Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default Σοβαρή Διατροφή Bodybuilding & Πρωτεΐνες

    Καλημέρα παιδιά,
    Το τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει το γυμναστήριο και σκέπτομαι να το πάρω στα σοβαρά ξεκινώντας σοβαρή διατροφή και κατανάλωση πρωτεϊνών που πουλανε στα μαγαζιά Fitness.

    Έχω ύψος 1.81, ζυγίζω 70 κιλά, έχω στο περίπου 25-30% λίπος (χωρίς να χω κάνει λυπομετρηση απλά εκεί το υπολογίζω στο περίπου) και είμαι 21.5 χρονών.
    Πάω με στόχο να αποκτήσω ένα αθλητικό σώμα χωρίς υπερβολικό όγκο και να τα χω καταφέρει έως το καλοκαίρι.

    Τα κακά είναι ότι δεν έχω καθόλου σωστή διατροφή και δεν ξέρω τι πρέπει να τρώω και κάθε ποτέ να τρώω. Ξυπναω στις 07:30 για την σχολή τα πρωινά δεν τρώω τίποτα απολύτως άντε κάνα sandwich που και που μετά κατά τις 12:00-12:30 τρώω μεσημεριανό και μετά ξανατρωω το απόγευμα στις 17:00 κάνα Sandwich ή καμία τυρόπιτα ή κάνα κρουασάν όπως είμαι στην δουλεία. Γυρνώ σπίτι στις 21:00 αφού έχοντας σχολάσει από την δουλεία και στις 22:00 πάω για gym και φεύγω στις 23:30 χωρίς έχοντας φάει τίποτα από τις 17:00 και κατά τις 00:00 πέφτω για ύπνο.

    Βεβαία αυτά πρέπει να σταματήσουν αν θέλω να δω αποτελέσματα τρώγοντας πιο ισορροπημένα, πιο σωστά, πιο συχνά και πιο υγιές.

    Θέλω να μου πει κάποιος αν μπορεί τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση μου:
    1) Υπάρχει καμία σελίδα που να προτείνει τι πρέπει να τρώω και τι δεν πρέπει?
    2) Η πρωτεΐνη σε σκόνη μπορεί να προκαλέσει κάποιο κακό?
    3) Ποσό συχνά να πηγαίνω gym? Κάθε μέρα, μέρα παρά μέρα?
    4) Για να κάνω σώμα πρέπει πρώτα να κάνω πολύ τρέξιμο ώστε να κάψω το λίπος πρώτα και μετά να ξεκινήσω στα όργανα?
    5) Kαθε πότε να τρώω?
    Τι άλλο να προσέξω?
    Ο χρήστης MXDaemon είναι συνδεδεμένος Αναφορά
    Επεξεργασία/Διαγραφή Μηνύματος
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    καλως ήρθες φίλε, ολα αυτα που ρωτας εχουν συζητηθει απειρες φορες. Αν κανεις μια μικρη ερευνα στις αντιστοιχες ενοτητες( διατροφή, προγραμματα και συμπληρώματα) θα σου λυθούν ολες οι απορίες. Μετα φτιαξε τα προγραμματα σου, και ποσταρε τα για σχολιασμό και βλεππουμε.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ συνοπτικά:
    1) www.bodybuilders.gr :D
    2)Όχι αλλά δεν είναι απαραίτητη αν η διατροφή σου είναι πλήρης
    3)Αυτό εξαρτάται από το χρόνο και το επίπεδο που βρίσκεσαι. 3 φορές τη βδομάδα είσαι μια χαρά.
    4)Όχι απαραίτητα, μπορείς και σε συνδιασμό. Μην αρχίσεις να πέφτεις με τα μούτρα στο τρέξιμο, θα υπερπροπονηθείς και στο τέλος μπορεί να τα παρατήσεις.
    5)5-6 μικρά γεύματα ανά 3 ώρο (χωρίς να ναι κανόνας απλά ενδεικτικά)

    Όπως σου είπε και ο Γιάννης στο φόρουμ θα βρεις όλες τις απαντήσεις πολύ εύκολα.
    Καλό διάβασμα και καλωσόρισες!

  4. #4
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    Βασικη Ερωτιση:
    Εαν κατσω και φαω και παω κατευθείαν για γυμναστηριο. αυτο ειναι καλο ή κακο?
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κακό. να εχουν περασει απο 2 εως 3 ωρες αναλόγως τι εχεις φαει ώστε να έχεις χωνεψει καπως.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    αν φας πάρα πολύ τότε δεν θα μπορέσεις με να χωνέψεις και θα σου καταστρέψει την προπόνηση, χώρια τα "εντερικά" προβλήματα που μπορεί να σου προκαλέσει :)

    Απ' την άλλη, ξέρω πολλά άτομα που κάνουν ένα προ-προπονητικό γεύμα (π.χ. φρούτο+ πρωτεΐνη) κανά 30λεπτο πριν την προπόνηση.

    Γενικά, αν διάβασες τον τομέα διατροφής θα είδες ότι ως γεύμα πριν την προπόνηση συνιστάται κάτι με λίγα λιπαρά ώστε να χωνευτεί εύκολα και πλούσιο σε υδατ για να σου παρέχει την απαιτούμενη ενέργεια ;)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •