Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default Γαστροισοφαγική. παλινδρόμηση

    Τελευταία με πιάνουν πολύ έντονα καούρες κυρίως κατά την προπόνηση αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας, όχι βέβαια τόσο έντονα. Είχα και πριν 4 χρόνια το ίδιο πρόβλημα αλλά ήταν λόγω του υπερβολικού φαγητού (είχα κόψει το τσιγάρο). Ο γιατρός μου είχε πει να μην ζορίζομαι πολύ στο γυμναστήριο γιατί χειροτερεύει το πράγμα καθώς και να κόψω φαί ποτά καφέδες κτλ Είχα πάρει για 1 μήνα pariet έκοψα και το πολύ φαί και πέρασε.
    Έχει κανείς πορόμοιο πρόβλημα και πως το αντιμετωπίχει? Από ότι καταλαβαίνω από μια ηλικία και μετά κάποια θέματα υγείας επαναλλαμβάνονται συχνά.

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Υπαρχουν καποια πραγματα που το επιδεινωνουν αληθεια ειναι, πριν καποια χρονια ειχα κατι δυσπεψιες και πολλες φορες οι γιατροι το συνδεουν με ΓΠ. Τοτε ειχα κανει γαστροσκοπηση και ημουνα καθαρος, ομως ειχα μια μικρη διαφραγματοκηλη η οποια ενδεχεται στο μελλον να με ενοχλει και ισως και να προκαλεσαι ΓΠ. Προς το παρον δεν εχω ευτυχως. Τελικα εμενα ηταν ψυχολογικο τοτε το θεμα και δεν ειχα τιποτα. Ομως επειδη πολλοι εχουμε δουλειες με αγχος, εμενα το στομαχι ειναι το πρωτο που επηρρεαζεται. Καποια απλα tips που μου ειχαν πει τοτε:

    - Να τρως αργα και να μην εισπνεεις αερα μαζι με τις μπουκιες
    - Μετα το φαγητο να μην ξαπλωνεις. Να αφηνεις 2 ωρες το σωμα σου μετα το φαγητο σε καθετη σταση.
    - Να μην κανεις βαρη με γεματο στομαχι, αυτο μονο θα επιδεινωνει την κατασταση
    - Να μην πινεις πολλους καφεδες
    - Να μην τρως δυσπεπτα φαγητα, οχι πικαντικα φαγητα και οχι πολλα καρυκευματα

  3. #3
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ΠΕρασα απο αυτα τα σταδια που αναφερεις κ ειχα φτασει σε σημειο να εχω κ φριχτους οους.Εκανα 2 γαστροσκοπησεις κ τεικαακολουθησα θεραπεια με νεξιουμ για 7 ολοκληρους μηνες.Μου περασε αλλα εμαθα να ζω με αυτ το προβλημ κ να το "συντηρω" αυτο το πετυχαινεις με το φαγητο με τ να μην φουσκωνεις το στομαχι σου με ποσοστητες κ να αποφευγες καφεδες,αναψυκτικα,τσιγαρο κ αλκοολ.Καποιες στιγμες εχεις ευκαρια να το παρακανεις κ λιγο,αρκει αυτο να μην γινται συχνα.Με ενοχλουσε κ κατα την διαρκεια της προπονησης κ τοτε δεν μπορουσα να παρω ουτε βιταμινες σε χαπι.Μετα απο 2 χρονια προσοχης το προβλημα εχει καλυτερεψει αρκετα κ νιωθω αρκετα καλα.Μπορω να πω οτι με πειραζει πολυ το μαυρο πιπερι η κοκα κολα κ ο καφες.Οσο μενω μακρυα απο ατα τ στομαχι μου ειναι οκ! θελει παρατηρηση κ συντηρηση!

    καλη αναρρωση κ μην απογοητευεσαι οπως ειχα κανει εγω στην αρχη που με ειχε πιασει,γιατι σιγουρα υπαρει τροπος να γινει παλι καλα.
    Μπορει να σε ενοχλει κ καποιο λιποτροπικο(αν χρησιμοποιεις) που εχει μεσα διαφορα φυτα η πιπερι καγιεν,καφεινη κτλ

  4. #4
    New Member
    Join Date
    18-04-08
    Location
    ATHENS, PATHSIA, Greece.
    Posts
    61

    Default

    Πολύ καλές οι συμβουλές και του Bigsteve και του Megageo,και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς .Τα φάρμακα που επαιρνες απλως σου μείωναν την επίδραση του γαστρικού υγρού και έτσι δεν είχες καούρες και ο γιατρός στα δίνει για να συνηθίσεις σε αυτό το διάστημα να τρως σωστά και καλά και να αποφεύγεις πράματα που σου είπαν πιο πάνω και τα παιδιά(τσιγάρο,αλκοόλ,γρήγορο φαΐ κτλ)!Η σωστή διατροφή τελικά είναι το μόνο φάρμακο!Να κάνεις και καμιά γαστροσκοπιση πολυ σημαντικό!
    GO HARD OR GO HOME!!!!!!!

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Να προσθέσω κάποια επιπλέον θέματα για τη ΓΟΠΝ αν και φαντάζομαι τα ξέρετε όσοι έχετε:

    Συνιστάται η αποφυγή αναψυκτικών και χυμών εσπεριδοειδών και η αποφυγή στενών ρούχων και ζωνών.
    Επίσης το τρέξιμο μπορεί να προκαλέσει ΓΟΠΝ αυξάνοντας τις παροδικές χαλάσεις του κατώτερου ισοφαγικού σφιγκτήρα ενώ έχει φανεί ότι η κατάκλιση στο αριστερό πλευρό μπορεί να βοηθήσει κάποιους ασθενείς.

    Καλό θα ήταν να υπάρχει ένα ημερολόγιο/ιστορικού των επεισοδίων με το είδος και την ώρα έναρξης.Αυτό νομίζω είναι βασικό για να βοηθηθεί κάποιος

  6. #6

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-09-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Φαρμακευτική Θεραπεία της Γαστροοισοφαγικής Παλινδρόμησης

    Η φαρμακευτική αγωγή για την αρχική αντιμετώπιση των ασθενών με παλινδρόμηση συνίσταται στη χορήγηση αναστολέων της αντλίας πρωτονίων. Οι αναστολείς αντλίας πρωτονίων (εσομεπραζόλη, ομεπραζόλη, λανσοπραζόλη, παντοπραζόλη, ραμπεπραζόλη) επιφέρουν συμπτωματική ανακούφιση στο 83% των ασθενών (διακύμανση: 71-96%) και επούλωση της οισοφαγίτιδας στο 78% των περιπτώσεων (διακύμανση: 62-94%), μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 4-8 εβδομάδων. Θεραπεία με ανταγωνιστές ισταμίνης τύπου 2 (ρανιτιδίνη, σιμετιδίνη, φαμοτιδίνη), οι οποίες προτείνονταν στο παρελθόν δε χρησιμοποιούνται πλέον, δεδομένου ότι τα ποσοστά επιτυχίας είναι σημαντικά χαμηλότερα (συμπτωματική ανακούφιση: 32-82%, επούλωση οισοφαγίτιδας: 0-82%).

    Παρότι η χορήγηση ενός αναστολέα αντλίας πρωτονίων επιτυγχάνει τον έλεγχο της παλινδρόμησης στην πλειονότητα των ασθενών, σε 75-92% των περιπτώσεων τα συμπτώματα θα υποτροπιάσουν μετά τη διακοπή της φαρμακευτικής αγωγής. Για το λόγο αυτό στους περισσότερους ασθενείς συνιστάται συνέχιση της φαρμακευτικής αγωγής σε βάθος χρόνου. Ήδη υπάρχει εμπειρία χορήγησης αναστολέων της αντλίας πρωτονίων για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 15 ετών, τόσο στην Ευρώπη, όσο και στις Η.Π.Α. Οι αρχικές ανησυχίες για τις επιπτώσεις που θα μπορούσε να έχει η αύξηση της γαστρίνης και η ατροφία του βλεννογόνου δεν έχουν επιβεβαιωθεί και η μακροχρόνια χορήγηση των φαρμάκων αυτών θεωρείται απόλυτα ασφαλής.1 ατηγορια φαρμακων΄-losec pariet nexium 2 kathgoria zantac

  8. #8
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    ρε παιδια μια που το θιγετε το θεμα..εγω δεν ξερω καν τι ειναι αυτα που λετε ομως μου συμβαινει κατι και ισως να ειναι σχετικο..αν ειμαι οφτοπικ σορυ πειτε το και δεν ξαναγραφω..λοιπον κατα τη διαρκεια της μερας δεν εχω πονους οταν τρωω..αναψυκτικα και τετοια δεν πινω ποτε και καφε 1 τη μερα πριν τη προπονηση.ξυπναω αργα και κοιμαμαι παλι το πρωι..ετσι το τελευταιο γευμα μου μπορει να γινει στις 4 η στις 5 η ωρα το χαραμα..συνηθως λοιπον οσο περναει η ωρα το βραδυ και εχω φαει με πιανει ενας δυνατος πονος πανω δεξια στο στομαχι..πιανει μεχρι πλαι στα πλευρα και κατεβαινει μεχρι λιγο πανω απο τον αφαλο..δεν μου περναει μονο ηρεμει λιγο μεχρι να κοιμηθω..την επομενη μερα ειμαι παλι μια χαρα μεχρι να με ξαναπιασει παλι το χαραμα..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Paschalis, ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες, μπορείς αν θες να τις ποστάρεις (βάζοντας και την πηγή αν γίνεται) στο ήδη υπάρχον τόπικ που έχουμε για τα γαστρεντερικά εδώ;
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=3482

    Αυτό εδώ κλειδώνεται για να μην έχουμε 100 διάσπαρτα τόπικς για το ίδιο θέμα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •