Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default καρδια:προπτωση της μητροειδους βαλβιδος..

    λοιπον παιδια οπως σας ειχα προαναγγειλει μετα το καζο που επαθα με το superpump πηγα σε καρδιολογο τελειως προληπτικα..οντως δεν ειχα απολυτως τιποτα(πιεση,παλμοι,αρρυθμιες,μεγεθος)ομως ο γιατρος βρηκε πως εχω μια πολυ ηπια προπτωση της μητροειδους βαλβιδας..δεν εχει κανενα συμπτωμα συμβαινει κυριως σε γυναικες(εχει ακριβως το ιδιο η μανα μου) και μπορει απο ενα σημειο και μετα να προκαλεσει αρρυθμιες..το περιεργο ειναι πως πριν αρχισει να με εξεταζει του ειπα πως γυμναζομαι με μεγαλη ενταση και κανοντας του την ερωτηση αν τα εντονα βαρη κανουν καποιο κακο στη καρδια η απαντηση ηταν οχι,αλλα μην το παρακανουμε κιολας..φυσικα ειπε οτι ουτε και καλο κανουν βεβαια..ουδετερα..μετα ομως απο αυτο το ευρημα που τον ξαναρωτησα για μενα συγκεκριμενα μου ειπε πως καλο θα ηταν να μην ζοριζομαι τοσο πολυ στο γυμναστηριο γιατι αυτο θα το επειδεινωσει..μου ειπε ακομα(μετα παλι απο σχετικη ερωτηση μου)πως μπορω να ασχολουμαι με τον αθλητισμο ηπια αλλα οχι με τον πρωταθλητισμο..οπως καταλαβαινετε στεναχωρηθηκα πολυ..πιθανοτατα δεν θα τον ακουσω και θα συνεχισω στο ιδιο τεμπο αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας η τις γνωσεις σας πανω στο θεμα..stay hungry!!!!
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Κατ'αρχην νομιζω οτι το ιδιο εχει και η μανα μου ή τουλαχιστον κατι παρομοιο.Δεν νομιζω να ειναι κατι πολυ σημαντικο αφου και ο γιατρος της δεν της εχει επιστησει την προσοχη απλα παει καθε χρονο για να το παρακολουθουν.
    Κατα δευτερον,εχω καταληξει να πιστευω οτι το 90% των ανθρωπων ολο και κατι εχουν στην καρδια τους.Αν παμε σε ενα καρδιολογο για αναλυτικες εξετασεις (υπερηχους κλπ) ολο και κατι θα μας βρουν.Και γω λογω αθλητισμου οταν εξεταστηκα μου βρηκε φυσημα αλλα μου ειπε οτι ειναι το 'καλο' και δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αθλητισμο.
    Καταλαβαινω οτι καπως σε αναστατωσε το θεμα αλλα πιστευω οτι θα το ξεχασεις συντομα μιας και το μικροβιο δεν βγαινει ευκολα.Απλα να το παρακολουθεις.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    συμφωνω απολυτα kusta..δεν νομιζω να αλλαξω κατι απλα ξενερωσα λιγο με αυτο το αθλητισμος οχι πρωταθλητισμος..ενιωσα λιγο σαν ανθρωπος περιορισμενων δυνατοτητων..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    κουβιδη εχω ακριβως το ιδιο..αλλα το ειχα ξεχασει..το τοπικ σ μ το θυμησε αληθεια:D..και εγω παιζω με ενταση..δεν ειναι σοβαρο αλλα νταξει ειναι ενα μικρο πλην..but its ok..
    '' ''

  5. #5
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εσενα τι σου εχει πει ο καρδιολογος?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  6. #6
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας, το μόνο που θα σε συμβούλευα θα ήταν να το τσεκάρεις σε 1-2 γιατρούς ακόμη να δεις τι θα σου πουν.
    I want to train damn it!!!!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    εσενα τι σου εχει πει ο καρδιολογος?
    </blockquote id=quote>
    τα ιδια πανω κατω με αυτα π σου ειπε και εσενα..μην ζοριζομαι πολυ με τα βαρη και τετοια..να κανω μεν αλλα οχι πολλα κιλα..δηλαδη να βαλω 90 κιλα και να βγαλω 3 επαναληψεις δεν ειναι καλο
    '' ''

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Ισως θα επρεπε να συμβουλευτεις και εναν αθλητιατρο η καποιον καρδιολογο που να εχει ιδεα απο γυμναστικη με βαρη για να εχεις μια πιο σιγουρη γνωμη
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-11-09
    Location
    Athens -> Siros, Greece.
    Posts
    28

    Default

    Απλά καλό θα είναι μια φορά το χρόνο να το παρακολουθείς. Το πιο συνηθισμένο σύμπτωμα είναι για λίγα δευτερόλεπτα αίσθηση πίεσης στο στήθος και διπλού παλμού, κυρίως όταν εφαρμόζεις κράτημα της αναπνοής σε πιέσεις μεγάλου βάρους ή στο Σκουώτ. Αν είσαι αρκετά κουρασμένος (και ανάλογα τον βαθμό πρόπτωσης),μπορεί να το νιώσεις απλά και μόνο αν γονατίσεις και σηκωθείς. Δεν είναι επίκτητο, είναι κληρονομικό και το πιο πιθανόν είναι ότι δεν θα σε απασχολήσει ποτέ. Η μόνη ευαισθησία έχει να κάνει με λοιμώξεις και μικροβιακές φλεγμονές από επεμβάσεις (πχ. οδοντιατρικές εργασίες), όπου προληπτικά προτείνουν την λήψη αντιβιοτικού ευρέος φάσματος πρός αποφυγή μικροβιακής επιβάρυνσης της "πιο εκτεθειμένης" καρδιακής βαλβίδας.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-12-07
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Τι είναι πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας;

    Η μιτροειδής είναι μία "δίφυλλη" βαλβίδα της καρδιάς. Φανταστείτε ότι είναι "σαν μία δίφυλλη πόρτα". Αυτή η βαλβίδα είναι τοποθετημένη μεταξύ των δύο αριστερών κοιλοτήτων της καρδιάς, δηλαδή μεταξύ του αριστερού κόλπου και της αριστερής κοιλίας.

    Τα δύο φύλλα της μιτροειδούς λέγονται "γλωχίνες" και σε κάθε καρδιακό κύκλο (συστολή-διαστολή) κλείνουν και ανοίγουν. Όταν ανοίγουν, επιτρέπουν να περάσει το αίμα από τον αριστερό κόλπο στην αριστερή κοιλία, ενώ, όταν κλείνουν, σταματά η ροή αίματος από τη μία κοιλότητα στην άλλη. Αυτές οι γλωχίνες της μιτροειδούς έχουν χαρακτηριστική μορφολογία και κλείνουν σε μία συγκεκριμένη θέση.

    Σε ένα μεγάλο αριθμό υγιών ανθρώπων, συχνότερα σε γυναίκες, η βαλβίδα παρουσιάζει κάποιες ιδιομορφίες, που συνήθως έχουν δημιουργηθεί κατά την κατασκευή της καρδιάς στην εμβρυϊκή περίοδο. Μία από αυτές τις ιδιαιτερότητες είναι η "χαλαρότητα" των γλωχίνων της μιτροειδούς, με αποτέλεσμα στο κλείσιμό τους να υποχωρούν προς τον αριστερό κόλπο. Αυτό το φαινόμενο ονομάζεται "πρόπτωση της μιτροειδούς βαλβίδας". Το φάσμα των μορφολογικών ελαττωμάτων της βαλβίδας είναι πολύ μεγάλο. Στους περισσότερους η πρόπτωση της μιτροειδούς περνάει απαρατήρητη, δηλαδή χωρίς να προκαλεί καμία ενόχληση σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους. Σε ένα μικρό ποσοστό μπορεί να δημιουργήσει κάποια προβλήματα στη λειτουργία της καρδιάς. Σε ακραίες περιπτώσεις δεν κλείνει.

    Αυτή η κατάσταση που δημιουργείται, ονομάζεται ανεπάρκεια της βαλβίδας της μιτροειδούς. Αλλά, εάν εξαιρεθούν οι ακραίες περιπτώσεις, οι περισσότεροι ασθενείς με πρόπτωση της μιτροειδούς δεν χρειάζεται να αλλάξουν τις συνήθειες και τις δραστηριότητες τους. Η μόνη σύσταση που γίνεται είναι να προφυλάσσονται λαμβάνοντας αντιβίωση κατά των μικροβίων, όπου δημιουργούνται καταστάσεις που προκαλούν μικροβιαιμία.

    Με εναν υπερηχο λοιπον γινεται η διαγνωση,ετσι το πιο σημαντικο ειναι να σου πει ο γιατρος σε τι βαθμο το εχεις(δλδ σε ποσα εκτα οπως λεμε πχ 3/6 ειναι μια πολυ καλη προγνωση).Ο αδερφος μου το εχει σε 4/6 και δεν κανει να αθλητε και πολυ...επισης παιρνει με το παραμικρο αντιβιωση...εστω και οδοντιατρο να παει θα πρεπει να παρει.Αρα πρεπει να ξερεις σε ποιο επιπεδο ειναι.Μιας και που το ειδα εγω αυριο εχω ραντεβου για υπερηχο καρδιας.
    Toumpano: Mission just begun...TIME TO GET HUGE !!!!!!!

  11. #11
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εμενα μου ειπε οτι ειναι πολυ ηπια,δηλαδη δεν εκανε λογο καν για αντιβιωσεις κτλ..απλα μου ειπε να μη ζοριζομαι υπερβολικα γιατι επιβαρυνεται..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  12. #12
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Δε σου προτεινε καποια λύση ,δε θεραπευεται με καποιο τροπο ...παντως οπως και να εχει λιγο πολυ ολοι εχουμε περασει καποιο προβλημα με τη καρδια μας, εγω παθαινα σαν ανακοπη κατι τα βραδυα και εχω παει σε ποσους γιατρους και δε μου βρισκουν τπτ,πιστευω παντως οτι εχει να κανει και το αγχος πολυ σε αυτα τα ζητηματα... παντως κοιταξε το λιγο καλυτερα Kouvidis δε παιζουν με την υγεια.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    veggeto το ιδιο παθαινα και εγς πριν 2 χρονια οταν εδινα πανελληνιες, και πηγα στην καρδιολογο μασ και μου εκανε τσεκαπ και μου ειπι οτι εχς ενα φυσημα , αλλα ειναι αμαιληταιο. Αλλα επειδη επινα πολλους καφεδες η υπερβολικη καφεινη με πειραζε!!!....εντο μεταξυ πολλεσ φορεσ πανω στην προπονηση οταν τραβαω παραπανω κιλα απο οτι μπορει (φυσικα με καποια σχετικη βοηθεια) νιωθω οτι δεν μπορω να αναπνευσω , και οταν τελειωσω τισ επαναληψεις αρχιζω να βαριανασαινω!!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Εχω και εγω το ιδιο... Πηγα σε κανα 2 γιατρους κ ολοι μου ειπαν τα ιδια... Οτι δν ειναι κάτι σοβαρό μπορώ να κάνω κανονικά βάρη και οτι αρχισε να φαίνεται περισσότερο τώρα που λόγω της ασκησης με βάρη αρχισε να μεγαλώνει η καρδιά (μεγαλοκαρδια). Πάντως δν υπάρχει λόγος ανησυχίας κάποια στιγμή σε μεγάλη ηλικία λόγω των αλάτων μπορει να εξαφανιστεί κιόλας.

  15. #15
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-20
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    λοιπον παιδια οπως σας ειχα προαναγγειλει μετα το καζο που επαθα με το superpump πηγα σε καρδιολογο τελειως προληπτικα..οντως δεν ειχα απολυτως τιποτα(πιεση,παλμοι,αρρυθμιες,μεγεθος)ομως ο γιατρος βρηκε πως εχω μια πολυ ηπια προπτωση της μητροειδους βαλβιδας..δεν εχει κανενα συμπτωμα συμβαινει κυριως σε γυναικες(εχει ακριβως το ιδιο η μανα μου) και μπορει απο ενα σημειο και μετα να προκαλεσει αρρυθμιες..το περιεργο ειναι πως πριν αρχισει να με εξεταζει του ειπα πως γυμναζομαι με μεγαλη ενταση και κανοντας του την ερωτηση αν τα εντονα βαρη κανουν καποιο κακο στη καρδια η απαντηση ηταν οχι,αλλα μην το παρακανουμε κιολας..φυσικα ειπε οτι ουτε και καλο κανουν βεβαια..ουδετερα..μετα ομως απο αυτο το ευρημα που τον ξαναρωτησα για μενα συγκεκριμενα μου ειπε πως καλο θα ηταν να μην ζοριζομαι τοσο πολυ στο γυμναστηριο γιατι αυτο θα το επειδεινωσει..μου ειπε ακομα(μετα παλι απο σχετικη ερωτηση μου)πως μπορω να ασχολουμαι με τον αθλητισμο ηπια αλλα οχι με τον πρωταθλητισμο..οπως καταλαβαινετε στεναχωρηθηκα πολυ..πιθανοτατα δεν θα τον ακουσω και θα συνεχισω στο ιδιο τεμπο αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας η τις γνωσεις σας πανω στο θεμα..stay hungry!!!!
    Ξέρω ότι έχουν περάσει 11 χρόνια αλλά αν έχεις την καλοσύνη και δεις το σχόλιο σε παρακαλώ στείλε μου pm να σε ρωτήσω κάτι γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο και γω και έχω φρικαρει!
    Επειδή είμαι νέο μέλος δεν με αφήνει να σου στείλω pm πρώτος.. Ευχαριστώ.

  16. #16
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Εγώ έχω και διγλώχινα αορτική και πρόπτωση μητροειδούς. Θα έλεγα όμως ότι τέτοια θέματα δεν βασίζονται σε συμβουλές του φόρουμ αλλά στο τι λένε οι γιατροί.
    Από εκεί και πέρα ο καθένας σταθμίζει παίρνει τις αποφάσεις του.
    Μια συμβουλή που μου είχαν δώσει ήταν η αποφυγή τεχνικής valsalva για αποφυγή της αυξημένης αρτηριακής πίεσης.
    Rome wasn't built in a day

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-20
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Εγώ έχω και διγλώχινα αορτική και πρόπτωση μητροειδούς. Θα έλεγα όμως ότι τέτοια θέματα δεν βασίζονται σε συμβουλές του φόρουμ αλλά στο τι λένε οι γιατροί.
    Από εκεί και πέρα ο καθένας σταθμίζει παίρνει τις αποφάσεις του.
    Μια συμβουλή που μου είχαν δώσει ήταν η αποφυγή τεχνικής valsalva για αποφυγή της αυξημένης αρτηριακής πίεσης.
    Καλημέρα φίλε μου!Το γνωρίζω ότι δεν είναι ορθό να αναζητάς συμβουλές για τέτοια θέματα στο forum.
    Όλοι οι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις λένε τα ίδια και συστήνουν την αποφυγή ενασχόλησης με τα βάρη που στην πραγματικότητα είναι προτροπή να μην κάνεις τίποτα καθώς απαγορεύονται και ασκήσεις με το βάρος του σώματος.
    Ο λόγος που θέλω να επικοινωνήσω με τον φίλο πιο πάνω είναι για να τον ρωτήσω τι εξέλιξη είχε σε αυτόν και ποιο δρόμο ακολούθησε..Για παράδειγμα έχω ένα φιλαράκι με αντίστοιχο πρόβλημα που 10 χρόνια τώρα δεν ακούει κανέναν, πλακώνεται σε άπειρα βάρη καθημερινά και η κατάσταση του είναι σταθερή.
    Προς θεού δεν το επικροτω, πληροφορίες συλλέγω έτσι ώστε να μπορέσω να αποφασίσω και γω για το μέλλον μου.
    Προτροπή για βάρη από καρδιολόγο δεν πρόκειται να έχεις ακόμα και αν δεν έχεις τίποτα.

  18. #18
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Αυτό σου λέω ότι εγώ έχω μεγαλύτερο και σοβαρότερο πρόβλημα και παρόλα αυτά προσπαθώ και γυμνάζομαι βαριά. Λόγω της ενασχόλησης με βάρη και ποδόσφαιρο δεν έχει υπάρξει καμία μεταβολή στην καρδιακή λειτουργία Παρεμπιπτόντως δεν έχω νιώσει ποτέ κάτι και ισχύει και για εμένα η σύσταση για αντιβίωση σε περίπτωση πληγών, εξαγωγών δοντιών κλπ.
    Rome wasn't built in a day

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-20
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Αυτό σου λέω ότι εγώ έχω μεγαλύτερο και σοβαρότερο πρόβλημα και παρόλα αυτά προσπαθώ και γυμνάζομαι βαριά. Λόγω της ενασχόλησης με βάρη και ποδόσφαιρο δεν έχει υπάρξει καμία μεταβολή στην καρδιακή λειτουργία Παρεμπιπτόντως δεν έχω νιώσει ποτέ κάτι και ισχύει και για εμένα η σύσταση για αντιβίωση σε περίπτωση πληγών, εξαγωγών δοντιών κλπ.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες φίλε μου!
    Κι εγώ τελευταία 4-5 χρόνια με βάρη και ποδόσφαιρο ασχολούμαι!
    Παλιότερα (απ το 2014 μέχρι σήμερα) δεν είχα πτοηθεί καθόλου και έκανα πολύ βαριές προπονήσεις.
    Όλα ξεκίνησαν πριν 10 μέρες όταν σύγκριναν τις εξετάσεις του 2017 με τις σημερινές και η ανεπάρκεια που έχω στην μιτροειδη επιδεινώθηκε λίγο.
    Από μικρού βαθμού πλέον είναι λέει μικρού προς μετρίου.
    Εσύ στην μιτροειδη έχεις ανεπάρκεια η απλά πρόπτωση??
    Όπως και να έχει σ ευχαριστώ για την απάντηση.

  20. #20
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Εγώ έχω ανεπάρκεια αορτικής που όμως είναι γενικά στάσιμη "μικρή προς μέτρια ανεπάρκεια". Στη μητροειδή αναφέρει "μικρή σύνοδο διαφυγή" αλλά όχι ανεπάρκεια.
    Βέβαια αισίως είμαι 46! Και εγώ έπαιζα ποδόσφαιρο μέχρι πέρυσι. Στατιστικά βέβαια με τα χρόνια κάποια μεταβολή θα επέρχεται.
    Rome wasn't built in a day


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •