Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default Κέικ Πρωτείνης !!!

    Λοιπον μιας και δοκιμασα κατι προχτες και εγινε πολυ ωραιο λεω να το ποσταρω..βασικα πρεπει να παιζει και αλλη τετοια συνταγη στο φορουμ αλλα θα τη γραψω ετσι οπως την εκανα εγω..

    χρειαζομαστε 150 γραμμαρια καλα αλεσμενη βρωμη στο blender,10 ασπραδια αυγου,3 scoop whey εγω εβαλα βανιλλια (αλλα και με αλλες γευσεις πιστευω νοστιμο θα γινει),1 κουτ.σουπας baking powder,κανελλα και 2 κουτ ξυσμα πορτοκαλιου..χτυπαμε στο blender τα αυγα τη κανελλα το baking kai th whey μετα προσθετουμε τη βρωμη και το ξυσμα πορτοκαλιου λιγο ανακατεμα τα βαζουμε σε μια αντικολητικη φορμα για κεικ και στο φουρνο περιπου 30 λεπτα μεχρι να φουσκωσει...ωραιο!!!

    θρεπτικα συστατικα..
    θερμιδες-1020 +-
    πρωτεινες-131 +-
    υδατανθρ.-90 +-
    λιπος-12 +-

    εμενα παιδια μου βγηκε για 6 κομματια με το καθε κομματι..θ-170,π-22,υδ-15,λιπος-2

    ευκολο και πρακτικο για γρηγορο σνακ η αν εχετε μεινει απο πρωινο η για προ-προπονητικο!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    με εφτιαξες τωρα:D στους ποσους βαθμους το ψηνεις?

    (φανταζομαι αμα θελουμε να γινει πιο γλυκό μπορουμε να βαλουμε ζαχαρινες[:-chef])

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    ναι boy ζαχαρινες στο φουλ αν γουσταρεις αλλα εγω δεν τις προτιμω..μπορει με σταφιδες αλεσμενες να γινει πιο γλυκο ας πουμε..πχ..στους 180-200 αναλογα ποσο βιαζεσαι να το φας....

  4. #4
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Ρε παιδιά, η whey άμα ψηθεί στο φόυρνο δεν καταστρέφεται? Η συνταγή δείχνει πολύ καλή ακόμη και για γράμμωση. Το έπαξα στο παρελθόν κατά πόσο καταστρέφεται η whey άμα ψηθεί αλλά ο δεν έβγαλα συμπέρασμα. Ο ένας έλεγε ναι, ο άλλος όχι, ο άλλος εξαρτάτε από τη θερμοκρασία που θα ψηθεί. Αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά ας κατατοπίσει και εμας τους αδαείς!
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Με προλαβε ο φιλος, προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα whey για ψησιμο σε καμια περιπτωση. Δεν εχω επιστημονικα αρθρα για να στηριξω οτιδηποτε αλλα πιστευω οτι σε υψηλες θερμοκρασιες η whey θα αλλοιωθει. Καπου εχω σημειωσει και μια εκφραση απο το site της optimum:

    "...excessive heat can reduce or destroy delicate peptides (i.e. microfractions) within a protein. For this reason, it is best to limit the exposure of 100% WHEY Protein to high heat"

    Tωρα ο αντιλογος μαλλον ειναι, ακομα και να αλλοιωθει, τι πραγματικα γινεται; Δηλαδη να καταστραφει δεν νομιζω. Μαλλον στην χειροτερη περιπτωση να γινει λιγοτερο υδατοδιαλυτη και να δυσκολεψει η χωνεψη και η απορροφησιμοτητα. Ξαναλεω αυτα ειναι σκεψεις, δεν γνωριζω τι γινεται, απλα εγω δεν θα μαγειρευα με whey. Με καμια καζεινη, αλμπουμινη το συζηταω.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    παιδια να σας πω την αληθεια και εγω ακριβη στοιχεια η συμπερασμα με αυτο το θεμα δεν εβγαλα.αλλα η φαση ποια ειναι παλια την εψηνα γενικα τη whey αλλα μετα για ενα διαστημα το σταματησα λογο των κολληματων που αναφερεται αλλα με ξαναεκανε ενα πραγμα να τη ξαναχρεισημοποιω στο ψησιμο..το οτι εδω και περιπου 1-2 μηνες γενικα διαβασω και ξενες σελιδες με διατροφη και συνταγες,συνταγες που προτεινουν μεχρι και εταιριες με whey το τελευταιο 2μηνο μπορει να διαβασα και 80-100 συνταγες με whey.οποτε κατεληξα στο οτι αφου τη χρησιμοποιουν χιλιαδες ανθρωποι στο ψησιμο και εταιριες τη προοθουν για μαγειρικες συνταγες τοτε θα ειναι ασφαλη στο ψησιμο..γιατι δεν μπορουμε να αναφερουμε οτι η whey ας πουμε ειναι τροφη σαν τις αλλες π.χαυγο,κρεας κτλ αλλα καταστρεφεται αν ψηθει..οι υπολοιπες τροφες γιατι δεν καταστρεφονται..ολα αυτα τα λεω απο πλευρας μου χωρις να μπορω να το τεκμηριοσω επιστημονικα...μονο με τη λογικη μου

  7. #7
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Αντί για βρώμη φαντάζομαι μπορούμε να βάλουμε ολικής αλέσεως αλεύρι που φουσκώνει μόνο του, έ??[:-chef]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  8. #8
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Καπου ειχε ξανασυζητηθει...αλλα αντε βρες το:D

    Οπότε βρηκα αυτα:

    [quote]"Whey protein can be denatured by heat. High heat (such as the sustained high temperatures above 72 degrees Celsius (160 degrees Fahrenheit) associated with the pasteurization process) denatures whey proteins. While native whey protein does not aggregate upon renneting or acidification of milk, denaturing the whey protein triggers hydrophobic interactions with other proteins, and the formation of a protein gel.[8] Heat-denatured whey can still cause allergies in some people" [quote/]

    Όλο το κείμενο εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Whey_protein

    Και το τι σημαινει "denatured" ακριβως εδω:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Denatur...iochemistry%29

    Με λιγα λογια, αποτι καταλαβα, με τις υψηλες θερμοκρασιες η whey χανει τη "δευτερογενη" και "τριτογενη" δομη της το οποιο σημαινει ουσιαστικα οτι χανει καποιες απο τις ιδιοτητες της οπως πχ διαλυτοτητα. Αυτο ισως να σημαινει αργη απορροφηση και δυσκολια στην πεψη.
    Παραυτα ομως δεν λεει οτι χανει την ΙΔΙΟΤΗΤΑ της ως πρωτεινη.

    Αλλο ενα κειμενακι που δειχνει (στο πινακακι) το βαθμο στον οποιο τα στοιχεια του γαλακτος μετουσιωνονται αναλογα με διαφορες θερμοκρασιες : http://jds.fass.org/cgi/reprint/49/9/1154.pdf

    Προσωπικα οταν το παιζω μαγειρας πεταω 1-2 σκουπ μιας και εχω bulk powder και δεν με πολυ ενδιαφερει αν θα χαλασει η οχι.[:-pirate]
    YOU can('t)change genes...

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αρα παλι σωστος ημουνα; Μερικες φορες ειναι κουραστικο να εχεις παντα δικιο .... χαχαα

  10. #10
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Αρα παλι σωστος ημουνα; Μερικες φορες ειναι κουραστικο να εχεις παντα δικιο .... χαχαα
    </blockquote id=quote>
    ΕΝΑ εχω να πω.... http://www.youtube.com/watch?v=GkRakKjrP6U&feature=fvw
    :D[:-party]
    YOU can('t)change genes...

  11. #11

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Μετουσίωση σημαίνει ότι ξετυλίγονται κάποιου είδους "κόμποι" που έχουν οι αλυσίδες που καλούμε πρωτεΐνες. Τα κρικάκια όμως τα οποία τις απαρτίζουν (τα αμινοξέα δηλαδή), δεν παθαίνουν τίποτα με το ψήσιμο.

    Αυτό που αλλάζει είναι σίγουρα η γεύση σε κάποιο βαθμό (π.χ. ωμό κρέας(wtf?!) με ψημένο κρέας(mmm)), αλλά και η απώλεια των αντιοξειδωτικών ιδιοτήτων που έχει η whey (αλλά εμείς παίρνουμε τα αντιοξειδωτικά μας και από αλλού).

    [:-shades]

  12. #12
    Unworthy
    Join Date
    12-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    40

    Default

    Γενικά πάντως η μαγειρική/ζαχαροπλαστική σε υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να προκαλέσει αλλοιώσεις στα υλικά είτε είναι κρέας είτε σοκολάτα είτε ο,τιδήποτε άλλο γι αυτό και πρέπει να αποφεύγετε. Βασικό ρόλο παίζει κ η ώρα που αυτά θα μείνουν εκτεθειμένα στις θερμοκρασίες μαγειρέματος για να διατηρούν τα υγρά τους, τις θρεπτικές ουσίες κ φυσικά τη νοστιμιά τους.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    παιδια εγω γενικα καταλαβα οτι η συσταση της αλαζει οπως καθε αλλη τροφη με το ψησιμο..και το κρεας αλαζει και το ψαρι και ολα αλλα παραμενουν πρωτεινες...και στη τελικη οταν βαζω εγω προσωπικα whey σε τετοια παρασκευασματα οπως κεικ και πιτακια εκτος απο τη πρωτεινη που ζηταω τη βαζω και για να δωση γευση στο ολο "αντικειμενο" αντι αλλα υλικα που μπορει να ειναι σαβουρες οποτε αν αλαζει η πρωτεινη της λιγο τι να κανουμε.. καλως να ρθει οση μου δωσει...και στη τελικη αν χαλαω ενα σκουπ σε συγκριση με αλους που βαραν τυροπιτες και κρουασαν ειμαι αρχηγος....!!! αν και πιστευω οτι αλιωνεται η whey μονο οταν ψηνεται με νερο και γαλα.το παρατηρησα απο εμενα,κανα 2 φορες που την εψησα με νερο και βρωμη στα μικροκυματα μου εκατσε τουβλο στο στομαχι γενικα που τη βαζω καθημερινα σε πιτακι με αυγα μου καθετε πολυ ωραια!!

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by flou

    Γενικά πάντως η μαγειρική/ζαχαροπλαστική σε υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να προκαλέσει αλλοιώσεις στα υλικά είτε είναι κρέας είτε σοκολάτα είτε ο,τιδήποτε άλλο γι αυτό και πρέπει να αποφεύγετε. Βασικό ρόλο παίζει κ η ώρα που αυτά θα μείνουν εκτεθειμένα στις θερμοκρασίες μαγειρέματος για να διατηρούν τα υγρά τους, τις θρεπτικές ουσίες κ φυσικά τη νοστιμιά τους.
    </blockquote id=quote>

    Αν καταλαβα καλα με επιβεβαιωνεις...:D

  15. #15
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Μετουσίωση σημαίνει ότι ξετυλίγονται κάποιου είδους "κόμποι" που έχουν οι αλυσίδες που καλούμε πρωτεΐνες. Τα κρικάκια όμως τα οποία τις απαρτίζουν (τα αμινοξέα δηλαδή), δεν παθαίνουν τίποτα με το ψήσιμο.

    Αυτό που αλλάζει είναι σίγουρα η γεύση σε κάποιο βαθμό (π.χ. ωμό κρέας(wtf?!) με ψημένο κρέας(mmm)), αλλά και η απώλεια των αντιοξειδωτικών ιδιοτήτων που έχει η whey (αλλά εμείς παίρνουμε τα αντιοξειδωτικά μας και από αλλού).

    [:-shades]
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu]

    Tο χεις ξαναγράψει :D ! Aν δεν είχες ποστάρει θα το έγραφα εγώ [:-soccer]
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  16. #16
    Unworthy
    Join Date
    12-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    40

    Default

    giorgosp..Καλά κάνεις κ χεις βρει εναλλακτικές σχετικά με το τί πρέπει να φας κ σίγουρα πολύ καλύτερα από τα πάρεις κάτι έτοιμο. Κ εγώ φτιάχνω καμιά φορά και κέικ με φρούτα κ ξηρούς καρπούς -εννοείται ότι προσθέτω πάντα κ whey- κ cookies κ ό,τι άλλο μου έρθει.:D Σχετικά τώρα με τη whey, όταν τη βάζεις στα μικροκύματα να μην την αφήνεις πολύ ώρα για να μη γίνεται τούβλο! Με το που δείς να φουσκώνει κ να 'ξεκολλάει', βγαλ'την. Γενικά πάντως τα μικροκύμματα αφυδατώνουν κ καίνε τα φαγητό. Εγώ τα υπολογίζω με το μάτι πάντα.[:-magnify]

    megageo..Εννοείται!!:D

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    εγω ρε mega αφου ξερεις ειμαι απο αυτους που σε επιβαιβεωνουν παντα...εχω βρει και μια συζητηση σε αμερικανικο forum πανω στο θεμα αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να το ποσταρω...οποτε συμπερασμα εν κατακλιδη....αλαζει η συσταση της whey αλλα δεν καταστρεφεται...οκ [:-bouncy][:-bouncy][:-bouncy]καταληξαμε?????????

  18. #18
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Δεν ξερω τι λετε εγω θα το δοκιμασω παντως:D

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    boy vr2 δοκιμασε την θα τη γουσταρεις τρελα...πειραματιζομαι να φτιαξω τυροπιτα με cottage και βρωμη για να δουμε το αποτελεσμα εχει κανενας καμια ιδεα??

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    17-05-05
    Location
    Larisa
    Posts
    466

    Default

    Eγώ το δοκίμασα και δεν εγινε καθόλου καλό... :(

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    lara αν ξανατυχει να το δοκιμασεις δοκιμασε να βαλεις κανενα γλυκαντικο η σταφιδες η κατι τετοιο μηπως και σ αρεσει περισοτερο....εμενα με καλυπτει..ισως φταιει και η πρωτεινη που εβαλες

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    lara αν ξανατυχει να το δοκιμασεις δοκιμασε να βαλεις κανενα γλυκαντικο η σταφιδες η κατι τετοιο μηπως και σ αρεσει περισοτερο....εμενα με καλυπτει..ισως φταιει και η πρωτεινη που εβαλες

  23. #23
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Παιδιά έφτιαξα το κέικ και μου βγήκε πάρα πολύ καλό και εύγευστο! Δεν είχα ξύσμα πορτοκαλιού γι΄αυτό και δεν το χρησημοποίησα. Η πρωτείνη που έβαλα ήταν σοκολάτας και όχι βανίλιας. Ιδού και το μωρό πριν την σφαγή (γιατί το 1/3 ήδη έχει φαγωθεί):D:D

    Attached Image:

    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    σωστοςςςςς ο leather....εχω και ενα ετοιμο στο ψυγειο απο το πρωι...!!!!!

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-10-15
    Posts
    1

    Default

    παντος ο αδερφος μου δουλευε στην ελληνική πρωτεΐνη, οπου περνουν τα αποβλητα απο την παραγωγη γαλακτοκομικων και τα κανουν whey. αυτη η εταιρεια εκτος απο το οτι πουλαει whey σε λιανική και χοντρικη, για να δειξει καλο πρωσοπο επειδη εχει φαει εκ. ευρω απο επιδοτήσεις, φτιαχνει κεικ με whey και τα στελνει στην αφρικη τζαμπα οποτε την ψήνει άρα δεν εχει θεμα.
    Last edited by george166; 11-10-15 at 01:42. Reason: το συμβολο του ευρω το εδειχνε σαν ερωτιματικο

  26. #26
    New Member
    Join Date
    04-02-07
    Location
    .
    Posts
    21

    Default

    Και πως φτιάχνει τα κεικ ο αδερφος σου? Έχουμε συνταγή? & οδηγίες?


    Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •