Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1

    Default Κιλά και Όγκος

    Καλησπερα, κανω γυμ εδω και 7 μήνες και θελω να βαλω κιλά και για καποιο λογο δεν τα καταφερνω με τίποτα. Ειμαι 63 κυλα με 1.79 ύψος 20 χρονών, θα ελεγα οτι δεν κανω και την πιο σωστη διατροφή (τρωω ομως 5-6 ευματα ην ημερα) αλλα εχω παρει ως τωρα δυο πρωτεινες για όγκο και πραγματικά δεν εχω παρει ουτε ενα κιλό...ημουν στρατό και πήγα απο 56 κιλά 68 και μολις βγήκα εχασα 5 κυλα μεσα σε 1.5 μήνα...παω γυμναστήριο 4 φορες την εβδομάδα και δυο φορές ποδόσφαιρο-προπονηση. Πρίν 8-9 μηνες ειχα κανει λιπομετριση και εδειξε οτι ειχα 12-13% λίπος..Καποιος ειδικος να μ πει τι ναα κανω, τι χρειαζομααι...
    Οι πρωτεΐνες που ειχα πααρει ηταν οι:
    Super mass gainer και dymatize super mass gainer...
    Επισης θα ηθελα να πω οτι δεν εχω πρόγραμμα στο γυμναστήριο δεν παιρνω απο καποιο site αλλα κανω ανα ομάδες και συνηθως καθομαι 1 ώρα...
    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Καλώς όρισες!
    Πόση πρωτεΐνη παίρνεις την ημέρα ? Πόσους υδατάνθρακες και λίπη (φυτικά)?
    Έτσι θα δούμε και πόσες θερμίδες παίρνεις.
    Το 12-13% δεν είναι άσχημο ποσοστό λίπους. Φυσικά όπως δείχνει η κατάσταση εύκολα το βελτιώνεις κι άλλο αφού δεν έχεις 100% σωστή διατροφή.
    Θα μπουν και πεπειραμένα μέλη να σε κατατοπίσουν καλύτερα, αλλά μια γενική εικόνα για την ηλικία και τον στόχο σου πιστεύω είναι:
    Περίπου 180-190 γραμμάρια την ημέρα πρωτεΐνη, 300 γράμματα υδατάνθρακες και λίγα φυτικά λίπη. Φυσικά καλό είναι να έχεις ένα γεύμα με φρούτα και λαχανικά αν γίνεται.
    Από εκεί και πέρα χρειάζεται περίπου 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση με βάρη γύρω στα 20 σετ σύνολο και περίπου μια ώρα. Η αερόβια συνήθως μπαίνει σε μέρες που δεν έχεις βάρη.

    Όλα τα παραπάνω είναι μπακαλιστικα και με αυτά που διάβαζα πριν 10 χρόνια που ασχολούμουν με το σχέδιο προπόνησης και διατροφής, τώρα υπάρχουν νέα δεδομένα που τα αναρτουν μέλη εδώ στο φόρουμ. Έχει πολύ ενδιαφέρον. Αρχικά τα αντιμετώπισα με πολύ επιφύλαξη και ξεροκεφαλια αλλά φαίνεται ότι αυτά τα δέκα χρόνια που είχα να ασχοληθώ έγιναν πολλές βελτιώσεις!
    Υπάρχει πολύ υλικό στο φόρουμ και από διατροφες και από προπονήσεις!

    Έχει ανεβάσει ένα πολύ ωραίο λινκ ο Κώστας (musclemar) αλλά από κινητό δεν μπορώ να το βάλω. Λογικά θα σε παραπέμψει, έχει πολύ πράγμα για προπόνηση να διαβάσεις

  3. #3
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Γραψε μας κατ αρχην πως ειναι η διατροφη σου,ας πουμε σημερα τι εφαγες;
    Το προβλημα κατα κυριο λογο ειναι στη διατροφη σου,πρωτεινες ογκου κλπ "σκουπιδια" δε θα κανουν τιποτα μονα τους...

  4. #4

    Default

    Λοιπόν επειδη δεν μπορω να υπολογίσω τις θερμίδες στην super mass εβαζα απο 1.5 scoop απο 3 φορες την ημέρα και στη dymatize 2 scoop
    Σήμερα εφαγαα 3ασπράδια απο αυγο το πρωι δυο ποτηρια γαλαα μετά απο καμια ωρα ενα πιάτο ρύζι και 4 μανταρινια μετα απο 3-4 ωρες έφαγα κοτόπουλο με κεφτεδάκια και 3 τυροπιτακια με κυμα μέσα, τωρα που τελειωσα απο το γυμ εφαγα μια μπανάνακαι το βράδυ λογικά το ίδιο με το μεσημεριανό...και πρωτεινη να μου προτείνετε δεκτό...γτ μολις την τελειωσα την dymatize...

  5. #5
    Junior Bodybuilder dimitris1994's Avatar
    Join Date
    08-06-14
    Posts
    182

    Default

    η διατροφη σου δν ειναι καθολου καλη θελει πολυ δουλεια ακομα...κατσε διαβασε εδω μεσα υπαρχουν πολλα αρθρα που θα σε βοηθησουνε...!!!! υπολογισε ποσα μακρος χρειαζεσαι την μερα ( πρωτεινη /υδατανθρακα/λιπαρα) και διαμορφωσε την διατροφη σου αναλογα!!! επισης μην βασιζεσα ισε συμπληρωματα...μια πρωτεινη δν ειναι προκειται να σε βοηθησει ποτε αμα δν φας σωστα...το ιδιο ισχυει και για την προπονηση σου...το να καθεσαι μια ωρα απο μονο του δν λεει κατι...φταξε ενα προγραμμα προπονησης με βασικης ασκησεις για να χτισεις μια βαση αρχικα....!!!
    Last edited by dimitris1994; 26-10-15 at 21:17.

  6. #6
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Για αρχή μετά το gym θες οπωσδήποτε πρωτεΐνη. Βάλε κάτι που να σου δώσει 35-50 γραμμάρια. Άποψη μου, μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι κάνω, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία σε αυτό.
    Μπορείς να φας και ζάχαρη σε αυτό το γεύμα αφού την έχεις κάψει όλη στη γυμναστική. Όχι πολλή, μερικά γραμμάρια όμως πχ 10 και είσαι κομπλέ.
    Πρωτεΐνη όγκου έχω πάρει στο παρελθόν και εγώ σαν υποκατάστατο. Δεν είναι ότι καλύτερο, απλά δίνει περίπου 1000 θερμίδες και καμιά 50 ριά γραμμάρια πρωτεΐνης μαζί με γάλα αν την πιεις. Αλλά μόνο αν δεν έχεις να φας κάτι.

  7. #7
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Φιλε μου 1,5 scoop 3 φορες τη μερα απο την super mass? Κανε καμια εξεταση για τρανσαμισες καλου κακου
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  8. #8

    Default

    Οχι εκτος απο την πρωτεινη δεν.καπνιζω ουτε πυνω και δεν εχω νιώσει κααι τίποτα πόνους κομπλέ είμαι...καιτην εχω τελειώσει τώρα..

  9. #9
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Δεν έχει αποδειχθεί σε καμία μελέτη ότι η λήψη πρωτεΐνης κάνει κακό σε υγιή άτομα. Απλά αν υπάρχει νεφρική ανεπάρκεια ή υποψία της συνιστάται δίαιτα χαμηλής λήψης. Αυτό δε συνεπάγεται ότι σε υγιή άτομα θα κάνει κακό. Φυσικά υπερδοσολογια είναι άσκοπη αφού δεν θα δώσει μυικα κέρδη ή βελτίωση υγείας

  10. #10
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Οχι φιλε μου,δε μπορει να μεταβολιστουν 3500 θερμιδες χωρις αυτες του φαγητου...Εγω ειχα γνωστο που επερνε 1-2 scoop serious mass τη μερα και η τρανσαμιναση ηταν στο θεο
    Το καπνισμα και αυτα που λες παραπανω,δε νομιζω να παιζουν καποιο ρολο,ουτε αυτος ποναγε ουτε καπνιζε
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  11. #11

    Default

    Ναι ομως στο ίντερνετ σε ολα τα άρθρα λέει για.καπνισμα και γιαα αλκοόλ δεν αναφέρει πουθενά για πρόβλημα απο πρωτεΐνη..

  12. #12
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    ακριβως ο bebeto εννοει νομιζω οτι το προβλημα στην super mass δεν ειναι η πρωτεινη αλλα η ζαχαρη-θερμιδες!

  13. #13

    Default

    Ρε φίλε επαιρνα τις πρωτεΐνες και δεν έβαλα κιλό για κιλό...εδω νομίζω οτι εχασα κ ολας...και ασχετως αν ετρωγα καλα η όχι 6 -7 φορες την ημερα έτρωγα καθημερινά...

  14. #14
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by xaris01 View Post
    Ρε φίλε επαιρνα τις πρωτεΐνες και δεν έβαλα κιλό για κιλό...εδω νομίζω οτι εχασα κ ολας...και ασχετως αν ετρωγα καλα η όχι 6 -7 φορες την ημερα έτρωγα καθημερινά...
    Aφου δεν μπορεις να βαλεις κιλα αρχισε να μετρας θερμιδες. Σιγουρα δεν μετρας για να μην μπορεις να βαλεις. Φτιαξε μια υπερθερμιδικη διατροφη η αν δεν μπορεις να φας πολυ φτιαξε μια διατροφη ισοθερμιδικη και βαλε και καποιο weigh gainer πρωτεινη ογκου να δημιουργηθει πλεονασμα. Αλλα επειδη αυτες οι πρωτεινες ειναι σκουπιδια σου το λεω καθαρα και μονο αν δεν μπορεις με τιποτα να καταναλωσεις τοσο φαι ωστε να δημιουργησεις θερμιδικο πλεονασμα. Αν μπορεις μην παρεις.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  15. #15
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    τι στο καλο 63 κιλα και δεν επαιρνες κιλα με 6 γευματα και serious mass? ή τα γευματα σου ειναι πολυ μικρες μεριδες ή στο ποδοσφαιρο ειναι εξαντλητικη η προπονηση σου χωρις τα απαραιτητα γευματα γυρω απο αυτη.

  16. #16
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Παιδια τι λεμε τωρα? 3000+ θεριμιδες χωρις το φαγητο και δεν επερνε κιλα? Πηγαινε κοιτα την τρανσαμιναση και κανε και μια TSH για το θυροειδη σου
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  17. #17
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Η λήψη πρωτεΐνης δεν επηρεάζει τις τρανσαμινασες. Εξακρίβωμενο, η γυμναστική ναι τις ανεβάζει λίγο. Αλλά είτε 2 είτε 3.5 γραμμάρια ανα κιλό τις ίδιες θα δεις.
    Η μυϊκή ανάπτυξη κρίνεται από πολλά, ύπνο κλπ. Και φυσικά δεν γίνεται να βασιστεί μόνο σε συμπληρώματα. Προσωπικά δεν ξέρω πόσοι βαθμό απορρόφησης είχε από το συμπλήρωμα που έπαιρνε με τον τρόπο που το λαμβανε. Πρέπει να ανατρέξει στο φόρουμ καίει να δοκιμάσει ένα σωστό πρόγραμμα

  18. #18
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Δεν αναφερομαι στην ληψη πρωτεινης αλλα στην ποσοτητα των θερμιδων...Τεσπα,συζητηση κανουμε να μας πει και κανα εμπειρο μελος τη γνωμη του να βοηθηθει το παιδι
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  19. #19
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Που ειπε το παιδι οτι παιρνει 3000 θερμιδες; μαλιστα πανω λεει οτι δεν υπολογιζει τις θερμιδες και μετα λεει τι τρωει τελειως απρογραμματιστα. Φυσικα και ετσι δεν καταναλωνει τις καταλληλες θερμιδες για να βαλει κιλα. Φιλε μου αρχισε να μετρας θερμιδες απο το φαι. Ασχετο τωρα ειδα οτι λεει οτι παιρνει 3 φορες απο 1μιση σκουπ αλλα και παλι αυτο μας βγαζει 900 θερμιδες οχι 3000 που λες bebeto. Που σημαινει οτι μετα απο το φαι εφσον δεν μετραει και δεν εχει στανταρ γευματα δεν συμπληρωνει για να βαλει κιλα.
    Last edited by IronAddict; 28-10-15 at 13:07.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  20. #20
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Ρε παλικαρι το καθε scoop απο την πρωτεινη που περνει εχει περιπου 1200 θερμιδες νομιζω...Κανε το επι 3=3.500 περιπου....Αν υπολογισεις και αυτς απο το φαι,που 900 δε παιζει να ειναι κατι παει στραβα
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  21. #21
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by bebeto View Post
    Ρε παλικαρι το καθε scoop απο την πρωτεινη που περνει εχει περιπου 1200 θερμιδες νομιζω...Κανε το επι 3=3.500 περιπου....Αν υπολογισεις και αυτς απο το φαι,που 900 δε παιζει να ειναι κατι παει στραβα
    Βασικα κοιταξα και λεει οτι εχει 1300 θερμιδες ανα δυο σκουπ και ενα τεταρτο..οποτε γυρω στις 2600 θα επαιρνε συνολικα αν επαιρνε 4.5 σκουπ μεσα στη μερα..κοιτα να δεις..ομως και παλι..αν παιρνεις τοσο απο πρωτεινη που παλι δεν καλυπτει τις θερμιδες συντηρησης του και εχει ακομα περιθωριο..εκτος του οτι τον χορταινε σε σημαντικο βαθμο η πρωτεινη που επαιρνε παιζει μετα να μην ετρωγε και τοσο ωστε να συμπληρωσει..μαζι με την ασκηση κιολας να παρεμενε σε θερμιδικο ελειμα. Αλλα πρεπει να αρχισει να μετραει κατι κανει λαθος.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  22. #22
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by mariosgymlover View Post
    Βασικα κοιταξα και λεει οτι εχει 1300 θερμιδες ανα δυο σκουπ και ενα τεταρτο..οποτε γυρω στις 2600 θα επαιρνε συνολικα αν επαιρνε 4.5 σκουπ μεσα στη μερα..κοιτα να δεις..ομως και παλι..αν παιρνεις τοσο απο πρωτεινη που παλι δεν καλυπτει τις θερμιδες συντηρησης του και εχει ακομα περιθωριο..εκτος του οτι τον χορταινε σε σημαντικο βαθμο η πρωτεινη που επαιρνε παιζει μετα να μην ετρωγε και τοσο ωστε να συμπληρωσει..μαζι με την ασκηση κιολας να παρεμενε σε θερμιδικο ελειμα. Αλλα πρεπει να αρχισει να μετραει κατι κανει λαθος.
    Επισης υπαρχει και το ενδεχομενο να κανεις πολλη αεροβια. Για ελλατωσε την..πιστευω αυτο φταιει αν λες οτι τρως τοσες θερμιδες. Γιατι λες κιολας οτι πηγες στρατο και εβαλες κιλα εε για να εβαλες ετσι απλα ενω τωρα προσπαθεις και δεν μπορεις φταιει οτι στο στρατο δεν θα εκανες ασκηση πολλη.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  23. #23

    Default

    Δεν εχω μαθει ακομα να μετράω τις...αλλα ντάξει οταν βρω το πρόγραμμα (γυμναστικης) που θέλω δεν θα παρω τίποτα (πρωτεινη)...απλά ειναι κααι το ότι εχω αλλα 4 αδέρφια και δεν μπορώ.να εχω την διατροφη που θέλω...δεν μπορω να εχω σταθερη διατροφή...και δεν ξερω τι να κανω...

    Ναι αυτο με το στρατο ισχύει αλλα σταματησα απο τις 3 αεροβιες στις 2... σημερα δεν πηγα για ξεκούραση, να ελαττωσω και και τις μερες του γυμ...απο τις 4 στις 3

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-14
    Posts
    3

    Default

    Το θεμα φιλε μου δεν ειναι μονο το τι τρως αλλα και το τι καις....
    οι πιο συνηθισμενες ερωτησεις χρονια τωρα ειναι "τρωω τρωω αλλα δε βαζω κιλα"....η "δε τρωω πολυ εχω κατεβασει πολυ τις θερμιδες αλλα δεν χανω"....
    η απαντηση ειναι πολυ πιο απλη απο οσο φανταζεσαι.....αυτος που λεει οτι τρωει αλλα δε βαζει κιλα απλα πρεπει να τρωει περισσοτερο....ο αλλος που δε χανει απλα πρεπει να μειωσει κιαλο τις θερμιδες του...
    εννοειται οτι μιλαμε για οργανισμους οπου δεν υπαρχει καποιο θεμα υγειας
    με το ποδοσφαιρο και την κινηση που εχεις στη ζωη σου εχεις αυξησει πολυ το ρυθμο καυσεων του σωματος σου
    μπορει να ειναι ετσι το σωμα σου και λογω γονιδιων απλα, δεν ειναι κατι καινουργιο ο αυξημενος μεταβολισμος
    πρεπει σε ολα τα γευματα σου να εχεις και πρωτεινη και υδατανθρακες αλλα και καλα λιπαρα
    πρωινο με ασπραδια και γαλα δεν εχει υδατανθρακες
    γευμα με ρυζι και μανταρινια δεν εχει πρωτεινη
    γευμα με κοτοπουλο κεφτεδακια και τυροπιτακια δεν εχει υδατανθρακες
    μια μπανανα μετα τη προπονηση ειναι λιγη για το μεταβολισμο σου
    πας γυμαστηριο - θελεις ογκο - κιλα και εχεις φαει ενα πιατο ρυζι μεχρι εκεινη τη στιγμη οσον αφορα τους υδατανθρακες της μερας σου ουσιαστικα
    ( δε υπολογισα πρωτεινη ογκου ) , επισης σαλατες με τα γευματα σου δε τρως
    διαβασε στο σαιτ τα θεματα και τα ποστ περι διατροφης και πιστευω οτι θα μαθεις πολλα και θα καταλαβεις και μονος σου καποια λαθη που κανεις
    χρειαζεται προγραμμα και με τη προπονηση αλλα και με τη διατροφη σου
    και οταν με το καλο μπεις σε καλο δρομο θα δεις οτι πιθανοτατα εισαι απο και απο τους σωματοτυπους που εχουν τη ταση να βαζουν μεν αργα κιλα αλλα να διατηρουν πολυ ευκολα χαμηλα τα ποσοστα λιπους τους , πραγμα κατ εμε πολυ καλο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σετ-επαναλήψεις-όγκος-συμμετρία-κιλά ??
    By gm4486 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 08:29
  2. Ογκος και κιλα.
    By ikamak in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-04, 21:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •