Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-11-09
    Location
    Thessaloniki.
    Posts
    4

    Default Διατροφή Σε Όγκο - Βοήθεια Please!

    Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος εδώ και γενικά στο body building. Είμαι 86 κιλά. 1,93 ύψος με λίπος περίπου 10%. Μετά από μελέτη κατέληξα στο εξής πρόγραμμα διατροφής. Θα ήθελα τις διορθόσεις σας.. Το πρωί έβαλα υγρό γεύμα κατά το μεγαλύτερο μέρος γιατι πηγαίνω στο γυμναστήριο λίγο αφού φάω πρωινό.

    1ο 300γρ Γάλα
    3 ασπραδια αυγου

    μεταπροπ. 50 gr Whey
    70gr Δεξτροζη

    2ο
    1 Αυγό  
    120gr Βρώμη
    250gr Γάλα
    1 Μήλo 
    40gr σταφιδες

    3ο 110gr τονος
    300gr μακαρονια ολικης
    2 κουτ. Ελαιόλαδο 
    σαλατα

    4o 300gr Φασόλια
    300gr Πατάτα 
    1 φρουτο
    100gr Ρύζι βρασμένο 


    5o 100gr Γαλοπούλα ψητή 
    1 Μπανάνα 
    300gr Πατάτα ψητή 


    6o 100gr Μοσχαρι
    250gr ανθοτυρο
    300gr φρουτοσαλατα


    σύνολο θερμίδων 4000
    πρωτεινη 270gr
    υδατάνθρακες 570gr
    λίπη 83gr

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην δεν τα βλεπω τα 270γρ πρωτεινη με τιποτα. Μην μου πεις οτι μετρας την πρωτεινη απο ζυμαρικη, οσπρια κλπ εισαι ακυρος. Αυτα δεν προσμετρωνται στην συνολικη προσληψη πρωτεινης παρα μονο στις συνολικες θερμιδες. Θελεις 250+ γρ απο καλη πρωτεινη, αυγα, γαλακτοκομικα, κρεας, whey κλπ

    Ενταξει ειναι παρα πολυς ο υδατανθρακας, το 4ο γευμα δεν το πολυκαταλαβαινω, μην μου πεις σε παρακαλω οσπρια+ζυμαρικα πληρης πρωτεινη και τετοια γιατι δεν αντεχω. Εισαι 1.93 , θελεις πιο καλης ποιοτητας πρωτεινη οπωσδηποτε. Και οι συνδυασμοι σου ειναι λιγο περιεργοι παντως, μοσχαρι+τυρι+φρουτοσαλατα lol , οκ οτι αρεσει στον καθενα. θα μπορουσα να σου πω εδω οτι η φρουτοσαλατα τελευταιο γευμα ειναι κακη επιλογη, ομως λες οτι εισαι 10% λιπος και 86 κιλα. Και ετσι ξεκινας; Εδω αλλοι χρονια ασχολουνται και δεν εχουν τετοια stats. Τελοσπαντων τι θες να κανεις με αυτη την διατροφη δεν μας ειπες ομως.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    καλησπερα..η γνωμη μου βγαλε τα φρουτα και βαλε μια μπανανα μαζι με το μεταπροπονητικο σου,στο 2 καλυτερα βγαλε το γαλα και βαλε καμια 7-8 ασπραδια,στο 3 βγαλε τη μια κουταλια λαδι και βαλτην στο βραδυνο σου,στο 4 οπως λεει και o mega τι γευμα ειναι αυτο??κρατα η τα φασολια η τη πατατα με κανενα κοτοπουλο ας πουμε,στο 5 οχι μπανανα δεν τη χρειαζεσαι στο 6 με τιποτα φρουτα και βαλε καμια κουταλια λαδι η κανενα παχυ ψαρι,,αυτα απο μενα..γενικα βαλε πιο καθαρες και δυνατες πηγες πρωτεινης..

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-11-09
    Location
    Thessaloniki.
    Posts
    4

    Default

    "Καταρχην δεν τα βλεπω τα 270γρ πρωτεινη με τιποτα. Μην μου πεις οτι μετρας την πρωτεινη απο ζυμαρικη, οσπρια κλπ εισαι ακυρος. Αυτα δεν προσμετρωνται στην συνολικη προσληψη πρωτεινης παρα μονο στις συνολικες θερμιδες. Θελεις 250+ γρ απο καλη πρωτεινη, αυγα, γαλακτοκομικα, κρεας, whey κλπ"

    δεν το ήξερα megageo σ'ευχαριστώ πολύ. Σε όσα διάβασα στο forum και ήταν πολλά, δε το συνάντησα κάπου ότι δεν προσμετράται. Όσο για τα stats δε ξέρω τι να πώ.. Δεν έχω μετρηθεί για λίπος είναι η αλήθεια,αλλά πιστεύω ότι κάπου εκεί είμαι γιατί δεν έχω λίπος ούτε καν στην κοιλιά. Αλλά ίσως είναι επειδή έχω πολύ καλή διάπλαση από κατασκευης..
    Όσο για το τι θέλω να κάνω με τη διατροφή.. Σκέφτηκα να κάνω όγκο και να συνεχίσω έτσι και το καλοκαίρι, αφού απ'τη στιγμή που δεν έχω περιττό λίπος δεν υπάρχει λόγος να σταματήσω για γράμμωση.. Ή μήπως κάνω λάθος? δε ξέρω..αν μπορείτε πείτε μου εσείς που ξέρετε..

    Περιμένω κι άλλες συστάσεις παιδιά γιατι δεν έχω ιδεά απ'οτι καταλαβατε.. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως!

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ελα φιλε μου, το 10% ενημερωτικα ειναι λιγο για καποιον που δεν εχει ασχοληθει. και δεν ειναι πολυ ελαφρυς. Τελοσπαντων ας μην μεινουμε εκει, απλα ας πουμε οτι δεν εχεις ορατο λιπος που να θελεις να χασεις. Καταρχην μιας που ξεκινας τωρα ξεχνας την γραμμωση. Ρε παιδια τα εχουμε πει, για να κανετε γραμμωση πρεπει να εχετε μυς πρωτα, το οποιο σημαινει 3-4 χρονια προπονηση και μετα το συζηταμε. Αλλιως θα χασετε οτι πηρατε απο την προσπαθεια σας. Ειναι μερικα ατομα που απο το πρωτο χρονο γυμναστηριο ογκο το χειμωνα και γραμμωση το καλοκαιρι. Ε ολο ιδιοι ειναι...και ειναι λογικο, καμια προοδος. Αρα πας για μυικη μαζα και καθαρη κιολας γιατι δεν υπαρχει λογος να μαζεψεις λιπος αν προσεξεις. Παντως τα σχεδον 600γρ υδατανθρακα ειναι πολλα, αν εχεις τοσο καλο μεταβολισμο τοτε οκ αλλιως αν δεις οτι μαζευεις πολυ λιπος θα πρεπει να κανεις αναλογη ρυθμιση.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-11-09
    Location
    Thessaloniki.
    Posts
    4

    Default

    Εντάξει τα διόρθωσα όσα μου είπατε.. ξαναυπολόγισα και την πρωτείνη χωρίς να συμπεριλάβω από ζυμαρικά όσπρια κτλ.. επίσης με τις αλλάγές εχω 430γρ υδατάνθρακα περίπου..
    Αλλη μια συμβουλή θα ήθελα megageo αν σου είναι εύκολο.. Το καταλαβαίνω αυτό που λες για τα 3-4 χρόνια προπόνηση πρώτα.. Απλά ο στόχος μου δεν είναι να γίνω όσο πιο ογκώδης γίνεται.. Ασχολούμαι με το μοντελινγκ και θέλω το σώμα μου να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερο προς αυτή την κατεύθυνση.. συνεχίζει να ισχύει αυτό που λες 3-4 χρόνια πρωτα όγκο?? δε θα φουσκώσω παραπάνω απόσο πρέπει? ποια είναι η γνώμη σου?? βλέποντάς και κάνοντας??

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Α οκ κοιτα αν βγαζεις δουλεια απο αυτο ειναι αλλο θεμα. Τοτε πραγματι πρεπει να το δεις αλλιως το θεμα. Παντως μπορεις να κανεις και το αλλο, να εχεις μια σταθερη διατροφη και απο κει και περα να ανεβαζεις την αεροβια σου οταν θελεις να εισαι πιο στεγνος. Αρα προτεινω ισοθερμιδικη διατροφη με αεροβια και βαρη μεσα στο προγραμμα σου. Ενα τετοιο προγραμμα θα ειχε ωραιο recomposition effect πανω σου που ειναι αυτο που θες μαλλον. Επισης αφου εισαι αρχαριος στα βαρη, ακομα και με ισοθερμιδικη θα βαζεις μυικη μαζα. Καποια στιγμη να ανεβασεις φωτο να δουμε και θα μπορουμε να πουμε μια πιο καλη αποψη.

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-11-09
    Location
    Thessaloniki.
    Posts
    4

    Default

    ωραια.. ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, με βοηθησαν σιγουρα πολυ, γιατι με όλα αυτά που διάβασα μαζεμενα στο forum ειχα πελαγωσει λιγο ειναι η αληθεια. Αεροβια όταν λες εννοεις συγκεκριμένα διάδρομο? κάνω ταυτόχρονα και δύο φορές την εβδομάδα karate πειράζει αυτό? δε νομίζω ε?

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Βεβαιως και δεν πειραζει. Αεροβια δεν ειναι μονο ο διαδρομος, υπαρχει το wave, το step. Προσωπικα τον σιχαινομαι τον διαδρομο γιατι πονανε και τα γονατα μου ομως υπαρχουν πολλα μηχανηματα που μπορεις να χρησιμοποιεις στο γυμναστηριο για αυτο το σκοπο.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    megageo μπορουμε οταν ειμαστε σε οκγο και βλεπουμε οτι ξεφευγουμε στο λιπος να αρχησουμε την αεροβικη μεχρι να το χασουμε αλλα χωρις να αλαξουμε την διατροφη και τις ασκησεις.. και μετα παλι το ιδιο με το που ξεφυγουμε ξανα αεροβικη
    εγω πιστευω οτι χανω και μυς μαζι με λιπος γιαυτο δν κανω αεροβικη.. τι λες?

  11. #11

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μπορεις να κανεις αυτο που λες αλλα εγω δεν το προτεινω. Δεν γινεται να τα κανεις ολα μαζι. Εγω αυτο που προτεινω για αυτους που μαζευουν ευκολα λιπος ειναι να κρατανε την αεροβικη και σε περιοδο ογκου σε 2-3 φορες την βδομαδα με μικροτερη διαρκεια απλα. Αυτο θα βοηθησει προληπτικα και αν δεν γινονται υπερβολες στην διατροφη και πιστευω οτι η αυξηση του λιπωδους ιστου θα ειναι η ελαχιστη. Παντα σχεδον μαζι με τους μυς θα παιρνουμε και καποια ποσοτητα λιπους, ειναι σχεδον αναποφευκτο ομως η περιοδος "ογκου" δεν ειναι δικαιολογια για να γινομαστε χοντροι. Ενας φυσικος αθλητης οπως δεν παιρνει μονο μυς στην περιοδο ογκου, ετσι δεν χανει και μονο λιπος στην περιοδο γραμμωσης. Αρα με τον δικο σου τροπο θα κανεις 1 βημα εμπρος και 1 πισω ...δηλαδη θα εισαι συνεχεια στο ιδιο σημειο. Το βλεπω καθημερινα, λενε κανουν ογκο, θολωνουν στην περιφερεια, κανουν διαιτα και χανουν οτι πηραν. Μετα παλι τα ιδια απο την αρχη.... πρεπει να μενεις στο προγραμμα σου και απλα να το προσαρμοζεις οχι να το αλλαζεις εντελως για να εχεις πραγματικη προοδο.

    Τωρα εσυ λες δεν κανεις αεροβικη,ενταξει ειναι επιλογη σου, πραγματι η αεροβικη προκαλει ενα καταβολισμο στον οργανισμο και ειναι δυνατον να χανεις και μυς ομως με 3 20λεπτα την βδομαδα ειναι αστειο να μιλαμε για απωλεια μυων. Αλλωστε αν φοβασαι για κατι τετοιο μπορεις να ανεβασεις την πρωτεινη σου και θα σε βοηθησει να διατηρηθεις.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-09
    Location
    .
    Posts
    66

    Default

    αυτο θα κανω μαλον.. θα κανω σαβατο πρωι και κυριακη πρωι με το που ξυπναω αερβικη γιατι βαζω ευκολα λιπος..
    παλια ειμουν παρα πολα κιλα και τα εχασα ξαφνικα και καταλαβενεις τι γινετε τωρα... με το παραμικρο λαθος ερχετε το λιπος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •