Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-03-11
    Posts
    28

    Default Προπόνηση Στήθους Για Συμμετρία

    καλησπερα. ασχολουμαι με τα βαρη περιπου 1.5 χρονο ασταματητα και εχω φτιαξει αρκετα. το θεμα μου ειναι οτι δεν παιρνω στο στηθος σε επιπεδο να φαινεται ασχημο με το υπολοιπο σωμα και ιδιαιτερα με τους κοιλιακους στους οποιους εχω αρκετο ογκο (αν και θελουν ακομα αρκετη γραμμωση) . σκεφτομαι ειτε να ελατωσω τους κοιλιακους (απο 3 την εβδομαδα να κανω 2 και να μην βαζω βαρη) ειτε να κανω προπονηση στηθους ανα 2 μερες.


    τι μου προτεινετε να κανω? μηπως αν αυξησω τις προπονησεις στο στηθος μου θα το υπερπροπονησω και δεν θα καταφερω κατι εκτος απο το να κουραζομαι?

  2. #2
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Καλησπέρα.
    Γράψε μας τι ασκήσεις κάνεις για το στήθος πρώτα φίλε.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-03-11
    Posts
    28

    Default

    οκ. λοιπον
    1η ασκηση: πιεσεις επικληνους παγκου (6/6/6/12)
    2η ασκηση: chest incline (4 * 6-6-6 drop set) δεν ξερω αν ολα τα γυμναστηρια εχουν αυτο το μηχανημα....
    3η ασκηση: εκτασεις τροχαλια ξαπλωμενος (6/6/6/12)
    4η ασκηση: chest press (4 * 6-6-6 drop set)
    5h ασκηση: πιεσεις τροχαλιας απο πανω + push ups (6-max 2set)

  4. #4
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Περιορίσου σε 3 ασκήσεις :

    Επικληνής πάγκος 3*12-8-6
    Ίσιος πάγκος 3*12-8-6
    Επικληνή ή ίσια ανοίγματα με αλτήρες(flys) 3*12-8-6

    Με τόσες ασκήσεις που είχες, υπερπροπονούσες το στήθος σου, δεν χρειάζεται τόσο όγκο προπόνησης..

    Αν θες, καμιά φορά βάζε εμβόλιμα και κανα superset βυθίσεις μετά απο κάποια πίεση.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    συμφωνω απολυτα με τον Λεωνιδα.απο τοτε που εκατσα και σκεφτηκα σοβαρα και εβαλα μονο 3 ασκησεις στο στηθος(με οσο το δυνατον τελεια τεχνικη) ειδα αξιοσημειωτες διαφορες στην εμφανιση του στηθους μου!!

  6. #6
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Quote Originally Posted by spyman View Post
    οκ. λοιπον
    1η ασκηση: πιεσεις επικληνους παγκου (6/6/6/12)
    2η ασκηση: chest incline (4 * 6-6-6 drop set) δεν ξερω αν ολα τα γυμναστηρια εχουν αυτο το μηχανημα....
    3η ασκηση: εκτασεις τροχαλια ξαπλωμενος (6/6/6/12)
    4η ασκηση: chest press (4 * 6-6-6 drop set)
    5h ασκηση: πιεσεις τροχαλιας απο πανω + push ups (6-max 2set)
    Ποσες ημερες εισαι πιασμενος μετα απο τετοιο προγραμμα? Εαν εισαι?
    Last edited by Kos316; 14-05-11 at 00:02.
    ..addicted to that Rush

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    το θεμα ειναι επισης αν ειναι πρησμενος στο στηθος γιατι μ ολα αυτα νομιζω πιο πολυ θα πιανεται ωμους και τρικεφαλους ..χαχα

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-03-11
    Posts
    28

    Default

    1ον το εχω σκεφτει παρα πολλες φορες να μειωσω τις ασκησεις αλλα μετα σκεφτηκα οτι κατι θα ξερει ο γυμναστης μου και θα μου βαζει αυτες τις ασκησεις...
    2ον δεν βαζω παρα πολλα κιλα οποτε ποιανομαι μονο στο στηθος και καθολου στους ομους και τα 3κεφαλα
    3ον μετα απο αυτη την προπονηση ειμαι ποιασμενος στο στηθος για κανα 2ημερο το πολυ.

    το θεμα μου ειναι οτι μπαινω σιγα σιγα στη γραμμωση οποτε πρεπει να κανω πολλες ασκησεις. (αν δεν κανω λαθος)
    γινεται να κανω γραμμωση και ταυτοχρονα να αυξηθει το στηθος?
    τλκ με τους κοιλιακους τι να κανω? να τους σταματησω τελειως η να κανω περισσοτερες επαναλυψεις χωρις κιλα?

  9. #9
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Κοιταξε αν διαβασεις στο φορουμ διαφορα θεματα θα καταλαβεις οτι η γραμμωση ειναι θεμα διατροφης και αεροβιας.Εγω δλδ αμα τρωω 500 θερμιδες λιγοτερες,κανω αεροβια και κανω 3 σετ χ 8 επαναληψεις στα βαρη, δε θα χασω λιπος?εννοειτε πως ναι.Καμμια σχεσh δεν εχει αυτο που σου ειπαν για να χασεις λιπος, να κανεις πολλες ασκησεις-επαναληψεις δηλαδη. Οταν κανεις γραμμωση χανεις κιλα δηλαδη λιπος, μαζι με καποιους μυς παντα.Αναλογα τι διατροφη κανεις εξαρταται αν θα χασεις πολυ λιπος και λιγο μυικη μαζα ή το αντιθετο :/ . Στο στηθος γινεται και καποια συσσωρευση λιπους αρα το βλεπω δυσκολο να μεγαλωσει σε περιοδο τετοια.Μην βιαστεις παντως οπως κανουν ολοι για να βγεις σε 20 μερες στην παραλια,θα το μετανοιωσεις μετα ;/
    Κοιλιακους εγω γυμναζω 2 φορες την εβδομαδα και πραγματικα καταλαβαινω οτι κανω δουλεια.Τωρα πολλοι τους γυμναζουν και παραπανω μερες τι να πω.Οπως σου ειπαν τα παιδια κανεις πολλες ασκησεις και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σετ για στηθος...μεχρι 3-4 ασκησεις και απο 3 σετ ειναι καλα πιστευω...ειδικα αμα δεν εισαι προχωρημενος
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  10. #10
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    αλλα μετα σκεφτηκα οτι κατι θα ξερει ο γυμναστης μου και θα μου βαζει αυτες τις ασκησεις...
    Προφανώς δεν έχει την παραμικρή ιδέα.
    Εμείς σου είπαμε τί να κάνεις, η επιλογή δική σου φίλε.

    Συμφωνώ με οτι σου είπε και ο φίλος perakis όσων αφορά και τη γράμμωση..
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    βασικα το ολο θεμα περι υπερπροπονησης αρχιζει και γινεται καραμελα και δεν ξερω γιατι....το θεμα ειναι φιλε μου οτι ειναι τοσο κερδοφορα τα split τυπου bb αλλα και η μιμηση προπονησεων ατομων που εφτασαν καπου με διαφορες μεθοδους???
    απλα τα πραγματα !πειραματισου....δεν τι ταιριαζει στο σωμα σ!
    τωρα οσο για γραμμωση αποψη μου ειναι απο την στιγμη που υποτιθεται ριχνεις τις θερμιδες συντηρησης σ με υποθερμιδικη για πιο λογω να παιξεις 8αρες με full κιλα με την προυποθεση οτι μειωμενος υδατανθρακας σημαινει μειωμενη αναρρωση..κτλ.αλλωστε προγραμματα οπως το all in one που ειδα παραπανω εχων εως και 3 φορες την ιδια μυικη ομαδα ανα εβδομαδα.....τεσπα για να μην σε κουραζω το σωμα σ ειναι ο καλυτερος προπονητης απλα τα αλλα ειναι για να υπαρχει μια βαση η ενα πλανο,οπως θες πες το!
    Last edited by acop; 13-05-11 at 16:41.

  12. #12
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    βασικα το ολο θεμα περι υπερπροπονησης αρχιζει και γινεται καραμελα και δεν ξερω γιατι....
    Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που με 1.5 χρόνο γυμναστικής να χρειάζεται 18-20 σετ για να αναπτυχθεί το στήθος του.
    Και ακόμη και ο ίδιος παραδέχεται οτι το στήθος του δεν αναπτύσσεται, οπότε κάτι δεν πάει καλά και αυτό που βγάζει μάτι είναι ο όγκος προπόνησης του.

    αλλωστε προγραμματα οπως το all in one που ειδα παραπανω εχων εως και 3 φορες την ιδια μυικη ομαδα ανα εβδομαδα.....
    3φορές την ίδια μυική ομάδα, αλλά σε κάθε προπόνηση ο όγκος προπόνησης κάθε μυικής ομάδας είναι κατα πολύ μικρότερος σε σχέση με τα κλασικά bb splits, γι'αυτό και λειτουργεί και είναι καλό πρόγραμμα.

    για πιο λογω να παιξεις 8αρες με full κιλα με την προυποθεση οτι μειωμενος υδατανθρακας σημαινει μειωμενη αναρρωση.
    Δε νομίζω οι 8αρες να πειράζουν, να μου πεις 6άρες, να σου πω ίσως ok που είναι στα σύνορα υπερτροφίας-δύναμης.
    Απο άποψη επαναλήψεων οι 12 άρες θα έδιναν περισσότερες καύσεις υποθετικά, αλλά ξέρουμε πως στη γράμμωση τη μεγάλη διαφορά την κάνει η αερόβια και το έλλειμα θερμιδών, όχι οι επαναλήψεις..

    Συμφωνώ ότι το σώμα του θα του δείξει τί πρέπει να κάνει.
    Και μέχρι τώρα, όσων αφορά το στήθος, του δείχνει οτι κάτι δεν πάει καλά.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by acop View Post
    τωρα οσο για γραμμωση αποψη μου ειναι απο την στιγμη που υποτιθεται ριχνεις τις θερμιδες συντηρησης σ με υποθερμιδικη για πιο λογω να παιξεις 8αρες με full κιλα με την προυποθεση οτι μειωμενος υδατανθρακας σημαινει μειωμενη αναρρωση.
    Δεν έχει λογική αυτό που λες. Δεδομένης της βαριάς προπόνησης έχεις για παράδειγμα, 3000 θερμίδες συντήρηση, αν πας να παίξεις πιο χαλαρά η συντήρηση θα κατέβει θερμίδες (ας πούμε 2800) που σημαίνει ότι με μια διατροφή 2500 θερμίδων στη μια είσαι -500 (θέτοντας αυτό το έλλειμα βασικό στόχο) και στην άλλη -300, το οποίο θα οδηγήσει σε μικρότερη απώλεια βάρους. Συνεχίζοντας με τον ίδιο ειρμό και στις 2800, γίνεται πιο χαλαρά οπότε πέφτεις στις 2600 και όλη η ιστορία πάλι από την αρχή.
    Τελικά όμως κατάφερες να προκαλείς μικρότερο τραυματισμό στον μυ και να του δίνεις λιγότερο περιθώριο ανακατασκεύεις λόγω ελαττωμένων θερμίδων ώστε να κρατήσεις σταθερό το έλλειμα.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-03-11
    Posts
    28

    Default

    ναι αλλα μηπως το στηθος μου γεννετικα δεν παιρνει και απλα θελει υπομονη? δεν εχω καταλαβει αν τλκ φταιει το προγραμμα ασκησης μου. οσον αφορα τη διατροφη μου εχω κανει ηδη ενα ποστ. κανωισοθερμιδικη διατροφη με 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβια ωστε να μην χασω βαρος και να χασω σιγα σιγα το λιπος μου

  15. #15
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Γιατί δε δοκιμάζεις αυτό που όλοι εδώ σου λέμε και μετά να αποφασίσεις μόνος σου;
    Να δώσεις όμως χρόνο στον εαυτό σου, αν 1μιση χρόνο το γυμνάζεις έτσι, με 20 σετ, του έχεις πιει το άιμα, με την κακή έννοια..
    Δε σημαίνει πως ό,τι περισσότερο στις ασκήσεις σημαίνει και ό,τι καλύτερο για το σώμα.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-03-11
    Posts
    28

    Default

    σωστα τα λες. δεν εχω κατι να χασω.... θα το δοκιμασω κ ελπιζω να ποιασει!!!

  17. #17
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Το θεμα με τα πολλα σετ εγω το βλεπω ως εξης,πως ειναι δυνατον να προπονησες σκληρα τον μυ οταν κανεις 20 λειτουργικα σετ? Η ενταση θα'ναι πολυ μικρη,η κοπωση θα επερχεται κυριως απο το νευρικο συστημα κ ποτε απο την μυικη ομαδα που γυμνασες αρα δεν γυμναζεις παρα ελαχιστα τους μυς στοχο κ ας νιωθεις οτι θελει να εκραγει το κεφαλι σου μετα απο καθε προπονηση μια κ αυτο που ταλαιπωρεις ειναι το νευρικο συστημα,ετσι ερχεται κ η υπερκοπωση,ποτε δεν παθαινει υπερκοπωση ο μυς.

    Μαζι με ενα παρτενερ κανε 1 λειτουργικο σετ πιεσεων(3-4 πρωτα ελαφρια για ζεσταμα) με 8-10 επαναληψεις(απο την 4η επαν να σου φαινεται σχεδον αδυνατη η επομενη) συν 4 αναγκαστικες συν μια αρνητικη 15-20 δευτερολεπτων(αυτο ειναι ενα ολοκληρωμενο σετ) σουπερ σετ με ανοιγματα σε μηχανημα(μετρα 45-60 δευτερολεπτα κ μπες) συν 4 διαδοχικα drop set ειναι οτι χρειαζονται οι περισσοτεροι,10-15 λεπτα πολυ σκληρης δουλειας αυτο προτεινω εγω.
    Μετα κατσε 20 λεπτα να κανει το γαλακτικο οξυ την δουλεια του κ υστερα προχωρα σε αλλη μυικη ομαδα,θα ελεγα πλατη καλυτερα ωστε να μεινει το αιμα σε γνωριμα σημεια.
    Last edited by Kos316; 14-05-11 at 00:08.
    ..addicted to that Rush

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    τεσπα παιδια εγω την αποψη μου ειπα,και γενικα αυτη ειναι η φιλοσοφια μου για τα βαρη!!

  19. #19
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Quote Originally Posted by acop View Post
    ...
    τωρα οσο για γραμμωση αποψη μου ειναι απο την στιγμη που υποτιθεται ριχνεις τις θερμιδες συντηρησης σ με υποθερμιδικη για πιο λογω να παιξεις 8αρες με full κιλα με την προυποθεση οτι μειωμενος υδατανθρακας σημαινει μειωμενη αναρρωση..κτλ!
    Σεβαστη η αποψη σου,πραγματι εχει μια λογικη
    ..addicted to that Rush

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-03-11
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by Kos316 View Post
    Το θεμα με τα πολλα σετ εγω το βλεπω ως εξης,πως ειναι δυνατον να προπονησες σκληρα τον μυ οταν κανεις 20 λειτουργικα σετ? Η ενταση θα'ναι πολυ μικρη,η κοπωση θα επερχεται κυριως απο το νευρικο συστημα κ ποτε απο την μυικη ομαδα που γυμνασες αρα δεν γυμναζεις παρα ελαχιστα τους μυς στοχο κ ας νιωθεις οτι θελει να εκραγει το κεφαλι σου μετα απο καθε προπονηση μια κ αυτο που ταλαιπωρεις ειναι το νευρικο συστημα,ετσι ερχεται κ η υπερκοπωση,ποτε δεν παθαινει υπερκοπωση ο μυς.

    Μαζι με ενα παρτενερ κανε 1 λειτουργικο σετ πιεσεων(3-4 πρωτα ελαφρια για ζεσταμα) με 8-10 επαναληψεις(απο την 4η επαν να σου φαινεται σχεδον αδυνατη η επομενη) συν 4 αναγκαστικες συν μια αρνητικη 15-20 δευτερολεπτων(αυτο ειναι ενα ολοκληρωμενο σετ) σουπερ σετ με ανοιγματα σε μηχανημα(μετρα 45-60 δευτερολεπτα κ μπες) συν 4 διαδοχικα drop set ειναι οτι χρειαζονται οι περισσοτεροι,10-15 λεπτα πολυ σκληρης δουλειας αυτο προτεινω εγω.
    Μετα κατσε 20 λεπτα να κανει το γαλακτικο οξυ την δουλεια του κ υστερα προχωρα σε αλλη μυικη ομαδα,θα ελεγα πλατη καλυτερα ωστε να μεινει το αιμα σε γνωριμα σημεια.
    μηπως μπορεις να μου πεις συγκεκριμενες ασκησεις?

  21. #21
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Προσωπικά θα έκανα:
    Ημικλινή πάγκο 4 Χ 8-12
    Βυθίσεις 3 Χ ΜΑΧ
    Pec Deck 4 X 12-15

    Και εγώ νομίζω ότι 5 ασκήσεις για στήθος είναι υπερβολή. Αν το σκεφτείς λίγο, τότε για πλάτη (την 2η μεγαλύτερη μυική ομάδα μετά τα πόδια) πόσες θα έκανες; 10-12;

    Πάντα φιλικά

  22. #22
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Quote Originally Posted by spyman View Post
    μηπως μπορεις να μου πεις συγκεκριμενες ασκησεις?
    Διαλεξε μια πιεση που εσυ προτιμας,εγω αποφευγω ας πουμε τις ελευθερες μπαρες,κανε μετα απο ζεσταμα(7 λεπτα ποδηλατο,3-4 χαλαρα σετ στην ασκηση που θα κανεις) το λειτουργικο σετ που σου παρεθεσα κ επειτα σουπερ σετ με μια κινηση ανοιγματος οποια θες εσυ(καλυτερα μηχανημα ωστε να ειναι ευκολο μετα να βγαζεις γρηγορα κιλα για τα drop set)

    Οι ωμοι πισω στις πιεσεις κ το στηθος ψηλα,δεν τεντωνουμε αγκωνες στην ανοδο κ δεν τους κατεβαζουμε ποτε τερμα κατω στην καθοδο
    Last edited by Kos316; 14-05-11 at 09:02.
    ..addicted to that Rush

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-05
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Περιορίσου σε 3 ασκήσεις :

    Επικληνής πάγκος 3*12-8-6
    Ίσιος πάγκος 3*12-8-6
    Επικληνή ή ίσια ανοίγματα με αλτήρες(flys) 3*12-8-6

    Με τόσες ασκήσεις που είχες, υπερπροπονούσες το στήθος σου, δεν χρειάζεται τόσο όγκο προπόνησης..

    Αν θες, καμιά φορά βάζε εμβόλιμα και κανα superset βυθίσεις μετά απο κάποια πίεση.
    Μπορεις να το εξηγησεις αυτο το εμβολιμα,δηλ ενα σετ πιεσεις ενα βυθισεις?απο 4 σετ στο καθενα ειναι καλα?

  24. #24
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by Z_750 View Post
    Μπορεις να το εξηγησεις αυτο το εμβολιμα,δηλ ενα σετ πιεσεις ενα βυθισεις?απο 4 σετ στο καθενα ειναι καλα?
    Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ με το εμβόλιμα.
    Προσωπικά δε θα έκανα 4 σετ στο στήθος, δε νομίζω να άντεχα, προτιμώ να κάνω το 12-8-6 και να τα δίνω όλα.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-05
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ με το εμβόλιμα.
    Προσωπικά δε θα έκανα 4 σετ στο στήθος, δε νομίζω να άντεχα, προτιμώ να κάνω το 12-8-6 και να τα δίνω όλα.
    Ευχαριστω φιλε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jay Cutler - Προπόνηση Στήθους Λίγες Μέρες Πριν Το Olympia 2010!!
    By Musclemar in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 10
    Last Post: 07-09-10, 09:54
  2. Προπόνηση Στήθους Και Πιάσιμο
    By nickolas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 17-07-10, 16:06
  3. Μυική Συμμετρία
    By extremist in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-08, 06:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •