Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default Εξοπλισμός Πολεμικών Τεχνών

    Παρόλο που έχουμε τόσα πολλά άτομα που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα που να αφορά σε εξοπλισμό. Είπα λοιπόν να ανοίξω αυτό το topic για να δούμε τι χρησιμοποιεί ο καθένας και να έχουμε το καλύτερο δυνατό feedback για να αποφασίζουμε για μελλοντικές αγορές.

    Λοιπόν ξεκινάω με τα δικά μου...
    Hayabusa Pro Hybrid MMA Gloves http://www.deepbluefightwear.com/dep...-gloves/432591

    Απίστευτα γάντια πραγματικά. Άρεσαν σε όλους στην προπόνηση. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και δεν μυρίζουν άσχημα παρόλο τον ιδρώτα. Η προστασία είναι παραπάνω από ικανοποιητική για sparring αλλά δεν εμπνέει για σάκο στο 100%. Σε μονομαχίες η λαβή είναι πολύ καλή αν και θέλει συνήθεια τις πρώτες μέρες. Λόγω μεγέθους δυσκολεύουν λίγο στα hookαρίσματα όσον αφορά το ground game.

    Hayabusa Pro Shin Guard
    http://www.deepbluefightwear.com/dep...d-black/431737

    Οι περισσότερες επικαλαμίδες έχουν ένα θέμα με το MMA γιατί φεύγουν συχνά από τη θέση τους. Οι συγκεκριμένες πάντως είναι αρκετά καλές σ' αυτό. Είναι όμως αρκετά στενές και την πρώτη εβδομάδα πραγματικά ένιωθα τα πόδια μου βαριά μετά από κανα 20 λεπτο που τις φορούσα. Με τον καιρό προσαρμόστηκαν στα πόδια μου όμως ή τα πόδια μου προσαρμόστηκαν σ' αυτές :D, δεν είμαι σίγουρος... Δεν εμποδίζουν τόσο πολύ στο ground game και είναι πολύ ελαφριές. Καλή προστασία σε όλο το πόδι. Δεν μελανιάζεις με τίποτα.

    Αυτά για τώρα. Θα επανέλθω μόλις έχω χρόνο και για τα υπόλοιπα.
    Never back down!

  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Δεν μπορω να σε βοηθησω στο τοπικ σου.Σταματησα να χρησιμοποιω προστατευτικα εδω και 4 χρονια.Απο τοτε realistic action!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Realistic action στο Kung-Fu?Ηξερα οτι δεν φοράνε προστατευτικό εξοπλισμό λόγο ανύπαρκτου sparring!
    Φίλε mlrs ίσως μπορώ εγω να σε βοηθήσω,καταρχήν πολύ ωραίο thread!Μπράβο, το είπες κ το έκανες τελικά!
    Λοιπόν
    Sprawl GripFlex XT Competion Edition (camo/black) 11/10
    Sprawl V-Flex XT Bleu/Grey limited edition (ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί είναι limited,τέλοσπάντων...) 8/10
    Γάντια πυγμαχίας Green Hill Tiger AIBA Approved 10/10
    MMA γάντια "Go and Get'em" απο τον κατάλογο της Olympus 5/10 λόγω που είμαι καλός άνθρωπος...
    Judoki Adidas 7/10
    Keiko Raca Limited edition gi (Marcelo Garcia) 9/10 (Bjj)
    Koral light classic gi 10/10 (προς το παρόν)Πανάλαφρο κατά 30%!
    Κoral rushguard long sleeeve submission II 10/10
    Κoral rushguard short sleeeve submission II 10/10
    Nike pro core (για rushguard) 9,5/10
    Επιγονατίδες McDavid (απο τα Intersport), 8/10 (σχετικά καλή τιμη 40ευρώ/αρκετά σταθερές-όχι παρα πολύ)
    Επικαλαμίδες κάλτσα της Green Hill (βολικές στο ΜΜΑ όχι ομως τόσο σε καθαρό striking game.πρέπει να προστεθεί κ΄αλλη για
    extra προστασία.
    Κατι ξεχνάω κατι ξεχνάω...
    όποιος θέλει λεπτομέρεις ή τα site που τα αγόρασα ας μου στείλει π.μ. για να μην κουράζουμε το topic.Eκτος κ αν θελετε να γράψουμε κ για αυτά.
    Τρένο σκληρό τρένο έξυπνο (train hard,train smart...)!!!

  4. #4
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Με την εξεταστική και τις εργασίες άργησα λίγο να συνεχίσω το topic αλλά τουλάχιστον βοήθησε ο ksioutas να κρατηθεί ζωντανό και τον ευχαριστώ.
    Συνεχίζω λοιπόν...

    Hayabusa MIZUCHI Dragon MMA Shorts



    Για τα shorts δεν μπορεί κάποιος να πει πολλά... Το σημαντικότερο είναι ότι είναι άνετο αν και δεν είναι ιδιαίτερα ελαφρύ. Το βάρος προέρχεται από ένα λάστιχο που έχει εσωτερικά γύρω από τη μέση που δρα σαν αντιολισθητικό. Τα κοψίματα στα πόδια δίνουν μεγάλο εύρος κίνησης. Καλό αν και ένα κλικ πιο ακριβό από τον ανταγωνισμό.

    Hayabusa Mizuchi Rashguard



    Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με rashguards αλλά είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος. Επιτέλους όχι άλλα καψίματα στους ώμους...[:-bouncy]
    Αν και αρκούντως στενό-κολλητό στο στήθος και τα χέρια είναι κάπως χαλαρό στον υπόλοιπο κορμό. Δεν προβληματίζει πάντως. Στις ραφές το φινίρισμα δεν είναι τόσο καλό οπτικά καθώς κάπου κάπου εμφανίζεται άσπρη κλωστή ανάμικτη με την μαύρη και χαλάει λίγο το total black look.[:-batman] Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και το προτείνω 100%.


    Πέρα απ' αυτά θα ήθελα να θίξω το θέμα της συντήρησης των γαντιών.

    Έστειλα mail στην Hayabusa για τα δικά μου και μου απάντησαν να σκουπίζω με στεγνό πανάκι τις δερμάτινες επιφάνειες και στο εσωτερικό που είναι από συνθετικό υλικό να ψεκάζω με άοσμο αντιμικροβιακό spray. Έτσι λοιπόν πήρα από φαρμακείο Lamisil και όλα μια χαρά. Φυσικά εννοείται ότι τα αφήνω να στεγνώσουν καλά μετά από κάθε προπόνηση.
    Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση απ' ότι κι αν έχω ακούσει. πχ να τα στουμπώνεις με βαμβάκι ή με στεγνά πανιά, πιστολάκι[:-boggled], σόδα για να μην μυρίζουν...

    Τι κάνετε εσείς για να μην καταλήξουν τα γάντια σας να μυρίζουν σαν σκουπιδοτενεκές;
    Never back down!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    mlrs poso pires ta hayabusa mma gloves?thelo na ta paro k ego alla ime se ena camp stin Thailand k ehoun ta twins peripou 30euro k skeftome na ta paro.Ta boxing gloves pados tis twins kostisan to idio k ta pira 30euro eno to episimo site ta ehi peripou 90euro.
    signomi gia ta greeklish alla den ehi ellinika edo (K ine enas apo tous logous pou me anagasan na mioso to taxidi mou apo mina se 2 evdomades,pragmatika!).

  6. #6
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ktsioutas

    mlrs poso pires ta hayabusa mma gloves?thelo na ta paro k ego alla ime se ena camp stin Thailand k ehoun ta twins peripou 30euro k skeftome na ta paro.Ta boxing gloves pados tis twins kostisan to idio k ta pira 30euro eno to episimo site ta ehi peripou 90euro.
    signomi gia ta greeklish alla den ehi ellinika edo (K ine enas apo tous logous pou me anagasan na mioso to taxidi mou apo mina se 2 evdomades,pragmatika!).
    </blockquote id=quote>

    Ρε τρελέ, μη μου πεις ότι είσαι στο Τiger camp! Ζηλεύω πραγματικά τώρα...
    Τα Hayabusa τα πήρα 44 ευρώ από το site που δίνω παραπάνω. Δεν είναι competition όμως να ξες απλά είναι κάτι ενδιάμεσο σε competition και sparring gloves.

    Καλά να περνάς και μόλις γυρίσεις κάνε review τι και πως γιατί ψήνομαι και έχω αρκετές απορίες :D
    Never back down!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    eki ime re maga!girnao stis 6/2 kai tha sou stilo pm na sou po ti ke pos!ine apistefta edo alla me ehi fai i monaxia!min katevis monos sou...
    Apo derma ti lene ta gantia,ta twins pados ehoun oreo derma,omos mallon pao k ego gia hayabusa,katatopistiko to review sou file!

  8. #8
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Το δέρμα τους είναι μια χαρά. Μέχρι στιγμής δεν έχουν πάθει τίποτα, ούτε καν τα γραφικά δεν ξεθώριασαν. Αλλά ντάξει τα έχω μόλις 1,5 μήνα... Δεν νομίζω να πάθουν τίποτα όμως. Εκεί που είσαι θα μπορούσες φυσικά να εκμεταλλευθείς τα τοπικά προιόντα και να πάρεις Twins ή Fairtex που θεωρούνται καλές μάρκες σε πολύ χαμηλές τιμές.

    Καλές προπονήσεις και πάνω απ' όλα να το ευχαριστηθείς.
    Never back down!

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-04-06
    Location
    Kozani-Thessaloniki, Greece.
    Posts
    200

    Default

    offtopic: mlrs που κάνεις mma στη θεσσαλονίκη;

  10. #10
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    Κάνω πριβέ με φίλο που ήταν αθλητής παγκρατίου. Δεν υπάρχουν σχολές που κάνουν καθαρό ΜΜΑ απ' ότι ξέρω εδώ στη Θεσσαλονίκη.
    Never back down!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    οφφ τοπικ. κσιουρτας πριν λιγες μερες ειχε αρχισει να με απασχολει ταξιδι στην ταυλανδη στο ταιγκερ καμπ και το προγραμματιζω για του χρονου καλοκαιρι.
    κανε thread μολις γυρισεις!!!!!!!!!! στειλε μου και κανενα pm για το τι παιζει μολις μπορεσεις!!! σρυ παιδες, αλλα οταν το παιδι ειναι ταυλανδη για μουι ται.......
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    οφφ τοπικ. κσιουρτας πριν λιγες μερες ειχε αρχισει να με απασχολει ταξιδι στην ταυλανδη στο ταιγκερ καμπ και το προγραμματιζω για του χρονου καλοκαιρι.
    κανε thread μολις γυρισεις!!!!!!!!!! στειλε μου και κανενα pm για το τι παιζει μολις μπορεσεις!!! σρυ παιδες, αλλα οταν το παιδι ειναι ταυλανδη για μουι ται.......
    </blockquote id=quote>

    Off-topic συνέχεια...[:-angel] Και εγώ για του χρόνου το καλοκαίρι που θα έχω ξεμπερδέψει με τη σχολή λέω να το κάνω σαν δώρο στον εαυτό μου. Περιμένω πως και πως να μας τα πεί ο ksioutas αναλυτικά!!!
    Never back down!

  13. #13
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    η κορυφαια εταιρεια raja boxing εκπροσωπητε εδω και λιγες μερες απο το camp μας στην ελλαδα..
    οι αθλητες του muay thai kick boxing και του mma μπορουν να διαλεξουν μεσα απο μεγαλη γκαμα προιοντων εκ των οποιων τα οποια ειναι ολα χειροποιητα και αριστης ποιοτητας!
    οτι χρειαστητε μου λετε [:-angel]

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    16

    Default

    Ξερει κανεις που υπαρχει μαγαζι με καλο εξοπλισμο για mma στη θεσσαλονικη?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •