Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default Πρόγραμμα, Ξεκούραση Και Διάλλειμα

    Λοιπον ηθελα να κανω δυο ερωτησεις..
    Τωρα τελευταια δεν ξερω πως εχει βγει ετσι στο προγραμμα μου αλλα κανω 3 ημερες σερι διαλλειμα καθε εβδομαδα..Δηλαδη,δευτερα κενο,τριτη τεταρτη πεμπτη παρασκευη μεσα,σαββατο και κυριακη κενο.ειναι τοσο κακο οσο υποψιαζομαι?ο λογος που βγαινει ετσι ειναι πολλες υποχρεωσεις τελευταια και πολλα κρυολογηματα..Κανονικα βγαινει δευτερα τριτη μεσα,τεταρτη κενο,πεμπτη παρασκευη μεσα,σ/κ κενο..Σας φαινεται και αυτο too much?
    Γενικα πιστευετε πως η ιδανικη ξεκουραση μεσα στην εβδομαδα ειναι κατι ακαθοριστο για τον καθενα μας εξαιτιας συγκυριων/συνθηκων ή υπαρχει κατι που εξακριβωμενα ''πιανει''?
    Τελος ποσο πιστευετε οτι επηρεαζει στην αναρρωση,το να ειναι καποιος κρυωμενος και να πηγαινει στην προπονηση κανονικα?ο οργανισμος δυσκολευεται περισσοτερο να επουλωσει το τραυμα σε τετοιες περιπτωσεις ή οχι?''κουραζεται'' ετσι παραπανω το συστημα μας?
    Ευχαριστω εκ των προτερων..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  2. #2
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μαγική συνταγή σε αυτό. Ο καθένας είναι διαφορετικός. Το θέμα δεν είναι μόνο να ξεκουραστείς αρκετά για να χτίσεις μάζα, αλλά και αρκετά για να μπορέσεις να αποδόσεις και στην επόμενη προπόνηση. Αν εσύ νιώθεις ότι αποδίδεις όταν είσαι κρυωμένος ή με πυρετό, προπονήσου :P O jole είχε χώσει τρια μπαλάκια (αν θυμάμαι καλά) στη λεβερκούζεν και είχε πυρετό :D
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  3. #3
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Εχω παψει να πιστευω στο τι πρεπει αλλα στο τι νιωθω,αν αυτο σε βοηθαει...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  4. #4
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εγω πιστευω οτι αν νιωθεις εσυ γεματος και προσεχεις τι μυικες ομαδες γυμναζεις καθε φορα ωστε να μη πεφτει η μια πανω στην αλλη εισαι μια χαρα,εγω ας πουμε κανω 6 βδομαδες και παυση μια (παιζω μια μερα μονο ενα σετακι τις βασικες για να ειμαι ετοιμος για την επομενη φορα) αυτο το κυκλο εχω βαλει δευτερα πλατη-τρικεφαλα-ομους, τριτη ποδια-κοιλιακους , τεταρτη κενο, πεμπτη στηθος- δικεφαλα , παρασκευη ,σαββατο ,κυριακη κενο...εχω δοκιμασει και αλλα σπλιτ τετραημερα ,μερα παραμερα κσεκουραση κλπ, αλλα απ`οτι βλεπω τα καλυτερα αποτελεσματα τα παιρνω απο το τελευταιο οχι μονο απο θεμα ξεκουρασης , αναρωσης και αναπτυξης αλλα και απο τη μερια οτι νιωθω πολυ πιο ετοιμος ψυχολογικα να σηκωσω κιλα επηδη προλαβαινω και ξεκουραζομαι.. Επισης πιστευω οτι σε βαριες προπονήσεις πανω απο 3 μερες σερι μονο μπροστα δε σε πανε ,περα απο το οτι δεν αντεχει το ΝΣ και τα παιζεις δε νιωθεις και ψυχολογικα καλα...αυτα απο μενα .

  5. #5
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μαγική συνταγή σε αυτό. Ο καθένας είναι διαφορετικός. Το θέμα δεν είναι μόνο να ξεκουραστείς αρκετά για να χτίσεις μάζα, αλλά και αρκετά για να μπορέσεις να αποδόσεις και στην επόμενη προπόνηση. Αν εσύ νιώθεις ότι αποδίδεις όταν είσαι κρυωμένος ή με πυρετό, προπονήσου :P O jole είχε χώσει τρια μπαλάκια (αν θυμάμαι καλά) στη λεβερκούζεν και είχε πυρετό :D
    </blockquote id=quote>

    χαχαχα ακομα το θυμαμαι αυτο το 6-2..Καλα τα λες τοτε ηταν..δεν θα ξεχασω την επομενη μερα το εξωφυλλο στον πρωταθλητη "καταπια τις ασπιρινες" που ειπε ο τζολε..

    Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις..Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω στο συγκεκριμενο θεμα τι με ''πιανει'' ακομα..Παντως με χαροποιει που δεν θεωρειτε σε καμια περιπτωση τις 2 η 3 μερες ξεκουρασης σερι καθε βδομαδα υπερβολη..
    edit:πως θα καταλαβαινατε αν οι τρεις πχ μερες ξεκουρασης σαν εκαναν πιο πολυ κακο παρα καλο?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  6. #6
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    O jole είχε χώσει τρια μπαλάκια (αν θυμάμαι καλά) στη λεβερκούζεν και είχε πυρετό :D
    </blockquote id=quote>

    40 πυρετό είχε και έπαιζε με ένεση το αλάνι! Η Αρχηγάρα! Που είσαι ρε Τζόλεεεεε;;;;;;; Μετά το 0-1 πετούσαμε! Βέβαια μετά πήγαμε στην Κύπρο με τη Χάιφα και φάγαμε 3, αλλά δεν πειράζει...

    Πως καταντήσαμε έτσι ρεεεεεε;;;;;;;;;;;;;

    Sorry για το off...

    Νίκο και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν standard αλλά 4 συνεχόμενες προπονήσεις δεν μου φάινεται και πολύ καλό... Και για τους μυς αλλα πιο πολύ για το ΚΝΣ...

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Αν έχεις κάτι εκατομυριάκια κίνητρο και το λάο του Θρύλου να φωνάζει το ονομά σου θα την κάνεις την θυσία , σε μας τους κοινούς θνητούς τα κίνητρα αλλάζουν.

    Στο θέμα μας..

    Βρε Νίκο γιατί 4 μέρες στο καπάκι προπόνηση δεν το καταλαβαίνω , θα χάσεις μάζα αν κάνεις 2 , ρεπό και άλλη 1?

    Επίσης το κρύωμα μην το παραμελήσεις , δεν θα σου έλεγα να σταματήσεις τη γυμναστική τελείως που κάνουν οι περισσότεροι αλλά να κάνεις με ήπια ένταση, αυτό ενδεχομένως και να βοηθήσει στο να το ξεπεράσεις. Τουλάχιστον σε εμένα και 2-3 άλλους έχει δουλέψει αυτή η τακτική.(Υπ' όψην ότι μιλάω για άνω αναπνευστικό , όχι για βήχες , πυρετούς , κομάρες κτλ. που θέλει αντιβίωση ενδεχομένως).
    Επίσης αυτό αν το κάνεις πρέπει να μη σκέφτεσαι αρνητικά , σε στυλ "που πάω τώρα για προπόνηση χειρότερα θα γίνω κτλ" . Αν είναι έτσι κάθεσαι μέσα.
    Α , και κάτι άλλο ,πολύ σημαντικό, τα κιλά σου και το λίπος σου δρουν αρνητικά στο ανοσοποιητικό σου, το λίπος εκκρίνει πολλές προ-φλεγμονώδεις ενώσεις.Ούτε το πολύ φαΐ κάνει καλό στο κρυολόγημα ούτε η πολλή προπόνηση αλλά και τα 2 με μέτρο βοηθάνε στο να ξεπεραστεί. Πρέπει να αδυνατίσεις , δεν είσαι υγιής έτσι και δεν βοηθάς να είσαι υγιής με το να μένεις σε ψηλό λίπος , αυτή είναι η γνώμη μου.

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Πρέπει να αδυνατίσεις , δεν είσαι υγιής έτσι και δεν βοηθάς να είσαι υγιής με το να μένεις σε ψηλό λίπος , αυτή είναι η γνώμη μου.
    </blockquote id=quote>

    +1 Σου το είπα και από κοντά[:-angel]

  9. #9
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Παιδια εχετε δικιο εχω ηδη αρχισει την προσπαθεια δεν περιμενω να παει απριλης μαρτης κτλ..θα πεσω κι αυτο ειναι δεσμευση!
    Τωρα οσον αφορα το κρυωμα,παιδια θα σας πω κατι κι αν θελετε το πιστευετε..μετα που τελειωσε το καλοκαιρι δεν εχει περασει σχεδον ουτε βδομαδα που να μην ειμαι λιγο κρυωμενος..δεν εχω αρρωστησει εδω και πολλα χρονια κανονικα(και αυτο αν θελετε το πιστευετε:D) αλλα ειμαι συνεχως εδω και λιγο καιρο με ενα συναχι και με βηχες,ειδικα το πρωι που ξυπναω..Κατι που με εχει κανει πλεον να εχω συνηθισει να πηγαινω στο γυμναστηριο και ας μην νιωθω πολυ καλα..
    Ρωτηστε τον Σωκρατη που με πετυχε μια μερα στο γυμναστηριο και δεν τη παλευα καθολου απο τον πονοκεφαλο.. :D..
    Τι να πω πιθανοτατα φταιει οτι δεν ξεκουραζομαι επαρκως ενω τις περισσοτερες φορες προπονουμαι εντονα..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  10. #10
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Δεν πας να κάνεις καμιά εξέταση αίματος καλύτερα(?)
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Δεν πας να κάνεις καμιά εξέταση αίματος καλύτερα(?)
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu]

  12. #12
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Μπα δεν συντρεχει λογος ανησυχιας εχω κανει πριν 3-4 μηνες και ηταν ολα κομπλε..τωρα τι να σας πω..δεν με ξερετε αλλα αν με βλεπατε καθημερινα θα λεγατε οτι παω γυρευοντας..Και εξηγω..1ον.κοιμαμαι πολυυυυ αργα και 9 στις 10 φορες με παιρνει ο υπνος σε εναν καναπε χωρις κουβερτα ουτε αναμμενο καλοριφερ..αυτο πιστευω ειναι ο κυριοτερος λογος που τα παθαινω αυτα μαζι με την μη επαρκη ξεκουραση και 2ον) κυκλοφορω εξω ολο το καιρο με το μπουφαν ανοιχτο και με μακο μπλουζα απο μεσα(εχω μαλλινες μη νομιζετε:D) και 3ον)σε αντιθεση με οσα ειχα πει στο τοπικ μου οτι καταφερα να κοψω το καπνισμα το κοψα 20 μερες και ξαναρχισα 1.5 πακετο τη μερα,κατι που με επηρεαζει πολυ..
    και φυσικα οπως ειπα δεν αρωσταινω κανονικα απλα βηχω(φλεμματα απο το τσιγαρο) κα εχω καταροη τα πρωινα(τσιγαρο και υπνος στο κρυο)..
    Κανω πολλες βλακειες ε???ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερον σας παιδια..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  13. #13

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Εσύ πας γηρεύοντας συνέχεια για γρίπη δηλαδή.

  14. #14
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Ε μαλλον αλλα τι να κανω ειμαι επιπολαιος μερικες φορες..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  15. #15
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Νικο ειναι δυσκολα τα πραγματα με τις καταχρησεις ,παντως ενα θα σου πω ,καπνιζα 3 πακετα marlboro σκληρο και το εχω κοψει 2 μιση χρονια μαχαιρι, βρες τη δυναμη και πεταξε το .

  16. #16
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εχεις δικιο ρε veggeto αλλα μου ειναι δυσκολο τελικα να το κοψω δευτερη φορα..την πρωτη κανεις απο τους φιλους μου,ουτε η κοπελα μου καπνιζε..Τωρα καπνιζουν ολοι και η κοπελα μου..Βαλε και τους γονεις μου και ειμαστε κομπλε..Μου ειναι ακατορθωτο πια με τον πειρασμο διπλα μου..Κριμα στο τοπικ που ανοιξα τσαμπα και βερεσε,ουτε αυτο δερν ηταν αρκετο να με συνετισει.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  17. #17
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    εχεις δικιο ρε veggeto αλλα μου ειναι δυσκολο τελικα να το κοψω δευτερη φορα..την πρωτη κανεις απο τους φιλους μου,ουτε η κοπελα μου καπνιζε..Τωρα καπνιζουν ολοι και η κοπελα μου..Βαλε και τους γονεις μου και ειμαστε κομπλε..Μου ειναι ακατορθωτο πια με τον πειρασμο διπλα μου..Κριμα στο τοπικ που ανοιξα τσαμπα και βερεσε,ουτε αυτο δερν ηταν αρκετο να με συνετισει.
    </blockquote id=quote>
    Ολα στο μυαλο ειναι Νικο...
    θα συμφωνησω κι εγω με fatal.μεσα σε 3,4 μηνες αλλαζουν πολλα.κανε μια εξεταση να ξερεις τι σου γινεται.
    @Veggeto[:-thumbu]
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  18. #18
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    Μου ειναι ακατορθωτο πια με τον πειρασμο διπλα μου
    </blockquote id=quote>

    Και εγω ετσι σκεφτομουν πριν το κοψο ,ολοι γυρω μου καπνιζαν σα φουγαρα και ειχα συνδιασει το τσιγαρο με οτιδηποτε υπηρχε γυρω μου, δεν ηταν απλα τροπος ζωης ,ειχε γινει η ζωη μου η ιδια πλεον,σκεψου οτι υπηρχαν μερες που ξυπναγα 4 η ωρα τα χαραματα για να παω βολτα με το αμαξι και να κανω τσιγαρο,να επινα καφε χωρις τσιγαρο παει θα σκοτωνα ανθρωπο ,επινα 4-5 φραπεδες την ημερα μονο και μονο για το τσιγαρο,και αμα εβγαινα και για ποτο τα 4 πακετα ηταν ντε φακτο ,επισης να ξερεις οτι εμμενα ηταν η τριτη μου αποπειρα αλλα δεν εχει σημασια ποσες αποπειρες θα κανεις σημασια εχει σε πια θα το χωνεψεις...Να ξερεις οτι θα σε σνομπαρουν αρκετα ,δε θα πιστεψει κανενας οτι θα τα καταφερεις ,εγω εφαγα πολυ σπασιμο ,ακομα και ψυχολιγικα περασα αλλα δεν επετρεψα στον εαυτο μου να εξαρτηθω απο μια π@π@ρι@ ,δωσε αυτο το δωρο στον εαυτο σου το αξιζει!και οπως ειπε και ο kostasfit στο μυαλο ειναι ολα!

  19. #19
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    thanks guys για τις συμβουλες σας αλλα οπως πολυ σωστα ειπατε πρεπει να το χωνεψεις καλα οτι το κοβεις αλλιως δεν...
    Οσο για τις εξετασεις,τι ειναι αυτο που σας κανει να πιστευετε οτι πρεπει να κανω?ειμαι και λιγο χεστης με αυτα,γι αυτο πειτε μου που παει το μυαλο σας..?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  20. #20
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87


    Οσο για τις εξετασεις,τι ειναι αυτο που σας κανει να πιστευετε οτι πρεπει να κανω?ειμαι και λιγο χεστης με αυτα,γι αυτο πειτε μου που παει το μυαλο σας..?
    </blockquote id=quote>

    πουθενα δε παει το μυαλο κανενος και πιθανοτατα δεν εχεις τιποτα ,αλλα μια εξεταση που και που καλο ειναι και ειδικα οταν βηχεις συνεχεια...και μην εισαι υποχονδριος ,προσπαθησε να το ξεπερασεις.

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    φίλε πήγαινε σε ένα παθολόγο και πες του ότι βήχω πολύ συχνά από το καλοκαίρι και έπειτα. Βέβαια πες του και όλα όσα έγραψες γιατί μου φαίνεται ότι ο βήχας είναι απόροια αυτών.

    Καλή επιτυχία αν κάνεις και άλλη προσπάθεια

  22. #22
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    αχ μακαρι να μπορουσα αλλα αυτη ειναι η μεγαλυτερη μου παραξενια..Ειμαι πολυ φοβιτσιαρης και αυτο με κραταει πισω σε πολλα πραγματα..Προσπαθω αλλα δεν ειμαι ετοιμος ακομα να το διαγραψω τελειως μιας και ειναι κατι επικτητο..πριν μερικα χρονια(3 περιπου) ημουν το πιο αφασιακο ατομο του κοσμου,ακομα και στο θεμα υγεια..Τελοςπαντων..
    Εσυ που καπνιζες σου φαινεται περιεργο που βηχω?βηχω γιατι εχω μεσα μου φλεμματα που με ενοχλουν..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  23. #23
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    .
    Εσυ που καπνιζες σου φαινεται περιεργο που βηχω?βηχω γιατι εχω μεσα μου φλεμματα που με ενοχλουν..
    </blockquote id=quote>

    εβηχα κατα περιοδους και εβγαζα κομματια,μετα χαλαρωνα παλι, λογικο ειναι δεν τα αντεχει ο οργανισμος και θελει να τα στειλει αντιδρα σε κατι που δε το θεωρει φυσιολογικο.

  24. #24
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    [:-thumbu]..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  25. #25
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Αλλη μια ερωτηση..αν μπορουσαμε να συγκρινουμε ποια πιστευετε οτι ειναι σημαντικοτερη μερα οσον αφορα στη διατροφη?Η μερα που παμε στο γυμναστηριο ή η επομενη που αναρρωνουμε και ας πουμε δεν παμε στο γυμναστηριο..Το ρωταω αυτο γιατι συνεχεια κανω την εξης βλακεια..οποτε παω στο γυμναστηριο εχω πολλη ορεξη ολη μερα και η διατροφη μου βγαινει κανονικοτατα..Την επομενη μερα που δεν παω ομως δεν μπορω να ολοκληρωσω τον αριθμο των γευματων γιατι απλα δεν πειναω τοσο..συνηθως τρωω τη μερα αυτη ανα 4 ωρες και αυτο δυσκολα..Μετα λοιπον ξενερωνω και λεω απο μεσα μου..κριμα τοσο καλη η χθεσινη προπονηση και δεν την εκμεταλευτηκα στο επακρο με τη διατροφη την επομενη μερα..Στεκει κατι απο αυτα?η ασχολουμαι με μικροπραγματα??
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  26. #26
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Κοιτα πιστευω οτι καλυτερα να μην φορτωνεσαι παρα πολυ αμα δε πεινας ,αν και η επομενη μερα μετα τη προπονηση χρειαζεται το σωμα καλη διατροφη για να επισκευαστει απο τη ζημια, αλλα δε νομιζω οτι ειναι στανταρ το οτι πρεπει να φας οσο μπορεις, ενταξει δεν ειπαμε να τη βγαλεις με ενα γευμα αλλα αν κανεις 4 γευματακια σωστα πιστευω οτι εισαι οκ...

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    κανε μικροτερα γευματα τοτε καθε 3 ωρες... εγω προσωπικα αυτο κανω

  28. #28
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    Αλλη μια ερωτηση..αν μπορουσαμε να συγκρινουμε ποια πιστευετε οτι ειναι σημαντικοτερη μερα οσον αφορα στη διατροφη?Η μερα που παμε στο γυμναστηριο ή η επομενη που αναρρωνουμε και ας πουμε δεν παμε στο γυμναστηριο..Το ρωταω αυτο γιατι συνεχεια κανω την εξης βλακεια..οποτε παω στο γυμναστηριο εχω πολλη ορεξη ολη μερα και η διατροφη μου βγαινει κανονικοτατα..Την επομενη μερα που δεν παω ομως δεν μπορω να ολοκληρωσω τον αριθμο των γευματων γιατι απλα δεν πειναω τοσο..συνηθως τρωω τη μερα αυτη ανα 4 ωρες και αυτο δυσκολα..Μετα λοιπον ξενερωνω και λεω απο μεσα μου..κριμα τοσο καλη η χθεσινη προπονηση και δεν την εκμεταλευτηκα στο επακρο με τη διατροφη την επομενη μερα..Στεκει κατι απο αυτα?η ασχολουμαι με μικροπραγματα??
    </blockquote id=quote>
    ΚΑΘΕ μερα ειναι σημαντικη οσον αφορα τη διατροφη. Κοιτα να κρατας το διατροφικο σου πλανο και τις μερες που εχεις προπονηση αλλα και τις επομενες που εχεις μειωμενες τις θερμιδες.
    Μην αγχωνεσαι αμα δεν χασεις καποιο γευμα την επομενη της προπονησης αρκει να μην σου γινει συνηθεια και να θυμασαι τα πλεον απαραιτητα γευματα ειναι μετα το γυμναστηριο και οσο εισαι κοντα στο μεγαλο "αναβολικο παραθυρο" μετα την προπονηση. Αυτο δεν σημαινει οτι τα αλλα δεν ειναι σηματνικα(το αντιθετο μαλλον).Σκεψου οτι αναρρωνεις και 48 ωρες μετα τη προπονηση οποτε θα πρεπει να κρατας σωστη τη διατροφη σου για να εχεις τα αναλογα αποτελεσματα.
    YOU can('t)change genes...

  29. #29
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    την κραταω τη διατροφη οσο μπορω,αλλα ξερετε αν δεν κανω προπονηση εχω λιγο μειωμενη ορεξη..δεν κανω κακη διατροφη τη μερα εκεινη απλα οπως ειπε ο στεροιντ μειωνω τις θερμιδες με το να κανω ομως πιο πολυ ωρα αναμεσα στα γευματα κι οχι να μειωνω την ποσοτητα στα προκαθορισμενα..
    Αυτο που ρε παιδια με απασχολει ειναι το αν πρεπει τις μερες της ξεκουρασης οταν νιωθουμε καταπονημενοι και πιασμενοι πρεπει να αυξανουμε λιγο τον υδατανθρακα..εχω διαβασει οτι σε τετοιες περιπτωσεις εχει δραση κατα της κοπωσης και υπερ της αναρρωσης μας...εσεις το κανετε αυτο?η μια γλουταμινη αρκει για να κανει τη δουλεια?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •