Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default αποριες για τη 1η μου διατροφη..

    λοιπον παιδια τις τελευταιες μερες διαβαζω με σκοπο επιτελους να φτιαξω τη πρωτη μου ακριβως υπολογισμενη για μενα και τους στοχους μου διατροφη.προς το παρον εχω καποιες αποριες..λοιπον.
    1.δυστυχως αηδιαζω και μονο στη σκεψη της λεξης σαλατα μαρουλι ντοματα κλπ.ομως καθε ολοκληρωμενη διατροφη περιεχει πολλα απο αυτα..πως να τα αντικαταστησω στη διατροφη μου?το λεω αυτο γιατι σαν βαση εχω τη διατροφη του μασκλμαρ ογκου και εκει εχει πολλες σαλατες.
    2.για μεταπροπονητικο εχω δεξτροζη και whey..αυτες λογικα μπαινουν κανονικα στον υπολογισμο μου ετσι?δεξτροζη πρεπει να βαζω 0.9 επι κιλα αλιπης σωμ μαζας και πρωτ 0,6.πως ομως μπορω να τα υπολογισω την αλιπη σωμ μαζα μου ακριβως γιατι μεχρι σημερα εβαζα ολο το βαρος μου..
    αυτα προς το παρον.αν εχω κι αλλες αποριες στη πορεια θα τις ποσταρω εδω.
    ευχαριστω.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  2. #2
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    2 αποριες ακομα που μου ηρθαν μολις τωρα.
    ο υπνος μου ειναι πολυ αστατος.σε σημειο πολλες μερες της εβδομαδας να ξυπναω στις 3 το μεσημερι και να κοιμαμαι στις 6η και 7 το πρωι..τις περισσοτερες απο τις ωρες μετα τις 1 το βραδυ απλα καθομαι δεν κανω κατι..ολα αυτα πρεπει να διαφοροποιησουν τη διατροφη μου?
    τις μερες που δεν γυμναζομαι και τις εβδομαδες(καθε 3 μηνες 1 εβδομαδα) που ειμαι οφ πως πρεπει να διαφοροποιειται η διατροφη μου,αν φυσικα χρειαζεται..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  3. #3
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Να σου πω την αλήθεια οι απορίες σου μου φαίνονται λίγο περίργες... Δηλαδή δεν περίμενα να τις έχεις[:-shades]
    1) Για τη σαλάτα σκέψου οποιοδληπωτε σαλατικό υπάρχει και φάε. Δεν μπορεί ΟΛΑ να σε αηδιάζουν. Υπάρχουν τόσες πολλές σαλάτες.
    2) Εννοείται ότι μετράς και τις ποσότητες από το μεταπροπονητικό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μετράνε;[:-blindfold] Πρωτείνη 24γρ (1 scoup δηλαδή) είναι μια χαρά. Για την δεξτρόζη καλό είναι το ποσοστό, αλλά μπορείς αν θέλεις να μειώσεις λίγο και να βάλεις και μπανάνα.
    3) Για τον ύπνο αν κλείνεις 8ωρό μια χαρά είσαι. Μπορεί να μην είναι όσο παραγωγικός θα είναι τις βραδυνές ώρες (από άποψη αυξητικής, υσυχίας κλπ) αλλά τι να κάνεις, μια χαρά είναι. Το ότι δεν κάνεις τίποτα μετά τη 1 το βράδυ σαν τι να αλλάξει δηλαδή; Να μην φας καθόλου; Και όταν κάθεσε κάνεις καύσεις. Πρέπει να τρέχεις για να είναι όλα οκ;:D Το πολύ πολύ μακρυά από την προπόνηση μείωσε τον υδατάνθρακα...
    4) Όταν κάνεις διάλλειμα για καμιά εβδομάδα, προφανώς θα τρως θερμίδες βασικού μεταβολισμού, χωρίς να πολλαπλασιάσεις με τον συντελεστή που αλλάζει ανάλογα με τις φορές που προπονείσαι. Εκτός αν θέλεις να παχύνεις ή να αδυνατίσεις, οπότε προσαρμόζεις ανάλογα.
    Πιστεύω να βοήθησα!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    1,2) συμφωνώ με το Sok.Κάποιο σαλατικό θα υπάρχει που θα σου αρέσει.Αν όχι στην ωμή μορφή του τότε βραστό?ψητό?
    Καλύτερα μεταπροπονητικά να μην παίρνεις όλο τον αναγκαίο υδατάνθρακα από δεξτρόζη αλλά ένα μέρος του(το υπόλοπο από μπανάνες).

    3)Όταν ξυπνάς αργά τότε λογικά το πρωινό σου γίνεται στις 3 το μεσημερί κ.ο.κ. τα υπόλοιπα γεύματα άρα μην σε ενοχλεί διατροφικά.
    Αν είναι καλό και θεμιτό να ξυπνάς μεσημέρι και να κοιμάσαι πρωί είναι άλλο θέμα.Και εγώ που ξυπνάω πρωί αφού τελειώσω την προπόνηση(μεσημέρι προς απόγευμα) μετά δεν κάνω κάτι θερμιδικά δαπανηρό.

    4)Στην αποχή θα πρότεινα ελάχιστα υποθερμιδικός(100-200 θερμίδες) απλά και μόνο για να μην νιώθεις "φουσκωμένος" από το φαΐ.Στην τελική είναι δικιά σου η απόφαση και ανάλογη του στόχου σου.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    λοιπον παιδια τις τελευταιες μερες διαβαζω με σκοπο επιτελους να φτιαξω τη πρωτη μου ακριβως υπολογισμενη για μενα και τους στοχους μου διατροφη.προς το παρον εχω καποιες αποριες..λοιπον.
    1.δυστυχως αηδιαζω και μονο στη σκεψη της λεξης σαλατα μαρουλι ντοματα κλπ.ομως καθε ολοκληρωμενη διατροφη περιεχει πολλα απο αυτα..πως να τα αντικαταστησω στη διατροφη μου?το λεω αυτο γιατι σαν βαση εχω τη διατροφη του μασκλμαρ ογκου και εκει εχει πολλες σαλατες.

    </blockquote id=quote>
    Μπρόκολο, σπανάκι, αγγουράκι, αρακάς, φασολάκια, ανάμεικτα λαχανικά(κόκκινο φασόλι, φασολάκι, καλαμπόκι, καρότο - λέγεται σαλάτα μεξικάνα από τον μπαρμπα-Στάθη, υπάρχει και άλλη που λέγεται σαλάτα εποχής και έχει μπρόκολο/κουνουπίδι/καρότο)
    Ελπίζω να σου έδωσα μερικές ιδέες κι εγώ δεν τρώω μαρούλι και ντομάτα:D

  6. #6
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    λοιπον παιδια τις τελευταιες μερες διαβαζω με σκοπο επιτελους να φτιαξω τη πρωτη μου ακριβως υπολογισμενη για μενα και τους στοχους μου διατροφη.προς το παρον εχω καποιες αποριες..λοιπον.
    1.δυστυχως αηδιαζω και μονο στη σκεψη της λεξης σαλατα μαρουλι ντοματα κλπ.ομως καθε ολοκληρωμενη διατροφη περιεχει πολλα απο αυτα..πως να τα αντικαταστησω στη διατροφη μου?το λεω αυτο γιατι σαν βαση εχω τη διατροφη του μασκλμαρ ογκου και εκει εχει πολλες σαλατες.

    </blockquote id=quote>

    hmm what about ρόκα;;

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    kardoula οι ανάμεικτες σαλάτες (μπαρμπα-Στάθη ή των σούπερ μάρκετ) είναι πεντανόστιμες!!!

    Συγνώμη για το οφ τόπικ αλλά τις έχω αγαπήσει

  8. #8
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    ξερω οτι οι αποριες μου φανηκαν αστειες αλλα οπως ειπα ειναι η πρωτη υπολογισμενη διατροφη που θα κανω,οποτε συγχωρεστε με..οσον αφορα στη σαλατα αυτη η μεξικανα κατι κανει..πιστεψτε ομως δεν ειμαι φαν γενικοτερα..για τις ωρες ρωτησα γιατι οσο να ναι μου φαινεται περιεργο να ξυπναω στις 3 και την ωρα που οι αλλοι τρωνε κοτο εγω να τρωω κουακερ..η να παιρνω στις 4 ενα κοτατζ να τοτρωωω..αλλα αφου ειναι ολα οκ συνεχιζω..ευχαριστω πολυ παιδια με βοηθησατε ολοι πολυ..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    οι ώρες τον γευμάτων αναγκαστικά αλλάζουν και προσαρμόζονται με τον ύπνο του καθενός.

    Αν δεν σου αρέσει η σαλάτα έχεις δοκιμάσεις να την κάνεις μαζί με το ρύζι,σαν ριζότο?

  10. #10
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    οχι σεργιε..το μονο ριζοτο που ξερω εχω φαει και μαρεσει ειναι με αρακα και μανιταρια..εσυ τι εχεις στο μυαλο σου?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    kardoula οι ανάμεικτες σαλάτες (μπαρμπα-Στάθη ή των σούπερ μάρκετ) είναι πεντανόστιμες!!!

    Συγνώμη για το οφ τόπικ αλλά τις έχω αγαπήσει
    </blockquote id=quote>
    Συμφωνώ Σέργιε, αν δεις την κατάψυξή μου γεμάτη σακουλάκια μπαρμπα Στάθη θα δεις, εκτός αν βρω φρέσκα λαχανικά που ν'αξίζουν.

    @kouvidis.87: Δύσκολος στο φαί είσαι βρε παιδί μου, φάε εκεί πέρα και μην παραπονιέσαι:D:D

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    οχι σεργιε..το μονο ριζοτο που ξερω εχω φαει και μαρεσει ειναι με αρακα και μανιταρια..εσυ τι εχεις στο μυαλο σου?
    </blockquote id=quote>

    μπορείς να βάλεις από αρακά και μανιτάρια εώς ντομάτα(και κομμάτια και χτυπημένη στο μπλέντερ) πιππεριά,φασολάκια οτιδήποτε δεν σε αηδιάζει.
    Τώρα τελευταία όποτε φτιάχνω ρύζι το κάνω σε μορφή ριζότου με ντομάτα-πιππεριά(και καμιά φορά αρακά)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •