Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-09
    Location
    .
    Posts
    45

    Default Η καλύτερη σχολή Ninjutsu ;

    Παιδιά εδώ και αρκετούς μήνες ψάχνω για την συγκεκριμένη τέχνη και έχω μάθει πιστεύω αρκετά πράγματα και τώρα πλέον θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις, για την ακρίβεια δύο.
    Λοιπόν αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη σχολή στον κόσμο ninjutsu και ύστερα άμα υπάρχει πουθενά σχολή που να διδάσκει ότι διδασκόταν ένας ninja στο παρελθόν, εννοώ ότι εκτός από τις τεχνικές διδάσκοταν και τρόπους να χάνονται και να δρούν μυστικά, είχαν αναπτύξει μια υπέροχη φιλοσοφία, ενώ διδάσκοταν και την παρασκευή φαρμάκων κυρίως παυσιπονων όπως και την κατασκευή κροτίδων...
    Ξέρω πως μπορεί να ακούγεται πολύ περίεργο αυτό που ρωτάω αλλά πραγματικά έχω πολύ μεγάλη περιέργια να μάθω άμα όλα αυτά διατηρούνται ακόμα και σήμερα...

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default

    Σε ποια σχολη πας(?) εδω στην αθηνα?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-09
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Δυστυχώς δεν πάω ακόμη αλλά ψάχνομαι για να δω που θα πάω!!!!

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-09-09
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Φιλε aggelopas επειδη εχω μια εμπειρια 6 περιπου χρονων στο ninjutsu οφειλω να πω οτι εισαι λιγο ατυχος.....Γιατι εκλεισε η σχολη του αξιοτιμου φιλου και δασκαλου μου ΠΕΤΑΛΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ο οποιος ειναι απο τους πρωτους μαθητες του Δερβενη(δασκαλος που εφερε το ninjutsu στην Ελλαδα) οπου θα μπορουσα να σου προτεινω ανεπιφυλακτα να πηγαινες εκει....Εκει τα πραγματα τα διδασκομασταν παραδοσιακα....Αλλα οπως σου ειπα εισαι ατυχος η σχολη εχει κλεισει....Οσο για τις υπολοιπες σχολες καλυτερα να μην σχολιασω με εξαιρεση τον ΦΙΛΛΙΠΑ ΜΑΤΖΗΡΙΔΗ ο οποιος ειναι απο τους παλιους δασκαλους του ninjutsu και παραμενει σεβαστο ονομα...

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    rejossa απο προσωπικη εμπειρια, οσο ωραια αν φαινονται αυτα, δεν διδασκονται απο καμια σχολη στο επιπεδο που δες. Ολες οι σχολες διδασκουν την φιλοσοφια-τεχνη-οτιδηποτε προσανατολισμενο ως μαχη και οχι τοσο σε αυτα που ψαχνεις, να κριβεσαι στον χωρο, κροτιδες κλπ κλπ. Επισης και σαν στυλ μαχης αυτο που θα διδαχτεις διαφερει αρδειν απο αυτα που βλεπεις στην τηλεοραση και στις ταινιες.
    καλως η κακως εχουν μεινει ελαχιστοι δασκαλοι, και πολυ λιγοτερες σχολες οποτε δυσκολα θα βρεις κατι καλο.
    Απο οσο γνωριζω στην Αθηνα εχει σχολες, 2-3 το πολυ, και στην Θεσσαλονικη καποια η οποια θεωρειται απο τις καλυτερες της χωρας.


    shinobi2 μιας και εχεις εμπειρια και μεγαλη μαλιστα πανω στο ninjutsu μπορεις να μας πεις καποια πραγματα για την τεχνη? τι επικρατει γενικα στις σχολες? τι ειναι το τοπ που μπορει να μαθει καποιος στην Ελλαδα?
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα. Κ εγώ ασχολούμαι με την τέχνη 8 μήνες. Θέλει πολύ μεγάλη επιμονή και αφοσίωση για να βγει κάτι το αξιόλογο. Ε ναι αυτά που ζητάει ο φίλος ανήκουν στην ευρύτερη ύλη του νίνπο και δεν νομίζω να διδάσκονται οργανωμένα κάπου στην Ελλάδα. Μόνος του θα πρέπει να πάει σε κάποιο απομονωμένο μέρος και να τα εξασκήσει. Αλλά πρώτα θα πρέπει να έχει κατανοήσει τα βασικά από κάποια από τις ελάχιστες καλές σχολές.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-09
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Φίλε Obscurus ήμουν σίγουρος ότι στην Ελλάδα δεν θα υπήρχε αυτό που ζητάω.... :P:P
    Στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην επαρχία Ιγκα της Ιαπωνίας πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει κάτι τέτοιο!!!!

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    γραψτε ρε παιδια και για καμια σχολη νιντζουτζου που βρισκεται?αν ξερετε βεβαια..

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Σίγουρα στα βουνά της Ιαπωνίας θα γίνεται να πάρεις το πλήρες πακέτο! Ποιος τρέχει μέχρι εκεί όμως. Από σχολές Μαντζηρίδης και Δερβένης είναι τα ονόματα που ακούγονται περισσότερο στην Αθήνα. Ειδικά σε παλιότερες συζητήσεις γίνονταν ολόκληροι καβγάδες για το ποιος είναι ο καλύτερος δάσκαλος! Η ουσία είναι ότι όσο καλός και να είναι ο δάσκαλος από εσένα εξαρτάται το πού θα φτάσεις.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    φιλε μου επειδη φαινεσαι γνωστης μηπως ξερεις να μου πεις και τι ειδους προπονηση κανουν?δηλαδη εκτος απο τεχνικες με χερια και οπλα με ενδιαφερει να γινετε προπονηση για ενδυναμωση ολοκληρου του σωματος.γινετε κατι τετοιο η μενουν στα βασικα πουσαπς και κοιλιακους?

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Δεν είμαι γνώστης απλά μου αρέσει πολύ και ασχολούμαι όσο μπορώ! Οι ασκήσεις που γίνονται για προθέρμανση αφορούν κυρίως στην απόκτηση ελαστικότητας και μετά από μερικούς μήνες παρατηρείς ότι τα χτυπήματά σου έχουν γίνει πολύ πιο γρήγορα και φυσικά. Όσον αφορά την ενδυνάμωση αποκτάται και αυτή ως ένα βαθμό. Αλλά μην περιμένεις κάτι θεαματικό εδώ, αυτή την κάνω μόνος μου εκτός σχολής!

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    ενδυναμωση δεν εννουσα την περπατημενη οδο του γυμναστηριου(προπονηση με βαρη) που κανουμε οι περισσοτεροι αλλα σημειων και ακρων τα οποια πεζουν σημαντικο ρολο για τις περισσοτερες πολεμικες τεχνες,οπως καρποι,δαχτυλα,μεση..κτλ προφανως μαλον θα γινετε κατι τετοιο.και κατι αλλο ξερεις αν στο νιντζουτζσου διδασκεται καποιο ειδος διαλογισμου ?

  13. #13
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Ειδικά οι καρποί και τα δάχτυλα είναι πολύ σημαντικά. Η απάντησή μου δεν αλλάζει, γίνεται ενδυνάμωσή τους ως ένα βαθμό αλλά καλό είναι να κάνεις και κάποια πράγματα μόνος σου για καλύτερα αποτελέσματα. Απλά δεν υπάρχει χρόνος στη σχολή για να εξαντληθούν όλα. Ακόμα και την προπόνηση με βάρη μην την παρεξηγείς, αρκεί να γνωρίζεις τι και πώς για να μην χάσεις ελαστικότητα. Ο ίδιος ο Bruce Lee παραδέχτηκε ότι είδε τεράστιες διαφορές όταν ξεκίνησε τη γυμναστική με βάρη. Για διαλογισμό ελάχιστα πράγματα, γιατί και αυτός είναι ολόκληρο κεφάλαιο και δεν υπάρχει αρκετός χρόνος για όλα. Δηλαδή με 2-3 φορές την εβδομάδα που λειτουργούν τα περισσότερα dojos απλά δεν γίνεται να διδαχθείς ninpo!

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    κατατοπιστικοτατος..

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default

    Originally posted by heman

    γραψτε ρε παιδια και για καμια σχολη νιντζουτζου που βρισκεται?αν ξερετε βεβαια..

    Πηγαινε στο dojo του Κοντοκωστα στην σταση Αχιλλεως του τραμ ειναι στο γυμναστηριο.Κανε μια δοκιμαστικη προπονηση να παρεις μια ιδεα του τι κανουν.Πεμπτη-Παρασκευη 2100-2300


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •