Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 86
  1. #1
    Bodybuilding Newbie ktsam's Avatar
    Join Date
    11-06-08
    Location
    .
    Posts
    45

    Default Novedex XT Της Gaspari Nutrtion

    Αυτή τη βδομάδα τελειώνω το κύκλο novedex xt (2 caps/day). Είμαι τώρα 78 κιλά και 42 χρονώ.
    Έκανα εξετάσεις αίματος και έδειξαν testo 1140 ng/dl με άνω όριο το 1100, ενώ οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν πολύ καλές.
    Γενικά παρατήρησα καλή αύξηση δύναμης και ίσως έχασα και λίγο λίπος. Από παρενέργειες μια μικρή μείωση της libidο αλλά όχι τραγική.

    Θεωρώ οτι το προϊόν δουλεύει τουλάχιστο για άντρες μεγαλύτερης ηλικίας.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-04-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    78

    Default

    aπο πλευρας μυικότητας ειδες καποιες αλλαγες η κατι αλλο που παρατηρησες κατα την διαρκεια και επειδη περνετε το βραδυ ειδες καποιες αλλαγες στον υπνο σου ;

  3. #3
    Bodybuilding Newbie ktsam's Avatar
    Join Date
    11-06-08
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:aπο πλευρας μυικότητας ειδες καποιες αλλαγες η κατι αλλο που παρατηρησες κατα την διαρκεια </blockquote id=quote>

    Σύμφωνα με το καθρέφτη κέρδισα και λίγη μυική μάζα ενω εμφανίζομαι λίγο πιο λεπτός και σκληρός. Η διαφορά όμως ήταν εμφανής στη δύναμη σε μένα. Επίσης κάποια στιγμή με πόνεσαν λίγο όμως τα γόνατα.

    <blockquote id=quote>Quote:ειδες καποιες αλλαγες στον υπνο </blockquote id=quote>

    Καμμία αλλαγή στον ύπνο.

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Για μένα, που το συγκεκριμένο είναι το αγαπημένο μου συμπλήρωμα, αυτά είναι τα κέρδη του: η δύναμη και η σκληράδα.

    Επίσης προσωπικά αναφέρω την ιδιαίτερα αυξημένη λίμπιντο η οποία κράτησε τις 3 από τις 4 εβδομάδες που το έπαιρνα, ενώ μετά υπήρχε μια φυσιολογική μείωση, αλλά όπως λες κι εσύ, όχι τραγική και μάλιστα σε σχέση με την αύξηση που είχε προηγηθεί, μπορώ να πω αμελητέα.

    Υπάρχει και μια έρευνα στο φόρουμ, που υποστηρίζει ότι το Novedex μετατρέπεται μέσα στο σώμα σε μια συγκεκριμένη αναβολική ουσία, αλλά δεν μπορώ να υποστηρίξω το συγκεκριμένο, γιατί δεν έχει καμιά σχέση το αποτέλεσμά του, ούτε με τη ελάχιστη δόση της ουσίας αυτής.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Σταυρο το ειχα πει οταν ειχε αναφερθει, αλλο μετατρεπεται σε αναβολικη ουσια και αλλο οι μεταταβολιτες του δινουν false positive για αναβολικη ουσια. τα αποτελεσματα του φιλου εντυπωσιακα, βεβαια δεν εχουμε μετρησεις πριν. Τελοσπαντων τα αποτελεσματα ειναι προσωρινα, θα επανελθουν οι τιμες στα φυσιολογικα επιπεδα συντομα. Οιστρογονα μετρηθηκαν;

  6. #6

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Συμφωνώ με τον Γιώργο (megageo) και θα ήθελα να πώ οτι αν το ξαναχρησιμοποιήσεις κάπου στήν 3η εβδομάδα δέν θα ήταν λάθος να μετρήσεις Ολική τέστο , Ελεύθερη Τέστο και Ε2 , έτσι θα μπορεί κανείς να διαπιστώσει τι γίνεται και με τήν δυναμη και με τήν libido

  7. #7
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Συμφωνω με το Σταυρο δυναμη και σκληραδα.Το μονο αρνητικο που παρατηρησα ηταν τριχοπτωση.
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie ktsam's Avatar
    Join Date
    11-06-08
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Δυστυχώς μόνο ολική τεστο μέτρησα. Οι ορμονολογικές είναι επιεικώς πανάκριβες.

    Πάντως όλες οι υπόλοιπες που έκανα (π.χ λιπίδια τρανσαμινάσες κ.λ.π) ήταν υπερ του δέοντος καλές - σχεδόν "παιδικές".

    Νομίζω όμως οτι στο συνολικό αποτέλεσμα έπαιξε ρόλο και η προπόνηση (με πολλά failure sets και μεγάλη ένταση στα πόδια). Επίσης θεωρώ ότι και η διατροφή είναι σημαντική (π.χ πολλοί ξηροί καρποί - vit E και μονοακόρεστα και πάρα πολλά λαχανικά - I3C).

    <blockquote id=quote>Quote:αρνητικο που παρατηρησα ηταν τριχοπτωση</blockquote id=quote>

    Λογικά αφού αυξάνει η τεστο θα αυξηθεί και η DHT που από ότι ξέρω είναι ο βασικός υπεύθυνος για τη τριχόπτωση. Αν λοιπόν κάποιος έχει προδιάθεση θα αυξηθεί η τριχόπτωση. Προσωπικά εγώ έχω, αλλά χρησιμοποιώ rogain (growth stimulant) και revivogen (local DHT blocker) και όχι μόνο τα διατηρώ, αλλά έχω και μικρή επανέκφυση. ΠΡΟΣΟΧΗ αν κάποιος το αποφασίσει η χρήση είναι εφ όρου ζωής!

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα οταν παιρνουμε ενα test booster και αποφασιζουμε να κανουμε εξετασεις, δεν καταλαβαινω γιατι παμε και μετραμε τρανσαμινασες μετα. Τιποτα απο τα συστατικα που εχει δεν ειναι τοξικο και αυτο ειναι γνωστο. Ομως δεν μετραμε αυτο που υποτιθεται οτι κανει αυτο το συμπληρωμα. Η ολικη τεστο ειναι ενας δεικτης, αλλα το συμπληρωμα εχει ενα αντι-οιστρογονο μεσα και εγω θα ειχα ενδιαφερον να δω η προσωρινη αυξηση της τεστο μου ειναι σαν αποτελεσμα της καταπιεσης των συγγενων ορμονων ή οχι.

  10. #10
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ktsam
    Προσωπικά εγώ έχω, αλλά χρησιμοποιώ rogain (growth stimulant) και revivogen (local DHT blocker) και όχι μόνο τα διατηρώ, αλλά έχω και μικρή επανέκφυση. ΠΡΟΣΟΧΗ αν κάποιος το αποφασίσει η χρήση είναι εφ όρου ζωής!
    </blockquote id=quote>

    Tο αναλυεις λιγακι αυτο?
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie ktsam's Avatar
    Join Date
    11-06-08
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Μα οταν παιρνουμε ενα test booster και αποφασιζουμε να κανουμε εξετασεις, δεν καταλαβαινω γιατι παμε και μετραμε τρανσαμινασες μετα</blockquote id=quote>
    Ίσως δεν το εξήγησα καλά, αλλά δε πήγα για εξετάσεις λόγω novedex. Κάνω 2 φορές το χρόνο εξετάσεις για να παρακολουθώ τη γενική υγεία μου. Αυτή τη φορά είπα να βάλω και τεστο μιας κάνω χρήση του novedex.

    Πάντως την επόμενη φορά θα κοιτάξω να βάλω και free testo, e2, LH και prolactin.

  12. #12

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οκ καλα κανεις τοτε και απλα δεν το καταλαβα εγω. Απλα αν εχεις ορεξη, μετα απο κανα 2μηνο θα ειχε ενδιαφερον μια μετρηση τεστο και οιστρογονων να δεις αν επεστρεψες, που επεστρεψες και αν ειναι ολα φυσιολογικα.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie ktsam's Avatar
    Join Date
    11-06-08
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:
    <blockquote id=quote>Quote:Προσωπικά εγώ έχω, αλλά χρησιμοποιώ rogain (growth stimulant) και revivogen (local DHT blocker) και όχι μόνο τα διατηρώ, αλλά έχω και μικρή επανέκφυση. ΠΡΟΣΟΧΗ αν κάποιος το αποφασίσει η χρήση είναι εφ όρου ζωής!</blockquote id=quote>



    Tο αναλυεις λιγακι αυτο?</blockquote id=quote>

    O συνδυασμός rogain (μινοξιδίλη) και revivοgen (ήπιο τοπικό αντιανδρογόνο) έχει δείξει ότι μπορεί να σταματήσει τη τριχόπτωση και να προκαλέσει επανέκφυση σε τριχοθύλακες που δεν έχουν νεκρωθεί. Υπάρχει πολύ καλό υλικό και παραδείγματα στο site http://www.hairlossgr.com/ (πολύ καλή δουλειά τα παιδιά εκεί).
    Μπορεί κάποιος να έχει καλύτερη αποτελέσματα και με τη χρήση proscar/propecia (φιναστερίδη), αλλά εγώ προσωπικά δε θα το δοκίμαζα.

    Η χρήση είναι εφόρου ζωής. Έτσι και κάποιος σταματήσει, μέσα σε 3-4 μήνες θα είναι σα να μη το έκανε ποτέ.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-09
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    μια ερωτηση....
    σημερα θα με φερουν αυτο το συμπληρωμα...
    θα ξεκινησω και θα περνω 2καψουλες/μερα και θα κανω 2 κυκλους....

    το θεμα ειναι ποια ειναι η καλητερη ωρα για την ληψη ??
    μια ωρα πριν το γυμναστηριο..? μετα? το πρωι? μεσημερακι?
    με αδειο στομαχι? μετα απο γευμα....?

    εγω παω στο γυμναστηριο 5 η ωρα...και σκεφτομαι να τα περνω στις 12 η ωρα...πριν το γευμα μου...!!

    καλα ειναι??

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-05-07
    Location
    Greece.
    Posts
    103

    Default

    Στο συγκεκριμένο συμπλήρωμα προτείνεται
    απο τον κατασκευαστή να λαμβάνεται
    ακριβώς πριν πέσουμε για υπνο.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-09
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    οκ φιλε μου....!!
    Ευχαριστω....!!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Καλησπερα σε ολους παιδια.

    Εγω παιρνω το novedex εναμισυ μηνα τωρα.
    Η τεστο μου ηταν γυναικεια μετα απο μαλακιες που εκανα με τα φαρμακα.
    Παιρνω 4 χαπια την ημερα.Διαφορα στην libido και στην δυναμη ειδα,οχι ομως κατι το τοσο τρομερο.Προπονηση κανω δυναμης,μονο compound ασκησεις μερα παρα μερα τρεις φορες την εβδομαδα.Πεντε σετ επι πεντε επαναληψεις.Απο παρενεργειες ουτε τριχοπτωση ουτε κατι αλλο.Η καλυτερη ωρα θελω να πιστευω οτι ειναι το βραδυ πριν τον υπνο για να το παιρνει καποιος.

  18. #18
    Unworthy Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Εγω χρησιμοποιησα το προιον για ενα μηνα με 1 χαπι πριν το υπνο.
    Εκανα εξετασεις αμεσωσ μετα και ειχα:
    FSH: 2,0 Φ.Τ.: 3,4-20,5
    LH:4,6 Φ.Τ.:1,6-8,0
    PRL:24 Φ.Τ.:0,2-12
    ΟΛΙΚΗ ΤΕΣΤΟ:6,0 Φ.Τ:2,6-10
    Πριν παρω το σκευασμα ειχα ολικη τεστο3,6 και ολα τα αλλα μεσω ορο.
    Τωρα ανεβασε την τεστο αλλα εριξε fsh και ανεβασε προλακτινη.Τη επιπτωσεις εχουν αυτα θα ηθελα την γνωμη σας.
    Αξιζει τελικα να το παρεις?

  19. #19

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by free_1

    Καλησπερα σε ολους παιδια.

    Εγω παιρνω το novedex εναμισυ μηνα τωρα.
    Η τεστο μου ηταν γυναικεια μετα απο μαλακιες που εκανα με τα φαρμακα.
    Παιρνω 4 χαπια την ημερα.Διαφορα στην libido και στην δυναμη ειδα,οχι ομως κατι το τοσο τρομερο.Προπονηση κανω δυναμης,μονο compound ασκησεις μερα παρα μερα τρεις φορες την εβδομαδα.Πεντε σετ επι πεντε επαναληψεις.Απο παρενεργειες ουτε τριχοπτωση ουτε κατι αλλο.Η καλυτερη ωρα θελω να πιστευω οτι ειναι το βραδυ πριν τον υπνο για να το παιρνει καποιος.
    </blockquote id=quote>

    Free1 βιοχημικές εξετάσεις(τέστο ,ελεύθερη τέστο, Ε2) έχεις κάνει?

  20. #20
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos


    Free1 βιοχημικές εξετάσεις(τέστο ,ελεύθερη τέστο, Ε2) έχεις κάνει?
    </blockquote id=quote>

    πληροφοριακα,αυτες οι εξετασεις ποσο στοιχιζουν περιπου?γιατι μου εχουν πει μια πολυ τσιμπημενη τιμη.

  21. #21

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by flexakis

    Εγω χρησιμοποιησα το προιον για ενα μηνα με 1 χαπι πριν το υπνο.
    Εκανα εξετασεις αμεσωσ μετα και ειχα:
    FSH: 2,0 Φ.Τ.: 3,4-20,5
    LH:4,6 Φ.Τ.:1,6-8,0
    PRL:24 Φ.Τ.:0,2-12
    ΟΛΙΚΗ ΤΕΣΤΟ:6,0 Φ.Τ:2,6-10
    Πριν παρω το σκευασμα ειχα ολικη τεστο3,6 και ολα τα αλλα μεσω ορο.
    Τωρα ανεβασε την τεστο αλλα εριξε fsh και ανεβασε προλακτινη.Τη επιπτωσεις εχουν αυτα θα ηθελα την γνωμη σας.
    Αξιζει τελικα να το παρεις?

    </blockquote id=quote>


    3 ερωτησεις μονο και θα πω την γνωμη μου. Επαιρνες οτιδηποτε αλλο κατα την περιοδο; Επισης εχεις βαση στις μετρησεις πριν το ξεκινησεις; Τελος οιστραδιολη εχεις μετρησει;

    Μια γρηγορη απαντηση, την προλακτινη δεν στην ανεβασε εκει πανω το novedex


    @billys Οι εξετασεις αυτες σε ενα εργαστηριο οπως η Βιοιατρικη κοστιζουν κοντα στα 300 ευρω συνολικα για 4-5 τιμες

  22. #22
    Unworthy Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    23

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by flexakis

    Εγω χρησιμοποιησα το προιον για ενα μηνα με 1 χαπι πριν το υπνο.
    Εκανα εξετασεις αμεσωσ μετα και ειχα:
    FSH: 2,0 Φ.Τ.: 3,4-20,5
    LH:4,6 Φ.Τ.:1,6-8,0
    PRL:24 Φ.Τ.:0,2-12
    ΟΛΙΚΗ ΤΕΣΤΟ:6,0 Φ.Τ:2,6-10
    Πριν παρω το σκευασμα ειχα ολικη τεστο3,6 και ολα τα αλλα μεσω ορο.
    Τωρα ανεβασε την τεστο αλλα εριξε fsh και ανεβασε προλακτινη.Τη επιπτωσεις εχουν αυτα θα ηθελα την γνωμη σας.
    Αξιζει τελικα να το παρεις?

    </blockquote id=quote>


    3 ερωτησεις μονο και θα πω την γνωμη μου. Επαιρνες οτιδηποτε αλλο κατα την περιοδο; Επισης εχεις βαση στις μετρησεις πριν το ξεκινησεις; Τελος οιστραδιολη εχεις μετρησει;

    Μια γρηγορη απαντηση, την προλακτινη δεν στην ανεβασε εκει πανω το novedex


    @billys Οι εξετασεις αυτες σε ενα εργαστηριο οπως η Βιοιατρικη κοστιζουν κοντα στα 300 ευρω συνολικα για 4-5 τιμες
    </blockquote id=quote>Επερνα πρωτεινη, γλουταμινη,νιτρικο,κρεατινη,οι προηγουμενες εξετασεις ειναι πριν 6 μηνες ειχα φυσιολογικες τιμες,τωρα δεν τις εχω μπροστα μου αλλα μπορω να τις ποσταρω αν θελετε,στο μεσοδιαστημα αυτο δεν χρησιποποιησα προορμονες η ΑΑΣ παρα μονο συμπληρωματα.Οιστροδιολη δεν μετρησα οχι.
    Τωρα γι αυτες τις τεσσερις εξετασεις εδωσα 70euro σε ενα τοπικο μικροβιολογικο στην Θεσσ/νικη.
    Ποιος παραγων μπωρει να ανεβασει την προλακτινη?

  23. #23
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Η προλακτίνη ξέρω ότι ανεναίνει από το σωματικό stres... Αν για παράδειγμα περπάτησες πριν δώσεις αίμα ή κάτι τέτοιο... Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να πάει με αυτό τον τρόπο πάνω από τις ΦΤ[:-magnify]
    Θα σου πει ο Γιώργος για σιγουριά![:-angel]

  24. #24

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ξερεις πιο ειναι το θεμα, εγω θα σου πω αλλα δεν θελω να παρεις αυτα που θα σου πω σαν διαγνωση. Δεν ειμαι γιατρος και ουτε οι γνωσεις μου στην ενδοκρινολογια ειναι αρκετες για να κανω οποιαδηποτε διαγνωση ειδικα απο το ιντερνετ.

    Λοιπον η προλακτινη μπορει να ειναι ανεβασμενη απο πολλους παραγοντες. Στην περιπτωση σου αμφιβαλλω οτι φταιει το novedex καθως δεν εχει καμια τετοια δραση και η δοση που επαιρνες ειναι πολυ μικρη. Θα ηθελα να ποσταρεις και τις εξετασεις σου πριν 6 μηνες αν θελεις.

    Τωρα στην περιπτωση σου η προλακτινη ειτε ειναι απο αγχος (ναι ανεβαινει και απο το αγχος), μπορει να ειναι απο υποθυρεοειδισμο, απο καποιο ογκο στην υποφυση που παραγει προλακτινη (προλακτινομα) κλπ.

    Αυτο που προτεινω ειναι βεβαιως περαιτερω ψαξιμο με εναν καλο ενδοκρινολογο και επαναληψη εξετασεων μαζι με προγεστερονη και οιστραδιολη αυτη την φορα. Ισως και μια μαγνητικη για να αποκλεισεις καποιες περιπτωσεις αλλα θα στα πει ο γιατρος αυτα. Παντως η χαμηλη FSH εξηγειται με το οτι οταν η προλακτινη ειναι υψηλη, ο υποθαλαμος παραγει περισσοτερη ντοπαμινη για να ισσοροπησει. Αυτο μεταξυ αλλων εχει ως αποτελεσμα και την μειωση των FSH και LH.

    Παντως για να καταλαβουμε πως λειτουργει το novedex και καθε AI,
    τα aromatase inhibitors εμποδιζουν το ενζυμο της αρωματασης απο το να κανει bind στην τεστοστερονη το οποιο εμποδιζει την τεστοστερονη στο να μετατραπει σε οιστρογονα. Ετσι τα επιπεδα των οιστρογονων μειωνονται και το σωμα ανταποκρινεται με το να ανεβαζει την παραγωγη του σε τεστοστερονη με την ελπιδα οτι καποια ποσοτητα θα μετατραπει σε οιστρογονα και θα επανελθει η ισσοροπια. Με το AI παρων στο αιμα, η παραγωγη οιστρογονων μειωνεται δραματικα και ετσι μενουμε με μεγαλη ποσοτητα επιπλεον τεστοστερονης. Βεβαιως ολα αυτα ειναι προσωρινα και επανερχομαστε στα φυσιολογικα μετα την διακοπη του ΑΙ

  25. #25

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Η προλακτίνη ξέρω ότι ανεναίνει από το σωματικό stres... Αν για παράδειγμα περπάτησες πριν δώσεις αίμα ή κάτι τέτοιο... Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να πάει με αυτό τον τρόπο πάνω από τις ΦΤ[:-magnify]
    Θα σου πει ο Γιώργος για σιγουριά![:-angel]
    </blockquote id=quote>

    Σωκράτη η προλακτίνη ανεβαίνει μετά το σεξ (και λιγότερο από το αυτό-σεξ) , μάλλον την μπερδεύεις με την κορτιζόλη που όντως αυξάνεται με το στρες.

  26. #26
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Η προλακτίνη ξέρω ότι ανεναίνει από το σωματικό stres... Αν για παράδειγμα περπάτησες πριν δώσεις αίμα ή κάτι τέτοιο... Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να πάει με αυτό τον τρόπο πάνω από τις ΦΤ[:-magnify]
    Θα σου πει ο Γιώργος για σιγουριά![:-angel]
    </blockquote id=quote>

    Σωκράτη η προλακτίνη ανεβαίνει μετά το σεξ (και λιγότερο από το αυτό-σεξ) , μάλλον την μπερδεύεις με την κορτιζόλη που όντως αυξάνεται με το στρες.
    </blockquote id=quote>

    Αντρέα οκ, δεν τα ήξερα αυτά!
    Απλά το είπα γιατί μια φορά με ρώτησαν πριν με πάρουν αίμα, αν πήγα με τα πόδια ώστε να περιμένουμε λίγο γιατί η προλακτίνη ανεβαίνει σε τέτοια περίπτωση...[:-angel]

  27. #27
    Unworthy Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    23

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Ξερεις πιο ειναι το θεμα, εγω θα σου πω αλλα δεν θελω να παρεις αυτα που θα σου πω σαν διαγνωση. Δεν ειμαι γιατρος και ουτε οι γνωσεις μου στην ενδοκρινολογια ειναι αρκετες για να κανω οποιαδηποτε διαγνωση ειδικα απο το ιντερνετ.

    Λοιπον η προλακτινη μπορει να ειναι ανεβασμενη απο πολλους παραγοντες. Στην περιπτωση σου αμφιβαλλω οτι φταιει το novedex καθως δεν εχει καμια τετοια δραση και η δοση που επαιρνες ειναι πολυ μικρη. Θα ηθελα να ποσταρεις και τις εξετασεις σου πριν 6 μηνες αν θελεις.

    Τωρα στην περιπτωση σου η προλακτινη ειτε ειναι απο αγχος (ναι ανεβαινει και απο το αγχος), μπορει να ειναι απο υποθυρεοειδισμο, απο καποιο ογκο στην υποφυση που παραγει προλακτινη (προλακτινομα) κλπ.

    Αυτο που προτεινω ειναι βεβαιως περαιτερω ψαξιμο με εναν καλο ενδοκρινολογο και επαναληψη εξετασεων μαζι με προγεστερονη και οιστραδιολη αυτη την φορα. Ισως και μια μαγνητικη για να αποκλεισεις καποιες περιπτωσεις αλλα θα στα πει ο γιατρος αυτα. Παντως η χαμηλη FSH εξηγειται με το οτι οταν η προλακτινη ειναι υψηλη, ο υποθαλαμος παραγει περισσοτερη ντοπαμινη για να ισσοροπησει. Αυτο μεταξυ αλλων εχει ως αποτελεσμα και την μειωση των FSH και LH.

    Παντως για να καταλαβουμε πως λειτουργει το novedex και καθε AI,
    τα aromatase inhibitors εμποδιζουν το ενζυμο της αρωματασης απο το να κανει bind στην τεστοστερονη το οποιο εμποδιζει την τεστοστερονη στο να μετατραπει σε οιστρογονα. Ετσι τα επιπεδα των οιστρογονων μειωνονται και το σωμα ανταποκρινεται με το να ανεβαζει την παραγωγη του σε τεστοστερονη με την ελπιδα οτι καποια ποσοτητα θα μετατραπει σε οιστρογονα και θα επανελθει η ισσοροπια. Με το AI παρων στο αιμα, η παραγωγη οιστρογονων μειωνεται δραματικα και ετσι μενουμε με μεγαλη ποσοτητα επιπλεον τεστοστερονης. Βεβαιως ολα αυτα ειναι προσωρινα και επανερχομαστε στα φυσιολογικα μετα την διακοπη του ΑΙ
    </blockquote id=quote>Η αληθεια ειναι οτι εκανα θεραπεια με ΤΗΥRORΜΟΝΕ 0,1,γιατι ειχα υποθυροειδισμο,αλλα μου τα σταματησε ο ενδοκρινολογος πριν 2 μηνες γιατι ισσοροπισαν οι τιμες.
    Οι προηγουμενες εξετασεις ειχαν ως εξεις:
    Tεστοστερονη:3,82
    LH:2,12
    FSH:4,2
    PRL:9,26
    Τον Δεκεμβριο εχω check up με τον ενδοκρινολογο,και θα τα συζητησω ολα αυτα.
    Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-09
    Location
    kriti, Greece.
    Posts
    23

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by free_1

    Καλησπερα σε ολους παιδια.

    Εγω παιρνω το novedex εναμισυ μηνα τωρα.
    Η τεστο μου ηταν γυναικεια μετα απο μαλακιες που εκανα με τα φαρμακα.
    Παιρνω 4 χαπια την ημερα.Διαφορα στην libido και στην δυναμη ειδα,οχι ομως κατι το τοσο τρομερο.Προπονηση κανω δυναμης,μονο compound ασκησεις μερα παρα μερα τρεις φορες την εβδομαδα.Πεντε σετ επι πεντε επαναληψεις.Απο παρενεργειες ουτε τριχοπτωση ουτε κατι αλλο.Η καλυτερη ωρα θελω να πιστευω οτι ειναι το βραδυ πριν τον υπνο για να το παιρνει καποιος.
    </blockquote id=quote>

    Free1 βιοχημικές εξετάσεις(τέστο ,ελεύθερη τέστο, Ε2) έχεις κάνει?
    </blockquote id=quote>

    Αντρεα ειχα κανει εξετασεις ενα μηνα μετα την αποθεραπεια.
    τεστο ολικη ειχα 0,37 ng/ml με ορια 2,6 - 9
    τεστο ελευθερη ειχα 2,7 pg/ml με ορια 5,5 - 50
    Χαλια μαυρα δηλαδη οπως καταλαβαινεις.

    Οπως θυμασαι τοτε σου ειχα πει(το ειχα ποσταρει)οτι ειχα πεσει σε &lt;μπουμπουκι&gt;και την πατησα για τα καλα!
    Που δεν με ειχε αφησει να βαλω στον κυκλο καθολου τεστοστερονη.
    ΣΕΡΝΟΜΟΥΝΑ κυριολεκτικα εκεινη την περιοδο.
    Τωρα θα κανω επαναληπτικες τον αλλο μηνα να δω τι γινεται.

  29. #29
    New Member centaur's Avatar
    Join Date
    02-09-08
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    57

    Default

    να κανω και εγω μια ερωτησουλα.για να δουμε τι αποτελεσμα εχουν τα ΑΙ,μονο εξετασεισ οιστραδιολησ και προγεστερονησ θελει για οιστρογονα?
    We must embrace pain and burn it as fuel, for our journey.--Kenji Miyazawa

  30. #30
    New Member centaur's Avatar
    Join Date
    02-09-08
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    57

    Default

    να κανω και εγω μια ερωτησουλα.για να δουμε τι αποτελεσμα εχουν τα ΑΙ,μονο εξετασεισ οιστραδιολησ και προγεστερονησ θελει για οιστρογονα?
    We must embrace pain and burn it as fuel, for our journey.--Kenji Miyazawa


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •