Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default Ερωτήσεις & Πρόγραμμα Διατροφής

    γεια σας παιδια, ειμαι καινουριο μελος στην παρεα σας και θα ηθελα ορισμενες συμβουλες.. ειμαι 19 χρονων με 179 υψος και 75 κιλα, γνκ γυμναζομουν αλλα εδω και 1 χρονο εχω ξεκινησει λιγο πιο σοβαρα, απ το καλοκαιρι εχω παρει 5 κιλα τα οποια με φουσκωσαν αρκετα μπορω να πω και το λιπος μου δν πιστευω να αυξηθηκε πλ μιας και δν εκανα ιδιαιτερη-λαπαδερη κοιλια(χωρις συμπληρωματα).. απο διατροφη δν κανω τπτ το ιδιαιτερο, απλα τρωω σπιτικα φαγητα με εμφαση στο κοτοπουλο, τις σαλατες και το ρυζι. συμπληρωνω βεβαια τη διατροφη μου με μια 100αρα προτεινη isobolic για οσους την ξερουν! θα ηθελα να μου προτινετε ενα προγραμμα διατροφης οπου να μου αυξηση τη μοιικη μαζα χωρις να παρω πλ λιπος, απο συμπληρωματα ειμαι οκ?? ας σημειωθει οτι δν τρωω ψαρια-τονους κτλ.. αν μπορει καποιος ας μου προτινει κατι!! ευχαριστω..

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    επιπλεον θα θελα να μαθω ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να προπονουμε για να δω καποια θετικα αποτελεσματα μεχρι τελη μαιου αλλα και ποσες φορες να τρεχω την εβδομαδα.. προς το παρον τρεχω 3 φορες και προπονουμε 4ης!! τον ιουνιο θα κανω 1.5 χρονο γυμναστηριο!

  3. #3

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Καλωςήρθες στο foroum. Εχει απειρο υλικό για μελέτη.
    Καλή αρχή στο διάβασμα.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    ευχαριστω, επειδη ψαχνω ψαχνω και δν βρισκω κατι αναλογο(ισως επειδη ειμαι καινουριος και δν ξερω να ψαχνω σωστα) μπορει να μου πει καποιος τι πετυχαινεις με διατροφη για γραμμωση + τρεξιματακι 20 λεπτα και προγραμμα για ογκο?? βσκ ειμαι σε μια φαση που θελω γραμμωση αλλα δν εχω πρ πλ ογκο.. τι να κανω??

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες Πάνο στην παρέα μας.
    Πολύ χονδρικά, να σου πω πως το αν πάρεις "όγκο" ή κάνεις "γράμμωση" είναι θέμα θερμίδων στη διατροφή σου .
    Δηλαδή αν ο στόχος σου είναι η αύξηση μυικής μάζας τότε πρέπει αρχικά να υπολογίσεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι για να συντηρηθείς στα κιλά σου και μετά να προσθέσεις (αρχικά και ανάλογα την πρόοδο στη ζυγαριά) πχ 200-250 θερμίδες.
    Ένας πολύτιμος οδηγός για τους υπολογισμούς σου είναι ο παρακάτω
    http://bodybuilders.gr/data/main/for...?TOPIC_ID=8548

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    ευχαριστω, θα το κοιταξω..

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    λοιπον, εχουμε καποιες αλλαγες στο προγραμμα, το προγραμμα εχει γινει πλεον ογκου απο σημερα μεχρι και την πρωτη βδομαδα του μαρτη, αυριο λγκ θα το παρω απ το γυμναστηριο να το ανεβασω και εδω να μου πειτε ιδεες κτλ.. πρλ δν θα παρατησω την αεροβια, δλδ 3 φορες τη βδομαδα τρεξιμο και σκευτομουνα και για κρεατινη για 1 μηνα! τη κρεατινη μου παν να την παιρνω 2 φορες την ημερα το πρωι 1 κουτ του γλυκου μαζι με ενα γλυκο χημο, επειτα προτεινη και μετα απο μια ωρα πρωινο.. μετα η επομενη δοση ειναι 1 κουταλια του γλυκου κρεατινη μετα την προπονηση και προτεινη.. ολα τα αλλα γευματα οπως και πριν!! στοχος 1 μυικο κιλο, θα γν οπως το σκευτομαι?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    παιδια την κρεατινη πως την παιρνουμε?? 1 κουταλια του γλυκου το πρωι πριν το πρωινο μαζι με προτεινη και μια μετα τη προπονηση με προτεινη παλι?? κατι μου παν να την πινω με γλυκο χημο γτ αποροφιεται καλυτερα, ισχυει κατι τετοιο??

  9. #9
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Τις μέρες προπόνησης, μετά ή/και πριν την προπόνηση. Τις μέρες ξεκούρασης το πρωί...
    1 κουτ. του γλυκού είναι περίπου 5γρ... Είναι μια καλή δόση...
    Σου είπαν για τον χυμό ώστε να γίνει insulin spike και έτσι να αποροφηθεί καλύτερα, αλλά με ένα ποτήρι χυμό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό το spike... Για να είσαι σίγουρος μπορείς να την πιεις με δεξτρόζη. Αλλά δεν είναι απαραίτητο...

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    ok ευχαριστω.. δλδ και μονο με νερο ειναι οκ??

  11. #11
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by panos18

    ok ευχαριστω.. δλδ και μονο με νερο ειναι οκ??
    </blockquote id=quote>

    Σε συνδυασμό με απλό υδατάνθρακα ίσως να είναι καλύτερα αλλά και με νερό καλά είναι...

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    ξεκινησα χθες, πηρα μια κρεατινη
    μαζι με μια κατοσταρα προτεινη!! να δουμε θα παρουμε κανενα κιλο??

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by panos18

    λοιπον, εχουμε καποιες αλλαγες στο προγραμμα, το προγραμμα εχει γινει πλεον ογκου απο σημερα μεχρι και την πρωτη βδομαδα του μαρτη, αυριο λγκ θα το παρω απ το γυμναστηριο να το ανεβασω και εδω να μου πειτε ιδεες κτλ..
    </blockquote id=quote>
    Πρόγραμμα διατροφής εννοείς ή προπόνησης;
    Τη διατροφή σου την έχεις βελτιώσει; Εννοώ να μετράς θερμίδες κλπ..
    Μην στηρίζεσαι στην κρεατίνη και την πρωτείνη για να ανέβεις σε μυική μάζα, σίγουρα βοηθάνε αλλά σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    και διατροφης και προπονησης, οχι θερμιδες δν μετραω μιας και δν ξερω τις θερμιδες συντηρησης μου... πως μπορω να τις βρω??

  15. #15
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ε αμα δε μετρας θερμιδες πως εγινε το προγραμμα διατροφης προγραμμα ογκου?:D:D[:-angel]

    check
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548

    edit: οι θερμιδες φιλε το κανουν προγραμμα ογκου, οχι οι πρωτεινες και οι κρεατινες.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σου χα δώσει το λινκ και παραπάνω, εδώ θα βρεις τους τύπους που χρειάζεται για να κάνεις τους υπολογισμούς
    http://bodybuilders.gr/data/main/for...?TOPIC_ID=8548

    Εdit: Γιάννη, πιάσε κόκκινο, μαζί ποστάραμε:D

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    σε μια λιπομετρηση θα μπορουσαν να μου βρουν οτι χρειαζομαι για να ξερω ποσες θερμιδες καιω?? οι θερμιδες που πρεπει να καταναλωνεις σε περιοδο ογκου ποσες πρεπει να ναι σε σχεση με τις θερμιδες που καις??

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    οκ το εκανα, ΘΣ εχω 2860 και αναλογα μετα με το τι θελω να κανω, ογκο ή γραμμωση..

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    λοιπον αν μετραει καλα η ζυγαρια μου εχω κοντα στο 17% λιπος οποτε θα χρηαστω 3μηνες σιγουρα για να γραμωσω.. σκευτομαι λοιπον εκτος απο διατροφη να παιρνω μια 100αρα προτεινη και μετα εν αλλαξ λιποδιαλυτες για ενα μηνα και κρεατινι αλκαλιν τον επομενο και πλ εν αλλαξ..

    η κρεατινη που λεω ειναι αυτη

  20. #20
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-03-10
    Location
    athens.
    Posts
    1

    Default

    θελω να μου πειτε μια λυση για να παρω μυικο ογκο

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    παιδια 1 ερωτηση, 30 λεπτα τρεξιμο ειναι το ιδιο με 30 λεπτα ποδηλατο κρατωντας σταθερο το ρυθμο??

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by panos18 View Post
    παιδια 1 ερωτηση, 30 λεπτα τρεξιμο ειναι το ιδιο με 30 λεπτα ποδηλατο κρατωντας σταθερο το ρυθμο??
    Μέτρα παλμούς και κάνε τη σύγκριση.

  23. #23
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Και οι παλμοί να είναι ίδιοι, με το τρέξιμο - περπάτημα, κινούνται πιο πολλά μέρη του σώματος (πάνω μέρος) και έτσι καίγεται περισσότερο λίπος!

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    ρωταω γτ τρεχω στο στιβο 3-4 φορες και θελω να συμπληρωσω τις ενδιαμεσες μερες με ποδηλατο... επιπλεον ισχυει οτι 1 φορα την εβδομαδα πρεπει να τρωμε οτι θελουμε ή παμε κατα πλ πισω τη διατροφη μας??

  25. #25
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by panos18 View Post
    ρωταω γτ τρεχω στο στιβο 3-4 φορες και θελω να συμπληρωσω τις ενδιαμεσες μερες με ποδηλατο... επιπλεον ισχυει οτι 1 φορα την εβδομαδα πρεπει να τρωμε οτι θελουμε ή παμε κατα πλ πισω τη διατροφη μας??
    Το πρέπει όχι δεν ισχύει... Αλλά αν σε παίρνει μπορείς να το κάνεις.
    Όσο για τις θερμίδες εξαρτάται. Αν θέλεις να έχεις ένα έλλειμα 2800 θερμίδες την εβδομάδα και τρως 400 θερμίδες κάτω από την συντήρησή σου κάθε μέρα, τότε αν φας σε μια μέρα 4000 θερμίδες επιπλέον, προφανώς θα σε πάει πίσω... Υπολόγισέ τα και μπορείς να κάνεις άνετα ένα cheat meal αλλά όχι μια cheat day την εβδομάδα!

  26. #26
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Φιλε καλως ορισες!
    Προτεινω να ξεκινησεις να διαβαζεις τα sticky.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    παιδια να κανω ακομα 1 ερωτηση! αντι για φιλετο κοτοπουλο μπορουμε να τρωμε σνιτσελ μιμικος στο φουρνο χωρις λαδια κτλπ?? δν ειναι προτηγανισμενα απ οτι εχω διαβασει!!

  28. #28
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Το σνίτσελ προφανώς δέν είναι καθαρό κρέας, έχει και άλλα συστατικά, θα πρεπει να δεις πόσες θερμιδες έχει(αν γράφει). τελος παντων, για σένα θα έλεγα ότι αν προσμετρήσεις τις θερμιδες στη διατροφή σου απο τα extra μπορείς να τρως.

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    ρωταω γτ αλλοι μου λενε να μν τα τρωω και αλλοι οτι δν εχει πλ μεγαλη διαφορα, αλλα σιγουρα ειναι καλυτερο το φιλετο κοτοπουλο!! εγω παντως εχοντας τα μεσα στη διατροφη εδω και 2 μηνες εχω φτασει το λιπος μου 12,8% απο 15, μπορει με κανονικο κοτοπουλο να χα κλτρ αποτελεσματα.. επιπλεον θα θελα να μαθω ποσες πατατες φουρνου να τρωω για να αντικαταστησω 1 κουπα ρυζι??

  30. #30
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    φιλε πανο μπες στο site www.fitday.com και κανε εκει τους υπολογισμους
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •