Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-07-09
    Location
    .
    Posts
    62

    Default Πρόγραμμα Για Απώλεια Λίπους & Συμπληρώματα

    Καλησπερα σε ολους, ειμαι αρκετο καιρο μελος αλλα πρωτη φορα γραφω.
    θα μπω απευθειας στο θεμα γιατι δεν θελω να σας κουρασω.
    Ειμαι 21, 1.85 και 86 κιλα και μετα απο 4 χρονια απουσιας ξαναρχισα φετος το μπασκετ, στοχος μου ειναι να φτασω στα 77-78 κιλα, να χασω το περιτο λιπος απο ολο μου το σωμα αλλα κυριως απο την κοιλια.Θα ηθελα αν μπορειτε και θελετε να με βοηθεισετε προτηνοντας μου ενα καλο προγραμμα γυμναστικης που να βοηθαει στο καψιμο του λιπους αλλα εχει σχεση και με το αθλημα που ασχολουμαι (δηλαδη το μπασκετ).Κατι ακομα τελευταιο ειναι οτι προσεχω τη διατροφη μου και σκεφτομαι το φεβρουαριο να ξεκινησω να παιρνω λιποδιαλυτες (τους ΕΑS) και καθαρη προτεινη (WHEY) ολα αυτα ομως με σωστη διατροφη (οσο μπορω γιατι ειμαι και φοιτητης) και γυμναστηριο.!!

    Σας παρακαλω αν μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας αλλα και οτι αλλο γνωριζετε.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες και ως ενεργό μέλος στο φόρουμ!
    Αν θες γράψε μας τη διατροφή που κάνεις μέχρι τώρα για να καταλάβουμε.
    Συγκεκριμένο πρόγραμμα μην περιμένεις να σου πει κάποιος, αλλά πίστεψέ με αφιερώνοντας λίγο χρόνο (όπως λες πως έχεις κανει ήδη) θα χεις πάρει αρκετές ιδέες για το πως να κινηθείς.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Για να χάσεις λίπος η λύση είναι η διατροφή, τους λιποδιαλύτες τους βλέπω ως χαμμένα λεφτά (από προσωπική εμπειρία).

    Για πρόγραμμα γυμναστικής θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς ή τον προπονητή σου ή τον γυμναστή της ομάδας. Πάντως από φίλους που παίζουν σε ομάδες ξέρω ότι κάνουν maximum 3 φορές την βδομάδα και δίνουν μεγάλη έμφαση σε πόδια και κορμό. Χέρια αποφεύγουν να κάνουν (μου είχαν πει ότι τους κόβει από ταχύτητα), μου είχαν πει και αυτήν την άσκηση http://www.exrx.net/WeightExercises/...fts/Clean.html ότι τους βοηθάει σε σουτ, ριμπάουντ και άλματα γενικότερα.

    Καλή επιτυχία στους στόχους σου.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    29-07-09
    Location
    .
    Posts
    62

    Default

    Σας ευχαριστω για τισ απαντησεις σας και τη βοηθεια.

    Η διατροφη που ακολουθω ειναι:

    Το πρωι: φυσικο χυμο και ενα τοστ με τυρι

    Πριν τη προπονηση (μπασκετ): 2 κουλουρακια σικαλεως απο φουρνο

    Απογευμα (μετα απο προπονηση μπασκετ, και βαρη): κρεας (κοτοπουλο,μπιφτεκια,μπριζολες) ψημενα στο φουρνο με παρα πολυ λιγο λαδι,
    η ζυμαρικα (μακαρονια, ρυζι) με καθολου βουτηρο και μια φορα την εβδομαδα λαδερο φαγητο.


    Θα ηθελα αν μπορειτε να με συμβουλεψετε να κανω καποιες αλλαγες στη διατροφη ωστε να εχω το αποτελεσμα στο σωμα μου το οποιο θελω (δηλαδη απωλεια λιπους και κυριως απο την περιοχη της κοιλιας, αλλα και γυμνασμενο σωμα.)

  5. #5
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Γεια σου φιλε μου
    Η διατροφη που εγραψες δεν ειναι σωστη,το να χασεις λιπος δεν συνεπαγετε οτι θα πρεπει να τρως και λιγο ειδικα εσυ που γυμναζεσε κιολας μπασκετ/Βαρη.
    Εσυ εισαι 1.85-86 κιλα με αυτη την διατροφη και να διατηρησε 86 κιλα ειναι ψιλοκουφο.
    Μικρα και συχνα γευματα ανα 3ωρο σου προτεινω εγω καπως ετσι δηλαδη
    Πρωι 8 -ασπραδια αυγου και βρωμη
    11- Μια πρωτεινη(καζεινη αν μπορεις) 1 φρουτο και μια χουφτα αμυγδαλα αναλατα
    2-πατατες βραστες κοτοπουλο στηθος σαλατα
    5-μετα απο προπονηση 1 προτεινη και 1 μπανανα
    6-6:30 λαχανικα σαλατα(Μπροκολο/κουνουπιδι/καροτα) φιλετο μοσχαρι ή ψαρι λιγη πατατα βραστη
    πριν τον υπνο 1 cottage cheese
    Δοκιμασε το αν θες λιγο καιρο και αν δεις οτι δουλευει σε εσενα θα εισαι κομπλε[:-bouncy]
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαι το βασικότερο: υπολογισμός θερμίδων!
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •