Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default Ερωτήσεις περί διατροφής!

    Γεια σε όλους! Λοιπόν μπαίνω απευθείας στο θέμα, μόλις τελειώσα
    το βιβλίο του Venuto και έχοντας πάρει μια καλή ιδέα του τι χρειάζεται ξεκίνησα να φτιάξω την διατροφή μου. Παρόλα αυτά έχω μερικές ερωτήσεις:

    Αν οι θερμίδες διατήρησης του σωματικού μου βάρους είναι
    2800 και θέλω να χάνω μισό κιλό την βδομάδα οι θερμίδες
    μου πρέπει να πέσουν στις 2300. Ωραία ως εδώ..
    Οπότε -500 θερμίδες την ημέρα μου δίνουν έλλειμα 3500 θερμίδων την
    βδομάδα. Αυτές οι -3500 θερμίδες θα πρέπει να προέρχονται καθαρά από
    διατροφή? Αν στο πρόγραμμά μου έχω και αερόβια 4 φορές την βδομάδα από
    30 λεπτά μόνο η αερόβια θα κάψει κοντά στις 1200 θερμίδες. Δηλαδή οι
    θερμίδες στο τέλος της εβδομάδας θα ειναι 4700 συνολικά.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω ουσιαστικά είναι αν οι θερμίδες που έχω στόχο να χάσω θα πρέπει να συνυπολογίζονται με αερόβια και διατροφή μαζί ή μόνο διατροφή.

    Επίσης επειδή θέλω 3 μέρες της βδομάδας να είμαι χαμηλά στις θερμίδες
    μέχρι και πχ -600 και κάθε 4η να τις επαναφέρω στις θερμίδες συντήρησής μου θα υπήρχε πρόβλημα αν κάθε 4η μέρα βάζω ένα cheat meal(συνολικά 7 cheat τον μήνα) για να μην ρίχνω τον μεταβολισμό μου?
    [:-angel]
    On dope!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Νομίζω ότι εξαρτάται κι από το πώς θα είναι το cheat meal, δηλαδή αν απλά τρως κάτι "που δεν πρέπει" χωρίς να ξεφεύγεις πολύ από τις θερμίδες ή αν γουρουνιάζεις κανονικά (όπως σκοπεύω να κάνω εγώ :D ). 7 cheat σε ένα μήνα, πάντως, μπορεί να ακουστούν πολλά, ακόμα και για κάποιον που είναι στον όγκο. Επίτρεψέ μου να σου προτείνω το κλασικό 1 cheat ανά 2 βδομάδες. Και πίστεψέ με, δε θα επιβραδυνθεί ο μεταβολισμός από μια τέτοια λεπτομέρεια. Άλλωστε, τα cheat τα κάνουμε και για ψυχολογικούς λόγους
    Hypertrophy for the win!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    Μιλάω για ένα cheat meal που να με επαναφέρει στις θερμίδες συντήρησης δηλαδή 600 θερμίδες.
    Οκ αν είναι θα κρατήσω τις θερμίδες στις -500 εκτός από 2 φορές τον μήνα που θα τις επαναφέρω στις συντήρησης με cheat.
    On dope!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    Και κάτι άλλο επειδή δεν θα χρησιμοποιήσω(έτσι λέω δλδ) συμπληρώματα οι θερμίδες πως θα αλλάξουν και γενικά τι αλλάζει
    τις ημέρες προπόνησης(αναερόβια και αερόβια ή μόνο αερόβια)?? Απλά θα πολλαπλασιάσω με διαφορετικό συντελεστή στον υπολογισμό θερμίδων?
    On dope!

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by georgz




    Αυτό που θέλω να ρωτήσω ουσιαστικά είναι αν οι θερμίδες που έχω στόχο να χάσω θα πρέπει να συνυπολογίζονται με αερόβια και διατροφή μαζί ή μόνο διατροφή.


    </blockquote id=quote>

    για να καταλαβεις, υπαρχουν διαφοροι τυποι που υπολογιζουν προσεγγιστικα τη συνολικη δαπανη ενεργειας αναλογα τις δραστηριοτητες και το βαρος. αυτες ειναι οι θεριδες συντηρησης, . Δηλ αν μια μερα καψεις 2500 θερμιδες συνολικα, δηλαδη η ενεργεια που χρειαζεται για τη συντηρηση των ιστων, τη λειτουργεια των οργανων, τη γυμναστικη το περπατημα κτλ, ολα δηλαδη, τοτε αυτη τη μερα οι θερμιδες συντηρησης ειναι 2500. αν φας 2500 υπαρχει ισοζυγιο. αν φας 2000 εχεις ελειψη 500, αν φας 2500 και για καποιο λογο καψεις 3000 παλι εχεις ελειμα 500, αν φας 2000 αλλα η δραστηριοτητα σου ειναι χαμηλη και καψεις 2000 τοτε παλι υπαρχει ισοζυγιο.
    Δηλαδη η απαντηση ειναι ναι.

    Επισης σημειωσε οτι οι θερμιδες που θα ξοδεψεις εξαρτωνται απο το αλιπο βαρος , τη συσταση της τροφης(θερμογενεση), τη δραστηριοτητα, τη λειτουργια του θυροειδους αδενα, και απο την ποσοτητα θερμιδων που εφαγες.

    [/quote]
    Επίσης επειδή θέλω 3 μέρες της βδομάδας να είμαι χαμηλά στις θερμίδες
    μέχρι και πχ -600 και κάθε 4η να τις επαναφέρω στις θερμίδες συντήρησής μου θα υπήρχε πρόβλημα αν κάθε 4η μέρα βάζω ένα cheat meal(συνολικά 7 cheat τον μήνα) για να μην ρίχνω τον μεταβολισμό μου?

    [/quote]

    νομιζω οτι ειναι απλα μαθηματικα, -600+600 =0
    πρεπει να λαβεις υποψην σου ομως και τη συσταση της τροφης οταν κανεις τετοιους υπολογισμους.

    τελικα, νομιζω οτι μπορεις να κανεις αυτο που λες, προσεχωντας ομως να, ελεγχεις τις θερμιδες, και να μην τρως ανθυγειινα και κενες θερμιδες που λενε. Επισης, ετσι οπως το περιγραφεις ισως δεν ειναι και το καλυτερο , γιατι τα σαβουρογευματα ειναι γεματα λιπος, θα ηταν καλυτερο δηλαδη να προτιμησεις αυτες τις μερες κυριως περισσοτερο υδατανθρακα για να αναπληρωθει καπως το γλυκογονο και να εχεις περισσοτερη ενεγρεια για προπονησεις κτλ. Η μπορεις να κανεις συνδιασμο των δυο ετοιμαζοντας κατι στο σπιτι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •