Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-09
    Location
    .
    Posts
    25

    Default Η Διατροφη μου

    Ξανα ανοιγω ενα θεμα για την διατροφη γιατι το εψαξα(πιστευω δλδ) αρκετα , και θελω να τα βαλω λιγο αναλυτικα εδω περα..για να ακουσω αν εχω κατι λαθος που να θελει αλλαγη....!!

    Ξεκιναμε:

    Γευμα 1: 100γρ. Βρωμη + 1σκουπ Πρωτεινη + 100γρ.Μπανανα + 1 πολυβιταμινη
    Ενδιαμεσο: 2φετες ψωμι του τοστ(μαυρο)+3φετες γαλαπουλα βραστη/καπνιστη* + 1 αχλαδι (η κανα αλλο φρουτο)
    Γευμα 2: 120γρ.στηθος κοτοπουλο + λαχανικα* +1 κ.τ.σ Ελαιολαδο + 2καψουλες Fish Oil*
    Γευμα 3: 150γρ. Κοτοπουλο στηθος + 60γρ. ρυζι
    <<Προπονηση>>
    αμεσως μετα: 1σκουπ κρεατινη* + Εναμιση Σκουπ Πρωτεινη + 2 κ.τ.γ Γλυκοζη + 100γρ. μπανανα
    Γευμα 4: 150γρ. Μοσχ.Κρεας(Φιλετο) + 300γρ. Πατατα
    Ενδιαμεσο : 1 ροδακινο (η καποιο αλλο φρουτο)
    Γευμα 5: 1 τονος σε νερο + 60γρ. ρυζι + 1 κ.τ.σ Ελαιολαδο + 1 καψουλες Fish oil
    Γευμα 6: 150γρ. Cottage Flair + 30-50γρ. ξηρους καρπους* +2 καψουλα Fish Oil

    ==========
    α)Οι τροφες που αναφεροντε ειναι σε ωμες!
    β)τα Fish oil ειναι απο την εταιρια (Now Foods)με EDA/DHA 360mg/240mg ανα 2καψουλες,εχω βαλει συνολο 5,αρκουν οι θελει να τα ανεβασω?
    γ)η Κρεατινη ειναι τις Cell tech που εχει μεσα Δεξτροζη,γιαυτο την εχω σκετη(ναι ξερω τωρα Muscle tech και μπλα μπλα μπλα,αλλα μου την δωσανε,κριμα ειναι να παει χαμενη... [:-bouncy][:-bouncy] )
    δ)Οι ξηροι καρποι ειναι αναμυκτοι με Καρυδια + αμυγδαλα(ωμα),ειναι καλη επιλογη αυτα? με καλυβουν για το βραδινο...??
    ε)Τα λαχανικα που περνω ειναι διαφορα ανεμυγμενα μαζι,μπορει να εχει μεσα (καλαμποκι,πιπερια,φασολακια,αρακα,μανιταρι,καροτο κ.λ.π) ειναι κατεψυγμενα αναμεικτα και τα κανω βραστα .... ειναι ενταξει..? ειναι κατι που δεν πρεπει να τρωμε..?
    στ)Το τοστ δεν ειναι υπολογισμενο στις θερμιδες,ειναι κατι σαν εξτρα..και λεω να το εφαρμοσω 3-4φορες/εβδομαδα.
    ============
    οι θερμιδες μου που εχω υπολογισει συνολο την μερα ειναι : 2930 ας πουμε 3000cal
    ======
    η διατροφη βγαζει 3000,καλα ειναι ετσι...?
    δεν θελω να χασω κιλα...απλα να μην χασω μυες....θα κανει δουλεια ετσι..? η θα πρεπει να τις αυξησω τις θερμιδες..?
    =======
    τα εχω υπολογισει ανα 2.5γρ πρωτεϊνη/κιλο σωματος , 5γρ,υδατανθρακα/κιλο σωματος και 1γρ.λιπος/κιλο σωματος...!
    =======
    προπονηση βαρη 3 φορες/εβδομαδα και 2φορες/εβδομαδα αεροβιο απο 20-30λεπτα διαδρομο μετριας εντασης....!
    ========

    Πιστευω αυτα ειχα....!
    Δειτε και πειτε αν αυτη τη φορα τα εκανα σωστα...!
    Περιμενω γνωμες...!!

    [:-cowboy] [:-pirate] [:-skull]

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    λοιπον καλη μου φενεται και για τους στοχους σου δεν ξερω..αλλα 2 παρατηρησεις στα γρηγορα ετσι οπως την διαβασα..απορω πως δεν εχεις αυγα στη διατροφη σου,ειναι στανταρ τροφη για bodybuilding μπορεις να τα βαλεις στο πρωινο σου αντι τη whey ας πουμε,στο 2 γευμα βαλε λιγο ρυζι η πατατα η μακαρονι με το κρεας σου και σαλατα οχι αναμεικτα λαχανικα ετοιμα με καλαμποκι και τετοια..μπορει να εχουν σαβουρα προσθετα...και το αλλο βαλε και ποικιλια βαλε και κανενα σολωμο και κανενα οσπριο που και που και εκτος απο ρυζι και πατατα και μακαρονια ολικης..

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-09
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Αυγα δεν εβαλα γιατι ημουν 8+ μηνες με αυγα και τα ψιλο βαρεθηκα...!! :p
    αυγα θα ξανα βαλω μετα απο κανα 2μηνο....!!

    δλδ τα λαχανικα καλυτερα ειναι να τα περνω ξεχωριστα...?
    και να τα ετοιμαζω εγω...?

    σαν σκελετος η διατροφη δλδ στεκι ετσι..?
    για σολωμο δεν ξανα τρωω με τιποτα...!! ειναι απαισιος...ειχα παρει και τον μισο τον πεταξα...δεν αντεξα να τον φαω...!!

    οσο για οσπριο..λεω που και που...κανα σαββατο η και κυριακη...να τρωω κανα μαγειρεμενω φαγητο..εξτρα με τα γευματα μου...!!

    τωρα για μακαρονια...καμια φορα κανω αλλαγες που και που αναμεσα στα γευματα....!!

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    το πρωινό σου ειναι πολυ βαρυ νομιζω, επειδή ετργα κι εγω κατι παρομοιο, σε πιανει ληθαργικότητα μετα απο αυτο το γευμα?[:-magnify]

    επισης στο βραδυνό θα ελεγα να εχεις και καποια πιο γρηγορα αποροφησιμη πρωτείνη, ταιριαζει λιγη whey me to κοτατζ. (αλλα θα μπορουσε να ειναι οποιαδηποτε ζωική πρωτείνη πλην της καζείνης)

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-09
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Να σου πω την αληθεια με ποιανει ενα πραμα μετα το πρωϊνο ....
    ετσι βαρεμαρα να μην εχω ορεξη ουτε να φαω...και κατι τετοια...!!
    αφου το δευτερο γευμα καμια φορα το τρωω επειδη το χω στο προγραμμα...και οχι επειδη πιναω...!! :Ppp

    οποτε εδω τι αλλαγη θα μπορουσε να γινει..? Αν χρειαζετε...!!!

    και για το βραδινο που λες,το ειχα σκεφτει αλλα νομιζα οτι δεν "ταιριαζε"..!!

    οποτε αν το κανω το βραδινο 100γρ. Cottage flair + 1σκουπ Whey + 30-50 ξηροκαρπια..?
    καλα θα ηταν ετσι...?


    **και μια αλλη απορια που εχω...ενα σαββατο θα το ξενυχτισω θα βγω εξω και θα γυρισω περιπου ας πουμε κατα τις 3-4 τα ξημερωματα (εκτος αν εχουμε τιποτα θεμα ,οποτε αλλαζει η ωρα...
    [:-bouncy] )το τελευταιο μου γευμα ειναι οπως ειναι στις 23:40 αν εγω ξενυχτισω μετα που θα γυρισω και θα κοιμηθω...να πιω και ενα σκουπ whey ? η να πεσω για υπνο με το τελευταιο γευμα που ειχα φαει...??

    και μετα την επομενη μερα ολα κανωνικα..ξυπνημα το πρωι και ολο το προγραμα ως εχει...!!

    και για ποτο εξω πινω Perrie (η οτιδηποτε παρομοιω π.χ Αυρα,Δουμπια,Σουρωτη....)! καλο ειναι ετσι και πινω απο 1-2 ...!!

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγω οταν γυρναω ξημερωματα κανω το εξης, τροω ενα γιαουρτι με μισο σκουπ whey, και επειδή η μερα διατροφικα τελειωννει στο τελευο γευμα και που κανω συνηθως γυρω στις 10-11 , τις θερμιδες του γιαουρτιου και της πρωτείνης τις αφαιρω απο την επομενη μερα, και αφαιρω και ενα γευμα αφου το εχω κανει, αλλα δεν προλαβαινω κιολας αφου ξυπναω αργα.

    Τοξερα οτι θα ειχες το ιδιο προβλημα με το πρωινό:D ειναι βαρυ κι ασηκωτο, πολυς υδατανθρακας, λιπη και αρκετες φυτικες ινες. το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μικρανεις την ποσοτητα βρωμης η \και μπανανας(π.χ 70 γρ βρωμη και μιση μπανανα) και να τις συμπληρωσεις σε αλλα γευματα που ειναι τωρα πιο ελαφρια.(οχι αναγκαστηκα με τη μρφη βρωμης η μπανανας , αλλα και με αλλο υδατανθρακα η φρουτο)

    το δευτερο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις δημητριακα πρωινου, με καποοια που δε σε βαραινουν τοσο, αν για καποιο λογο θες να κρατησεις την ποσοτητα θερμιδων στο πρωινο, αλλα επειδη το πρωι για πολλους ειναι μια ωρα δυσκολη καλυτερα να μην τρως πολυ

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-09
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    δλδ αυτο με τα ξημερωματα αν γυρναμε μπορω π.χ να φαω ενα γιαουρτι οπως λες με ενα ολοκληρο σκουπ πρωτεινη....αλλα μετα να μην σηκωθω π.χ στις 9το πρωι να κανω το πρωτο γευμα..αλλα να σηκωθω πιο μετα και να συνεχισω κανωνικα τα υπολοιπα γευματα..? δλδ απο το δευτερο και μετα να ξεκιναει η μερα μου...!!

    Αν γινεται αυτο..θα με βολευε πολυ...γιατι αλλιως σαν ζομπι ειμαι με 3-4 ωρες υπνο....!!!! :Ppp

    το πολυ-πολυ οπως λες ανεβαζω λιγο τα αλλα γευματα για να ερθουν οι θερμιδες παλι στα ιδια....!!!

    Θα δοκιμασω το πρωινο οπως λες ,να το χαμηλωσω λιγο και να δωσω σε κανα αλλο γευμα τις θερμιδες..για να δω διαφορες....!!

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by polo23

    δλδ αυτο με τα ξημερωματα αν γυρναμε μπορω π.χ να φαω ενα γιαουρτι οπως λες με ενα ολοκληρο σκουπ πρωτεινη....αλλα μετα να μην σηκωθω π.χ στις 9το πρωι να κανω το πρωτο γευμα..αλλα να σηκωθω πιο μετα και να συνεχισω κανωνικα τα υπολοιπα γευματα..? δλδ απο το δευτερο και μετα να ξεκιναει η μερα μου...!!

    Αν γινεται αυτο..θα με βολευε πολυ...γιατι αλλιως σαν ζομπι ειμαι με 3-4 ωρες υπνο....!!!! :Ppp

    το πολυ-πολυ οπως λες ανεβαζω λιγο τα αλλα γευματα για να ερθουν οι θερμιδες παλι στα ιδια....!!!

    Θα δοκιμασω το πρωινο οπως λες ,να το χαμηλωσω λιγο και να δωσω σε κανα αλλο γευμα τις θερμιδες..για να δω διαφορες....!!
    </blockquote id=quote>
    ετσι.. γιατι να κανουμε τα ευκολα δυσκολα?!!!

    :D[:-angel]

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-09
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Ελα ντε....!! :D[:-bouncy]

    Ευχαριστω φιλος , για τις διευκρινησεις....και τον κοπο σου...!!

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    να σου πω για το πρωινο που ανεφερε και ο γιαννης και εγω οταν τρωω βρωμη με whey πρωι αραια και που, με φουσκωνει πολυ και με βαραινει καθε μερα τη κανω τη βρωμη πιτακι με αυγα και ειμαι οκ.για αυτο σου λεω δοκιμασε βρωμη με αυγα..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •