Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-12-09
    Location
    .
    Posts
    2

    Default Τετρακεφαλος - γονατο

    Γεια σας. Ειμαι καινουργιος στο forum οποτε συγχωρεστε με αν το θεμα ειναι σε λαθος ενοτητα. Ειχα ενα ατυχημα προσφατα, διαλυσα την επιγονατιδα μου και κοπηκε ο τενοντας. Μετα απο επεμβαση πριν ενα μηνα ειμαι στην φαση της αποθεραπειας. Η απορια μου ειναι οτι επειδη εχει ατροφησει εντελως ο τετρακεφαλος και δεν σηκωνεται το ποδι, ποσο καιρο θα χρειαστει να δυναμωσει ο τετρακεφαλος με εντατικη ασκηση ;
    Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-06
    Location
    Athens, Victoria City, Greece.
    Posts
    1,472

    Default

    Φυσιοθεραπείες δεν σου πρότεινε ο γιατρός?
    "It ain't about how hard you hit.
    It's about how hard you can get hit"

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-12-09
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Φυσιοθεραπειες μου ειπε να αρχισω αφου φυγει το πριξιμο απο το γονατο λογω φλεγμονης. Μεχρι ομως να ξεπριστει θεωρει σωστο να γυμνασω τον τετρακεφαλο ωστε τουλαχιστον να αρχισει να ανταποκρινεται το ποδι σε κινησεις που πρεπει να γινονται.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    η φλεγμονη ειναι οταν γεμιζει υγρα το γονατο ετσι? αν ναι το ειχα παθει κ εγς οταν επαιζα μπαλα κ ουτε να κουνηθω δεν μ αφηναν σιγουρα σου ειπε οτι μπορεις να κανεις προπονησεις?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    13

    Default

    Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα ακουγεται λιγακι περιεργο το να αρχισεις να γυμναζεις πριν τις φυσιοθεραπειες...
    Στις φυσιοθεραπειες αρχιζεις κανοντας βασικες ΚΙΝΗΣΕΙΣ χωρις καμμια απολυτος αντισταση,υστερα αν παει καλα συνεχιζεις σε αλλη ενταση...
    Προσεξε λιγακι και ξανα μιλα με το Γιατρο σου..

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    13

    Default

    Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα ακουγεται λιγακι περιεργο το να αρχισεις να γυμναζεις πριν τις φυσιοθεραπειες...
    Στις φυσιοθεραπειες αρχιζεις κανοντας βασικες ΚΙΝΗΣΕΙΣ χωρις καμμια απολυτος αντισταση,υστερα αν παει καλα συνεχιζεις σε αλλη ενταση...
    Προσεξε λιγακι και ξανα μιλα με το Γιατρο σου..

  7. #7

    Join Date
    25-02-08
    Location
    sparta, lakonia, Greece.
    Posts
    257

    Default

    Φίλε μου ο γιατρός ξέρει κάτι παραπάνω από σένα πίστεψέ με!Περίμενε να ξεκινήσεις φυσικοθεραπείες και θα σου πεί ο φυσικοθαραπευτής τι πρέπει να κάνεις!Αν κάνεις του κεφαλιού σου είναι σαν να προπληρώνεις εισητήριο για το επόμενο χειρουργείο!

  8. #8

    Join Date
    25-02-08
    Location
    sparta, lakonia, Greece.
    Posts
    257

    Default

    Φίλε μου ο γιατρός ξέρει κάτι παραπάνω από σένα πίστεψέ με!Περίμενε να ξεκινήσεις φυσικοθεραπείες και θα σου πεί ο φυσικοθαραπευτής τι πρέπει να κάνεις!Αν κάνεις του κεφαλιού σου είναι σαν να προπληρώνεις εισητήριο για το επόμενο χειρουργείο!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    11-09-06
    Location
    .
    Posts
    15

    Default

    Τα έχω περάσει και εγώ αυτά...
    Έκανα εγχείριση για χιαστό πριν κάποια χρόνια.
    Τα στάδια είναι: 1) Ακινησία (μετά την επέμβαση), 2) φυσιοθεραπεία και 3) ασκήσεις/βάρη.
    Το όλο θέμα είναι η ενδυνάμωση του τετρακεφάλου, γιατί αυτός προστατεύει και συγκρατεί το γόνατο και την επιγονατίδα. Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι ο τετρακέφαλος είναι δύσκολος μυς και θέλει πολύ προπόνηση. 8 χρόνια μετά και με τις κλασσικές ασκήσεις για τα πόδια 1 φορά την εβδομάδα και ακόμα τα 2 πόδια δεν είναι ίσα.

  10. #10

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Dj_Mike

    Τα έχω περάσει και εγώ αυτά...
    Έκανα εγχείριση για χιαστό πριν κάποια χρόνια.
    Τα στάδια είναι: 1) Ακινησία (μετά την επέμβαση), 2) φυσιοθεραπεία και 3) ασκήσεις/βάρη.
    Το όλο θέμα είναι η ενδυνάμωση του τετρακεφάλου, γιατί αυτός προστατεύει και συγκρατεί το γόνατο και την επιγονατίδα.
    </blockquote id=quote>

    Μου επιτρέπεις να διαφωνήσω.
    Καταρχήν οποιαδήποτε ανισορροπία στη στη μυική ανάπτυξη δημιουργεί πρόβλημα-τραυματισμό. Πχ. αν η μπροστά μοίρα των δελτοιδών ειναι περισοτερο γυμνασμένη απο την πίσω έχουμε λάθος στάση σώματος, και σχέδον σε όλες τις περιπτώσεις ενα βαθύ πόνο στους ώμους,
    κατα συνέπεια πρέπει να γυμνάζονται εξ ισου και οι ανταγωνιστές μύες.
    Στην προκειμένη περίπτωση η ανατομία λέει ότι η επιγονατήδα κρατιέται σωστά στη θέση της από τους hamstrings, και η εργοφυσιολογία οτι οι μυικες ομαδες του πισω μέρος του ποδιού είναι μεγαλύτερες και εν δυνάμει δυνατότερες. Αρα μπορούν να αποροφήσουν και περισότερους κραδασμούς, που στην περίπτωση αυτή είναι και το ζητούμενο. [:-thumbu]

    Φιλικά


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •