Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 44
  1. #1
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default Πόνος Σε Πύχεις Και Καρπούς!!

    Εδω και πολλες ημερες ενω κανω ασκησεις πονταω στους πηχεις και στους καρπους.. Αλλα εγω συνεχιζω! Πολυ φοβαμαι οτι σε λιγο καιρο θα παρουσιαστει σοβαρο προβλημα.. Υπαρχει καποια αλοιφη για να βαλω; Ή καποιο αλλο φαρμακο;


    Στους τενοντες ποναω οταν κανω ασκησεις για δικεφαλα και κυριως μαξιλαρακι. Καποιος μου ειπε οταν σηκωνω τη στραβομπαρα να εχω τους πηχεις προς τα κατω, και οντως δε ποναω τοσο.

    Και στους καρπους ( συγκεκριμενα μονο στον δεξιο ) οταν κανω τρικεφαλο σε τροχαλια. Εχω τη στραβια λαβη και τα χερια τα εχω σχεδον κλειστα και πλαγια οι καρποι.


    Φοβαμαι μηπως εχω παθει καμμια τενοντιτιδα.. Γιατι πολλες φορες οταν ακουμπαω με δυναμη τους τενοντες, ποναω.

    Τι μου προτεινετε;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Κατι παρομοια πραγματα παρθαινω κι εγω τωρα τελευταια και ανησυχω...
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  3. #3
    Junior Bodybuilder Tritsis's Avatar
    Join Date
    07-02-09
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    ορθοπεδικο φυσικα!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tritsis

    ορθοπεδικο φυσικα!
    </blockquote id=quote>

    +1

    και κόψε την στραβόμπαρα, και πρόσεχε με τους τένοντες μην σου δημιουργήσει χρόνιο πρόβλημα.
    Πηγαινε σε ορθοπεδικό θα σου δώσει αλοιφή και κάποια χάπια

  5. #5
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Don?t panic. Όχι ακόμα. Το είχα και εγώ όταν έπαιζα super sets με τα χέρια. Κόψε λίγο την επιβάρυνση στα χέρια για να ξεκουραστούν. Σε πονάει μετά από κάποιες επαναλήψεις ή από την πρώτη;
    I want to train damn it!!!!

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια ενταξει δεν χρειαζεται γιατρος ...ακομα νομιζω. Απλα θελει λιγο ξεκουραση. Το ιδιο ειχα παθει κι εγω με τις μπαρες για δικεφαλα. Βασικα εμενα την ζημια την εκανε η ισια μπαρα οπου επειδη ειχα αρκετα κιλα (65-70) δυσκολευομουν να κατεβασω αργα και αφηνα ελευθερους τους καρπους χωρις να σφιγγω ιδιαιτερα, ε 1-2-3 καποια στιγμη η φλεγμονη εγινε και αναγκαστηκα να την κοψω τελειως την ασκηση οπως και ολες τις μπαρες απο τα δικεφαλα. Τωρα 1 μηνα μετα με αλτηρες και λιγα κιλα πλεον νομιζω ειμαι οκ και απο βδομαδα επανερχομαι. Πραγματικα αυτο που με βοηθαει εκπληκτικα σε ολους τους τραυματισμους ειναι αυτο το pennsaid. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Γενικά θα συμφωνήσω με magman/megageο αν και το "να κόψεις επιβάρυνση στα χέρια" είναι αδύνατο - χρησιμοποιούνται σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις. Ο πόνος σε πήχη δεν προέρχεται αποκλειστικά από επιβάρυνση λόγω ασκήσεων δικεφάλων (αν και είναι η κύρια αιτία), προσωπικά ένιωθα έντονα τον πόνο σε chest fly και lateral raises σε τροχαλία (για πλαγ. δελτ.) κ.α..

    Αν συνεχίσεις την προπόνηση (κάτι που δυστυχώς έκανα αγνοώντας τους πόνους και στα 2 χέρια) θα νιώθεις μεταξύ των σετ ένα μούδιασμα στα όρια του πόνου νομίζοντας πως δεν μπορείς να σηκώσεις ούτε 2κιλο αλτήρα. Με το που πιάνεις πάλι τα βάρη ο πόνος υποχωρεί και η άσκηση "βγαίνει" για να επανέλθεις στα ίδια και χειρότερα στο διάλλειμα/μόλις φύγει η πίεση. Άφησα τα βάρη για περίπου 2 εβδομάδες (αν και συνέχισα να επιβαρύνω μια στο τόσο τα χέρια με άλλες αθλητικές δραστηριότητες) και όλα οκ, επανήλθα κανονικά.

    Βέβαια απλά λέω τη δική μου εμπειρία, δε σημαίνει πως έχεις ακριβώς το ίδιο θέμα, μακάρι πάντως γιατί λύνεται με ξεκούραση/αποχή.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Η δικιά μου η εμπειρία που αντιμετωπίζω τέτοιους πόνους εδώ και 8 χρόνια περίπου είναι να μην το αφήσει
    αν συνεχίζει ο πόνος, και να μην επιβαρύνει τα χέρια έστω και αν έχει την παραμικρή ενόχληση.

  9. #9
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Μιας και αναφερθηκε προσεξτε τη χρηση του pennsaid(όπως και καθε ισχυρο αντιφλεγμονωδες - αναλγητικο). Εμενα με συνεχη χρηση 3-4 ημερων μου εκανε μινι δερματιτιδα(αναφερεται πρωτο πρωτο στα side effects) οποτε αλλαξα στο πλεον αγαπημενο και πολυχρησιμοποιημενο mesulid.
    YOU can('t)change genes...

  10. #10
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Εγω βαζω voltaren. Κανει δουλεια; Υπαρχει κατι καλυτερο; Αυτο το meculid χαπι δεν ειναι; Το επαιρνα οταν ειχα σπασει ασχημα το δαχτυλο μου και πονουσα οικτρα! Γιατι το παιρνεις εσυ;

    Ο πονος εμφανιζεται μονο στο τελος της ασκησης οταν παω να αφησω τη στραβομπαρα.. Αν την αφησω πολυ αργα και μετα χαλαρωσω τους καρπους και δε σφιξω, τοτε δε ποναω σχεδον καθολου.

    Τα "ψαλιδια" βοηθανε καθολου για την ενδυναμωση αυτων των μυων; Να κανω ασκησεις για καρπους και πηχεις;

  11. #11
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Εγω βαζω voltaren. Κανει δουλεια; Υπαρχει κατι καλυτερο; Αυτο το meculid χαπι δεν ειναι; Το επαιρνα οταν ειχα σπασει ασχημα το δαχτυλο μου και πονουσα οικτρα! Γιατι το παιρνεις εσυ;
    </blockquote id=quote>
    Εμενα προσωπικα η κρεμα Voltaren δεν μου κανει τιποτα. Μονο τα χαπακια τα 150αρια βραδειας αποδεσμευσης που ειναι πολυ καλα. Το mesulid ειναι χαπι και εχει κατηγορηθει τελευταιως ως μη ασφαλες. Δεν ισχυει αυτο απλως -οπως ολα τα φαρμακα- θελει προσοχη στη μακροχρονια χρηση λογω της ηπατοτοξικης επιδρασης της νιμεσουλιδης. Εχουν αναφερθει ανεπιθυμητες ενεργειες (ηπατικες) και σε χορηγηση λιγοτερη του ενος μηνος.
    Εγω το παιρνω για "καθε" περισταση μιας και τα ...σκοτωνει ολα :D
    Κυριως οταν με ποιανει το αυχενικο μου οπου συνοδευεται απο πονοκεφαλους και δεκατα. Δεν υπαρχει κατι αλλο που να με ηρεμει τοσο γρηγορα και αποτελεσματικα.Επισης το περνω οταν εχω αλλα μυοσκελετικα προβληματα η τη μεση μου. Α! δουλευει πολυ καλα και οταν εχεις πονους περιοδου :D[:-fight]
    YOU can('t)change genes...

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    [...]

    Τα "ψαλιδια" βοηθανε καθολου για την ενδυναμωση αυτων των μυων; Να κανω ασκησεις για καρπους και πηχεις;
    </blockquote id=quote>

    Βρε συ, όλοι σχεδόν σου γράφουμε πως χρειάζεται ξεκούραση/να μην τα επιβαρύνεις κι εσύ απαντάς "να κάνω ασκήσεις για καρπούς και πήχεις" και "ενδυνάμωση μυών";!

    Αν απορείς για το αποτέλεσμα αυτών που λες (γιατί την έκανα τη βλακεία να συνεχίσω με τέτοιες ασκήσεις) θα χειροτερέψεις. Μέχρι και τους στροφείς γύμναζα περισσότερο σε μια ύστατη προσπάθεια να ελαχιστοποιήσω το πρόβλημα. Τελικά έκανα pause και ηρέμησα (χωρίς παυσίπονα).

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Το animal flex-http://www.bodybuilding.com/store/univ/flex.html λεει οτι βοηθαει και τους τενοντες και στην αναρρωση.Μηπως βοηθαει καθολου και σε αυτη την περιπτωση?
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  14. #14
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Βοηθαει στη αρθρωσεις και στην αναπλαση χονδρων απ' οτι διαβασα και οχι στην τενοντιτιδα.

    Παντως σημερα που οδηγησα, ψιλοπονουσα στο αριστερο χερι και οδηγουσα χαλαρα. Αλλα δε ποναω οταν δε κανω κατι δυσκολο.. Οποτε το meculid δε θα με βοηθησει λογικα.

  15. #15
    New Member Pallak's Avatar
    Join Date
    21-05-09
    Location
    .
    Posts
    52

    Default

    Φιλε ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στον αριστερο πηχη το οποιο πιθανοτατα προκληθηκε απο δικεφαλους στο μαξιλαρι με στραβομπαρα τελειωνοντας ενα βαρυ σετ.

    Απο εκεινη τη μερα στις υπολοιπες ασκησεις δεν με ενοχλουσε η με ενοχλουσε ελαχιστα.Ταυτοχρονα επαιζα και μπασκετ οπου και εκει οταν δεχομουν πασα στο αριστερο χερι με πονουσε και το ιδιο και οταν οδηγουσα.
    Να μην τα πολυλογω συνεχισα για 2 βδομαδες περιπου χωρις να κανω δικεφαλους με στραβομπαρα το προβλημα μειωνοταν αλλα υπηρχε ακομα.Οποτε θυμομουν εβαζα και καμια counterpain αλλα δεν νομιζω να βοηθουσε ιδιαιτερα.

    Επειτα πηγα μια βδομαδα διακοπες οπου δεν εκανα τιποτα και οταν γυρισα ημουν καλα.Αν δεν ειχα προγραμματισει την εβδομαδα διακοπων θα σταματουσα την ιδια βδομαδα που αρχισε ο πονος.
    Στραβομπαρα δεν εχω ακουμπησει απο τοτε.

  16. #16
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Μηπως ζοριζω και τον εαυτο μου με την στραβομπαρα; Στο τελευταιο σετ κανω μια μεγιστη και ειμαι και κουρασμενος. Βαζω απο 12.5 κιλα δλδ συνολο 25 + 6 κιλα που νομιζω οτι ειναι η στραβομπαρα. Δε ξερω αν ειναι πολλα ή λιγα τα κιλα, αλλα για 5ο σετ με ζοριζει παρα πολυ λες και θα βγει καμμια φλεβα. Σκεφτομαι στις επομενες προπονησεις να παω πιο χαλαρα.

  17. #17
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    τα χερια επιβαρυνονται σχεδον σε ολες τις ασκησεις,για αυτο μη τρελενεσαι,κατσε μια βδομαδα εκτος και θα γινεις καινουριος.σε εμενα ειχε 100% επιτυχια η αποχη.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  18. #18
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Η στραβόμπαρα υποτίθεται ότι βοηθάει να έχεις πιο φυσική λαβή όταν κάνεις δικέφαλους, να μην στρεσάρεται δηλαδή ο καρπός. Αν σε ενοχλεί στο μέλλον παίζε με την ίσια.
    I want to train damn it!!!!

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-10-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Συμφωνώ ότι η στραβομπαρα βελτιώνει τη λαβη για να ελαχιστοποιηθούν οι τραυματισμοί στον καρπό και τα κιλά που κάνεις είναι νορμαλ αφού τα παίζεις για 5 σετ,αλλά αυτό σημαίνει ότι ανταποκρίνεται ο δικέφαλος. Πιστεύω ότι εκεί είναι που κουράζεται κ στην προσπάθεια σου να ολοκληρώσεις το σετ, σφίγγεις τη λαβή. Σε μένα αυτό ειχε προκαλέσει 1φορά τραυματισμό κ προσπάθησα να μετριάσω (μετά από ξεκούραση) τη δυναμη της λαβής, συγκεντρωμένος περισσότερο στο δικέφαλο.

  20. #20
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Οπα, δε παιζω με αυτα τα κιλα για 5 σετ! Δεν ειμαι τοσο προχωρημενος ακομη!! Απλα στο 5ο σετ βαζω τοσα για να κανω 1-2 επαναληψεις! Στα προηγουμενα σετ εχω λιγοτερα κιλα και τα αυξανω σταδιακα.

  21. #21

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Οπα, δε παιζω με αυτα τα κιλα για 5 σετ! Δεν ειμαι τοσο προχωρημενος ακομη!! Απλα στο 5ο σετ βαζω τοσα για να κανω 1-2 επαναληψεις! Στα προηγουμενα σετ εχω λιγοτερα κιλα και τα αυξανω σταδιακα.
    </blockquote id=quote>

    Κάνεις 1-2 επαναλήψεις...στα δικέφαλα που ακριβώς θα σε βοηθήσει αυτό?[:-party]

  22. #22
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Δοκιμασε κανα fish oil,περυσι ειχα πονους σε καρπους και ωμους και σε 2 βδομαδες
    ημουν περδυκι.
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  23. #23
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Άσχετο αλλά 1-2 επαναλήψεις σε δικέφαλα δεν θα σε ωφελέσει πουθενά.
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Αυτό με τις 2 επαναλήψεις στο τελευταίο σετ στα δικέφαλα που δεν πρόκειται να βοηθήσουν πουθενά μπορεί να το αιτιολογήσει κάποιος?Αυτό ισχύει δηλαδή μόνο για τα δικέφαλα?Έγω πχ που κάνω 4 σετ στραβόμπαρα,στο 3ο σετ βγαζω 8 επαναλήψεις 15+15 κιλά και στο 4ο σετ βγάζω 2-3 επαναλήψεις με 17,5+17,5 κι ένιωθα ότι με έπιανε το τελευταίο σετ με τεράστιο ζόρι βέβαια αυτές οι 2-3 επαναλήψεις.

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Αυτό με τις 2 επαναλήψεις στο τελευταίο σετ στα δικέφαλα που δεν πρόκειται να βοηθήσουν πουθενά μπορεί να το αιτιολογήσει κάποιος?Αυτό ισχύει δηλαδή μόνο για τα δικέφαλα?Έγω πχ που κάνω 4 σετ στραβόμπαρα,στο 3ο σετ βγαζω 8 επαναλήψεις 15+15 κιλά και στο 4ο σετ βγάζω 2-3 επαναλήψεις με 17,5+17,5 κι ένιωθα ότι με έπιανε το τελευταίο σετ με τεράστιο ζόρι βέβαια αυτές οι 2-3 επαναλήψεις.

  26. #26
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by egw28

    Αυτό με τις 2 επαναλήψεις στο τελευταίο σετ στα δικέφαλα που δεν πρόκειται να βοηθήσουν πουθενά μπορεί να το αιτιολογήσει κάποιος?Αυτό ισχύει δηλαδή μόνο για τα δικέφαλα?Έγω πχ που κάνω 4 σετ στραβόμπαρα,στο 3ο σετ βγαζω 8 επαναλήψεις 15+15 κιλά και στο 4ο σετ βγάζω 2-3 επαναλήψεις με 17,5+17,5 κι ένιωθα ότι με έπιανε το τελευταίο σετ με τεράστιο ζόρι βέβαια αυτές οι 2-3 επαναλήψεις.
    </blockquote id=quote>
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9678
    με αυτο το σκεπτικο
    YOU can('t)change genes...

  27. #27
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by egw28

    Αυτό με τις 2 επαναλήψεις στο τελευταίο σετ στα δικέφαλα που δεν πρόκειται να βοηθήσουν πουθενά μπορεί να το αιτιολογήσει κάποιος?Αυτό ισχύει δηλαδή μόνο για τα δικέφαλα?Έγω πχ που κάνω 4 σετ στραβόμπαρα,στο 3ο σετ βγαζω 8 επαναλήψεις 15+15 κιλά και στο 4ο σετ βγάζω 2-3 επαναλήψεις με 17,5+17,5 κι ένιωθα ότι με έπιανε το τελευταίο σετ με τεράστιο ζόρι βέβαια αυτές οι 2-3 επαναλήψεις.
    </blockquote id=quote>
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9678
    με αυτο το σκεπτικο
    YOU can('t)change genes...

  28. #28
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Παιδια θα παω να παρω καμμια αναλγητικη κρεμα. Τι προτεινετε; Επισης σκεφτομαι να παιρνω ενα meculid πριν το γυμναστηριο, αλλα φοβαμαι με ολο το συνδιασμο με τα χαπια μη γινει τιποτα. Παιρνω και λιποδιαλυτες, νιτρικο, πρωτεινη, tribulus και omega-3.

  29. #29
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-06
    Location
    Athens, Victoria City, Greece.
    Posts
    1,472

    Default

    Ο πόνος δεν είναι το πρόβλημα.
    Ο πόνος σου "λέει" οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα (γενικότερα).

    Το να τον καλύπτεις με αναλγητικά και παυσίπονα δεν δίνει λύση στο πρόβλημα,απλά καλύπτει τις ενδείξεις που σου δίνει ο οργανισμός σου γι'αυτό.

    Εγω δεν θα έκανα ποτέ προπόνηση αν πραγματικά πονούσα σε κάποιο σημείο του σώματός μου.
    "It ain't about how hard you hit.
    It's about how hard you can get hit"

  30. #30
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by soz

    Ο πόνος δεν είναι το πρόβλημα.
    Ο πόνος σου "λέει" οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα (γενικότερα).

    Το να τον καλύπτεις με αναλγητικά και παυσίπονα δεν δίνει λύση στο πρόβλημα,απλά καλύπτει τις ενδείξεις που σου δίνει ο οργανισμός σου γι'αυτό.

    Εγω δεν θα έκανα ποτέ προπόνηση αν πραγματικά πονούσα σε κάποιο σημείο του σώματός μου.
    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu][:-thumbu]Οταν επιμενει ο πονος συνεχιζει να υπαρχει και το προβλημα!
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •