εξαντλησεως και χωρις διαλλειμα μπαινω στους τρικεφαλους (πχ βυθισεις).Αυτο ειναι ενα σετ.Κανω 3 ασκησεις με 4 σετ των 8-10 επαναληψεων με κιλα απο 70% περιπου και αυξανω μεχρι το 3ο σετ max και στο 4ο μειωνω λιγο.
    Διατροφικα,τρωω πρωινο ενα τοστ με τυρι-παριζα ή γαλοπουλα και λευκο ψωμι,στις 11 το ιδιο, 4 που σχολαω τρωω μεσημεριανο ο,τι εχει σπιτι (συχνα μεχρι σκασμου γιατι πειναω),κατα τις 7 συνηθως κανα φρουτο και τρωω και βραδυνο φρουτα και καποιες φορες ο,τι ειχε το μεσημερι αλλα πιο λιγο.
    Θελω βοηθεια στα εξης:
    1:Στηθος εχω πολυ ογκο πανω εξωτερικα και κατω εσωτερικα.Θελω να σχηματοποιηθει καλυτερα παιρνοντας ογκο εσωτερικα ψηλα και κατω γενικα,να παρει πιο ολοκληρωμενο σχημα.Θελω να μου πειτε ασκησεις.
    2:Πειτε μου αν κανω γενικα καποια λαθη-παραληψεις απο ο,τι περιγραφω καθως επισης καποιο αλλο προγραμμα γιατι τωρα θα αλλαξω.Λεω να δοκιμασω αυτο που διαβασα ''Αφαιρετικό σετ με παύση-ανάπαυση και βοηθητικές επαναλήψεις΄΄.Με αυτη την μεθοδο μπορω να κανω διπλα σημεια την ημερα (δισετ ή μη?).Και αν καταλαβα,σε καθε σημειο κανω 3 ασκησεις με 2 επαναληψεις για καθε ασκηση.
    3:Δουλευω σε μπαρ,αρα 8 ωρες+ συνεχους ορθοστασιας και εχω προβλημα (κουραζομαι ευκολα και γρηγορα ιδιαιτερα στα γονατα) οταν γυμναζω ποδια.Δηλ. στο ελλειπτικο μηχανημα με πιανουν τα γονατα και κουραζομαι στα 2 λεπτα (!!!) και στα βαρη κουραζομαι γρηγορα.Καποιες προτασεις?
    4:Στο πολυμηχανημα με χρηση και καποιον εξαρτηματων κανω πανω απο 40 ασκησεις,οποτε προτεινετε ασκησεις ελευθερα.Εχω μια απορια ομως.Τοσα χρονια που κανω γυμναστικη,δεν εχω κανει νομιζω αρσεις θανατου και απο οτι εχω καταλαβει ειναι σημαντικες (ισως εχω κανει και δεν το ξερω).Μπορει ενας να μου την περιγραψει?
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  13. #13
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Patra, Achaia, Greece.
    Posts
    2

    Default

    Επι του συγκεκριμενου θεματος (γυμναστικη στο σπιτι) θελω και εγω λιγη βοηθεια.
    Κατ'αρχην,ειμαι νεο μελος,λεγομαι Βασιλης απο την Πατρα 26 ετων 1,80 75 kg.
    Με την γυμναστικη ασχολουμαι απο το λυκειο σε διαφορα γυμναστηρια,αλλα οχι συνεχες,δηλ. πηγαινα εναμιση χρονο.εκανα διαλειμμα 6μηνες κτλ.Το τελευταιο εξαμηνο αγορασα μεταχειρισμενα αλλα αχρησιμοποιητα ενα πολυοργανο γυμναστικης Body solid (http://www.bodysolid.com/Home/item.cfm?id=249) ενα ημι-επαγγελματικο ελλειπτικο,μια κατασκευη για κατω κοιλιακους-βυθισεις-μονοζυγο,200+ κιλα βαρη και αλτηρες.
    Γενικα εχω ογκο (οχι τρελα πραγματα),αλλα για αρκετο καιρο ειχα κολλησει.Μετα απο διαβασμα στο φορουμ,δοκιμασα να κανω ασκησεις μεχρι εξαντλησεως και φαινεται να ξεκολλαω.Γενικα, κανω μερα-παραμερα την βδομαδα προπονηση: πρωτη μερα στηθος-τρικεφαλα,ρεπο,ωμοι-ποδια,ρεπο,πλατη δικεφαλα και παλι απο την αρχη.Παντα κανω διατασεις πριν απο καθε επαναληψη και ζεσταμα στην αρχη.Επισης κανω δισετ,δηλ. πρωτη επαναληψη πρωτης ασκησης στηθους (πιεσεις επικλινη) μεχρι εξαντλησεως και χωρις διαλλειμα μπαινω στους τρικεφαλους (πχ βυθισεις).Αυτο ειναι ενα σετ.Κανω 3 ασκησεις με 4 σετ των 8-10 επαναληψεων με κιλα απο 70% περιπου και αυξανω μεχρι το 3ο σετ max και στο 4ο μειωνω λιγο.
    Διατροφικα,τρωω πρωινο ενα τοστ με τυρι-παριζα ή γαλοπουλα και λευκο ψωμι,στις 11 το ιδιο, 4 που σχολαω τρωω μεσημεριανο ο,τι εχει σπιτι (συχνα μεχρι σκασμου γιατι πειναω),κατα τις 7 συνηθως κανα φρουτο και τρωω και βραδυνο φρουτα και καποιες φορες ο,τι ειχε το μεσημερι αλλα πιο λιγο.
    Θελω βοηθεια στα εξης:
    1:Στηθος εχω πολυ ογκο πανω εξωτερικα και κατω εσωτερικα.Θελω να σχηματοποιηθει καλυτερα παιρνοντας ογκο εσωτερικα ψηλα και κατω γενικα,να παρει πιο ολοκληρωμενο σχημα.Θελω να μου πειτε ασκησεις.
    2:Πειτε μου αν κανω γενικα καποια λαθη-παραληψεις απο ο,τι περιγραφω καθως επισης καποιο αλλο προγραμμα γιατι τωρα θα αλλαξω.Λεω να δοκιμασω αυτο που διαβασα ''Αφαιρετικό σετ με παύση-ανάπαυση και βοηθητικές επαναλήψεις΄΄.Με αυτη την μεθοδο μπορω να κανω διπλα σημεια την ημερα (δισετ ή μη?).Και αν καταλαβα,σε καθε σημειο κανω 3 ασκησεις με 2 επαναληψεις για καθε ασκηση.
    3:Δουλευω σε μπαρ,αρα 8 ωρες+ συνεχους ορθοστασιας και εχω προβλημα (κουραζομαι ευκολα και γρηγορα ιδιαιτερα στα γονατα) οταν γυμναζω ποδια.Δηλ. στο ελλειπτικο μηχανημα με πιανουν τα γονατα και κουραζομαι στα 2 λεπτα (!!!) και στα βαρη κουραζομαι γρηγορα.Καποιες προτασεις?
    4:Στο πολυμηχανημα με χρηση και καποιον εξαρτηματων κανω πανω απο 40 ασκησεις,οποτε προτεινετε ασκησεις ελευθερα.Εχω μια απορια ομως.Τοσα χρονια που κανω γυμναστικη,δεν εχω κανει νομιζω αρσεις θανατου και απο οτι εχω καταλαβει ειναι σημαντικες (ισως εχω κανει και δεν το ξερω).Μπορει ενας να μου την περιγραψει?
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    13-05-09
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    [quote]Originally posted by Wolfszeit

    Το πρώτο μου ουσιαστικό ποστ!

    Δεν είμαι κοινωνικός άνθρωπος και δεν μπορώ την πολυκοσμία και τη δυνατή μουσική. Και η εμπειρία μου από τα ένα δύο γυμναστήρια ήταν θλιβερή. Δεν λέω πως φταίνε τα γυμναστήρια-λέω πως προτιμώ μετά τη δουλειά να κατέβω στο υπόγειο μου, που έχω πάγκο-αλτήρες-μπάρα-ελεύθερα κιλά όπως και ποδήλατο και ελλειπτικό και να λιώσω εκει.

    Θεωρείτε πως μπορώ έτσι να συνεχίσω ή να κοιτάξω για γυμναστήριο. Μέχρι τώρα το πράγμα πάει στρωτά και είμαι ικανοποιημένος, αλλά θέλω το καλύτερο δυνατό. Γνώμες σας, παρακαλώ!

    Μιχάλης


    -------------

    Καλά κάνεις.Προσωπικά κάνω το ίδιο ,πάγκος ,ορθοστάτες ,πολυμηχάνημα,μονόζυγο,ποδήλατο σε ένα δωμάτιο.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    basil80 καλησπερα, δεν εχω πειρα απο αυτα τα πραγματα, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα θα ηθελα την βοηθεια την δικη σου. ειπες οτι εχεις παρει ενα πολυοργανο. πως το βλεπεις??? σου βγηκε καλο?? στα φορουμ του εξωτερικου τα θεωρουν πολυ καλα, την συγκεκριμενη μαρκα, αλλα ποτε δεν ξερει κανεις αν ο αλλος που γραφει ειναι και αυτος που τα πουλαει. εισαι ευχαριστημενος?? ειναι γερο ή ψευτικο?? ειναι ακριβο σε σχεση με τα υπολοιπα, και επειδη ενδιαφερομαι για αγορα, θα ηθελα να μου πεις την αποψη σου σαν χρηστης.
    ευχαριστω και χρονια πολλα σε ολους.

  16. #16

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zerdes

    basil80 καλησπερα, δεν εχω πειρα απο αυτα τα πραγματα, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα θα ηθελα την βοηθεια την δικη σου. ειπες οτι εχεις παρει ενα πολυοργανο. πως το βλεπεις??? σου βγηκε καλο?? στα φορουμ του εξωτερικου τα θεωρουν πολυ καλα, την συγκεκριμενη μαρκα, αλλα ποτε δεν ξερει κανεις αν ο αλλος που γραφει ειναι και αυτος που τα πουλαει. εισαι ευχαριστημενος?? ειναι γερο ή ψευτικο?? ειναι ακριβο σε σχεση με τα υπολοιπα, και επειδη ενδιαφερομαι για αγορα, θα ηθελα να μου πεις την αποψη σου σαν χρηστης.
    ευχαριστω και χρονια πολλα σε ολους.
    </blockquote id=quote>


    Δες λίγο εδώ προς το τέλος νομίζω σε ενδιαφέρει

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=10099

  17. #17
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εγω παιδια παντως προτιμω το γυμναστηριο γιατι σπιτι δεν μπορω να εχω βοηθεια..κατι που το θεωρω αρκετα σημαντικο..σε καποιες ασκησεις στα τελευταια κυριως σετ θες να φορτωσεις και σπιτι ισως να το φοβασαι και να το σκεφτεσαι..επισης δεν ξερω γιατι αλλα με φτιαχνει λιγο η ατμοσφαιρα του γυμναστηριου..πολλες φορες κοιταω καποιον να παιζει περισσοτερα κιλα και αμεσως μπριζωνω περισσοτερο,πεισμωνω..παντως στο σπιτι θα θελα να κανω την αεροβια μου αλλα εχω εναν διαδρομο της πλακας πολυ στενο που πλεον δεν με βολευει να κανω..μαζευω ομως λεφτα τωρα εχω 500 και μολις τα τριπλασιασω θα παρω εναν καλο..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Nίκο και μένα θα μ'άρεσε να πήγαινα σε γυμναστήριο αλλά οι συνθήκες/περιστάσεις του καθενός είναι διαφορετικές.
    Προσωπικά με συμφέρει να έχω σπιτικό γυμναστήριο, έχω μετατρέψει ένα ολόκληρο δωμάτιο σε τόπο βασανιστηρίων:D.
    Εδώ έχουμε όλο κι όλο ένα gym το οποίο είναι και καλά fitness club, ξέρεις με τη δυναμική πιατέλα(το power plate δηλαδή..)
    Κάνοντας σπίτι, εξοικονομώ χρόνο και χρήμα (βάλε βενζίνες και το χρόνο πήγαινε έλα) άσε που κάνω όποτε γουστάρω κι όχι όταν γουστάρουν οι ιδιοκτήτες να το κλείνουν επειδή τη μία έχει γιορτή την άλλη πάνε διακοπές κοκ..
    Όσο για θέμα σπόττερ, συμφωνώ, γι αυτό άλλωστε σε λίγο καιρό θα εμπλουτίσω το gym μου με πολυμηχάνημα που είναι και σμιθ.
    Και όποτε πηγαίνω Αθήνα, πάω σε γυμναστήριο και κάνω την προπονησούλα μου και αλλάζω κι όλας περιβάλλον[:-apple]

  19. #19

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    9 στις 10 φορές οι περιστασιακοί βοηθοί στα γυμναστήρια είναι κοιμήσηδες ή ελαφρώς χ3στ3ς:D.'Η θα πάρουν όλο το βάρος αυτοί ή θα περιμένουν να κολλήσεις κανένα 5 λεπτο να σε δουν να κοκκινίζεις και να φωνάζεις και μετά θα το πιάσουν το νόημα , που αυτό είναι 100 φορές χειρότερο από το να κολλήσεις. Ακόμα και παιδιά που φαίνονται έμπειρα στα βάρη δεν είναι πάντα καλοί βοηθοί και δεν γίνεται να μάθουν να βοηθάνε όταν το θέλουμε εμείς. Πια δεν εμπιστεύομαι κανένα σχεδόν , 2-3 άτομα γνωστά και πάλι τα κιλά δεν είναι υπερβολικά.

    Α και πολλές φορές οι γυναίκες γυμνάστριες είναι καλύτερες από τους γυμναστές, της λες βοήθα από την 7η πχ και καταλαβαίνει με τη μία , δεν βάζει τα χέρια της στη μπάρα από την 1η επανάληψη που είναι υπερβολικά εκνευριστικό![:-headache][:-irked]

  20. #20
    Pumping Iron dorogoi's Avatar
    Join Date
    12-05-09
    Location
    Larisa, Greece.
    Posts
    414

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    9 στις 10 φορές οι περιστασιακοί βοηθοί στα γυμναστήρια είναι κοιμήσηδες ή ελαφρώς χ3στ3ς:D.'Η θα πάρουν όλο το βάρος αυτοί ή θα περιμένουν να κολλήσεις κανένα 5 λεπτο να σε δουν να κοκκινίζεις και να φωνάζεις και μετά θα το πιάσουν το νόημα , που αυτό είναι 100 φορές χειρότερο από το να κολλήσεις. Ακόμα και παιδιά που φαίνονται έμπειρα στα βάρη δεν είναι πάντα καλοί βοηθοί και δεν γίνεται να μάθουν να βοηθάνε όταν το θέλουμε εμείς. Πια δεν εμπιστεύομαι κανένα σχεδόν , 2-3 άτομα γνωστά και πάλι τα κιλά δεν είναι υπερβολικά.

    Α και πολλές φορές οι γυναίκες γυμνάστριες είναι καλύτερες από τους γυμναστές, της λες βοήθα από την 7η πχ και καταλαβαίνει με τη μία , δεν βάζει τα χέρια της στη μπάρα από την 1η επανάληψη που είναι υπερβολικά εκνευριστικό![:-headache][:-irked]
    </blockquote id=quote>

    Γι΄αυτο το λογο εχω βαλει τις φωνες στο gym πολλες φορες. Οντως ειναι πολυ εκνευριστικο ;)
    Itan treis kai meinan eksi

  21. #21
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Φιλε αντρεα να ηξερες τι εχω τραβηξει απο ηλιθιους σποτερ... παλια ειχα ενα φιλαρακι που καναμε καθε φορα σχεδον ιδια ωρα προπονηση και αλληλοβοηθιομασταν πολυ καλα, μετα εφυγε και περα απο καποια συγκεκριμενα ατομα που ξερουν, υπαρχουν φορες που γυριζω στο gym να φωναξω βοηθο και εχω γνωριστει με τους παντες σχεδον ετσι! Ε το τι μαλακιες εχω παθει δεν λεγεται,ακομα και ενα γομαρι που ειχα απο πανω μου στον παγκο τον οριζοντιο ,κολλησα στην 2η επαναληψη ειχα κατακοκκινησει και εκεινος τπτ! Παλεψα να τα σηκωσω ρισκαροντας που εβαζα ωμο και του φωναζω μια βοηθα ρε,ε και τα πιανει με τοση δυναμη κοντεψε να σηκωσει και εμενα μαζι... και μετα γυριζει και μου λεει αν χρειαστεις βοηθεια στον επικλινη εδω θα μαι!
    Γενικως δυσκολα βρισκεις καλο σποτερ, γτ περα απο αυτους που δεν βοηθανε καθολου ειναι και αυτοι που βοηθανε πολυ , οι χεστες που λεει και ο αντρεας , και εγω ο μλκς καθε φορα πριν ζητησω βοηθεια τους εξηγω, φιλε θελω λιγη βοηθεια κυριως στις τελευταιες για να υπαρχει μια συνεχης ροη στην κινηση να μην σταματησω καθολου... ναι ναι ξερω ξερω αυτοι και @@

  22. #22
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    της λες βοήθα από την 7η πχ και καταλαβαίνει με τη μία , δεν βάζει τα χέρια της στη μπάρα από την 1η επανάληψη που είναι υπερβολικά εκνευριστικό![:-headache][:-irked]
    </blockquote id=quote>

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι το να κάνει ο άλλος την κίνηση μαζί σου από την πρώτη επανάληψη, χωρίς να αγγίζει όμως, βοηθάει πολύ ψυχολογικά.
    Έτσι πιάνει σε εμένα και όποτε μου ζητάν βοήθεια έτσι το κάνω και γενικά τους βλέπω ευχαριστημένους...
    Μου φαίνεται τελείως άκυρο να κάθομαι πάνω απ το κεφάλι του άλλου και απλά να τον κοιτάω σαν χαζός μέχρι να κολλήσει... Αφού να φανταστείτε, κάνω την κίνηση και παίρνω και τις ανάσες κανονικά σαν να την κάνω εγώ...:D Μου φαίνεται ότι βοηθάει πολύ!

  23. #23

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Σωκράτη δεν λέω να τον κοιτάς μεχρί να κολλήσει , όντως αυτό είναι άκυρο:D

    Απλά για μένα είναι προτιμότερο να έχει τα χέρια κοντά στη μπάρα αλλά να μην την ακουμπάει. Πάντως πρέπει να έχεις εκνευρίσει αρκετό κόσμο αλλά επειδή είσαι ψηλό παιδί μάλλον σε φοβούνται και δεν στο λένε[:-angel]

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Attached Image:


    :D:D:D:D:D

  25. #25
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    οντως ποτε δεν ξερεις πως βοηθαει καποιος..μου εχει τυχει γυμναστης που δινει τοσο πολυ που ενω σαν τελευταιο σετ επρεπε να ζοριστω περισσοτερο απολα ζοριζομουν λιγοτερο..τα παιρνε ολα και μου λεγε οχι ρε λιγο εδωσα..εμενα μου αρεσει να εχει τα χερια κοντα οχι απο πανω και μολις δει οτι ζοριζομαι να δωσει μονο τοσο ωστε να συνεχιστει η κινηση..δηλαδη να μην την αφησει να κολλησει καθολου αλλα αυτο να γινει με ενα ανεπαισθητο τσακ που θα μου κανει 1 δευτερολεπτο πριν κολλησω..και εγω ετσι βοηθαω οταν μου ζητανε..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  26. #26
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Σωκράτη δεν λέω να τον κοιτάς μεχρί να κολλήσει , όντως αυτό είναι άκυρο:D

    Απλά για μένα είναι προτιμότερο να έχει τα χέρια κοντά στη μπάρα αλλά να μην την ακουμπάει. Πάντως πρέπει να έχεις εκνευρίσει αρκετό κόσμο αλλά επειδή είσαι ψηλό παιδί μάλλον σε φοβούνται και δεν στο λένε[:-angel]
    </blockquote id=quote>

    Και εγώ αυτό λέω βασικά... Απλά μου φαίνεται ότι βοηθάω και ψυχολογικά με αυτό που κάνω[:-angel]
    Πάντως παίζει και αυτό που λες... Και δεν το είχα σκεφτεί...:D

    Ειρήνη το λάβαμε το μήνυμα:D

  27. #27

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Εχω ενάμιση χρόνο που κάνω βάρη στο γκαράζ μου. Αποφάσισα να εγκαταλείψω τα εγκόσμια διότι
    στά φιτνεσάδικα του χωριου μου στραβωσα όλες τις φτήνομπαρες τους και αισθάνομαι άσχημα γιαυτό,
    και επίσης αποφασισα ότι δεν θέλω να μου επιρήπτουν ευθήνες σε περίπτωση που δεν μπορέσω πχ να
    πάρω τα κιλά στο σκουώτ και αποφασίσω να αμολήσω τη μπάρα όταν ανέμελες πιτσιρίκες και πιτσιρικάδες
    άσχετοι, κάνουν socialising από πίσω μου.
    Λοιπόν γιαυτό γκαράζ και πάλι γκαράζ.

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    ΓΕΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΗΔΗ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ.ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΓΚΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΑ.ΨΑΧΝΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΒΡΩ ΦΘΗΝΑ ΕΔΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 9-10 ΕΥΡΩ ΤΑ 5 ΚΙΛΑ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  29. #29
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    επειδη εισαι αρχαριος ακομα,γνωμη μου ειναι να γραφτεις σε ενα γυμναστηριο για να σου δειξουν καποιες ασκησεις και να εχεις και επιβλεψη!!

  30. #30
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Στο σπιτι δε θα κανεις τπτ. Οι ασκησεις και οι δυνατοτητες ειναι ελαχιστες. Εκτος και αν φτιαξεις ολοκληρωμενο gym που δεν προκειται. Το σωμα που θα κανεις ειναι ουτε το 20% αυτου που θα μπορουσες.
    Ασε που μετα απο λιγες μερες θα βαρεθεις, στανταρ.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Με Βάρη Στο Σπίτι.
    By ellas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 06-07-10, 20:16
  2. που μπορω να βρω μπαρα και βαρη για το σπιτι;
    By epitafios in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 22-05-09, 21:47
  3. Πρόγραμμα Με Βάρη Για Το Σπίτι?
    By fnzakafntz in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-05, 22:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •