Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default Ασκησεις για πανω μερος του στηθους

    παιδια εχω προβλημα με το πανω μερος του στηθους,στο κεντρο κατω απ το λαιμο.δεν μπορω να πετυχω καποια αναπτυξη σε αυτο το σημειο.εχετε να προτεινετε καποια ασκηση η καποια τεχνικη μηπως καταφερω και το "πιασω"?σκεφτομαι απο βδομαδα να εφαρμοσω επικληνη με πολυ κλειστη λαβη και να αλλαξω την γωνια του παγκου..

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Αν δεν το εχεις κανει ηδη ξεκινα τις προπονησεις στηθους σου με επικλινεις πιεσεις με αλτηρες και μετα βαζε οριζοντιο.Μαλιστα δοκιμασε οταν ανεβαζεις του αλτηρες να τους γυριζεις για να συναντιουνται οριζοντια ο ενας με τον αλλον αντι για τις ακρες για να σε πιασει πιο καλα στο μεσα μερος πανω.Αυτο εκανα για αρκετο διαστημα και σιγα σιγα αρχισε να γεμιζει και σε εμενα.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Giorgos18

    Αν δεν το εχεις κανει ηδη ξεκινα τις προπονησεις στηθους σου με επικλινεις πιεσεις με αλτηρες και μετα βαζε οριζοντιο.Μαλιστα δοκιμασε οταν ανεβαζεις του αλτηρες να τους γυριζεις για να συναντιουνται οριζοντια ο ενας με τον αλλον αντι για τις ακρες για να σε πιασει πιο καλα στο μεσα μερος πανω.Αυτο εκανα για αρκετο διαστημα και σιγα σιγα αρχισε να γεμιζει και σε εμενα.
    </blockquote id=quote>

    +10000000[:-thumbu]

    Θα σωθείς!! Κάποτε το στήθος μου είχε δυσανάλογη ανάπτυξη, και αντέστρεψα τη σειρά των ασκήσεων βάση της αρχής της προτεραιότητας. Και επανήλθε . Μπορείς να το κάνεις και με μπάρα, αλλά όπως είπε και ο Giorgos18, καλύτερα με αλτήρες για να έχεις πλήρη κίνηση και τη στρέψη στους καρπούς που γεμίζει καλύτερα! καλή επιτυχία!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μην κατεβαζεις μεχρι τερμα κατω τη μπαρα η τους αλτηρες στον επικλινή, κανε τα 2/3 της κινησης. ετσι θα παιζουν λιγότερο οι ώμοι.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Giorgos18

    Αν δεν το εχεις κανει ηδη ξεκινα τις προπονησεις στηθους σου με επικλινεις πιεσεις με αλτηρες και μετα βαζε οριζοντιο.Μαλιστα δοκιμασε οταν ανεβαζεις του αλτηρες να τους γυριζεις για να συναντιουνται οριζοντια ο ενας με τον αλλον αντι για τις ακρες για να σε πιασει πιο καλα στο μεσα μερος πανω.Αυτο εκανα για αρκετο διαστημα και σιγα σιγα αρχισε να γεμιζει και σε εμενα.
    </blockquote id=quote> το εχω κανει και αυτο στα προγραμματα μου να αρχιζω απο επκληνεις πιεσεις και να στρεφω τους καρπους στο τελος της κινησης αλλα δεν ειδα διαφορα,μονο στη δυναμη ανεβηκα οπου κανω 35 κιλα στο καθε χερι 6-8 επαναληψεις.ισως πρεπει να ριξω κιλα και να το κανω πιο σιγα..δε ξερω..ευχαριστω παντως παιδια για τις προτασεις σας.μια γωνια 70 μοιρων στον επιληνη ισως βοηθουσε??δεν το χω δοκιμασει

  6. #6
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    70 μοίρες μου φέβεται υπερβολικό... θα δουλεύουν πάρα πολύ οι ώμοι...

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-12-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Καλυτερα 30 μοιρες, πιανει καλυτερα!!!
    ... ...

    . ... .

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-12-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by heman

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Giorgos18

    Αν δεν το εχεις κανει ηδη ξεκινα τις προπονησεις στηθους σου με επικλινεις πιεσεις με αλτηρες και μετα βαζε οριζοντιο.Μαλιστα δοκιμασε οταν ανεβαζεις του αλτηρες να τους γυριζεις για να συναντιουνται οριζοντια ο ενας με τον αλλον αντι για τις ακρες για να σε πιασει πιο καλα στο μεσα μερος πανω.Αυτο εκανα για αρκετο διαστημα και σιγα σιγα αρχισε να γεμιζει και σε εμενα.
    </blockquote id=quote> το εχω κανει και αυτο στα προγραμματα μου να αρχιζω απο επκληνεις πιεσεις και να στρεφω τους καρπους στο τελος της κινησης αλλα δεν ειδα διαφορα,μονο στη δυναμη ανεβηκα οπου κανω 35 κιλα στο καθε χερι 6-8 επαναληψεις.ισως πρεπει να ριξω κιλα και να το κανω πιο σιγα..δε ξερω..ευχαριστω παντως παιδια για τις προτασεις σας.μια γωνια 70 μοιρων στον επιληνη ισως βοηθουσε??δεν το χω δοκιμασει
    </blockquote id=quote>

    Ριξε κιλα και προσπαθησε να φτασεις στις 12 επαναληψεις... 10 -12...
    ... ...

    . ... .

  9. #9
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by heman

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Giorgos18

    Αν δεν το εχεις κανει ηδη ξεκινα τις προπονησεις στηθους σου με επικλινεις πιεσεις με αλτηρες και μετα βαζε οριζοντιο.Μαλιστα δοκιμασε οταν ανεβαζεις του αλτηρες να τους γυριζεις για να συναντιουνται οριζοντια ο ενας με τον αλλον αντι για τις ακρες για να σε πιασει πιο καλα στο μεσα μερος πανω.Αυτο εκανα για αρκετο διαστημα και σιγα σιγα αρχισε να γεμιζει και σε εμενα.
    </blockquote id=quote> το εχω κανει και αυτο στα προγραμματα μου να αρχιζω απο επκληνεις πιεσεις και να στρεφω τους καρπους στο τελος της κινησης αλλα δεν ειδα διαφορα,μονο στη δυναμη ανεβηκα οπου κανω 35 κιλα στο καθε χερι 6-8 επαναληψεις.ισως πρεπει να ριξω κιλα και να το κανω πιο σιγα..δε ξερω..ευχαριστω παντως παιδια για τις προτασεις σας.μια γωνια 70 μοιρων στον επιληνη ισως βοηθουσε??δεν το χω δοκιμασει
    </blockquote id=quote>

    αν εισαι τοσο εμπειρος και μπορεις να απομονωσεις το στηθος τοσο πολυ εγω λεω go for it! αν οχι αστο μπορεις να κανεις βυθισεις σε συγκεκριμενη γωνια,cross over τα χερια απο το υψος τις μεσης να κλεινουν στο υψος τον ωμων και λιγο πιο πανω,μπορεις να κανεις ανοιγματα απο κατω προς τα πανω σε επικληνη παγκο παιζοντας με τις μοιρες και πολλα αλλα..παντως εγω νομιζω σου φτανουν αυτα για την ωρα..

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    [/quote] πως γινονται οι βιθυσεις στο διζυγο απο συγκεκριμενη γωνια?στο γυμναστηριο που παω εχει το κλασσικο διζυγο.αυτου του ειδος το κρος οβερ που λες ειναι παρα πολυ καλο,το εχω δοκιμασει κατα καιρους.θα δοκιμασω και ανοιγματα σε διφορες γωνιες οπως ειπες

  11. #11
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εγω παντως παιδια εκανα για καιρο πιεσεις επικλινεις ειτε με αλτηρες ειτε με μπαρα..τη διαφορα ομως την ειδα οταν αρχισα να κανω και τις δυο ασκησεις την ιδια μερα απλα με μια μικρη διαφορα στην κινηση και στο υψος της πλατης του καθισματος αλλα αυτες ειναι μικροαλλαγες που τις νιωθω μονο εγω..πιστευετε οτι ειναι πολλες δυο ασκησεις ουσιαστικα για το ιδιο σημειο? (η εστω με διαφορα λιγα εκατοστα πανω κατω δεξια αριστερα)
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  12. #12
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    ελα φιλε μου πρεπει να πειραματιστεις λιγο για να δεις σε ποια γωνια στο διζυγο δουλευει καλυτερα για σενα..δεν μπορω να στο περιγραψω απλα αυτο που πρεπει να θυμασαι ειναι να εχει κλιση προς τα μπροστα το σωμα σου..(και θα προτεινα να κανεις την μιση κινηση οχι μεχρι κατω) πρεπει να ξερεις να ακους και να δουλευεις και σωστα το καθε μερος του σωματος σου για να το κανεις αυτο ομως..
    ισως σε βοηθησει αυτο http://www.exrx.net/Lists/ExList/Che...l#anchor682036
    και http://www.exrx.net/Lists/ExList/Che...l#anchor165455

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-01-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    εγω παντως παιδια εκανα για καιρο πιεσεις επικλινεις ειτε με αλτηρες ειτε με μπαρα..τη διαφορα ομως την ειδα οταν αρχισα να κανω και τις δυο ασκησεις την ιδια μερα απλα με μια μικρη διαφορα στην κινηση και στο υψος της πλατης του καθισματος αλλα αυτες ειναι μικροαλλαγες που τις νιωθω μονο εγω..πιστευετε οτι ειναι πολλες δυο ασκησεις ουσιαστικα για το ιδιο σημειο? (η εστω με διαφορα λιγα εκατοστα πανω κατω δεξια αριστερα)
    </blockquote id=quote>επαιζες δηλαδη πρωτη ασκηση πιεσεις με μπαρα σε επικληνη και μετα αφου ολοκληρωνες πχ 4 σετ, ξαναεπαιζες πιεσεις με αλτηρες σε επικληνη παλι..αυτο που λες το χω δοκιμασει σε ισιο,πρωτα με μπαρα και μετα καπακι με αλτηρες αλλα δεν προτεινεται γενικα γιατι ειναι πανω κατω ιδια ασκηση.βεβαια ειναι οτι πιανει στον καθενα,δεν υπαρχοθν στανταρ

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κάνε εναλλάξ τις ασκήσεις. Δηλαδή: κάνε πρώτα επικλινή πάγκο με μπάρα, στη συνέχεια κάνε οριζόντιο πάγκο με μπάρα, και μετά βάλε επικλινείς πιέσεις με αλτήρες και περιστροφές.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    το κανω οπως ειπε ο heman δηλαδη το ενα μετα το αλλο..απλα οπως ειπα με τον τροπο που τα παιζω νιωθω την μπαρα να με πιανει ακριβως στη πανω πανω γραμμη που αρχιζει το στηθος(η μπαρα κατεβαινει εξ επαφης με το πηγουνι μου) ενω οταν μετα κανω αλτηρες νιωθω να πιανει λιγο λιγο πιο κατω και σχετικα πιο μεσα..ελπιζω να καταλαβατε..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •