Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default Αιματολογικές εξετάσεις και κρεατίνη

    Καλησπερα παιδια, υπαρχει ενα μικρο προβληματακι και θα ηθελα την βοηθεια σας πανω σάυτο.
    Οι γονεις μου πιεζουν να παω να κανω γενικες εξετασεις αιματολογικες, εντομεταξυ με την χρηση κρεατινης και νιτρικου οξεος ολα θα ειναι αναιβασμενα...Πηρα παρατηση μεχρι τις 10 Ιανουαριου.
    Τι μπορω να κανω για να ριξω τα ποσοστα, στις τρασαμινασε, και στην κρεατινινη???...Ενα φιλαρακι μου που ειπε να παρω βιταμινες, και μπορει να μου μειωθουν καπως τα υψηλα ποσοστα!...το μονο καλο ειναι οτι οσο καιρο κανω χρηση πινω την ημερα 4 λιτρα εμφιαλομενο νερο!...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μέχρι τότε θα είσαι μια χαρά. Απλά τρώγε σχετικά υγιεινά μέρες που είναι, μην ανεβάσεις τίποτα τριγλυκερίδια και χοληστερίνες και σε κυνηγάνε για άλλο λόγο από αυτόν που αγχώνεσαι τώρα!![:-smile_green][:-smile_green][:-smile_green][:-smile_green][:-smile_green][:-smile_green][:-smile_green][:-smile_green][:-smile_green]
    Και συνέχισε να πίνεις νερό!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Υπάρχει τόπικ για το θέμα για να ναι όλες οι απορίες συγκεντρωμένες
    http://bodybuilders.gr/data/main/for...E1%F3%E5%E9%F2

  4. #4
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    H διατροφη που κανω ειναι παρα πολυ καλη και ειναι για ογκο!...αλλα τις εξτρα βιταμινες να τις παρω??...ειναι οι CENTRUM...

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    γιατί θα ειναι ολα αναιβασμενα με τη χρηση κρεατίνης και νιτρικού?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    οχι ολα, απλως οι τρασιαμινασε και η κρεατινινη....αλλα πιστευω μεχρι τοτε να πεσουνε!...και μετα να ξανα παρω!! :D

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    φίλε καταρχήν τις εξετασεις τις κανουμε για να δουμε αν ειμαστε καλα. όχι για να ταπωσουμε τους γονεις μας. εγω παντως με τη χρήση της κρεατίνης ποτε δεν ειχα τίποτα ανεβασμενο. μονο το ενα ειδος τρανσαμινάσων που δρισκονται και στους μυς, έιναι ανεβασμένο όποτε είμαι υπερποπονημένος.

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Εγώ πιστέυω ότι το μόνο που θα είναι ανεβασμένο από συμπληρώματα (γιατί παίζει σημαντικό ρόλο και η προπόνηση) θα είναι η κρεατινίνη. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά αν θα έχεις πρόβλημα με τους δικούς σου, σταμάτα την μέχρι τότε και λογικά θα πέσει...

  9. #9
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    οταν καθε ποτε πρεπει να κανουμε αιματολογικες εξετασεις???...το λεω γιατι απο τισ 10 Ιανουαριου θα κανω χρηση του Ηalodrol!.. :P

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω λεω καταρχην να σταματησεις να παιρνεις συμπληρωματα κρυφα απο τους γονεις σου αν δεν εισαι ανεξαρτητος. Επισης σταματα να παιρνεις συμπληρωματα που δεν ξερεις τι ειναι , τι μπορει να επηρεασουν και γιατι.

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Εγώ πιστέυω ότι το μόνο που θα είναι ανεβασμένο από συμπληρώματα (γιατί παίζει σημαντικό ρόλο και η προπόνηση) θα είναι η κρεατινίνη. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά αν θα έχεις πρόβλημα με τους δικούς σου, σταμάτα την μέχρι τότε και λογικά θα πέσει...
    </blockquote id=quote>

    +1[:-thumbu]
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    οι γονεις μου ξερουν τι συμπληρωματα παιρνω, αλλα το θεμα ειναι οτι θα μου τα πρηζουν, αν κατι θα ειναι ανεβασμενο....Τωρα με το Ηalodrol της Gaspari, μου ειπαν ατομα που κανουν ηδη χρηση, οτι δινει φλεβικοτητα, και κατι αλλο που δεν το θυμαμαι αυτη τη στιγμη!...Αν υπαρχει καποια διαφορετικη αποψη περι Haladrol , αν ειναι ευκολο να μου τη λεγατε :D

  13. #13

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Υπάρχει τόπικ για το θέμα για να ναι όλες οι απορίες συγκεντρωμένες
    http://bodybuilders.gr/data/main/for...E1%F3%E5%E9%F2
    </blockquote id=quote>

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by NMakris

    οι γονεις μου ξερουν τι συμπληρωματα παιρνω, αλλα το θεμα ειναι οτι θα μου τα πρηζουν, αν κατι θα ειναι ανεβασμενο....Τωρα με το Ηalodrol της Gaspari, μου ειπαν ατομα που κανουν ηδη χρηση, οτι δινει φλεβικοτητα, και κατι αλλο που δεν το θυμαμαι αυτη τη στιγμη!...Αν υπαρχει καποια διαφορετικη αποψη περι Haladrol , αν ειναι ευκολο να μου τη λεγατε :D
    </blockquote id=quote>

    Ρε συ θα με τρελανετε μερικοι εδω μεσα.... σου ειπανε οτι το halodrol δινει φλεβικοτητα και κατι αλλο που δεν το θυμασαι!!! Σε παρακαλω πες μου αν ξερεις καποιο απο τα παρακατω συστατικα τι κανει ακριβως:

    Arachadonic Acid (40% in a proprietary fatty acid/oil blend), Peak ATP adenosine-5-triphosphate disodium salt, LJ100 tongkat ali extract (standardised for 22% eurypeptides. 40% glycosaponinins), sodium alpha lipoic acid, -(-)3,4-divanillytetrahydrofuran.


    Προφανως δεν εχεις ιδεα, οσο αφορα αυτα που σου ειπαν αυτη που κανουν "χρηση" επισης δεν εχουν ιδεα...ακου εκει φλεβικοτητα, οτι ναναι.

    Συνοψιζοντας το thread:

    - Παιρνεις συμπληρωματα αλλα δεν εισαι ετοιμος να δικαιολογησεις στους γονεις σου αν κατι ειναι ανεβασμενο στις εξετασεις
    - Δεν εχεις ιδεα τι παιρνεις και ουτε τι μπορει να επηρεασει αυτο που παιρνεις
    - Ακους οποιον ναναι ασχετο ή μη για καποιο συμπληρωμα που στα 10 συστατικα δεν ξερεις τα 11 και παρολα αυτα θα πας να το παρεις

  15. #15
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    τα συστατικα ξερω τι ειναι, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που σε βοηθανε!... :(

  16. #16

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by NMakris

    τα συστατικα ξερω τι ειναι, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που σε βοηθανε!... :(
    </blockquote id=quote>

    Παρ' όλα αυτά τα παίρνεις[:-boggled]

    Μήπως έχουν και ένα δίκιο οι γονείς σου και φωνάζουν?

  17. #17
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    στα συπμληρωματα που παιρνω, ξερω τι μου ανεβαζουν..αλλα για το Halodrol δεν ξερω τιποτα :(
    ΑΚΟΜΑ ειμαι σε αναζητη, στο τι μπορει να μου προσφερει, αλλα και στο τι μπορει να μου προκαλεσει..παντως σε μερικα topics καποιοι λενε πολυ καλα λογια , αλλα καποιοι αλλοι οχι!...τωρα στο αν θα το χρησιμοπιησω η οχι δεν ξερω!...

  18. #18
    New Member
    Join Date
    29-11-09
    Location
    eretria, Greece.
    Posts
    32

    Default

    ορισμενες φορες ναι.....

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-02-09
    Location
    Chania-Athens, Greece.
    Posts
    219

    Default

    Ψάξε βρες το τι παίρνεις και τι πραγματικά χρειάζεσαι εσύ για τους στόχους σου γιατί ο κόσμος είναι γεμάτος από ξερόλες! Συμφωνώ με Αντρίκο και Μεγκαγκεο!!!
    Train Hard, Push yourself Forward--&gt; Enjoy the Result!!!

  20. #20
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-12-09
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Στις αιματολογικές εξετασεις δυσκολο να φανεί κατι...Συνηθως εκει που βρισκουμε κατι στο εργαστηριο που δουλευω ,οταν καποιοσ παιρνει κρεατινη,ειναι στην κρεατινινη Ουρων...Αν ειναι κατι ψηλο στο αιμα τοτε αυτη θα ειναι η CK που αυξανεται σε μερικουσ ανθρωπους απο την μυικη καταπονηση και ειναι και σαν δεικτης του κυκλου παραγωγης κρεατινινης....

  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by maik1983

    Στις αιματολογικές εξετασεις δυσκολο να φανεί κατι...Συνηθως εκει που βρισκουμε κατι στο εργαστηριο που δουλευω ,οταν καποιοσ παιρνει κρεατινη,ειναι στην κρεατινινη Ουρων...Αν ειναι κατι ψηλο στο αιμα τοτε αυτη θα ειναι η CK που αυξανεται σε μερικουσ ανθρωπους απο την μυικη καταπονηση και ειναι και σαν δεικτης του κυκλου παραγωγης κρεατινινης....
    </blockquote id=quote>

    Μισό λεπτό για να μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα η CK η CPK ή φωσφοκεατινοκινάση η κινάση τής κρεατίνης κλπ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ - ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
    Η κινάση αυτή , για να μην μακρυγορούμε είναι ο εζυματικός καταλύτης σε μιά αντίδραση μετατροπής Φωσφορική κεατίνη πρός ATP (Τριφοσφωρική αδενοσίνη )
    Η CPK έχει 3 ΜΟΕΦΕΣ (ΤΗΝ ΒΒ , την ΜΒ και την ΜΜ ) αυτές απαντούν σε τρείς διευθύσεις (Εγκέφαλος -Καρδιά - Σκελετικοί μύς και κάποια καρδιακά τμήματα πέραν του μυοκαρδίου )
    Τοιουτοτρόπως δέν μπορεί να ξέρει κανείς κάποια αύξηση τι σημαίνει ακριβώς , ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΤΑΙ γιατι η εικονα συνεντιμάται συνολικά μαζί με τα κλινικά ή άλλα δεδομένα

    Ουτως ειπείν , ακόμα και μιά ενδομυϊκή ένεση ή απλά η μυική κούραση , αλλα και η κούραση του ΚΝΣ (πέραν τών εμφραγμάτων - δυστροφιών μυικών κλπ) ανεβάζουν απο πολύ έως κατακορυφα τήν CPK
    Αλλωσστε σεαυτό ρόλο παίζουν και οι φυλή και η κατάσταση , αλλα και η εμπειρία στήν προπονηση , ένας καλά προπονημένος αθλητής σιγά σιγά έχει λιγότερο στιμπημένες τιμές

    Οποτε CPK = καμμιά σχε΄ση με λήψη κρεατίνης

    Και η υπερ-κρεατινουρία ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΛΉΨΗ ΚΡΕΑΤΊΝΗς , αλλα με διάφορες μεταβολικές οδούς και σχετική οργανική κατάσταση

    Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά

  22. #22

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by maik1983

    Στις αιματολογικές εξετασεις δυσκολο να φανεί κατι...Συνηθως εκει που βρισκουμε κατι στο εργαστηριο που δουλευω ,οταν καποιοσ παιρνει κρεατινη,ειναι στην κρεατινινη Ουρων...Αν ειναι κατι ψηλο στο αιμα τοτε αυτη θα ειναι η CK που αυξανεται σε μερικουσ ανθρωπους απο την μυικη καταπονηση και ειναι και σαν δεικτης του κυκλου παραγωγης κρεατινινης....
    </blockquote id=quote>

    Μισό λεπτό για να μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα η CK η CPK ή φωσφοκεατινοκινάση η κινάση τής κρεατίνης κλπ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ - ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
    Η κινάση αυτή , για να μην μακρυγορούμε είναι ο εζυματικός καταλύτης σε μιά αντίδραση μετατροπής Φωσφορική κεατίνη πρός ATP (Τριφοσφωρική αδενοσίνη )
    Η CPK έχει 3 ΜΟΕΦΕΣ (ΤΗΝ ΒΒ , την ΜΒ και την ΜΜ ) αυτές απαντούν σε τρείς διευθύσεις (Εγκέφαλος -Καρδιά - Σκελετικοί μύς και κάποια καρδιακά τμήματα πέραν του μυοκαρδίου )
    Τοιουτοτρόπως δέν μπορεί να ξέρει κανείς κάποια αύξηση τι σημαίνει ακριβώς , ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΤΑΙ γιατι η εικονα συνεντιμάται συνολικά μαζί με τα κλινικά ή άλλα δεδομένα

    Ουτως ειπείν , ακόμα και μιά ενδομυϊκή ένεση ή απλά η μυική κούραση , αλλα και η κούραση του ΚΝΣ (πέραν τών εμφραγμάτων - δυστροφιών μυικών κλπ) ανεβάζουν απο πολύ έως κατακορυφα τήν CPK
    Αλλωσστε σεαυτό ρόλο παίζουν και οι φυλή και η κατάσταση , αλλα και η εμπειρία στήν προπονηση , ένας καλά προπονημένος αθλητής σιγά σιγά έχει λιγότερο στιμπημένες τιμές

    Οποτε CPK = καμμιά σχε΄ση με λήψη κρεατίνης

    Και η υπερ-κρεατινουρία ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΛΉΨΗ ΚΡΕΑΤΊΝΗς , αλλα με διάφορες μεταβολικές οδούς και σχετική οργανική κατάσταση

    Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •