Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8

Hybrid View

  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-11-07
    Location
    .
    Posts
    11

    Default Στηθος-Ωμοι

    Θα ηθελα να μου πειτε οσοι γνωριζετε αν πιστευετε πως αυτες οι δυο ομαδες μπορουν να συνδυαστουν καλα.Σκεφτομαι να κανω πρωτα στηθος και μετα περιπου 8 σετ ωμους με εμφαση κυριως στο δελτοειδη.τι λετε?

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα... οποια απο τις δυο κανεις δευτερη θα εισαι 30% κατω σε δυναμη. Τωρα αν οπως λες δεν θελεις να δωσεις βαρος σε πιεσεις για ωμους τοτε θεωρητικα θα μπορουσες να δουλεψεις απομονωτικες ασκησεις για τις διαφορες γωνιες αλλα δεν βρισκω τον λογο. Προσωπικα οι πιεσεις ωμων με μπαρα ειναι απο τις αγαπημενες μου ασκησεις και ειναι ασκηση που σε δυναμωνει γενικως, αφου μεγαλο ποσοστο των ασκησεων επηρεαζονται απο τους ωμους. Δεν βγαινει αλλιως το προγραμμα σου; Ακομα και στηθος-πλατη ειναι καλυτερο in my opinion

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-11-07
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα το προγραμμα μου ηταν το εξης:
    δικεφαλος,τρικεφαλος, γαμπες
    μοιριαιος δικεφαλος,τετρακεφαλος,ραχιαιοι
    κενο
    πλατη,κοιλιακοι
    στηθος,γαμπες
    ωμοι,κοιλιακοι,ραχιαιοι
    ενα μικρο προβλημα ηταν πως οι ωμοι ηταν λιγο πιασμενοι οποτε παλι δεν ημουν στα 100%.(αν και δε κανω πολλες πιεσεις για το στηθος)
    εδω και μια εβδομαδα ομως ξεκινησα να δουλευω και ειπα να το μειωσω στις 4 μερες.
    Για τα χερια προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω,γιαυτο και τα εχω πρωτη μερα.μετα τα ποδια δεν υπαρχει κουραγιο να τους βαλω.οποτε η λυση ειναι μετα την πλατη ή μετα το στηθος.
    σκεφτηκα πως μετα το στηθος αν κανω και μερικα σετ για δελτοειδη θα ειμαι αρκετα καλυμενος.
    αν βεβαια μου πειτε πως ειναι εντελως ακαταλληλο θα αναγκαστω να γυυρισω στα παλια...

  4. #4

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Noμιζω οτι στην προπονηση ειναι τραβηγμενο να πουμε οτι ειναι κατι εντελως λαθος. Απλα σου λεω οτι βαζοντας εκει τους ωμους, τους βαζεις σε δευτερη μοιρα. Τωρα κοιτα να δεις, γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σαν το παρακατω...

    δικε/τρικε/κοιλιακοι
    ωμοι/τετρακεφαλοι
    στηθος/γαμπες/μηριαια δικεφαλα
    πλατη/ραχιαιοι

    Εγω αν εκανα 4ημερο σπλιτ θα εκανα το παραπανω.

    Το δικο μου σπλιτ ειναι 5ημερο και ειναι το παρακατω.

    στηθος/μηριαια δικε
    δικε/τρικε
    ωμους/κοιλιακους
    πλατη/ραχιαιους
    τετρακεφαλα/γαμπες
    off
    off

    Ελπιζω να βοηθησα

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-11-07
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    Ναι το γνωριζα κ εγω πως μπαινουν σε δευτερη μοιρα.Το σπλιτ σου μου αρεσε πραγματικα πολυ αν και ο τρικεφαλος θα ειναι σε ασχημη κατασταση και εκτος οτι δεν θα αποδωσει στις πιεσεις τη δευτερη μερα φοβαμαι πως δε τον αφηνω να αναρρωσει και του κανω κακο.αν το ακολουθησω σκεφτομαι οι γαμπες να μπουν με τετρακεφαλους και οχι με μ.δικεφαλους.γιατι το προτεινες ετσι?
    οταν εκανα δικ-τετρακεφαλους μαζι εκανα 16 σετ συνολο.τωρα ποσα λες να κανω για το καθενα ξεχωριστα?αν δε σου κανει κοπο δωσε μου και λιγες ασκησεις γιατι δε γνωριζω ποιες ειναι οι ασκησεις για το πισω μερος και ποιες για το εμπρος.σκουωτ δε θελω να κανω αυτην την περιοδο σε αντιθεση με τις προβολες και την πρεσα.

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ενταξει δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με τα τρικεφαλα και τους ωμους την επομενη μερα. Απο την στιγμη που κανεις δικε-τρικε μαζι, εκτος αν την επομενη μερα κανεις ποδια, ολο και κατι θα επηρεαζει. Αλλα μην εισαι υπερβολικος, μια χαρα θα ειναι. Χειροτερο θα ηταν να εκανες πλατη για παραδειγμα, τα δικεφαλα ειναι πιο "ευαισθητα".

    Τωρα για τις γαμπες, γιατι οχι βαλτες με τους τετρακεφαλους, εχεις δικιο, ειναι μαλλον καλυτερα. Τωρα για ασκησεις στα ποδια δεν ξερω σε τι επιπεδο εισαι...θα σου δωσω αυτα που κανω εγω και απο κει και περα προσαρμοσε τα στο επιπεδο σου.

    τετρακεφαλα:

    6 σετ σκουοτ 15-12-10-8-6-15
    4 σετ πρεσσα 12-10-10-12
    4 σετ extension 15-12-10-15

    Δικεφαλα:
    6 σετ Αρσεις θανατου με κλειστα ποδια 15-12-10-8-6-15
    4 σετ αρσεις δικεφαλων στο μηχανημα 4Χ10

    Γαμπες:
    Ορθιος στο smith 6Χ15
    (optional 4X20 στο μηχανημα καθιστος)


    Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι τα παραπανω ολα γιατι μαλλον παραειναι πολλα. Αν θελεις προσαρμοσε τα εκει που νομιζεις οτι ειναι οκ για σενα και το συζηταμε παλι.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-11-07
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    να πω την αληθεια δε ξερω ποιο προγραμμα θα ακολουθησω τελικα αλλα ειλικρινα με βοηθησες πολυ...
    thanks a lot!

  8. #8

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Να πω κι εγώ μία γνώμη , αν είναι στα γονίδια σου να βγάλεις καλούς ώμους θα βγάλεις και με 3 σετ μετά το στήθος(στο λέω από προσωπική εμπειρία), αν δεν είναι ίσως χρειαστεί περισσότερο προσοχή.Αλλά το να είσαι κάτω σε δύναμη δεν είναι απαραίτητα κακό στους ώμους αφού με λιγότερα κιλά θα μπορείς να κουράζεις τον μυ χωρίς να βάζεις πολλά κιλά και να ρισκάρεις τραυματισμό.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •