Οπως εμαθα και εγω ως νεος τουμπανος:D ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουμε τι βαζουμε στο στομα μας.Λοιπον παρακατω αναφερω αρκετες πληροφοριες για την φακη και την αξια της, καθως και ενα δικο μου ερωτημα. Οι φακες..πρωτεϊνουχες οσο και το κρεας, τα πουλερικα, τα αβγα, χωρις ομως την κακη χοληστερινη και αλλα λιπιδια. Οι φακες ειναι πλουσιες σε ινες, πρωτεϊνες, βιταμινες Β, μεταλλικα αλατα, φωσφορο, ασβεστιο. Περιεχουν διαλυτες και αδιαλυτες ινες, οι οποιες ειναι απαραιτητες για τη σωστη λειτουργια του οργανισμου. Οι διαλυτες μειωνουν τα επιπεδα της χοληστερολης και σταθεροποιουν τα επιπεδα ζαχαρης στο αιμα, καθως και την ινσουλινη, την ορμονη που ελεγχει την απορροφηση της ζαχαρης. Επισης, περιεχουν υψηλα επιπεδα φολικου οξεος, καροτενια και πολυ σιδηρο. Καλο ειναι να συνοδευονται απο τροφιμο με βιταμινη C για να απορροφαται επαρκως ο σιδηρος που εχουν. Οι βιταμηνες Β, που περιεχονται κι αυτες με αφθονια στις φακες , ειναι απαραιτητες για την υγεια του εγκεφαλου, των νευρικων κυτταρων, της επιδερμιδας και του πεπτικου συστηματος. Ομως παρα την μεγαλη διατροφικη τους αξια εχουν μαλλον αρκετες θερμιδες(350 ανα 100γρ).

Η ερωτηση μου ειναι με τι θα πρεπει να συνδιασω ενα πιατο φακης? Καποιον υδατανθρακα?